28 września 2011

Liczba dnia - 57%

W opublikowanym przez Ministerstwo Finansów zaktualizowanym dokumencie (STRATEGIA ZARZĄDZANIA DŁUGIEM sektora finansów publicznych w latach 2012-15) relacja długu publicznego do PKB wg metodologii UE (tzw General Government) na koniec 2011 osiągnie 57%. Jednym słowem porzucając kucharzenie i upychanie długów poza statystyką przez Min. Finansów dług publiczny przekroczyłby drugi próg ostrożnościowy zapisany ustawie o finansach publicznych (art 86 - klik). Wg pobożnych życzeń Min.Fin. ma spadać w kolejnych latach, a złotówka zawsze umacniać (po osiągnięciu 4.35 eurpln na koniec tego roku)
P.S Ustawa o finansach publicznych z 2009 roku, określa zadania Min. Fin. w zakresie zachowania konstytucyjnego limitu zadłużenia, poprzez sprawowanie kontroli nad sektorem finansów publicznych, a także stanem długu Skarbu Państwa. Ustawa o finansach publicznych, zawiera trzy limity zadłużenia publicznego (tzw progi ostrożnościowe), których przekroczenie wiąże się z zastosowaniem tak zwanych procedur oszczędnościowych i sanacyjnych. 1) Pierwszy przedział przedstawia relację długu do produktu krajowego brutto większą niż 50 % lecz mniej niż 55 %. 2) Drugi przedział, to wartość relacji większa od 55%, a mniejsza od 60 %. 3) Trzeci limit określa relację długu do PKB większą niż 60 % Należy zaznaczyć iż w/w wyliczenia są dokonywane na bazie metodologi krajowej liczenia długu publicznego, a nie np. unijnej (ESA95 - general government). Pozwala to Kucharzowi Roku wypychać dług poza oficjalną krajową statystykę i oficjalnie zaniżać prawdziwe zadłużenie kraju.

14 komentarzy:

 1. Zawsze jest wyjście awaryjne ;)

  Przepisów art. 86 i art. 87 nie stosuje się w przypadku wprowadzenia:
  1) stanu wojennego;
  2) stanu wyjątkowego na całym terytorium Rzeczypospolitej Polskiej;
  3) stanu klęski żywiołowej na całym terytorium Rzeczypospolitej Polskiej.

  OdpowiedzUsuń
 2. Okazuje się, że nie trzeba obawiać się progu ostrożnościowego. Pieniądze na załatanie każdej dziury zawsze znajdą się dzięki nowej interpretacji przepisów o maks stawce VAT przez UE. ;)
  http://wyborcza.biz/biznes/1,100896,10333191,Wielki_VAT_na_Wegrzech__Bedzie_rekordowe_27_proc__.html

  OdpowiedzUsuń
 3. Swoją drogą, progi 50%, 55% i 60% są bardzo ciasne. Tzn. w krótkim czasie można przeskoczyć 10 p.p., wystarczy jeden większy kryzys na świecie. Powinno być 40%, 50%, 60% z zachowaniem tych samych zasad.

  OdpowiedzUsuń
 4. krócej:
  http://www.tinyurl.pl?SA1dPxB3

  OdpowiedzUsuń
 5. @Artur

  ale z kolei:
  http://www.cellular-news.com/story/51111.php

  nielegalne :)

  OdpowiedzUsuń
 6. Co do kucharzenia naszego kucharza to tylko pozostaje dementować jego kłamstwa jedno po drugim

  Natomiast nie zgodzę sie co do Węgier. Firmy takie jak TP.SA, banki oraz częściowo sprywatyzowane PKN czy KGHM powinny płacić wyższe podatki niż Kowalski%Nowak Co. To firmy które korzystają z nadzywczajnych przywilejów (nawet w Warszawie są jeszcze miejsca gdzie nikt inny nie dostarczy łącza bo tp jest włascicielem studzienek na które kiedyśmiałą monopol, praw bankowe itd) za które powinny dodatkowo płacić.

  OdpowiedzUsuń
 7. @karroryfer

  TP udostępnia swoją sieć. Netia buduje swoje węzły. Zresztą nawet bez studzienki na bazie umowy hurtowej typu BSA:
  http://pl.wikipedia.org/wiki/Bitstream_Access
  może świadczyć usługę na innych kablach. Moje/Twoje kable straciły sporo na znaczeniu.

  Właśnie Netia przejęła dialog:
  http://stooq.pl/n/?f=517606&c=1&p=4+18+22

  i Crowley Data Poland
  http://stooq.pl/n/?f=517617


  teraz czekam jak Netie przejmie DT i bedzie kopia T-mobile/DT w Polsce.

  OdpowiedzUsuń
 8. Raj dla Chinczyków:
  "Włochy - majątek na sprzedaż
  IAR - Biznes
  29 Wrz 2011, 21:43


  29.09.2011 (IAR) - Dwa pakiety antykryzysowe, przewidujące zgromadzenie w ciągu najbliższych dwóch lat sumy 131 miliardów euro, nie gwarantują Włochom osiągnięcia w krótkim czasie równowagi w finansach. Rząd Silvio Berlusconiego, który rozpaczliwie szuka pieniędzy, myśli o spieniężeniu pewnej części majątku państwa To czysty, choć bardzo przemawiający do wyobraźni przypadek. Wartość majątku państwa włoskiego wynosi bilion osiemset miliardów euro - dokładnie tyle samo, co jego zadłużenie. Kłopot w tym, że nie można wszystkiego sprzedać i nie bardzo byłoby komu. Myśli się o spieniężeniu części, na sumę 700 miliardów. Częściowo będzie to sprzedaż, częściowo zaś dzierżawa.

  Minister finansów Giulio Tremonti, pod którego patronatem rozpoczęto operację, ma nadzieję, że ogromna ilość dóbr będzie mogła przynieść wszystkim bogactwo. Jak się szacuje, w ten sposób możliwe będzie zmniejszenie zadłużenia państwa o 10 miliardów euro rocznie."

  OdpowiedzUsuń
 9. Złoto z nieba:
  http://www.huffingtonpost.com/2011/09/10/meteor-shower-gold_n_955448.html
  http://www.dw-world.de/dw/article/0,,15375205,00.html

  Soros - czeka nas depresja
  http://www.benzinga.com/markets/bonds/11/09/1954406/george-soros-thinks-were-headed-towards-another-depression

  OdpowiedzUsuń
 10. Wyrzucenie z budżetu wydatków na budowę dróg 2 lata temu (bodajże) po raz pierwszy uchroniło obecną ekipę od przekroczenia tej "magicznej" liczby 55.
  Tak na marginesie SiP : jeśli obecna ekipa wygra wybory (nie ważne jakim sposobem) to powinieneś pomyśleć o zmianie nicku. Na : Siedzę i Patrzę, bo to co mogą dalej odwalać może zwalić z nóg :).
  Mam tu na myśli chociażby ostatnie ustawy przepchnięte po cichu : O nie informowaniu społeczeństwa oraz o możliwości prywatyzowania (czytaj : sprzedawania) czego będą chcieli bez pytania i informowania kogokolwiek.

  OdpowiedzUsuń
 11. @Mariusz,
  przejdę na LiP - leżę i patrzę hehe

  zgadza się - to co przechodzi to jakaś kpina - ustawa o informacji publicznej to wręcz dla mnie rzeczy już niewyobrażalna.

  Przeczytaj sobie prawa autorskie na:
  http://www.prezydent.pl/prawa-autorskie/

  http://lubczasopismo.salon24.pl/media-watch/post/331212,rocznicowa-rewolucja-komorowskiego-zacieranie-sladow

  od:
  Prezydenckie (nowe) "prawo autorskie" - wolno tylko w laurce?

  OdpowiedzUsuń
 12. @SiP

  Siedzę i Patrzę może jednak być odpowiedniejsze niż Leżę i Patrzę...

  OdpowiedzUsuń
 13. @all
  leżę i kwiczę ... ze śmiechu :)
  pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń
 14. @Sebastian
  raczej

  ROTFL
  http://pl.wiktionary.org/wiki/ROTFL

  OdpowiedzUsuń


Komentując anonimowo - podpisz się. Łatwiej prowadzi się dyskusję.
SiP