23 grudnia 2011

Cytat dnia - niedobór zabezpieczeń na europejskim rynku repo

Nawiązując do wpisów:


w zakresie niedoboru zabezpieczeń na rynku, procesu rehypothecation oraz repo na rynku europejskim zalecam przeczytać artykuł w Bloomberg: Bonds Stop Flowing as Collateral Gets Stuck at ECB: Euro Credit skąd pochodzi cytat dnia:

There is an enormous shortage of collateral,” said Simon Gleeson, a financial-services lawyer at Clifford Chance LLP in London. “That’s because the European banks can no longer raise unsecured funds. There’s never been enough quality collateral so the only way to do it was to re-use the securities.

Skoro szeroki rynek zaczął zadawać pytania i kwestionować mechanizm operacji repo w strefie euro, chciałbym przypomnieć co się stało w Grecji w lipcu 2010: Frozen in the Greek repo markets.

8 komentarzy:

 1. No i wiemy na czym stoimy , przed świetami i końcowką roku złe numery raczej wykluczone ale zaczynaja myslec.

  OdpowiedzUsuń
 2. Prawdziwie radosnych
  Świąt Bożego Narodzenia
  oraz uśmiechu i życzliwości
  życzy
  Slav

  OdpowiedzUsuń
 3. SiP mam pytanie do fachowca: czy jak EBC pozycza money bankom europejskim to ma wolną reke w sferze limitu pożyczki, czyli czy są to zapisy na papierze lub zwykły druk bez pokrycia czy tez EBC musi mieć pokrycie tej kwoty na szerokim rynku, no bo EURO to nie jest pieniądz światowy chyba jak USD?

  OdpowiedzUsuń
 4. @Slav

  ECb pożycza bankom pieniądze pod zastaw. Ostatnio mocno rozszerzył listę zabezpieczeń jakie akceptuje. Nie było limitu co do LTRO, mogło być to i 2 bln euro.

  OdpowiedzUsuń
 5. @slav
  Dziękuję za życzenia. Zaraz będzie wpis;)

  OdpowiedzUsuń
 6. @SiP "po zastaw" - zastaw daje bank pożyczający -tak to wiem, mam pytanie skąd się biorą te pieniądze: czy z powietrza czy z rynku czyli od inwestorów. Jeżeli z powietrza to mam pytanie czy powietrze jest w EU nieskończone? Ile może ECB pozyczać pod zastaw?

  OdpowiedzUsuń
 7. @Slav

  tak z powietrza. Tak samo jak inne banki centralne na świecie. ECB kreuje pieniądza.

  Różnica między działaniem FED a ECB jest taka, że ECB stara się sterylizować swoje operacje SMP (ściąga gotówkę z rynku poprzez kreację depozytów dla banków komercyjnych).

  Z kolei w przypadku ostatniej LTRO chyba tylko 200 mld było nowych, a reszta pochodzi z rollowania starego.

  Poza tym LTRO ma taką przypadłość iż zależy od stóp procentowych. Jeśli zrobi się gorąco (inflacja) i ECB zacznie podnosić stopy to automatycznie zacznie żądać większych odsetek od swoich udzielonych pożyczek.

  OdpowiedzUsuń
 8. Dzięki cos kumam, ale biez poł litra nie razbieriosz ;-)

  OdpowiedzUsuń


Komentując anonimowo - podpisz się. Łatwiej prowadzi się dyskusję.
SiP