05 grudnia 2011

Cięcia budżetowe we Włoszech, minister płacze, a co z nami?

Premier Włoch Mario Monti ogłosił plan cięć budżetowych, tuż przed kluczowym tygodniem dla dalszego istnienia strefy euro. Wśród różnych propozycji ogłoszono m.in. odejście od waloryzacji niektórych przywilejów emerytalnych w oparciu o inflację. Inflacja w statystykach i tak jest zaniżana, ale zawsze to lepsze niż waloryzacja kwotowa, która będzie jeszcze niższa. Minister ds. Opieki Społecznej Elsa Fornero rozpłakała się podczas konferencji prasowej w momencie ogłaszania w/w zmiany:
W budżetach państw emerytury i renty jak i przywileje socjalne stanowią ogromne wydatki. Wiele rządów stara się oszukać swoich obywateli w tym obszarze, jednak na tyle skrycie, iż 95% obywateli nie ma nawet pojęcia, że jest właśnie ogrywana. Brak właściwej indeksacji emerytur to jeden z najbardziej typowych pomysłów rządzących na poradzenie sobie z długiem.
Praktycznie to samo zostało zasugerowane przez nasze Słońce Peru w ostatnim expose. Związkowcy (klik) jak i pracodawcy (klik) twierdzą, że jest to nielegalne z konstytucją.
P.S. Zupełnie na marginesie - Włochy są kolejnym krajem który częściowo zakazuje (w ramach ogłoszonego pakietu zmian) płatności gotówkowych celem "walki z praniem pieniędzy". W przypadku Włoch, wszelkie płatności powyżej 1000 euro nie mogą odbywać się gotówkowo.

13 komentarzy:

 1. Szwecja była pierwsza, teraz Włochy zakazują używania gotówki? To jak to SiP będzie w przyszłości? Zero zakupów bez kontroli Wielkiego Brata i Banksterów? Totalna kontrola obywatela? Totalitaryzm XXI nam się szykuje?

  OdpowiedzUsuń
 2. @kwiatowy blog
  Zero zakupów bez kontroli Wielkiego Brata i Banksterów? Totalna kontrola obywatela? Totalitaryzm XXI nam się szykuje?

  Odpowiedzią na taka zagrywkę powinno być wypłacanie gotówki i trzymanie jej w sejfie w chałupie oraz posługiwanie się masowo gotówką. Banki po kilku tygodniach by pękły z braku możliwości kredytowych albo bank centralny nadrukowałby tyle, że system skończyłby w rynsztoku.

  OdpowiedzUsuń
 3. Przecież w 3RP juz mamy takie ograniczenie, więc czemu się dziwicie?
  Np. nie kupisz mieszkania za gotówkę, nie wymienisz waluty w kantorze bez wylegitymowania (odsyłają potem do GINFa), nie kupisz złota lokacyjnego, darowizna też musi być na konto...
  Dla obrotu gotówkowego limity są bardzo niskie, zwykle to około 1000-2000 zł.

  OdpowiedzUsuń
 4. @Eljot

  Piszesz nieprawdę. Nie ma w Polsce zakazu gotówki. Jak nie wierzysz to idź wypłać z bankomatu 7000 pln i kup w media markt za gotówkę LED TV Samsunga 8 seria 46 cali :)

  @kwiatowy blog
  W przyszlosci gotówka nigdzie nie zaplacisz - wszedie plastik, NFC (mobilne platnosci) itd. Zastanawia mnie jedno - a co będzie jak będzie awaria prądu? W Polsce to będzie norma.

  OdpowiedzUsuń
 5. Pal licho prąd, co będzie jak ktoś skasuje dane :D :D :D

  OdpowiedzUsuń
 6. @Yogos
  co będzie jak ktoś skasuje dane

  Nie ma danych, nie ma człowieka, nie ma pieniędzy. "Nie mamy pańskiego płaszcza i co nam pan zrobi?"

  OdpowiedzUsuń
 7. @Eljot
  "nie wymienisz waluty w kantorze bez wylegitymowania :
  co kantorów które ja znam to legitymowania nie widziałem na oczy, jak to wejdzie to wejdą cinkciarze

  OdpowiedzUsuń
 8. "nie wymienisz waluty w kantorze bez wylegitymowania" - W Rosji tak, ale w Polsce się jeszcze nie spotkałem z czymś takim. Może, jak się wymienia większe sumy? Co za problem więc oszukać system wymieniając kilkukrotnie w różnych kantorach, albo przez słupa?

  OdpowiedzUsuń
 9. Na razie w Pl jest luz z płaceniem gotówką. Znajomy buduje dom i majstrom płaci tylko gotówka a są to kwoty rzędu 30 000 wypłacane z bankomatu :-)

  OdpowiedzUsuń
 10. co do kantorów, to ostatnio widziałem wywieszkę (były nawet jakieś paragrafy), że rejestracja jest obowiązkowa od 15k ojro.

  OdpowiedzUsuń
 11. Spoko, to żaden zamach na wolność handlu, ledwie przygotowanie do konfiskaty złota ;)

  OdpowiedzUsuń
 12. Włochy: cięcia tak duże, że minister się popłakała. Będą płakać miliony
  Włoska prasa uważa, że program oszczędności rządu Mario Montiego najlepiej symbolizuje to, że minister pracy Elsa Fornero popłakała się na konferencji prasowej mówiąc o konieczności wyrzeczeń. Płakała minister, będą płakać miliony- podkreślają komentatorzy.
  http://forsal.pl/artykuly/572434,wlochy_ciecia_tak_duze_ze_minister_sie_poplakala_beda_plakac_miliony.html

  OdpowiedzUsuń
 13. W sprawie elektronicznego pieniądza - piekne!

  http://biznes.interia.pl/finanse-osobiste/news/rewolucja-przelewy-bankowe-odchodza-do-lamusa,1731898

  OdpowiedzUsuń


Komentując anonimowo - podpisz się. Łatwiej prowadzi się dyskusję.
SiP