06 września 2011

Humor dnia - wersja video przyczyn źródła problemów strefy euro

nadesłane przez KK Nawiązanie do Główną przyczyną kryzysu strefy euro jest sama strefa euro funkcjonująca w obecnej formie Czy Włochy realizują grecki scenariusz?
Włoski rząd złagodził rygory ustawy oszczędnościowej, a związki zawodowe strajkują. Jest coraz mniejsza szansa na poważne reformy Włoski rząd, tym razem w senackiej komisji, po raz kolejny kompromitująco wycofał się z ogłoszonych kilka dni wcześniej z wielką pompą zmian w ustawie oszczędnościowej. W ubiegłym tygodniu wobec gwałtownych protestów drobnych i średnich przedsiębiorców Berlusconi zwolnił sektor prywatny z tzw. podatku solidarnościowego (5 proc. od zarobków powyżej 90 tys. euro rocznie i 10 proc. powyżej 150 tys.). Budżetowe straty miały wyrównać m.in. wpływy z wypowiedzianej niejako w zamian wojny z oszustami podatkowymi. [..] W poniedziałek senacka komisja budżetowa naniosła poprawki do ustawy, przekazując ją do Izby Deputowanych. Obowiązek publikacji oświadczeń podatkowych i ujawniania kont bankowych z tekstu wyparował. Nadal ma grozić więzienie, ale tylko tym, którzy oszukają na podatkach na co najmniej 3 mln euro. Media podejrzewają, że w izbie niższej ustawa ulegnie dalszym zmianom, bo coraz głośniej przeciw poważnym cięciom protestują burmistrzowie miast i miasteczek. Co więcej, dziś w całych Włoszech trwa strajk generalny ogłoszony przez największą centralę związkową, lewicową CGIL. Zapowiedziany został kilka tygodni temu jako protest przeciw cięciom i mimo że ustawa oszczędnościowa kilka razy zmieniała oblicze, stanowisko związkowców pozostało takie samo. Publicyści piszą więc o kompromitującej chwiejności rządu, ale też o tym, że we Włoszech nikt nie chce zrezygnować z przywilejów i nie jest przygotowany na zaciśnięcie pasa. Stąd coraz częściej padające porównania z Grecją.
Rentowność 10 latek włoskich wróciła do wzrostów, efekt skupu obligacji przez ECB zaczyna mocno zanikać:

3 komentarze:

 1. Jaka będzie piękna tragedia, obserwowanie na żywo upadku socjalizmu jest bezcenne. Oby tylko wojny z tego nie było.

  OdpowiedzUsuń
 2. @SinOfCane

  Tragedia bedzie piekna, byle tylko nastepne pokolenia wyciagnely jakies z tego wnioski w co smiem watpic.

  A propos tych 10 letnich obligacji Wloskich, gdzies czytalem ze poziom 6,5 - 7% to jest granica bolu dla Wloch, po ktorej przekroczeniu rzad nie bedzie w stanie tych obligacji oblsugiwac = bankructwo?

  OdpowiedzUsuń
 3. @jarema

  tak, to prawda ale to musi byc przez pewien czas utrzymane...nie dzien dwa tydzien miesiac a np rok.

  OdpowiedzUsuń


Komentując anonimowo - podpisz się. Łatwiej prowadzi się dyskusję.
SiP