05 października 2011

Trading-Room: tydzień 40 - październik

Trwa nadal bessa, uważam jednak, że należy spodziewać się korekty wzrostowej. Ciężko przewidzieć korektę wzrostową w bessie, tak jak korektę spadkową w hossie stąd duże ryzyko błędnej decyzji. Nie mnie jednak jest przynajmniej kilka innych powodów oprócz wykresów i kresek, które wskazują na potencjał zwyżek. Chciałbym przy tym zaznaczyć, że obecnie NIE MA żadnych sygnałów kupna dla inwestorów średnioterminowych i klasycznie należałoby poczekać z zakupami na takowe. Bardzo agresywni spekulanci mogą jednak dokonać zakupów (lub już je dokonali!) znając jednak miejsca wyjścia. Uważam, że obecnie rynek zdyskontował bardzo negatywny scenariusz w gospodarce, a napływające różnego rodzaju twarde odczyty i wskaźniki (a nie nastroje i opinie) sugerują iż jest inaczej. Jest potencjał na pozytywne rozczarowanie. Na szybko niedowiarkom i twierdzącym (piję do ZH), że jest źle polecam kilka wykresów od "mojego" optymistycznego ekonomisty: klik, klik, klik, klik. Pozycjonowanie na walutach wskazuje na: bardzo mocne dociążanie dolara z reguły bliskie średnioterminowym szczytom - patrz 2008 czy 2009: bardzo mocne niedociążanie EUR, czy AUD. Dolar australijski najczęściej zachowuje się tak jak rynek surowców: Takie pozycjonowanie sugeruje niski potencjał dalszych zwyżek dolara w średnim terminie. Pożądana korekta. Zapatrywanie na rynek inwestorów indywidualnych (AAII): nie jest skrajnie pesymistyczne, lecz złe. Warto jednak pamiętać, że tak jak w hossie wysoki poziom optymizmu nie musi sugerować przegrzania rynku tak w bessie wysoki pesymizm nie musi oznaczać zawsze potencjału na zwyżki. Zatem oczy dookoła głowy, zresztą jak zawsze;) Zapatrywanie na rynek profesjonalnych doradców inwestycyjnych i asset managerów (NAAIM): jest najbardziej pesymistyczne od 2008 roku. Można wręcz powiedzieć, że jest tragiczne. Obecne problemy z finansowaniem się banków i innych podmiotów z sektora finansowego dotyczą głównie europy: Dopóki kryzys w strefie euro nie zostanie zażegnany, inwestorzy średnioterminowi powinni omijać rynek akcji. Należy jednak pamiętać, iż tak jak hossa kończy swój żywot w momencie szampańskich nastrojów i rewelacyjnych danych napływających z gospodarki, tak bessa dobiega końca kiedy z mediów płynie strumień bardzo negatywnych komunikatów i danych. Wydaje się, że ten moment jeszcze nie nastąpił. P.S. Zainteresowanym tematyką polecam wpis Songu Muna oraz ostatnią alokację aktywów od PEO. P.S.2. Źródło wykresów: NomuraLink

268 komentarzy:

 1. Dobry wieczór:)
  robię ten wpis przede wszystkim dlatego, że chciałbym podziękować autorowi bloga, jak i dyskutantom za wszystkie ciekawe rzeczy, jakie można tu przeczytać.
  natrafiłem na tego bloga kilka miesięcy temu i zostałem stałym czytelnikiem. Chociaż mam pewne doświadczenie na GPW - bo samodzielnie tańczę na parkiecie już piąty rok;) to, realnie oceniając swoją wiedzę, nie sądzę żebym wiele mógł wnieść do dyskusji - dlatego myślę że będzie ok, jeśli takim biernym czytelnikiem pozostanę...
  niemniej - SiP - do Ciebie prośba - gdyby chciało Ci się zerknąć na ten artykuł , który mówi o sytuacji w Argentynie po szeroko opisywanym w mediach bankructwie tego kraju z początku stulecia. Czy twoim zdaniem obraz sytuacji naświetlony w tym tekście jest rzetelny i czy doświadczenie Argentyny faktycznie dowodzi, że jest coś poza finansowym matriksem w jakim żyjemy.
  oto link: http://poland.indymedia.org/pl/2006/08/22690.shtml

  pozdrawiam:)

  OdpowiedzUsuń
 2. Panowie i Panie mam pytanie:
  Po co Polsce takie wysokie rezerwy walutowe i dlaczego nasz dług dewizowy nie może zostać zamieniony przy pomocy rezerw na złotówki? (szczególnie gdy NBP stało się aktywnym graczem na rynku walutowym)
  Moim zdaniem cała ta kasa miała być przeznaczona na obronę kursu po wejściu do ERM2.
  Z różnych źródeł (niemających nic wspólnego z naszym wspaniałym rządem) wynika, że próg 55% długu już przekroczyliśmy przy kursie 4.2363 za Euro:
  http://blogs.wsj.com/emergingeurope/2011/08/12/will-poland-intervene-to-boost-zloty/
  Znalazłem też wyliczenia, że kurs ten wynosi około 4.18 (gdzieś zgubiłem link).
  Ciekawe, czy nowy(stary) rząd po wyborach odpuści sobie obronę złotówki i tu mam pytanie: Czy NBP może lewarować swoje transakcje na forexie?

  OdpowiedzUsuń
 3. all ciekawe

  http://www.readtheticker.com/Pages/Blog1.aspx?65tf=362_match-up-sell-off-may-2010-vs-sell-off-aug-2011-2011-10

  OdpowiedzUsuń
 4. http://www.image-share.com/upload/981/13.png
  Cały dzień terkoczą o plotkach a propos CHF.
  Ciekawe co na to technicy powiedzą. Szwajcarzy pewnie chcieliby wyjść górą...

  OdpowiedzUsuń
 5. NA okres wyborór parlamentarnych - ciszy wyborczej - wprowadziłem moderowanie komentarzy na blogu tj pojawiać się będą za moją zgodą. Poprzedni system przywrócę po 22.00 w niedziele.

  OdpowiedzUsuń
 6. wrzucam swój post dla zainteresowanych:

  http://mojekreski.blogspot.com/2011/10/prognoza-na-nastepny-tydzien-wig20.html

  Biorąc pod uwagę, że pomimo wyjścia na pierwszy plan problemów w strefie euro to SP500 nadal dyktuje grę, a z AT wynika jednoznacznie, że nie ma większych przesłanek żeby przebić najbliższe opory (obecny kanał spadkowy po wyjściu z flagi), ew. może być atak na 1180 ale nie dalej. Potwierdzam, że póki co gra jest tylko dla krótkoterminowców dzięki ogromnej zmienności, która pewnie się utrzyma dopóki sytuacja się nie wyklaruje. Większą korektę wzrostową przewiduję dopiero na końcówkę października i listopad. Póki co spółki nie maja siły przebijać większych oporów więc dużej korekty wzrostowej nie będzie, liczę że w listopadzie zbiorą się w sobie byczki i poszaleją :)

  pozdrawiam,
  Moje kreski

  OdpowiedzUsuń
 7. @TR
  Miedź się pięknie broni na ważnej kresce. Dopóki na tygodniowym nie zamkniemy się poniżej tej kreski w okolicy 3.10 to są szanse na wzrosty. Dopiero zamknięcie poniżej oznacza jak dla mnie coś zdecydowanie poważnego.:
  http://bit.ly/raFXMm

  OdpowiedzUsuń
 8. @kecaj84
  Tak, na eurchf jestesmy w mega waznym miejscu, nie tylko z powodu kresek ale dojscia również powoli do 50 i 55 srednich na tygodniowych..

  Powinno się skorekcic w dół, przynajmniej na pewien czas, bo takich linii raczej nie robi się za jednym razem. Pytanie czy się jednak SNB włączy, im to na rękę bo przebicie tej linii i dalej w górę otwiera drogę nawet do 1.45 jak dla mnie.

  OdpowiedzUsuń
 9. @SiP mi się wydaję, że miedź nawet jak nie obroni obecnego miejsca, to ma jeszcze silne wsparcia w okolicach 280: http://drop.st/pGCTpY , ale te twoje kanały to racja pieknie sie rysują i musza bronic poki co, jak padna to niekoniecznie pozamiatane :)

  OdpowiedzUsuń
 10. @Moje kreski,

  ok ok, do tego fibo 50% itp. Nie zmienia to faktu że te poziomy w zamknięciach są nieprzekraczalne. Ich przekroczenie to bessa na całego.

  OdpowiedzUsuń
 11. witam
  All no to gdzie sie czaimy na usd okolice 1,39 na eur/usd wyglądają rozsądnie ??

  OdpowiedzUsuń
 12. @marcin1973
  Wszystko zgodnie z planem - przecena na dolarze a na eurusd to już hohohohoh

  OdpowiedzUsuń
 13. @TR
  Ładne spadki na obligacjach i papierach skarbowych niemiec czy US. PST i TBT zarabiają jak na razie dobrze.

  OdpowiedzUsuń
 14. gratuluje doboru etfów ,w twoim biurze możesz etf lewarować ?

  OdpowiedzUsuń
 15. "Central Huijin, the domestic arm of China’s sovereign wealth fund, will buy the shares to help stabilise the pillars of the country’s financial system, the official Xinhua news agency said on Monday. Coming as the Chinese stock market closed at a 30-month low, the move was the strongest sign that Beijing wants to engineer a restoration of confidence in share prices and the economy. It paid instant dividends with a rally in the final minutes of trading on Monday."

  Pękająca bańka na nieruchomościach w Chinach i rząd Chin robiący bail-out banków utopionych w nietrafionych kredytach?

  OdpowiedzUsuń
 16. @TR
  ZAmknąłem swoje pozycje i czekam spokojnie na wynik głosowania nad EFSF przez Słowaków. Wolę nie zostać zaskoczony przez rynek.

  OdpowiedzUsuń
 17. @marcin1973

  Niestety nie mam takiej opcji. kupuje to jak akcje. jak chcesz lewarowania to są ETF x3 z definicji.

  OdpowiedzUsuń
 18. http://www.readtheticker.com/Pages/Blog1.aspx?65tf=368_wyckoff-20-review-on-copper-2011-10
  u mnie w gft blokują na niektóre tylko 25% wartości ,aż dzwoniłem kiedyś sie upewnić , stworzyli swoiste cfd oparte o etf

  OdpowiedzUsuń
 19. @marcin1973

  ooo ciekawe z tym lewarowaniem na CFD. Minus z CFD jest jednak taki że płacisz codziennie spread:(

  OdpowiedzUsuń
 20. Chociaż przepraszam,czasami zyskujesz na tym spreadzie.

  OdpowiedzUsuń
 21. to raczej minus ,ale jeśli kierunek dobry ,a jak zły to nie czas żałować róż ..;)

  OdpowiedzUsuń
 22. ale jeśli spred niski i nie trzymasz długo to ok
  (brak prowizji ) niektóre nawet 20% depo
  http://www.gftuk.com/Range-of-Markets/Market-Information-Sheets/CFD/Individual-Equities-Offerings.aspx?ex=Depository%20Receipts%20and%20Exchange%20Traded%20Funds%20(ADRs,%20GDRs%20and%20ETFs)

  OdpowiedzUsuń
 23. @TR
  Robi się coraz ciekawiej:
  Slovak Govt. party most-HID chief Bugar says does not see a coalition deal on EFSF expansion likely any more

  OdpowiedzUsuń
 24. Pseudodemokracja w całej okazałości:
  "Slovak PM sees a repeated vote on the EFSF if it is rejected today"

  czyli będziemy głosować aż do skutku. To zupełnie jak w Irlandii w sprawie traktatu.

  OdpowiedzUsuń
 25. AA (ALCOA) after hours 5% w dół po wynikach.

  OdpowiedzUsuń
 26. Na złocie intrygująca chorągiewka. Dalsza przecena nieuchronna?

  OdpowiedzUsuń
 27. @TR
  No właśnie dla mnie cena złota jest obecnie najtrudniejsza w prognozowaniu. Jeśli są zwyżki bo będzie pomoc dla banków i EMU itd to złoto powinno spadać bo nie ma strachu. Jedyna niewiadoma to czy nie pójdzie w górę bo z kolei słaby dolar i zwyżki na rynku akcji. Tylko że tym tokiem rozumowania dochodzi się do wniosku że nie ważne co się dzieje to złoto musi iść do góry...

  OdpowiedzUsuń
 28. Czy to co się teraz wyprawia to nie jest jakieś ubieranie na całego? Panika kupna? W 2008 roku też takie bywały, o ile dobrze pamiętam.

  OdpowiedzUsuń
 29. @Kecaj84

  Może za mocno zjechał rynek? Grając pod bessę od lutego wychodziło mi z analogii, że pierwsza fala bessy dojdzie do ok. 2400, potem korekta na ok. 2600 i dołek bessy koło 2000.

  Gruby (City) to jednak sprytnie rozegrał, spuścił rynek na 2000 od razu a potem się zrolował na L. Dlaczego? Bo OFE i TFI zostały z akcjami przy 2800, więc na nową serię pewnie niektórzy zabezpieczali się S-kami. Gruby odebrał akcje niżej i pozwala funduszom podejść wyżej, żeby się zredukowały.

  Tak to wydumałem przed rozliczeniem wrześniowej, tak bym zrobił jako gruby ;) Dlatego kupowałem ETF na DAX i akcje, ale o wiele za szybko je wywaliłem (zmylił mnie drugi dołek, który wciągnął do gry kolejne rzesze misiów - kolejny argument za wzrostami na serii grudniowej).

  OdpowiedzUsuń
 30. @Dedek, kecaj84

  Wg mnie jest możliwa korekta wzrostów i dalej do góry.

  Dalej twierdze że wyprzedaz była za duża (patrz wpis TR), dane są lepsze i należy się odreagowanie.

  OdpowiedzUsuń
 31. Hm...rynki zjechały za mocno, wyprzedaż była za duża... rozumiem że to tylko takie figury retoryczne ;-)

  OdpowiedzUsuń
 32. Dlaczego? Wodospad bez zatrzymania z 2750 na 2100 to nie za szybko? C/Wk, C/Z wielu spółek jest bardzo atrakcyjny. Ja nie kupuję ich wyłącznie dlatego, że cykle i AT pokazują bessę. Jednak nie wierzę w nowe wodospady, jak spadnie na 1800 to będzie mega okazja, a może być i tak, że WIG20 dobrnie do 2700 i znowu spadnie na 2000 i to będzie dołek bessy.

  Obligacje za drogie, towary za drogie, złoto i ropa w kosmosie, a akcje takiego PGE czy Taurona poniżej wartości księgowej. Nie mówiąc o małych spółkach. Nie tak miało być :)

  Tymczasem zobaczmy jak wysoko short queeze zaniesie miśków, ja się chyba skuszę na L USDPLN po 3.08 i S EURUSD 1.39.

  OdpowiedzUsuń
 33. witam
  SiP dzięki za odp.czyli rysunek w grze
  http://3.bp.blogspot.com/-u-ZfdFZaID0/ToumuqQFBpI/AAAAAAAAAF4/jJ33LYMcVtw/s1600/spx+10-4+60+minute.png

  OdpowiedzUsuń
 34. SiP jak ten rysunek precyzyjnie na razie działa ,zobaczymy jak dalej będzie ,skąd on jest ,możesz podać źródło

  OdpowiedzUsuń
 35. @marcin1973

  widzę że dobrego gościa śledzisz;)

  OdpowiedzUsuń
 36. A na usdjpy interesujący ruch w kontekście dzisiejszego słabnięcia $. Ma ktoś pomysł skąd ten ruch pod prąd?

  OdpowiedzUsuń
 37. @TRB

  Dlaczego w złą stronę? JPY słabnie po całości, zobacz AUDJPY jeden z lepszych mierników apetytu na ryzyko....

  po prostu ogień

  OdpowiedzUsuń
 38. @TR
  jesteśmy w dobrym miejscu na korektę w US. Zobaczymy jak sięrynek zachowa na tym poziomym oporze co każdy widzi na SP500.

  Wskaźniki przegrzane.

  Te zwyżki u nas i u innych są tak dynamiczne jak w lipcu 2009.

  OdpowiedzUsuń
 39. Połapałem troche krótkich na spadki indeksów.

  OdpowiedzUsuń
 40. @TR

  Niektóre trupy na GPW nieźle latają. Np taki EUI z 20 na 26. ale widzę CZP nie gorszy a lepszy...

  OdpowiedzUsuń
 41. @TR

  VIX na dolnej bandzie konsoli..Jeśli spadki to teraz, chociaż umiarkowana korekta do 1170 SP500

  Ostatnio czytałem armagedonowca, chociaż gość kilka razy trafił, twierdzi że jakaś wyprzedaż przed nami, jeszcze większa niż ostatnio. Cóż, pożyjemy zobaczymy.

  OdpowiedzUsuń
 42. @TR

  Bez XLF (financials) nie polecimy docelowo wyżej. Muszą przebić 13.00 i się zamknąć powyżej.

  OdpowiedzUsuń
 43. tak tak czas na inwestycje akcyjne pelna para juz ulica w dolku moze kupowac :-) sukcesow
  http://gielda.onet.pl/niedzwiedzie-ida-spac-jest-szansa-by-duzo-zarobic,18726,4878972,1,news-detal

  OdpowiedzUsuń
 44. @TR

  kluczowa jest średnia SMA 75 na tygodniowym na SP500. Jej poziom to obecnie 1215. Polecam przyjrzenie się tej średniej i jak działała dotychczas....

  OdpowiedzUsuń
 45. Włoskie 10latki (rentownosc) ciagle wysoko i ostatnio znowu 5.75...

  EURCHF nie moze przebic waznych poziomow.....

  OdpowiedzUsuń
 46. Dobra okazja na dobranie RCSCRAOPEN :)

  OdpowiedzUsuń
 47. Widziałem,
  ktos po 175 wystawiał a CZ wczorajsze 190 ;)

  OdpowiedzUsuń
 48. No właśnie stałem w tłumie... ale wycofał zlecenie :)

  OdpowiedzUsuń
 49. Powiem szczerze, że całkiem niezłe zlecenia kupna latają na RCSCRAOPEN... np 8k... to jest ponad 1,5mln PLN.

  OdpowiedzUsuń
 50. A co myslicie o certyfikacie RCSFW2OPEN czyli na spadek wig20... wszedl na rynek w lipcu po cenie 98,4 zas w najlepszym momencie w pazdzieniku chodzil blisko po 124. Mniej efektownie rosnie niz rcscraopen, ale chyba tez godny uwagi.

  OdpowiedzUsuń
 51. 18 października głosowanie nad limitami w surowcach!


  CFTC has votes to pass position limits-source
  * CFTC has votes to pass position limits - source
  * O'Malia says industry cost to comply $100 million
  * Have to consider larger set of costs to industry -CME
  * Gensler says position limits next on to-do list (Adds details on position limits document, paragraphs 19,20)
  By Christopher Doering
  CHICAGO, Oct 11 (Reuters) - The head of the U.S futures regulator has the support he needs to pass a long-awaited rule that would curb excessive speculation in commodity markets, a source with knowledge of the agency's rule-making told Reuters on Tuesday.
  The U.S. Commodity Futures Trading Commission announced on Tuesday that it would vote on Oct. 18 on a rule limiting the number of contracts any one speculative trader could hold in commodity markets.
  The source said the agency was still making changes to the position limits rule and there was a chance changes could upset the balance of support among the five commissioners before next Tuesday.
  "I think he does have the votes," the source who closely follows the rule-making process told Reuters, referring to Gary Gensler, the CFTC's chairman.
  http://www.guardian.co.uk/business/feedarticle/9890560

  OdpowiedzUsuń
 52. @Luis Nazario De lima

  "RCSFW2OPEN" - preferuje kontrakty, ale dla niektórych może być to ciekawy wstep. Może certy też na zwyżki?

  Może Spinnaker się zainteresuje....

  OdpowiedzUsuń
 53. Miałem nieprzyjemność kupić trochę RCSFW20OPEN. Wszystko było dobrze, dopóki WIG20 rósł i traciłem. Kiedy spadł i miałem zysk animator spierdolił i zostałem sam z certami. Musiałem pisać do GPW, żeby raczył wrócić. Zamknąłem z groszowym zyskiem i nie wrócę tam więcej (chyba, że będzie dużo ludzi grało i takie numery się nie powtórzą).

  OdpowiedzUsuń
 54. @dedek

  ktoś Ci odpisał? Gdzie konkretnie pisałeś? Powiem Ci że mam ochotę to nagłośnić, tylko nie wiem kiedy z z braku czasu.... Rozmawiałeś z kimś z SII?

  OdpowiedzUsuń
 55. @SiP

  Pisałem na struktury@gpw.pl, nikt nie odpisał, więc nawet nie wiem, czy animator wrócił dzięki mailowi, czy po prostu miał taki kaprys. O tym, że animator Raiffeisena znika w niedogodnych momentach wie każdy, kto grał na jego certach. Dodatkowy element ryzyka :]

  Kiedyś nagminnie znikał z certów na spadki ropy, które mają chyba najwięcej amatorów (wiadomo, ropa od 2 lat rośnie, więc wszyscy polują na szczyt ;), ale szło dużo skarg i teraz nie robi takich numerów. Pamiętam jak zimą ropa szła jak torpeda do góry, certy spadały jak kamień, to animator zostawił tylko zlecenia K, żeby ludzie mogli realizować straty. Natomiast tanio sprzedawać nie chciał :)

  Takimi posunięciami sam sobie strzela w stopę, bo jest wiele bardzo ciekawych certów, praktycznie mamy dostępne odwzorowanie większości towarów. Ale jak tylko pojawiły się ETF, które też są syntetyczne, ludzie przestali kupować certy na DAX czy WIG20.

  OdpowiedzUsuń
 56. @All
  http://www.pb.pl/2504423,4725,agencja-s-amp-p-obnizyla-rating-hiszpanii

  I że spadków nie będzie? Czy rynek już się uodpornił na ratingi? :)

  Chiny:
  http://www.image-share.com/upload/995/132.png
  Wydaje mi się, że tam jest kluczowe miejsce. W 2008 jako pierwsze odbiły od denka. Reszta poprawiła dołki w 2009 a Czajna od 2008 w górę.

  OdpowiedzUsuń
 57. Tak to jest wlasnie z tymi animatorami. A moze mnie ktos oswiecic na jakiej walucie oparty jest RCSFW20OPEN. Za cholere tego nie moge znalezc...

  OdpowiedzUsuń
 58. A tak swoją drogą to jak myślicie, co jest psem, a co jest ogonem? Czy Crude czy Brent... na Crude widzę przełamanie trendu wzrostowego (log i lin) i...
  http://www.image-share.com/upload/995/164.png

  Na Brent... odbili się od linii trendu (liniowej)
  http://www.image-share.com/upload/995/167.png

  Przy dywergencji 2, 3 dolarów, raczej nikt się nad tym nie zastanawiał. Obecnie przy różnicy ponad 30 dolarów... i zmniejszonej korelacji można się zacząć zastanawiać nad tym co ma większą siłę.

  OdpowiedzUsuń
 59. Wszedzie są silne sygnały kupna, nawet srednioterminiwego. Jesli tego nie zanegują w przyszłym tygodniu to normalnie buy buy buy

  OdpowiedzUsuń
 60. SPDR Fund - Financial -xlf
  SPDR Fund - Energy Sector - xle
  oraz Phlx Sox Semiconductor Sector
  nie pobiły szczytów....jeszcze niedzwiedzie mają piłkę w grze, tyle że na własnym polu karnym...

  OdpowiedzUsuń
 61. w sentymentach juz za bardzo byczo sie robi a to juz powinno zapalac lampki na odpowiednia barwe, te dzidy od 4 ciekawe pod co ? moze lepsze dane za 3q ? moze maja przecieki jak to zawsze bywa. Dla mnie juz blizej niz dalej do tego odbicia, ale to kazdy inaczej interpretuje.

  OdpowiedzUsuń
 62. A Marek jak zwykle swoje,ciekawe kiedy się zorientujesz,że klimat dla pesymistów się skończył na dość długo... Ale każdy robi to co uważa,a nie to co widzi...

  OdpowiedzUsuń
 63. @Witold

  Ty zwykle widzisz za to w drugą stronę ;)

  OdpowiedzUsuń
 64. ale Witold oczekujesz ,ze przylacze sie do tego ruchu od 4.10 ? :-) no to odpowiedz juz znasz , ze nie, i dalej bede swoje. Kiedys widzielismy wzrosty poczatkiem roku ale pisalem ,ze w maju ja sie odlacze do Twojego obozu , odlaczylem i jest ok.
  Sip pogodzil nas :-)

  OdpowiedzUsuń
 65. Panowie,wszystko się zgadza,ale chodzi mi o to,że nie każdy musi popełniać te same błędy,ale widać,że prawie każdy,bo przecież Ty SiP jesteś neutralny i z każdego ruchu jesteś w stanie wziąć coś dla siebie,ja do maja wziąłem maksymalnie co mogłem,potem niestety nie doceniłem siły spadków i część moich zysków oddałem,praktycznie nie korzystając z tego ruch spadkowego,jedyne co potrafiłem do na niektórych instrumentach brałem krótkie pozycje sporadycznie,ale ruch od 4 pażdziernika rozpoznałem i tym razem wiem,że wycisnę z niego maksymalenie znowu. A Marek znakomicie rozpoznał początek spadków i wytrwale przetrwał całe pól roku na krótkich,ale jeśli nie zamknąl tych pozycji i nie zrealizował zysku,to dziś ma 1220,a jak będzie miał 1370 to ... Ale jest ok,ważne Marku,żebyś z zysków nie oddał wszystkiego. A więc zdeklarowane byki,czy niedziedzie popelniają podobne blędy,ale w innych fazach cyklu.Nie mam zamiaru Wam dowodzić dlaczego,ale nie zdziwię się,jeśli okaże się,że jest to nowy impuls wzrostowy.Tego głosu nie bagatelizujcie!!!Oczywiście,w ramach tego ruchu korekty mogą też być potężne.
  pozdrawiam Witek

  OdpowiedzUsuń
 66. Twoje wskazowki Witoldzie zawsze traktuje powaznie z odp. rozwaga zatem zyski musza byc tak czy siak i o tym dobrze wiem. Dziekuje za docenienie , iz przeczekalem tyle czasu ale do finalu brakuje jeszcze paru miesiecy. Bedzie goraco jak zawsze.

  OdpowiedzUsuń
 67. zgadnijscie jaki napis mialem w okoeniu do wklepania teraz aby opublikowac powyzszy post ? BESSI , tak tak bessi bessa utwierdza mnie w swoim co za zbieg okol.

  OdpowiedzUsuń
 68. Pamietaj Witoldzie mozna przegrac bitwe ale nie wojne.

  OdpowiedzUsuń
 69. Marku,ale zdajesz sobie sprawę,że ten ruch 9 dniowy wielu graczom mógł zapewnić,przy odpowiednim zlewarowaniu zyski w 50%,a nawet 100% rekompensujące spadki półroczne,dlatego takich ruchów też nie wolno bagatelizować. Ale na daxie,gdzie od 3 dni z powodzeniem mozna bylo grać intraday krótkie,ale na sp bylo to o wiele trudniejsze,teraz po piątku mamy na sp super wykupienie,z dywergencjami w różnych przedziałach czasowych i jest bardzo prawdopodobne,że pojawi się korekta tych wzrostów.Ale nie zmienia to wymowy,że nawet jeśli dojdzie kiedyś do spadkó ponownie,to ruch wzrostowy nie jest wykonczony,wystarczy,a nawet należy spojrzeć na wykresy tygodniowe !!! A to już oznacza przegraną nie tylko nitwę,ale kawałek wojny...

  OdpowiedzUsuń
 70. G20...
  1. five-point plan:

  A. foreseeing a solution for
  Greece,
  B. bolstering of the EFSF rescue fund,
  C. fresh capital for banks,
  D. a new push to boost
  competitiveness
  E. consideration of European
  treaty amendments to tighten economic management.

  EFSF....
  Officials are considering seven ways of multiplying the strength of Europe’s temporary rescue fund. The options break down into two
  broad categories: enabling it to borrow from the European Central Bank or using it to partly insure new bonds issued by distressed
  governments. The ECB has all but ruled out the first method, making bond insurance more likely, the people said.

  OdpowiedzUsuń
 71. @TR
  niestety cały weekend byłem wyjechany i mam z 500 wiadomości na RSS i masę raportów. Nic nie czytałem nie miałem raportu. Coś się pojawiło w weekend? Widziałem przez telefon, że p. Wojciech Białek nową hossę widzi, mocno ją argumentując zakresem spadków i odreagowania.

  OdpowiedzUsuń
 72. witam
  do P Witolda ,co oczywiście nie wyklucza wzrostów
  ale warto pamiętać ,nie tak dawno to było
  http://www.readtheticker.com/Pages/Blog1.aspx?65tf=378_mystery-trader-pump-and-dump-2011-10

  OdpowiedzUsuń
 73. Tak Witoldzie no uciekla dobra nowa niemiecka fura, ale wiedz ,ze wczesniej na nasdaqu w sierpniu taka zagrywke na 40% posiadnych esek zagralem L i zamknolem zyski w 3/4 ruchu obecnego od 04. Wiesz ,ze tez nisko wtedy bylo i nei raz na fut. To przegapilem od 4 racja ale nikt nie jest doskonaly.

  OdpowiedzUsuń
 74. Panie Marcinie,porównywanie końcówki czerwca,kiedy było to rally przed spadkami,z obecnym rajdem zrobionym po udanej formacji 2B nie ma sensu,z wielokrotnymi pozytywnymi dywergencjami,także na tygodniach i jak się okazuje długotrwałą konsolidacją. Korekta tak,mile widziana,dla mnie też,ale impuls wzrostowy został zapoczątkowany. Zobaczymy,czy i kiedy dołki z 4 pażdziernika będą pokonane.
  Pozdrawiam serdecznie Witold

  OdpowiedzUsuń
 75. @TR
  Osobiście się powtórzę:
  "SPDR Fund - Financial -xlf
  SPDR Fund - Energy Sector - xle
  oraz Phlx Sox Semiconductor Sector
  nie pobiły szczytów....jeszcze niedzwiedzie mają piłkę w grze, tyle że na własnym polu karnym..."

  OdpowiedzUsuń
 76. @Witold

  Witaj. Moje zdanie zapewne znasz, ale przypomnę.
  Teraz tak długo oczekiwana (i łapana, raniąc dłonie) korekta, która zniesie do 50% (myślę, że mniej) wzrostów, potem przebicie 1230 (es.f) i hurrrrra! do 1270, po czym niespodzianka...
  Jeszcze w tym roku zobaczymy SP500 na około 1000 a DAX na 4500.

  Pozdrawiam.

  OdpowiedzUsuń
 77. Witaj,
  nie znałem Twojej opinii,ale przyjmuję,jest to moja wersja druga,ale bardzo prawdopodobna,otóż teraz robimy B,jako korektę tego pierwszego ruchu,będącego A,potem C na poziom 1260-1270 i spadek na poziomy podane przez Ciebie. Wersja bycza,to rozwijanie ruchu do góry na pobicie 1370,nie śmiem nawet myśleć o nowych szczytach globalnych. Po zdrobieniu domniemanego ABC zajmę krótkie,zresztą teraz też na e mini mam,a na daxie miałem,na obecną falę korygującą,ale wtedy te krótkie powinny być bardzo zyskowane,w obu wersjach.
  pozdrawiam serdecznie Witold

  OdpowiedzUsuń
 78. @TR
  trzymam krótkie od zeszłego tygodnia (2230 wig20, i 1215 sp500) i kurcze nuda, nuda nuda.

  Pytanie czy kurcze nam nie zrobią płaskiej korekty i dzida w górę. Brrrr, oby nie. Na razie kluczowe instrumenty trzymają poziomy.

  OdpowiedzUsuń
 79. Dolar się umocni, a złoto się wysypie (klin)?

  OdpowiedzUsuń
 80. After lots of talk, U.S. commodity crack-down nears
  (Reuters) - U.S. regulators this week will finalize their toughest crackdown yet on volatile oil and metal markets, concluding nearly four years of fierce debate over whether limits on speculative trade can tame prices.

  As Wall Street bemoans the measure as a sop to politicians who have vilified speculators for driving grain and oil prices to painful peaks since 2008, the Commodity Futures Trading Commission will push through a groundbreaking rule to restrict the number of commodity contracts a trader can hold.

  "I think both sides are going to be a little upset with this rule," Scott O'Malia, a Republican commissioner at the CFTC, told reporters at a Futures Industry Association conference in Chicago last week.

  "I guess the old hallmark of policy is if you've offended everybody then you're in the right space."
  http://www.reuters.com/article/2011/10/17/us-financial-regulation-limits-cftc-idUSTRE79G0JQ20111017

  OdpowiedzUsuń
 81. SIp na zloto zaczelo sie bombardowanie do kupna w tv masowo fundy atakuja ,zatem wysypka zlota i dolec up. Zamieszczalem ostatnio u Ciebie 2-3 tygodnie temu ,ze chiny wywalaja masowo dolara i kupuja zloto :-) to powinno duzo mowic

  OdpowiedzUsuń
 82. u mnie nuda od maja :-) + new z konca sierpnia wtedy chyba przekrecales sie z L na S tez , dzisiaj 1229 chyba fuksem wziolem i to ponad wymiar , adrenalina opada :-( :-)

  OdpowiedzUsuń
 83. @TR
  kiepskie wyniki IBM, do tego dzisiaj info z niemiec aby się inwestorki nie cieszyły i się troche rynki skorekciły. Nadal to jednak nic nie znaczy dla tego impulsu od poczatku października. Potrzeba czegoś silniejszego.

  OdpowiedzUsuń
 84. Panie, Panowie;

  Wybaczcie ciszę z mojej strony ale brak czasu na cokolwiek ;/.

  Ja osobiście czekałem na odbicie które się rozpoczęło, plan znany okolice 2500 i Qshort, niestety coś mi się widzi że aż tak dobrze nie będzie. Trudno, zbieram kasę, najwyżej tak czy siak wejdę wejdę w krótkiego funda w okolicach 20 XII.

  Podziwiam natomiast osoby które już pożegnały spadki, bessę i widzą tylko wzrosty, i nową hossę ;);>;>;>;> za miesiąc Indie i Brazylia będą miały rocznicę wejścia w bessę- już rok -, a gdzie, gdzie oni? Wojtek Białek może i ma rację ad US, które może rosnac na kłopotach ue i em-ów ale ani słowem nie wspomniał o nas i ma rację - z jakiej okazji nagle miałyby u nas byc wzrosty? czym? Jak zagranicy nie ma?

  Meritum; dla mnie trwa bessa i będzie trwac jeszcze minimum rok.

  pozdro for all

  OdpowiedzUsuń
 85. oczywiscie ,ze nie bedzie latwo SPin c odo poziomow rynek to rynek a ostatnio coraz wiecej mowilo o 2500 - 2600 ja nawet juz w pracy slyszalem o tych co noze polapali i czekaja zatem zbyt duze oczekiwania. Po uciszeniu misiow jakos poziomy w dol malo kto glosi a poziomy podawane rozsmieszaja no wlasnie czy napewno wywowalaja smeich na ustach tych z 2 obozu/pikniku ?

  Sadovaya podala wyniki wzrost wydobycia o 60% spadek sprzedazy o 15% hmmm moze bardziej zwinduja ceny za czarnew zloto na pewno popyt ruszy :-)

  OdpowiedzUsuń
 86. Co też oni wyprawiają w tych stanach... Mogliby się zdecydować, albo w jedną albo w drugą.

  OdpowiedzUsuń
 87. PS. A może to jest klasyczna ściana strachu...

  OdpowiedzUsuń
 88. Przyczyna zwyżek:
  France and Germany ready to agree €2tn euro rescue fund

  Leaders of France and Germany aim to calm market fears before G20

  http://www.guardian.co.uk/business/2011/oct/18/france-and-germany-move-towards-2tn-euro-fund?INTCMP=SRCH

  OdpowiedzUsuń
 89. uspokoili rynki do g20 a co wyjdzie po g20 bo wazne pz wchodza 24/25.10. Jak dla mnie zwykly kit poczekamy, zobaczymy.

  OdpowiedzUsuń
 90. widzieliscie dane z dzisiaj jaki kapital do usa naplynal ? no to wszystko dalo noge na zakupy do usa ostatnio bastion i nadzieja. ktos kogos zrobi w jajo z tej kasy. Bardzo dobrze zagrywaja krawaciarze z Wall street.

  OdpowiedzUsuń
 91. patrzac na to co sie dzieje na wolumenie wszedzie tylko nei w usa to jak na dloni. Piekna zagrywka pod pole karne.

  OdpowiedzUsuń
 92. 1/2
  CFTC approves new caps on speculators
  The US commodity regulator approved sweeping new constraints on speculation in food, energy and metals, in a decision riven along party lines.

  The limits on the size of positions in futures and swaps markets will curb banks’ and investment funds’ ability to trade commodities, though the rules were watered down after lobbying by Wall Street.


  The reform will put the US at the forefront of the clampdown on investment in commodities, an increasingly popular bet on global growth and hedge against inflation. Assets under management reached an all-time high of $447bn in August, according to Barclays Capital.

  The Commodity Futures Trading Commission on Tuesday finalised the rules in a 3-2 vote, with the agency’s three Democrats forming the majority.

  Michael Dunn, a Democrat, said he reluctantly backed the new limits in order to “follow the law”. Republicans dissented harshly, with commissioner Scott O’Malia suggesting the rule was vulnerable to legal challenge.

  The European Union is mulling similar caps, but Brussels is unlikely to mandate position limits in the face of intense pressure from London, a key trading centre. Paris is pushing for a global agreement during the Group of 20 summit next month.

  The US Congress mandated federal position limits as part of the Dodd-Frank financial law. The reform stemmed from concerns, still debated, that commodity index and other funds contributed to the 2008 spike in oil, gas and grain prices. Markets have surged again, with corn reaching a record in June and Brent crude – not subject to the new rules – above $100 a barrel.

  Gary Gensler, CFTC chairman, said the new caps on holdings in 28 commodities from US crude to hard red spring wheat would ensure that “markets do not become too concentrated”.

  For most commodities about to be delivered, the size of positions will be restricted to 25 per cent of deliverable supply. For contracts with later delivery months - which are typically held by investment funds - limits will be set at 10 per cent of open interest for the first 25,000 contracts, then 2.5 per cent above this level. The CFTC still must gather data on the overall open interest of futures and swaps markets.

  Mr Dunn, who is set to retire, belittled the caps as a “sideshow” that diverted the small agency’s resources away from more important rules.

  “Position limits may actually lead to higher prices for the commodities that we consume on a daily basis,” he said.

  Jill Sommers, a Republican commissioner, said that by passing the rule “this agency is setting itself up for an enormous failure”.

  The rules expand limits in place for futures to privately negotiated swaps markets where many commodities, especially oil and gas, trade heavily. The limits also apply to all contracts along the forward curve, not just commodities on the verge of being delivered.

  Wall Street banks will lose exemptions from limits, first granted to Goldman Sachs in 1991, used to offset the risks of selling commodity index products to investors. But in a concession, the CFTC amended its proposed rule to allow banks to net portfolios of futures and other derivatives, making it easier to stay below the designated caps.

  OdpowiedzUsuń
 93. 2/2

  The CFTC said as many as 85 large traders have historically had positions that exceed the new limits, though companies using derivatives to hedge physical inventories such as tanks of oil or warehouses of copper would be exempt.

  The limits will first apply to spot commodity markets 60 days after the CFTC passes a separate rule that legally defines swaps. Broadening them to encompass all contract months would wait until the CFTC has a year’s worth of data on the size of commodity swap markets, likely late 2012, agency officials said.

  Next year the US will hold presidential and congressional elections. Frank Lucas, Republican chairman of the House agriculture committee which oversees the CFTC, said the commission “still has not identified the market problems the rule is intended to address, nor have they demonstrated that this rule is responsive to those problems.”

  While the rule could force the largest funds to liquidate some holdings, it raised the prospect of investors spreading bets among fund managers rather than paring their overall commodities portfolios.

  “If any money is forced out, that money wants to be in commodities,” said Sal Gilbertie, president of Teucrium Trading, which manages exchange-traded funds tracking corn, wheat, soyabeans, gas and crude. “It will flow to Teucrium and other issuers. We actually think we’re best positioned to benefit from any impact that these rules have.”

  OdpowiedzUsuń
 94. Moody's downgrades Spain's government bond ratings, negative outlook

  OdpowiedzUsuń
 95. WITAM
  AAPL after hours
  inance.yahoo.com/q;_ylt=Anm2ReTixs0pUdUs48uhL7reba9_;_ylu=X3oDMTExaXRvNHI1BHBvcwMxBHNlYwNyZWxhdGVkLXF1b3RlcwRzbGsDYWFwbA--?s=AAPL

  OdpowiedzUsuń
 96. poprawka
  http://finance.yahoo.com/q;_ylt=Anm2ReTixs0pUdUs48uhL7reba9_;_ylu=X3oDMTExaXRvNHI1BHBvcwMxBHNlYwNyZWxhdGVkLXF1b3RlcwRzbGsDYWFwbA--?s=AAPL

  OdpowiedzUsuń
 97. http://www.forbes.com/sites/ericsavitz/2011/10/18/memo-to-apple-investors-dont-panic-over-the-miss/?partner=yahootix

  OdpowiedzUsuń
 98. SIP co jest ,nie trzeba kodów z obrazka wklepywać :)

  OdpowiedzUsuń
 99. @marcin1973
  A to nie jest taki ichni fix?

  @SiP
  Mieli rozmawiać o tym, ale że takie decyzje... będzie się działo. W zasadzie to nie da się stwierdzić jak to wpłynie na rynek... wychodzenie nadmiarowych pozycji? Pakowanie się w fizyczne pozycje?

  OdpowiedzUsuń
 100. nie handel po godzinach i tyle ,ciekawe jaki obrót ?

  OdpowiedzUsuń
 101. Tom DeMark Says S&P 500 to Rise Above 1,250 This Week Before Dropping 5.6%
  http://www.bloomberg.com/news/2011-10-18/tom-demark-says-s-p-500-to-rise-above-1-250-this-week-before-dropping-5-6-.html

  ostatnio miał nosa z 1076 SP500.

  Z drugiej strony też się myli, jak każdy. W sierpniu zachecał do kupna francuskich banków...

  To 1250-1270 było by bardzo ciekawe. Jsli by tak było to wszyscy łącznie ze mna zamkna krotkie i walną długie zamoment, a potem zjazd hehe.

  Osobiscie zmniejszam swoje krotkie obecnie wychodzac na zero (SP500 1215) badz na chusteczki (wig20 2330).

  Brak pozycje to też pozycja.

  OdpowiedzUsuń
 102. @marcin1973
  "SIP co jest ,nie trzeba kodów z obrazka wklepywać :) "

  ODP: TO się włącza i wyłącza wpulpicie administratora w blogger. ostatnio to włączyłem bo jakiś robot-program wklejał reklamy czy coś.

  Teraz to wyłączyłem. jak bedzie ok to zostawie bez wpisywania znaków.

  OdpowiedzUsuń
 103. @kecaj84

  Na razie spot rynek, a futures i swap dopiero za rok chyba ureguluja.

  OdpowiedzUsuń
 104. W sprawie uregulowania spot to jednak polecam ten wpis:
  http://stojeipatrze.blogspot.com/2011/09/liczba-dnia-derywaty-zoto-120-mld.html

  "Banki te dominują również w innych metalach szlachetnych. Poniżej zmiany roczne i kwartalne w ilości derywatów na rynku złota i innych metali szlachetnych dla komercyjnych banków US. Zwracam uwagę, że zdecydowana większość dotyczy terminu krótszego jak rok, podobnie jak w przypadku obrotu w Londynie gdzie vast majority of the trading – roughly 90 per cent – was in the spot market, rather than forwards, options or swaps."

  zatem 90% to spot. jak ureguluja spot to jednak hoho, moze byc cos za miesiac.

  OdpowiedzUsuń
 105. Patrząc na miedź... pachnie trochę napalmem.
  Reszta też coś nie chce rosnąć. Wnioski o kredyt hipoteczny w stanach -14,9% to całkiem słaby wynik.

  OdpowiedzUsuń
 106. @Kecaj84

  ale zobacz że AUDJPY GBPJPY pozytywnie reaguje. Jeszcze wczorajszy komunikat z Japonii o stworzeniu zespołu ds umocnienia jedna, bo chca go oslabic, plus dac kasę firmom swoim na rozwój eksportu. To wszystko wspiera bardziej ryzykowne aktywa.

  OdpowiedzUsuń
 107. Miedź... -4%... Swoją drogą byłby to dobry myk, żeby wykończyć skośnych...

  OdpowiedzUsuń
 108. Roczne minima w Chinach, poprawili dołek i się odbili. Wygląda na odbicie zdechłego kota...
  Miedź ma jeszcze parę dolarów zapasu do dołka, ale lot koszący. Ciekawe kiedy oficjele chińscy zaczną ładować rezerwy dolarowe w podtrzymanie miedzi.

  OdpowiedzUsuń
 109. PS. http://ftalphaville.ft.com/blog/2011/04/28/555991/chinese-bonded-warehouses%E2%80%99-copper-inventories-still-on-rise/

  Ciekawy komentarz:
  "This is a good summary of what is taking place. There are a few other issues to add to these excellent comments. There is around 300kt of cathode sitting in bonded warehouses being used for this trade. The banks are making good money from it and the PBOC is fully aware of this trade. The risk is that they will make this traffic illegal given government's renewed concerns on inflation and underground financing. However, there are other ways that copper is being used as collateral for investment/speculation. INstitutions import cathode, pay the VAT and warehouse the copper outside the reporting system. Against warehouse receipts the raise funds from the banks to invest/speculate in other markets. The numbers are large. Using ICSG's China 'usage numbers, total stocks in China rose by 1.3MT in 2009 and by 1.5Mt in 2010. Based on our analysis of real consumption in China the increase in unreported stocks in 2009 was 1.6MT and 1.9Mt in 2010.
  simon hunt"

  OdpowiedzUsuń
 110. PS2. http://www.thetrader.se/2011/10/16/whats-doctor-copper-telling-us/

  OdpowiedzUsuń
 111. @Kecaj84

  PRzeczytaj info zaczynające się od :
  Commodities trading suffers as French curb credit
  The European banking crisis is spilling over into commodities trading with French banks, the main financiers of trading houses, reining in their lending.


  w komentarzach
  http://stojeipatrze.blogspot.com/2011/10/unia-europejska-zbija-termomentr-zakaz.html?showComment=1319061891336#c8695718210906526654

  jesli to prawda i zaczną sypać traderzy surowcami to może będzie nawet mała panika. 2008?

  OdpowiedzUsuń
 112. @kecaj84

  pisałem też o miedzi na blogu:
  http://stojeipatrze.blogspot.com/2011/04/miedz-czyli-ratunku.html

  OdpowiedzUsuń
 113. @SiP
  "pisałem też o miedzi na blogu:
  http://stojeipatrze.blogspot.com/2011/04/miedz-czyli-ratunku.html"


  No i właśnie dzięki temu zacząłem się tym interesować. Mistrzostwem będzie to, jeżeli ta kasa została utopiona w przewartościowanych nieruchomościach...

  OdpowiedzUsuń
 114. Moody's says may cut Poland's rating outlook to negative if fiscal slippage drives up funding costs

  OdpowiedzUsuń
 115. @TR
  Jeśli na miedzi zamkną się na tygodniowym poniżej ostatniego dołka bądź nawet w jego bliskiej okolicy to będzie to wyglądać fatalnie.

  OdpowiedzUsuń
 116. @TR
  śmieszna sprawa. Wczoraj zamyknąłem ponad połowe krótkich, zostałą mi 1/3 i rynek spadł. eh.....nie gonie jednak rynku, poczekam na potwierdzenie silnej wyprzedaży zanim dołożę, niech ta 1/3 zarabia.

  OdpowiedzUsuń
 117. Jest i komentarz:
  http://ftalphaville.ft.com/blog/2011/10/20/707751/china-hold-on-for-hard-landing/

  Nie do końca rozumiem:
  "We have previously highlighted the key role of rapid FX reserves growth in boosting inflation. This is evident even in a moribund deflationary economy such as Japan (see top right-hand chart). China, by tying itself to the US dollar, has effectively engaged in its own QE for years, printing whatever quantity of yuan is necessary to buy US dollars. FX intervention of this order of magnitude cannot be ‘sterilised’ and inevitably boosts domestic asset prices, activity and inflation. So, trying to slow property and CPI inflation using mainly quantitative credit restrictions while still keeping the printing press going is a bit like stopping the pressure cooker lid from blowing off by holding it down rather than switching off the gas."

  Jak powiązanie juana z dolarem wpływa u nich na inflację? (dopiero wróciłem do domu i może cały dzień na nogach mnie odmóżdżył:))

  OdpowiedzUsuń
 118. @Kecaj84

  Oni dla każdego dolara drukują yuana i walą na swój rynek. JA o tym kiedys pisałem gdzieś, o wiem gdzie, spójrz na rosnące M2 Chin na blogu jakie dawałem. Tam doskonale to widać. po prostu chinole drukują szybciej nawet niż FED. tak sie koczy powiazanie waluty wlasnej z dolarem.

  OdpowiedzUsuń
 119. @TR

  Nadal kluczowe ticker nie wskazują wzrostów. Jest krytycznie, ale niedźwiedzie mogą opanować jeszcze sytuację.

  W przyszłym tygodniu ssanie na 55 mld dolarów, zapłata na początu listopada.

  Chodzą ploty o Qe3 na najbliższym FOMC, karta jocker bojak to zrobia, chociaz watpie to kupuj kupuj kupuj.

  OdpowiedzUsuń
 120. No dobra... ale tak mi się widzi, że nie ma do trzech razy sztuka... wszyscy stoją w boksach z kasą... a wg. mnie "this time is different":

  http://stooq.pl/q/?s=^spx&d=20111021&c=3y&t=l&a=ln&b=0&r=^shc

  Ludki w USA jednak zrozumieją, że druk kasy nie jest rozwiązaniem. Manifestacje przybiorą na sile. I "Oni" będą wiedzieli, że nie chodzi o wykup banków, długów, domów, CDO itd. tylko o miejsca pracy dla ludu. A co trzeba zrobić, żeby to otrzymać? Zmieść Chiny z powierzni ziemi... oczywiście finansowo. Białoruś też na sztywno powiązała kurs rubla z dolarem... Wiem, że to żadne porównanie. W CHRL mają ludzi wyszkolonych na światowych uczelniach... jednak wg. mnie mają wiedzę teoretyczną. Dlaczego w żadnym GS, JPM itd. nie ma Skośnych? To tak jak by w latach 70tych szkolić ruskich w amerykańskich bazach wojskowych. Obecnie orężem jest kasa. Za parę lat okaże się (jakieś wikileaks itp.), że każda grupa chińskich studentów miała opiekuna w USA:) Inna sprawa, jeżeli USA potrafią robić sabotaż w większości państw na świecie, nie ważne czy tam jest zamordyzm czy nie, to umieją robić to samo w CHRL. Zobaczymy...

  Takie tam dywagacje. Ale ja wzrostów nie widzę... pod co? Bieda na około... U nas ci co mają dobry zawód (jest takich kilka + małe biznesy) i staż - koszą dobre pieniądze. Cała reszta wiąże koniec z końcem.

  Widzę jak się kupuje te wypasione fury w Polsce (a na ulicach ich nie brak). Ci najlepiej zarabiający kupują w salonach. Ci, którzy potrzebują im dorównać kupują to samo auto tylko, że 3-5letnie i na kredyt (nic, że potem jest łatanie tego auta na "sznurek i gumkę"), ale jest.

  Ehhh... kupa rzeczy do przegadania. Tymczasem siedzę sobie w piątkowy późny wieczór, dumam nad rzeczami ważnymi i mniej ważnymi... a RCSC kiszą się na rachunku w okolicach zamknięć piątkowych.

  PS. A będzie gorzej... Agencje się wstrzymały do końca roku z obniżaniem ratingu. Ja bym zrobił to samo. Niech potwierdzą, przekroczenie 55%, 60%... to od razu ciach ciach... a potem 65... 70... 75% I Chwila moment mamy Węgry.

  Chwała wszystkim świętym jak donek & co wychodzi kasę na drogi i resztę. Obecnie, (chyba wcześniej pisałem), że oddziałom dużych zachodnich firm budowlanych (nie deweloperzy) kończą się przetargi. Nie te, które wygrali... tylko te, do których mogą podejść... posucha totalna).

  OdpowiedzUsuń
 121. PS2. http://www.adamduda.pl/2011/10/21/tax-burden/

  I tak jest... wszystko leci na kredyt. Mieszkam w Trójmieście i wszędzie widać jak na dłoni, że długi są wypychane do spółek komunalnych. Może inaczej, jest prikaz, żeby "inwestycje" spółek komunalnych finansować emisją obligacji. Upychanie długu po kątach. Nie ma tego w bilansie finansów Polski... ale jak podliczyć to jesteśmy daleko poza 60%. I wszystkie ryby z LC i NY wiedzą o tym wszystko. Zarobią na tym sporo. Pytanie jak my możemy zarobić poza szorceniem PLN (oraz sFW20)?

  W roku 2009 przeczytałem artykuł na jakimś blogu, że następny kryzys będzie spowodowany przerośniętym rynkiem obligacji. Właśnie to obserwujemy. Wtedy dla mnie liczyła się tylko GPW. Teraz widzę, że to się spełnia. Ale jak na tym zarobić... albo przynajmniej nie stracić. Ot co. W LC i NY napewno już mają kilka strategii opracowanych (co do każdego EM albo rynku EU).

  OdpowiedzUsuń
 122. @TR
  New CFTC Position Limits Could Be BEARISH For Silver
  http://kiddynamitesworld.com/new-cftc-position-limits-could-be-bearish-for-silver/

  OdpowiedzUsuń
 123. Catastrophic Thailand Floods Are Grounding Tech Industry Worldwide

  http://wallstreetexaminer.com/2011/10/22/catastrophic-thailand-floods-are-grounding-tech-industry-worldwide/

  Thailand Floods Cause Western Digital Factory Shutdowns
  http://news.softpedia.com/news/Thailand-Floods-Cause-Western-Digital-Factory-Shutdowns-227285.shtml


  Thai floods hit S’pore businesses

  Thai floods hit S’pore businesses
  http://news.xin.msn.com/en/singapore/article.aspx?cp-documentid=5437489

  OdpowiedzUsuń
 124. @TR

  Przypominam że podstawowy scenariusz Goldman Sachs to QE3 pod koniec tego roku:
  http://www.zerohedge.com/news/goldman-sachs-qe3-now-our-base-case

  14 października Goldi zaproponował QE3 które oparte jest na nominalnym PKB:
  http://monetaryfreedom-billwoolsey.blogspot.com/2011/10/goldman-sachs-on-nominal-gdp-targeting.html


  http://delong.typepad.com/1014wkly.pdf

  Miałem o tym zrobić wpis ale nie mam czasu. To bardzo ważne. Wg mnie wiele wzrostów w USA i utrzymanie poziomów na rynkach akcji jest właśnie pod to. Europa tak nie boli bo FED, już na początku listopada może ogłosić nowe drukowanie. Jeśli tak się stanie to wg mnie będzie duże rwanie w górę. Ci co wiedzą jak będzie właśnie pewnie już teraz ciągle skupują......

  Nie ma co być miśkiem jak QE3 stanie się faktem. To jest oczywiście tylko moja opinia. Jeśli bowiem zniknie podaż obligacji czy innego papiera to naprawdę kasa znowu trafi mocno na rynek.

  OdpowiedzUsuń
 125. I może kluczowy fragment:
  "They propose increasing the Fed's balance sheet to $5 trillion over the next year. That would be an increase of about $3.4 trillion. "

  OdpowiedzUsuń
 126. A ja będę powtarzał, że QE3 oznacza cenę ropy na takich poziomach że Obama może zapomnieć o reelekcji. Chyba że plan jest taki: Obama zostaje na drugą kadencję ponieważ w USA wprowadzono stan wyjątkowy spowodowany powszechnymi zamieszkami na tle galopujących cen podstawowych dóbr ;-)

  OdpowiedzUsuń
 127. Jeśli to zrobią, to "wyinflacjują" się z długu, ale zarżną gospodarkę. Na prawdę uważacie, że są do tego zdolni?

  OdpowiedzUsuń
 128. Dalej sidzę na certach na spadki. Pachnie zwałką. Wskaźniki PMI dla EU słabe.

  OdpowiedzUsuń
 129. Jakiś tydzień temu zaczął się ruch na kontraktach fra. Możliwa kolejna (i ostatnia w tym cyklu) podwyżka stóp w I kwartale przyszłego roku?
  http://www.bloomberg.com/quote/PZFR0CF:IND

  OdpowiedzUsuń
 130. 1/2
  Ciągną w górę rynek równo.

  a SP chce nam podwyzszyc rating hahaha

  Poland Is ‘Likely’ to Take Measures on Debt, S&P Says
  Poland’s government, re-elected this month, will probably take steps to prevent the country’s debt from breaching a legal limit and the country may be upgraded if it takes growth-spurring measures, Standard & Poor’s said.

  Prime Minister Donald Tusk, the first incumbent government leader to win an election since the collapse of communism 22 years ago, needs to keep public debt, at 52.8 percent of gross domestic product last year according to national accounting standards, from breaching a 55 percent ceiling that would trigger mandatory austerity measures.

  “The government will likely take measures to prevent debt from breaching” the 55 percent limit, S&P analyst Leila Butt said in a telephone interview today. “If the government took steps to improve competitiveness, which would raise production and help speed up growth, while halting and eventually reducing debt levels, we could take positive action on the rating.”

  The government is struggling to bring the deficit under control after it reached 7.9 percent of GDP last year. Finance Minister Jacek Rostowski has reiterated Poland will succeed in narrowing the shortfall to within the European Union limit of 3 percent of gross domestic product in 2012.
  ‘Not Credible’

  Next year’s budget is based on “unrealistic” assumptions and the fiscal consolidation plan is “not credible,” which may result in a credit-rating downgrade unless the government takes measures to narrow the deficit, central bank policy maker Zyta Gilowska, a former finance minister in the cabinet of Tusk’s rival Jaroslaw Kaczynski, said in an Oct. 11 interview.

  “We expect some slight fiscal slippage unless the government takes measures beyond what it has currently outlined,” Butt said. “Negative action is possible if the government has more slippage on the fiscal position than we’re expecting.”

  The zloty strengthened to 4.3754 against the euro as of 3:16 p.m. in Warsaw from 4.3923 on Oct. 21 The yield on Poland’s 10-year bond maturing in October 2021 rose to 5.787 percent from 5.766 percent on Oct. 21.

  Meeting the target will require Tusk to amend measures already announced, including a public-sector wage freeze and plans to cut pension privileges for professions including the police and army, Butt said.
  ‘Positive Steps’

  “The government is taking positive steps by saying it will tackle the uniformed pensions and raise the retirement age,” Butt said. “But high levels of mandatory expenditure make it more difficult to put public finances on a sustainable track.”

  OdpowiedzUsuń
 131. 2/2

  The zloty has gained 1 percent against the euro this month. Polish government debt maturing in more than 10 years returned 6.6 percent in dollar terms in the past month, the best performance among 174 indexes compiled by Bloomberg and the European Federation of Financial Analysts Societies.

  S&P has an A- rating on Polish debt, three notches below neighboring Czech Republic and three steps above Hungary. Moody’s Investors Service said after the Oct. 9 election that Poland’s rating outlook may come under pressure unless the government presents “contingency plans” to cut the budget gap. Moody’s rates Poland A2, the sixth-highest investment grade.
  EU Summit

  European leaders yesterday outlined plans to aid banks, cut Greece’s debt without triggering a default and shield Italy and Spain from further turmoil, while ruling out tapping the European Central Bank’s balance sheet to boost the region’s rescue fund yesterday in their 13th crisis-management summit in 21 months. The complete blueprint won’t come together until the next summit on Oct. 26.

  Tackling Poland’s public finances will be the greatest challenge for Tusk as he prepares to take office for a second term, according to Jan Amrit Poser, chief economist at Bank Sarasin.

  Poland, the EU’s largest eastern country, was the only member of the 27-nation bloc to avoid a recession at the height of the global crisis in 2009. The economy grew an annual 4.3 percent in the second quarter, compared with 1.5 percent in Hungary and 2.2 percent in the Czech Republic.

  Slowing economic growth and the euro region’s debt crisis may derail the plan unless the government takes “more drastic” measures, Fitch Ratings said on Oct. 10.

  GDP has the potential to rise in the coming years with Poland’s internal market of 38 million consumers buffering the economy from dwindling external demand as the euro area battles its sovereign-debt crisis, S&P’s Butt said, estimating the expansion rate between 3 percent and 3.5 percent next year, depending on the performance of the euro region.

  “The country has a solid growth potential in the short- to medium-term,” she said. “It’s less export dependent than other countries in the region and can rely on its domestic market to drive growth.”
  http://www.bloomberg.com/news/2011-10-24/poland-will-likely-take-measures-against-debt-breach-s-p-says.html

  OdpowiedzUsuń
 132. Przy 1275 kasowym SP500 mozna przyczais sie na duzę ilosci krotkich.

  Jakas wizja rynku? Mnie zaskoczyła skala odbicia. myslalem ze zatrzymaja sie na 1230-1235. 2/3 krotkich zamknalem z zyskiem na chusteczki a 1/3 z małą stratą. Założyłem małe długie, za 1/5 kapitału i więcej nie zamierzam.

  OdpowiedzUsuń
 133. @SiP

  Bardzo mnie cieszy to, co napisałeś.
  Ja mam ustawione zlecenie od 1258 do 1270 i na Dax na 6290 (tutaj mogą nie dojść, będę dobierał w biegu). Będę się ubierał w krótkie za 100% kapitału! Jest to moment, na który czekam od kilku miesięcy i nie będzie kompromisów. Pozdrawiam.

  OdpowiedzUsuń
 134. Podejrzane to wszystko.

  http://www.bloomberg.com/apps/quote?ticker=GGGB2YR:IND

  Już stuknęło 80%. WTI mocno urosła... Brent trzyma się nadal na oporze.

  Nie podoba mi się EURUSD...

  OdpowiedzUsuń
 135. Co tu dużo mówić.

  http://stooq.pl/q/?s=cl.f&d=20111025&c=3d&t=l&a=ln&b=0&r=sc.f

  http://ftalphaville.ft.com/blog/2011/10/25/711066/wti-is-no-longer-a-burden-to-passive-investors/

  Szkoda, że nie ma u nas kontraktów na WTI.
  W takim wypadku S na BRENT i L na WTI... i po prostu czekasz ;)

  OdpowiedzUsuń
 136. USDJPY niesamowicie i konsekwentnie wskazuje kierunek - sprzedaj.
  http://stooq.pl/q/?s=usdjpy&c=1y&t=l&a=ln&b=0

  OdpowiedzUsuń
 137. Niezłe dzidy na złocie i srebrze. wygląda na breakout.

  OdpowiedzUsuń
 138. Drożeją mocno bezpieczne aktywa w tym obligacje.

  OdpowiedzUsuń
 139. wg mnie PZ 25 zadzialal dzis idealnie u Deka przypomnialem sie o tej prognozie z 14.10.
  Moze ktos skorzystal z blogowiczow bo rozbrzmialy fafary hossy. Co do poziomow 1270 lepiej juz cos miec nic potem narzekac ,ze nie zaliczyli i zjazd zaczeli nizej.

  OdpowiedzUsuń
 140. @marek
  spoko
  można grać po 61,8% na SP500, czemu nie. Uważał bym jednaj z wiekszym spadkiem .zobaczymy co FED powie w pierwszym tygodniu listopada. Rynek mocno gra po QE3 stad takie zwyzki.

  OdpowiedzUsuń
 141. Wiesz co ja zakladam pz powinien do 18.11 trwac zatem nie musi teraz uderzyc mocno a po fedzie. ilez mozna ciagnac opcje bez dodruku? Wazne ,ze pieknie pod to graja ale moze prysnac sen o potedze. Stawiam smialo daleje ,ze qe3 to iluzja. Jestem tym 5% , który pod to nie gra.

  OdpowiedzUsuń
 142. tak jak malo kto dawal wiare kiedy pisalem o utracie AAA przez usa , bo kto dawal wiare ,ze utraca ? prawie nikt. Wszyscy sie smiali.

  OdpowiedzUsuń
 143. a zeby zagrac pod aaa to wiesz kiedy esk itrzebabylo stawiac i poprostu czekac. Nigdy nie trafisz idealnie w gorke wg at eka. Chyba ,ze Witold :-)

  OdpowiedzUsuń
 144. co do surowki zloto i srebro ostatnio spora nagonka fundow w reklamach pod kupowanko tego wiec kto tutaj kogo moze robic w konia , uprzedzajac ,ze dodruk ma byc ? a linki jakie dawalem ,ze chiny wywalaja usd i kupuja zloto sprzed 3 -4 tygodni ? Ukladaja puzzle bardzo sensownie a zarazem bezsensownie dla zdrowego inwestora ale o to chodzi.

  OdpowiedzUsuń
 145. DJIA walczy z 200 SMA na dziennym i 55 SMA na tygodniowym. Bardzo ważne poziomy.

  OdpowiedzUsuń
 146. @marek

  Szczerze, to ja daje średnie, ale nie małe szanse na QE3, ale 95% sądzi inaczej. Szczególnie po gołębich wypowiedziach członków FOMC, w tym Dudleya...

  Zobaczymy jaki bedzie w czwartek PKB w US za III. Wydaje sie że bedzie powyzej 2, nawet 2,5% a to by nijak się miało do QE3:)

  Niewiadomą jest europa - jesli cos pojdzie nie tak , to uzyja QE3 jako podtrzymania rynku.

  OdpowiedzUsuń
 147. no wlasnie bo po co dodruk skoro taki odczyt PKB ? a jesli narkoman chce wiecej i wiecej to wiesz co powinien zrobic przy czyms takim.

  OdpowiedzUsuń
 148. ben powiedziel ,ze fad ma narzedzia ale uzyje ich jak bedzie zle, zatem czy jest ostatnio az tak zle ? i czy pkb bedzie takie zle? bedzie dobre zatem po co qe3 ? krawaciarze nie dostana nowego kredytu na nowe zakupy ? uuuuu surprise.

  OdpowiedzUsuń
 149. sory za pisownie chyba mi starczy na dzis :-)

  OdpowiedzUsuń
 150. Tako rzecze UBS:
  https://lh6.googleusercontent.com/-uXHofNCtuiY/TqcphKP6F6I/AAAAAAAAEW8/sdDrvJTjtHA/s800/screenshot.png

  szczyt w listopadzie, dalej spadki, podbitka i nowe dołki w 2012 tj poniżej 1000 sp500.

  Aczkolwiek zaczynaja miec drugi scenariusz, przynajmniej analizuja go - nowe szczyty 1370 sp500 :) tj wzieli go na tapete jako rezerwowy bo jest pare faktów ktore za tym przemawia.

  OdpowiedzUsuń
 151. a moze szczyt juz wlasnie byl wczoraj na kasowce w usakowie do listopada w dol ponizej 1000 , potem do stycznia podbitka lekka i do kwietnia w dol na nowe dolki.

  OdpowiedzUsuń
 152. swoja droga poziomy na kasie 10x0 pisalem u Dedka we wrzesniu ,ze powinny byc w pazdzierniku/listopadzie. TO ma sens.

  OdpowiedzUsuń
 153. ale skoro ich nowe dolki to 1000 to moja prognoza od dawien dawna to bardzo grizzli jest. 1000 to przystanek , maja czas do kwietnia/maja 2012. Najlepsze jest ze jazda w dol moza potrwa tydzien gora dwa a kiszenie i mamienie trwac moze slodko tygodniami , miesiacami. Poki co kapital jak pisalem uciekl do usakowa i czeka na wyssanie przez krawaciarzy, bardzo sprytne zagranie jak opchnac ostatnim chetnym w wysokich ceach.
  SIp mam juz stopa do konca tygodnia z postami , dosc:-)

  OdpowiedzUsuń
 154. Nie mogę pojąć dlaczego EURo się nie osłabia...
  http://www.bloomberg.com/apps/quote?ticker=GGGB2YR:IND

  http://www.bloomberg.com/apps/quote?ticker=GIGB2YR:IND

  Tutaj:
  http://www.bloomberg.com/apps/quote?ticker=GBTPGR2:IND
  Wygląda na wybicie w niedługim czasie...

  OdpowiedzUsuń
 155. EURCHF, USDCHF...
  XAUUSD, XAGUSD...

  Ucieczka w bezpieczne aktywa?

  Skomentowałbym to w następujący sposób (zapożyczony z pewnego filmiku):

  Pa, Pa... jebnie :)

  OdpowiedzUsuń
 156. Bardzo ciekawe! w sprawie WTI i Brent!

  Petrobras abandons WTI, joins move to Brent pricing
  * Switch spurred by growing gap between Brent and WTI

  * Company began changing contracts 3-4 months ago

  * Exporters Saudi Arabia and Colombia already switched
  RIO DE JANEIRO/HOUSTON, Oct 21 (Reuters) - Brazilian state oil company Petrobras has switched its pricing of its U.S.-bound crude oil exports to a Brent benchmark, the company's supply director said on Friday, the latest sign of the waning influence of the West Texas Intermediate marker.

  While Petrobras ships a relatively modest 245,000 barrels a day of crude to U.S. buyers, the switch is yet another blow to the beleaguered U.S. benchmark, which has grown increasingly isolated as airlines, exporters, hedge funds and even commodity indexes shift more of their trading to Europe's Brent.

  The Brazilian firm quietly made the shift several months ago, Petrobras Supply Director Paulo Roberto Costa told Reuters. In September, Colombia also switched entirely to Brent-based pricing, although the biggest U.S. suppliers in Latin American -- Mexico and Venezuela -- continue to use WTI.

  "The gap between WTI and Brent was too big, so we moved to Brent," Costa said in a telephone interview.

  The difference or "spread" between the North Sea and U.S. crude pricing benchmarks has reversed sharply from a $2 difference in favor of WTI to a $25 gap in favor of Brent in the past year, driven by a flood of Canadian crude into U.S. storage tanks that has depressed the WTI price.

  The spread and oil price volatility due to global economic and political issues have increased the risk for sellers of foreign crudes historically priced against WTI, so producing countries increasingly have looked to Brent.

  Costa said the move made sense from a tax standpoint because the company's royalties and excise taxes are paid on the basis of Brent crude.

  Petrobras' departure from WTI is significant because Brazil within the next ten years is expected to become a major oil exporter as it taps into the ultra-deep-water fields in the region known as the subsalt.

  Though much of that crude over the next five years will go to refineries in Brazil, which is boosting capacity to meet growing domestic demand, over the medium term the South American nation is expected to become one of the world's biggest crude suppliers outside OPEC.

  The effectiveness of WTI as a world benchmark has been questioned for years because it does not compete like Brent on the world market. It delivers to the interior of North America, at Cushing, Oklahoma, and stays in the interior due to a lack of coast-bound pipelines.

  Global demand for crude has kept Brent strong, pushing the spread between WTI and Brent to record levels. The spread was $2 a barrel in favor of WTI as recently as late 2010. It settled Friday at $22.16 in favor of Brent.

  On Friday, the IntercontinentalExchange said open interest in its Brent crude oil futures contract had reached a record high of nearly 1 million contracts. Open interest in New York Mercantile Exchange WTI contracts stands at around 1.4 million, down 15 percent from a record in May.

  The move away from WTI accelerated in 2010 when Saudi Arabia switched from WTI to the Argus Sour Crude Index as a basis for pricing its shipments to the United States. Other exporters to the United States have followed.

  http://mobile.reuters.com/article/idUSN1E79K1DE20111021?irpc=932

  OdpowiedzUsuń
 157. @kecaj84

  problem z oslabianiem sie euro i umacnianiem dolara jest taki, ze pozycjonowanie rynku jest takie, ze rynke mocno skraca euro i kupuje dolara....obawiam sie ze moga wyciskac krotkie na eurusd bo przebiciu 1.40

  OdpowiedzUsuń
 158. Jestem pod wrażeniem Edka... trzyma się mocno. Żadkość! Przeczuwam, że na ropie to podpucha z tym spadkiem... niby do 3ech razy sztuka, ale to nie jest 3ci raz... tym bardziej na oporze!

  OdpowiedzUsuń
 159. jak dzisiaj oprocz infa o grecji beda jeszcze dane o pkb usa, luzowaniu w chinach to sie robi bardzo dobra atmosfera dla bykow. zobaczymy jak zachowa sie edek na 1.40

  OdpowiedzUsuń
 160. CO do grecji to chyba zapomnialo grono na szczycie jak agencje mowily i pisaly ,ze udzial prywatnego sektora poskutkuje finalnym D. Zgodzili sie na to zatem czekac na kwiatki.

  OdpowiedzUsuń
 161. Powstaje ważniejsze pytanie - skoro to nie bedzie credit event to po co są CDS? Moze sie okazac, i tu sie zgadzam z BARCAP, że to wprowadzi taki burdel na rynkach za moment ze nikt nie sie nie pozbiera.

  OdpowiedzUsuń
 162. no dokladnie strzal w 10 i oto chodzi. Beda jaja.

  OdpowiedzUsuń
 163. Dobra,
  mam namiary na uwagi do działania animatora na naszym rynku:)
  rcb.at/index.php?id=415&backPID=1&L=EN&tt_news=6560


  W celu uzyskania dodatkowych informacji prosimy o kontakt telefoniczny: +43 1 515 20-484

  Zespół Produktów Strukturyzowanych Raiffeisen Centrobank
  zamierzam z tego skorzystać i dowiedzieć się więcej.

  OdpowiedzUsuń
 164. rscf20open tam na prawde odchodza cyrki..... animator pojawia sie sporadycznie, albo wyznacza bardzo dziwne oferty jak dzis np wystawil oferte K po 104 i S po 125! obserwuje te zagrywki od 2 tygodni i na 10 sesji 8 to walek reiffeisena. cale szczescie, ze w to nie wszedlem bo by nie bylo nawet jak wyjsc.

  OdpowiedzUsuń
 165. no to swiadczy tylko o tym jak kombinuja zeby wyjsc z ceny z pozycji nie dajcie sie zwiesc tym oszustom w krawatach. Sprawa powinna trafic do odp. organow.

  OdpowiedzUsuń
 166. SIP mam nadzieje ,ze naglosnimy jakos ta sprawe tylko ,ze to banda bedzie ciezko , badna oszustow , ktora tylko wie jak kase wycyckac.

  OdpowiedzUsuń
 167. Krótkie od kasowego SP500 1275.
  hej

  OdpowiedzUsuń
 168. jestem w szoku edek mnie zadziwia ,teraz to widać to tylko gra (kto o zdrowych zmysłach kupuje w takiej sytuacji euro ,no chyba ,z e na chwile )
  teraz tylko czekać na krótkie albo usd L

  OdpowiedzUsuń
 169. istna rzeź ale wyciskaja. Widac drogo odsprzedaja aktywa nie to tamto.

  OdpowiedzUsuń
 170. Trzymam S cały czas.

  Najśmieszniejsze dla mnie jest to że Nomura po raz kolejny wymiata. Nie dalej jak miesiac temu mowili ze celuja w 2.50 na rentownosci 10 latek:
  http://stooq.pl/q/?s=10us&c=1y&t=l&a=lg&b=0

  wtedy było jakies 1.8

  gigantyczny transfer z obligacji w ryzykowne aktywa. gigantyczne odkrecanie pozycji.

  OdpowiedzUsuń
 171. NA tygodniowych są mega sygnały kupna w usa. Nie zdziwią mnie nowe szczyty już.

  OdpowiedzUsuń
 172. i porównać nasz grajdołek widać ,że kasy nie ma na takie zabawy wig jest daleko w tyle w sumie jak i sporo innych rynkow i ja nie wierze ,ze ta reszta zrobi cos nowego - nie ma szans. WLasnie czytam jak to w wojewodztwach juz zaczyna brakowac kasy na wyplaty zasilkow. Budzetowka bedzie miec kiepsko a jak i oni to i prywatni co sie pastwia na zamowieniach publicznych dostana swoje. Kapital mysli ze za oceanem zbija kokosy. No to powodzenia na nowej drodze jesli tak msyla. Banksterka naprawde potrafi wycyckac bedzie ciekawie jak zawsze.

  OdpowiedzUsuń
 173. Mamy tratowanie się niedźwiedzi. Powtarzałem że krótkie pozycje na euro, i długie na dolarze mogą być zdeptane i własnie to się dzieje. poza raz kolejny pozycjonowanie było kluczem, po raz kolejny.

  OdpowiedzUsuń
 174. wszystkie instumenty maja juz sygnały kupna, nawet na tygodniowych. normalnie powrót do hossy.

  SOX, XLF, XBD i wiele wiele innych. Wykrecili niedzwiedzion rece.

  OdpowiedzUsuń
 175. @marek

  A od kiedy sie licza fundamenty? Rynek gra pod QE3 i zobacz co sie dzieje, wraz z odwarcaniem pozycjonowania na krach.

  Mnie nie zdziwi wig20 po 2600. nie ma co zaklinac rzeczywistosci. trade what you see, not what you want.

  Tak czy siak jest tego plus. Wreszcize delubicz przyjdzie na spotkanie hahahaha

  OdpowiedzUsuń
 176. Dowaliłem S na kasowym po 1290.

  Huzia byka w łeb:)

  OdpowiedzUsuń
 177. heh no to fakt musi sie zjawic :-)
  racja nie ma co zaklinac ale moj plan ma czas do maja 2012 max zatem nie powiem ,ze nie ma szans bo jak widze co robia to wszystko mozliwe uwierz :-)

  OdpowiedzUsuń
 178. @marek

  ale czemu nie zarobic cos w gore a potem w dol?

  Ja osobiscie gram tu i teraz. Docelowo to oczywiscie docelowo. ja widze przynajmniej 5-7 mocnych zagrozen od utracenia ratingu przez francje, przez twarde lądowanie w chinach itd. UE nic nie zrobiła tak naprawdę a te CDS to jeszcze spowoduja ze sie rynek rozleci, jest potencjał.

  OdpowiedzUsuń
 179. i wcale sie nie zdzwie jak za miesiac bedziemy na 10x0 , brzmi jak szalenstwo , dlaczego nie skoro wszyscy juz widza hosse. Tak szybko poradzono sobie z tym co obecnie jest ? popatrz na wyniki spolek w usa toz to juz niektore jak w 2007, nei wspomne ,ze w 2007 obroty byly mizerne a co robili.

  OdpowiedzUsuń
 180. no oczywista ,ze sporo kart jest zakrytych - sporo asow przyjdzie na nie czas.

  OdpowiedzUsuń
 181. Eur/usd wygoda na świecowym prawie jak w 2008 Sip
  trafiłeś niedawno z analogia na tej parze do 2007
  ,pod koniec 08 jesteśmy ?

  OdpowiedzUsuń
 182. na WB song posadzil mniej o inflacje kiedy ze mnie taki deflacjonista. Ach nei czytamy dobrze wypowiedzi na blogach :-(

  OdpowiedzUsuń
 183. S&P 500 Extends Best Month Since ’74, Euro Rises on Debt Accord

  Dow Jones Transportation Average, a proxy for the economy, is the biggest since 1939
  http://www.bloomberg.com/news/2011-10-27/asian-stocks-euro-advance-on-europe-s-expansion-of-bailout-metals-rally.html

  OdpowiedzUsuń
 184. @Marcin

  To zabrzmi dziwnie, ale jak się ludzie otrząsną z tego co się stało, czyli po FOMC to wg mnie jest szansa na 2008.

  OdpowiedzUsuń
 185. "To zabrzmi dziwnie, ale jak się ludzie otrząsną z tego co się stało, czyli po FOMC to wg mnie jest szansa na 2008"
  ale to raczej przyszły rok ,teraz jakaś konsola i dystrybucja

  OdpowiedzUsuń
 186. A gdzie tam, zobaczymy co bedzie na fomc 1-2 listopada 2011:
  http://www.federalreserve.gov/monetarypolicy/fomccalendars.htm

  4 listopada powinno sie juz zaczynac dziac.


  Przypominam, wiekszosc gra na qe3..

  OdpowiedzUsuń
 187. no w sumie tak ,gdyby chodził o 1 bln euro, to euro powinno się osłabiać ;)w 2012 recesja pewnie zawita , najpóźniej w 2013

  OdpowiedzUsuń
 188. sip koment u songa

  SIp byki wylamaly rece bykom -- no no tak powinno byc :-)

  OdpowiedzUsuń
 189. To podobieństwo mnie ciągle powala do 2008:
  http://www.zerohedge.com/sites/default/files/images/user3303/imageroot/2011/09/20111027_SPX%20analog.png

  jeśli tak to szczytujemy:)

  OdpowiedzUsuń


Komentując anonimowo - podpisz się. Łatwiej prowadzi się dyskusję.
SiP