26 sierpnia 2011

Wykres dnia - Japan gold consumer demand

Na wykresie dnia przygotowanym przez Reuters nie widać obaw zwykłych Japończyków jakoby ich kraj miał zbankrutować. Już 6 rok z rzędu Japonia jest eksporterem złota. Przy okazji polecam cały art (click) jak i specjalny raport o złocie przygotowany przez Reuters (uwzględnia spadki cen złota) - click

9 komentarzy:

 1. dlaczego tak uważasz? a może im tak zwieracze ścisnęło, że sprzedali by własną babcię byle zachować swój styl życia?

  OdpowiedzUsuń
 2. @marcin

  czyli co, nagle od 2006 ich tak ścisnęło? Szukałem materiałow z 2006-2008 o złocie w japoni i oni to sprzedawali, tak jak i teraz bo uwazaja ze cena jest bardzo wysoka i sie oplaca sprzedac.

  OdpowiedzUsuń
 3. @SiP
  Starzejące się społeczeństwo (w tym wypadku lepszym określeniem chyba będzie „zestarzałe”) biedzie kupować czy zbywać złoto?

  OdpowiedzUsuń
 4. @ SinOfCane

  Dokładnie tak! Na starość wyprzedaje się aktywa, a gdy człowiekowi zostaje już niewiele lat życia, to 'ubezpieczeniowa' rola złota traci na znaczeniu.

  OdpowiedzUsuń
 5. ... choć z drugiej strony zmiana jest zbyt gwałtowna, by starzenie się społeczeństwa mogło być jej przyczyną ... hmm, może ktoś kazał japończykom sprzedawać złoto?
  Pewnie inwestorom prywatnym trudno byłoby coś nakazać, ale już japońskim bankom (zwłaszcza tym w trybie 'zombie') jak najbardziej da się.
  Trzeba by szukać, co się zmieniło na przełomie 2005/2006: premier, nadzór bankowy, jakieś instytucje finansowe wpadły w kłopoty, itp.

  OdpowiedzUsuń
 6. Jeszcze jedno, może się wygłupię, ponieważ nie znam żadnego Japończyka, ale nigdy nie łykałem tej propagandy, że to gosposie japońskie, tak skwapliwie kupują ich bondy. Przy oprocentowaniu jakiś ułamek jednego procenta? Na prawdę? Wierzysz w to?

  OdpowiedzUsuń
 7. Japonia jest pod wplywami IMF i banku swiatowego, wiec jest to oczywiste ze sprzedaja zloto. Podobnie jak WB na przyklad.

  Zloto skupuja za to panstwa, ktora sa poza strefa wplywow IMF, czyli tzw BRICS (czyli po angielsku cegly, swietna gra slow, moze to wlasnie te panstwa poloza pierwsze cegly pod budowanie nowych porzadkow ekonomicznych na swiecie?)

  OdpowiedzUsuń
 8. A może by poczytac tak o Japonii i Japończykach? Jest to jeden z najbardziej oszczędnych narodów świata a eksportowy charakter gospodarki jest miedzy innymi konsekwencją problemów z pobudzeniem popytu wewnętrznego. Ta przysłowiowa Japońska Babcia to osobo urodzona i wychowana w kulturze gdzie skromnośc i oszczednośc jest naturalna i pożądana. Ona nie ma wymagań jak Babcia z UE czy USA że ona "musi miec" że "jej się należy" że "ona na coś zasługuje". Popatrzcie na zdjęcia po tsunami, wszyscy stoją karnie w kolejkach po butelkę wody, należy się jedna to biorą jedną, nikt nie kombinuje jak zakosic druga mimio że całe zgrzewy stoją za rozdającymi.
  Między innymi ze względu na mentalnosc Japonczyków mogli się tak zadłużyc bez stresu bo zadłużyli sie u własnych obywateli, a Ci po prostu wierzą władzy - w końcu to wladza która jest kontunuacja tej pochodzacej od Cesarza a ten jak powszechnie wiadomo jest Bogiem.

  Nie można oceniac innej diametralnie odmiennej od naszej kultury, naszymi miarami.

  OdpowiedzUsuń
 9. @gold
  Chińczycy wpadli w manie kupowanie złota


  Record prices spawn new wave of China gold
  bugs
  Record gold prices, rather than denting China's enthusiasm for bullion, have emboldened investors to plough more money into gold bars and riskier bullion-based derivatives.
  August is traditionally a slow month for Chinese jewelers, but many shops in Shanghai visited by Reuters reported surprisingly solid gold sales over the last few weeks, with shoppers unfazed by gold's stellar price gains over the past few months.
  "The surge in prices has sparked another gold-buying craze. The 50 gram and 100 gram gold bars were selling like hot cakes," said Ms. Liu, a store manager at Shanghai's major jeweler Lao Feng Xiang Co Ltd (600612.SS), who said gold sales this month were up at least 30 percent from a year ago.

  The attitude of Chinese consumers -- expected to soon overtake Indians as the world's top buyers of gold -- will be an important influence on longer-term trends.

  Demand from the world's most populous country, which is adding hundreds of thousands of people to the ranks of affluent and middle-income consumers every year, implies that the long-term price floor for gold is set for a steady increase.
  http://www.reuters.com/article/2011/08/29/us-china-gold-demand-idUSTRE77S15X20110829

  OdpowiedzUsuń


Komentując anonimowo - podpisz się. Łatwiej prowadzi się dyskusję.
SiP