19 września 2011

Wykres dnia - słabnie napływ pieniędzy na rynki surowców

W cotygodniowym raporcie o surowcach analitycy IB BarCap zwracają uwagę, iż mocno słabnie napływ pieniędzy na rynki surowców. W tym roku napłynęła jedynie połowa środków w porównaniu z rokiem ubiegłym:
Analitycy zwracają szczególną uwagę na produkty powiązane z metalami szlachetnymi, na które zawsze w niepewnych i burzliwych czasach pojawiał się popyt (szczególnie koniec 2008, początek 2009 czy połowa 2010). Co ciekawe tym razem, pomimo kryzysu w strefie Euro rynki te nie doświadczyły spektakularnego napływu pieniędzy. Napływ pieniędzy do tych produktów skurczył się o 2/3 w porównaniu z rokiem ubiegłym. Co więcej, w tym roku, nastąpił największy odpływ pieniędzy z rynku metali szlachetnych w okresie pojedynczego miesiąca i miało to miejsce w styczniu, maju oraz sierpniu. Nie tylko rynek metali szlachetnych ale i inne rynki doświadczyły odpływu pieniędzy. Dobrym przykładem jest rynek produktów rolnych na którym miał miejsce miesięczny odpływ pieniędzy po raz 5 z rzędu i skumulowany największy od kwietnia 2008 roku. W sprawie samych surowców to pomiędzy bankami inwestycyjnymi panuje brak spójnej wizji rozwoju sytuacji. Zdecydowana większość wskazuje na zbytnie wyprzedanie rynków nieuzasadnione fundamentami (odczyty różnych wskaźników gospodarczych) a spowodowane głównie paniką i przyspieszonym handlem elektronicznym, z drugiej strony wiele z nich wskazuje na nadchodzące/trwające spowolnienie które nie ominie i tego rynku. Jeśli FED nie ogłosi druku pieniędzy (QE3 w formie LSAP na kwotę conajmniej 450 mld USD w okresie 1 roku) czy Chiny nie poluźnią swojej polityki monetarnej i fiskalnej to zwyżki nie będą mieć miejsca. Niektóre banki wskazują nawet na dosyć znaczący potencjał spadków w dłuższym terminie, pomijając ewentualną euforię w związku z rozwiązaniem sprawy Grecji, gdyż jej bankructwo jest obecnie całkowicie w cenach. Ostatnim argumentem nie wspierającym cen surowców jest wyceniana przez rynek obniżka stóp procentowych w wielu krajach DM/EM. Rynki zdają się wyceniać, iż szczyt inflacji jest już za nami: Pełny raport poniżej:

25 komentarzy:

 1. W sprawie złota to jest mały kabaret bo nasz lokalny Bonzo a la p. Krauze który wszystko zespół (bioton, petrol, polnord itd) złapał się za złoto:
  http://www.bankier.pl/wiadomosc/Jan-Kulczyk-i-JP-Morgan-poszukaja-zlota-w-Afganistanie-2408369.html

  no i jeszcze ten przewodnik:
  http://www.bankier.pl/wiadomosci/multiarticle.html/2182910,,Poradnik-jak-i-gdzie-sensownie-zainwestowac-w-zloto.html

  znak czasów...

  OdpowiedzUsuń
 2. Czyli są za a nawet przeciw...
  Co sądzi Goldman, który pół roku temu dokładnie określił korektę na ropie i metalach ,z tego opracowania sie nie dowiemy.

  OdpowiedzUsuń
 3. Acha,
  wiele banków wskazuje na chęć lepszego punktu wejścia na długo, tj czekają na dalszą korektę by znowu wejść na długo.

  OdpowiedzUsuń
 4. EURPLN forecast 1Y 3.85, oni tak na poważnie?

  OdpowiedzUsuń
 5. @c64
  nie znam prawie że żadnego IB który docelowo wskazywałby na osłabienie się polskiej waluty. Dziwne ale prawdziwe. Krótkoterminowo to co innego.

  I nie chodzi tutaj o ten obecny moment,tylko w ogóle.

  OdpowiedzUsuń
 6. @c64 zauważ, że to przy spocie 4,16, wiec 3,85 bylo blizej niz teraz :) co nie zmienia tego co zauważył SiP

  @SiP zgadza się, ja pamiętam, iż 'od zawsze' wszystkie prognozy na za 12M obstawiały umocnienie PLN

  OdpowiedzUsuń
 7. @mic
  A jak przyjeżdża jakiś pięściarz do Polski zawalczyć z naszym to wszyscy obstawiają wygraną Polaka :)

  Ja tam wierze tym co mówią, że gra na rynkach jest ustawiona.

  OdpowiedzUsuń
 8. @SinOfCane

  skoro tak, to graj przeciwnie do prognoz :)

  OdpowiedzUsuń
 9. @mic
  Tak właśnie robię :) granie na zwyżkę PLN to jak kupowanie greckich obligacji.

  OdpowiedzUsuń
 10. Nie jestem przekonany, iż bankructwo Grecji jest w cenach. A co z wypłatą CDS'ów ? Jeśli Grecja ogłosi bankructwo to banki amerykańskie będą musiały wypłacić odszkodowanie (ubezpieczenie) bankom niemieckim i francuskim. Oczywiście o ile CDS nadal są gwarantowane przez banki USA.
  Taka wypłata będzie się musiała wiązać ze sporą wyprzedażą aktywów więc wydaje mi się, że powinna nastąpić zwała indeksów oraz obligacji USA.
  Być może się mylę i nie twierdzę, że tak będzie na pewno.

  OdpowiedzUsuń
 11. @Mariusz
  "Nie jestem przekonany, iż bankructwo Grecji jest w cenach. A co z wypłatą CDS'ów ? "

  W cenach. Kasa przygotowana, nie będzie szoku. To co się liczy to sprawne załatwienie bankructwa Grecji.

  Obawiam się że jednak go nie będzie do czasu ustanowienia EFSF czy innego tworu by formalnie dokapitalizowac banki. Wg mnie jest szansa że do tego czasu będą trzymać tego trupa w szafie i trzymać.

  OdpowiedzUsuń
 12. EURPLN forecast 1Y 3.85 to oznacza tylko, że będzie EURUSD = 1, a może nawet 0,8 i tylko tyle.

  OdpowiedzUsuń
 13. Należy także uwzględnić "scenariusz" nakreślony przez historię w 2008/9r, o czym pisze także @ Mariusz. To zawsze tak się kończy. Gdyż ubezpieczyciel gwarantuje tylko wówczas, gdy nie ma zdarzenia, a jak jest .... nie ma kasy na wywiązanie się z virtusanalnych zobowiązań.
  Trupy ciągle leżą w szafach bańkowych. To "czarna dziura" typu kreacja długu na = 1 : 25 - 50, czy też CDO, CDS itp. lewary.
  Który bańk to wytrzyma? Może tylko ten z 1 : 10. Może, gdy ruszy lawina .....
  Pierwszy sygnał już był - brak płynności w $, w bańkach UE. Czekam na sygnał następny.
  Oto jest pytanie - czy dadzą czas na uformowanie prawego ramienia, czyli wypełnienie formacji RGR na S&P500?

  OdpowiedzUsuń
 14. @ SiP
  "nie znam prawie że żadnego IB który docelowo wskazywałby na osłabienie się polskiej waluty. Dziwne ale prawdziwe. Krótkoterminowo to co innego."

  To tylko dlatego, że nikt na poważnie nie bierze pod uwagę re'wolucji w polskiej polityce.
  Czy ktokolwiek bierze pod uwagę (oprócz mnie - o czym pisałem u @ PK = PSL = 10%!), że PO poniesie poważną porażkę i Polska polityka wywróci się do góry nogami?
  Co będzie, gdy PO zyska 30% max 40% mandatów w sejmie, PSL - wypad, PJN - wypad, Sld 5-7%, a PaliKot 5-7%, a reszta .... ???
  Czyli węgierski model?

  OdpowiedzUsuń
 15. LJ3 trafne uwagi co do poziomu eur/usd tez zakladalem i podtrzymuje podobnie. Powiem tak obecne szambo kto by nie objal w rzadach ma przechlapane. Model wegierski ? dlaczego nie ?

  OdpowiedzUsuń
 16. Kaczynskiemu bardzo daleko do Orbana, niestety. Bedziemy co najwyżej ich parodiowali. Nie ważne kto wygra będzie wesoło. PO uchyli rąbka prawdy aby usprawiedliwić ciecia i podwyżki podatków. Natomiast PiS zrobi bilans otwarcia i dowiemy się znacznie więcej o kreatywnej księgowości i machlojkach Rostowskiego (węgierski Fidesz zrobił podobnie)

  Moim zdaniem obecna słabość złotego to wynik ultra luźnej polityki monetarnej i fiskalnej oraz niedoszacowanego manka w wymianie handlowej. GUS i NBP mogą upiększać rzeczywistość lecz rynku wkrotce zweryfikuje ich manipulacje. Po prostu nie ma innego wytłumaczenie. Zloty ma się umacniać już od dwóch lat. I nic. Przecież ten rynek jest zbyt płynny aby jeden czy nawet cala drużyna wrednych spekulantów celowo go osłabiała.
  Zlotemu nie może pomoc NBP, Rostowski z kilkoma miliardami euro którymi straszy od miesięcy, Słońce Peru oraz równie zdezorientowane TVN CNBC... nawet sam Goldman Sachs nie dal rady:
  http://stojeipatrze.blogspot.com/2011/01/jak-sie-kreuje-trendy-na-zotowce-lekcja.html

  A tutaj moim średnioterminowi ulubieńcy :-)
  http://wyborcza.biz/biznes/1,101562,7549968,Zloty_bedzie_mocny_jak_nigdy__Na_koniec_2011_roku.html

  Inflacja bazowa dzisiaj znowu dzisiaj zaskoczyła analityków (2.7%) . Tutaj nie ma już co obwiniać zagranicy i tzw "zaimportowanej inflacji". Członkowie RPP poprzednio patrzyli na CPI, potem jak się zerwała z łańcucha to tłumaczyli ze istotna jest inflacja bazowa.. teraz pewnie będą nam wmawiali, ze na plamy na słońcu to oni nic nie poradzą... Niedługo zobaczymy inflacje powyżej 6%, gdyż osłabienie złotego dolało oliwy do ognia.
  BM

  OdpowiedzUsuń
 17. To i ja coś z polityki.

  Nieźle w konia reżim tuskaowy zrobił JKM i jego KNP. I tak mieli małe szanse na 5%, ale mieli, teraz mają zerowe. Pytanie, w jakim celu była przeprowadzona przez reżim operacja uwalenia KNP. Kto na tym najbwrdziej skorzysta?
  Najnowsze sondaże daja odpowiedź. Oczywiście jest to Palikot i jego RPP, czyli pośrednio PO, bo nikt chyba znający relalia polityki nie ma wątpliwości, że palikot działa w porozumieniu z PO i ma zagospodarować jej dawny ekektorat niezadowolony z rządów Tuska, a po wyborach i tak będa razem rządzić.
  Teraz na braku JKM w mediach i debatach korzysta Palikot, który ubiera sie w jego buty i oprócz typowo antykościelnego elektoratu zbiera też głosy "młodych gniewnych" , którzy wybraliby JKM.
  Nawet Palikot zaczął nasladować słownictwo Mikkego, oto przykładzik od Palikota:

  "Banda czworga" utrzymuje status quo. Partie mają wzajemnie się kompromitujące materiały, ale nie chcą ich ujawniać. PiS ma informacje kompromitujące PO, a PO ma informacje kompromitujące PiS. Dlatego niestety my musimy interweniować, by ten beton polityczny zacząć kruszyć "

  Z Polakami można zrobić wszystko. Facet, który odpowiada za obecne rządy, za psucie ustaw i gospodarki w komisji przyjazne państwo , będący symbolem zepsucia i korupcji stał się nagle bohaterem "antystemowym". To jest medialny majsersztyk.

  OdpowiedzUsuń
 18. @adagol
  Majstersztyk to będzie jak wygra PiS i unieważnią wybory ze względu na nieprawidłowości.

  OdpowiedzUsuń
 19. No tak, bo jak wygra PO sama lub z kimś z trójcy Palikot/SLD/PSL do wyboru, to skargę KNP SN odrzuci.
  A w wygraną PiS nie wierzę, nie przy takim froncie medialnym. Cud mógł zdarzyć się raz, po śmierci JPII i poprzez niedocenienie przeciwnika wtedy przez establishment. Kaczyński jej nie wykorzystał, o czym już na prawicowych portalach i gazetach napisano tomy. Miałeś chamie złoty róg...

  OdpowiedzUsuń
 20. Myślę, że ważna jest świadomość.
  Świadomość młodych (którzy byli murem za PO cztery lata temu, nawet POdobno zabierali dowody babciom moherowym), wówczas studentów i absolwentów szkół, w tym wyższych, jest teraz "oświecona" poprzez 60% bezrobocie i przymusową emigrację za pracą co w tej sferze wiekowej jest normą. Wówczas zachłysnęli się kredytami w CHF, a teraz tego żałują. Zadziałała "lekcja" na własnej skórze, a raczej własnej niemocy i zmarnowanej szansy, zmarnowanych dla nich ostatnich 4-ch lat. Świadomość, która zbliża się do 55+, czy może nawet już 60+. (Tu pasuje jak ulał reklama, w której zawodnik zachowuje się na boisku jak własna babcia, chyba że łyknie propagandę snick.....)
  http://www.youtube.com/watch?v=za_q5LSUX2w
  Czy teraz uwierzą w sukcesy typu - emerytury z gazu łupkowego, za 20 lat, czy też - tylko my z PO załatwimy 300 mld PLN z UE, na .... pokryce naszych 4-letnich długów itp.
  Jedno tylko ich różni
  -> Młodzi już nie widzą przyszłości lecz widzą tylko tu i teraz (zgodnie z instrukcją zresztą), a starzy -> 55+ dobrze pamiętają przeszłość, a na przyszłość już raczej nie liczą, chyba że mają wiarę w zmiany.

  OdpowiedzUsuń
 21. I jeszcze pytanie re'toryczne:
  Kiedy osiągniemy moment "Lehman" ?
  http://www.zerohedge.com/sites/default/files/images/user3303/imageroot/2011/09/spx%20lehman%20moment.gif

  OdpowiedzUsuń
 22. Moja teoria jest taka,powtorze ja po raz kolejny.Grecja to jest dobra karta do rozgrywek na rynkach,czy to walutowych czy surowcowych. Tyle ile juz bylo pograne na tym temacie, na infach ktore wrzucali politycy w rynek przez media a te podarzaly tak jak to sobie ktos zaplanowal. Ile NIemcy juz na tym zarobily,to pewnie nikt z nas sie nigdy dokladnie nie dowie,ale sa to ogromne kwoty,bo chyba nikt z Was nie mysli ze stracili?

  CDS-y?poczytaj troche o sekurytyzacji to zobaczysz jak to dokladnie dziala,szczegolnie syntetyczna. Za dlugi temat by w komentarzu pisac.

  Surowce w odwrocie? wydaje mi sie ze tutaj kurs AUD/USD jest podstawa,on jest brany pod uwage plus eur/dol.Prawda jest jednak taka ze surowce sa bardzo skorelowane z aud$ a tam wydaje sie ze mamy zmiane trendu na przeciwny i moze byc spore oslabienie AUD.

  OdpowiedzUsuń
 23. @adagol
  @SinOfCane

  Z JKM, to myślę, że to skrętny plan na powtórkę mobilizacji elektoratu. Właściwy każdy scenariusz dzierganego majstersztyku z PKW powinien być dobry dla PO. Jeśli wygrają to jako zwycięzcy w powtórce dostaną bonus, bo na bank przegrane opcje będą chcieć rozliczeń wewnętrznych, jeśli przegrają, to wyborcy rzeczywiście się przestraszą i drugi raz nie zapomną odbębnić obowiązku.

  Tylko nie wiem czy mogą unieważnić wybory w całym kraju czy tylko w okręgach, gdzie nie ma JKM. To okręgi średnich i małych miast więc powtórka może dotyczyć specyficznych odbiorców.

  OdpowiedzUsuń


Komentując anonimowo - podpisz się. Łatwiej prowadzi się dyskusję.
SiP