01 września 2011

Nieruchomości - Raport AMRON - SARFiN: Spadają ceny mieszkań i marże kredytów

Notatka prasowa po konferencji prasowej z 31 sierpnia 2011 roku
W II kwartale 2011 roku odnotowano wzrosty wartości i liczby udzielanych kredytów względem I kwartału, aczkolwiek w porównaniu do II kwartału 2010 roku, wartości te są nieznacznie niższe. Wzrosła podaż mieszkań na rynku co wpłynęło na spadek cen w największym miastach w Polsce. Klienci starali się skorzystać z ostatniej realnej szansy na kredyt w programie Rodzina na Swoim. Akcji kredytowej pomogły również banki obniżając marże. Wyniki akcji kredytowej uzyskane w II kwartale 2011 roku, zarówno jeśli chodzi o liczbę – 62 197 kredytów, jak i wartość - 13,395 miliarda złotych, oznaczały wzrost w stosunku I kwartału br., odpowiednio o 9,33%, jeśli chodzi o wartość udzielonych kredytów oraz o 8,02 %, gdy chodzi o liczbę udzielonych kredytów. Oznacza to powrót do poziomu akcji kredytowej, która miała miejsce w II i III kwartale roku 2010. Odnotowany w stosunku do I kwartału wzrost akcji kredytowej był w dużej mierze efektem systematycznie obniżanych przez banki marż kredytowych oraz innych opłat związanych z udzieleniem kredytu hipotecznego. [..] Utrzymuje się trend wzrostowy udziału kredytów w walucie krajowej. Na przestrzeni ostatnich 2 lat było to około 75-80% wszystkich udzielanych kredytów. Co jednak ciekawe patrząc całościowo, kredyty walutowe stanowią ponad 62% portfeli banków, a najpopularniejsze do niedawna denominowane we franku szwajcarskim 53%. W kolejnych miesiącach udział waluty krajowej będzie nadal rósł, nie bez wpływu na popularność złotówki pozostaje rekomendacja S Komisji Nadzoru Finansowego i ostatnie wahania kursów walutowych. [...] II kwartał 2011 roku przyniósł kolejny, spadek średnich cen (od 50 do 150 złotych za 1 m2 powierzchni) na większości największych rynków mieszkaniowych. Największy spadek notowano w Warszawie i Poznaniu. Minimalne wzrosty średniej ceny notowano jedynie we Wrocławiu, aglomeracji katowickiej i Gdańsku. W drugim kwartale bieżącego najwyższą spośród badanych miast średnią cenę transakcyjną za metr kwadratowy mieszkania odnotowano w Warszawie – 7 826 PLN, zaś najniższą w aglomeracji katowickiej - 3 432 PLN. Do spadku cen mieszkań przyczynił się głównie wzrost podaży nowych mieszkań obserwowany od połowy roku 2010. Wzrost podaży mieszkań wynikał zarówno ze wzrostu liczby nowo rozpoczynanych inwestycji oraz wznowienia tych, które zostały zawieszone w poprzednich latach z powodu kryzysu. Oznacza to również, że w perspektywie kilku miesięcy nie grozi nam wzrost cen mieszkań. Nadchodzące ze świata sygnały o kolejnej fali kryzysu gospodarczego, wygaszanie programu Rodzina na Swoim oraz wejście w życie nowych regulacji ostrożnościowych mogą skutkować zmniejszeniem liczby potencjalnych nabywców mieszkań i konsekwentnie - mniejszym popytem na kredyty hipoteczne.
Wybrane wykresy i tabele: Cały raport poniżej: Raport AMRON_SARFiN 2_2011

2 komentarze:

 1. Niezła propaganda:

  Research Market Forecast Mid-Year 2011 - Poland

  http://www.slideshare.net/ColliersInternational/poland-research-forecast-mid-year-2011-in-polish

  OdpowiedzUsuń
 2. Ciekawy raport. Mam wątpliwość co do danych ze stron 13-14.

  Na str. 13 jest zawarta tabela pokazująca liczbę kredytów w CHF w poszczególnych latach. W 2005 r. było 366 tys, a w 2011 r. 731 tys.

  Na następnej stronie przyjęto, jako rok bazowy dla analizy porównawczej, rok 2003. To bardzo ciekawe.

  Nie podano natomiast liczby kredytów udzielonych w tym roku w CHF.

  I jeszcze to zdanie:

  Z analizy powyższych wykresów wynika
  wyraźnie, że nawet przy kursie wymiany
  franka sięgającym 4 złote koszt obsługi
  kredytu we franku szwajcarskim jest nadal
  atrakcyjniejszy w spłacie od kredytu
  złotowego.

  Tak tylko, że zdanie to jest prawdziwe tylko dla kredytów udzielonych w 2003 r. Szkoda, że autorzy raportu nie pokazali jak to wygląda dla kredytów branych w całym okresie od roku 2003 do 2010. Dane mogłyby być bardzo ciekawe, a wyciągnięcie tak jednoznacznych wniosków o wiele trudniejsze.

  OdpowiedzUsuń


Komentując anonimowo - podpisz się. Łatwiej prowadzi się dyskusję.
SiP