05 grudnia 2011

GUS i statystyka elementem zielonej wyspy

Głównym propagandowym elementem Mistrza Bajeru jest zielona wyspa. Wiadomo - grunt to psychologia, wmawianie do "bulu" iż wszystko jest w porządku, a ściemę ciemny lud kupi. Rząd przy tym podejmuje wszelkie działania jak w czasie głębokiego kryzysu gospodarczego, co łudząco przypomina nakładanie podatków, zabieranie przywilejów socjalnych czy emerytur w PIIGS. Zamiast porównywać gruszki do jabłek, bo z tym mamy do czynienia porównując dług publiczny liczony wg metodyki Kucharza Roku z długiem publicznym liczonym wg norm ESA95, proponuję spojrzeć na dane ujednolicone dla sprzedaży detalicznej.
Najpierw komunikat od Ministerstwa Prawdy:
Sprzedaż detaliczna w październiku wzrosła o 11,2 proc. w porównaniu z analogicznym okresem 2010 roku, a mdm wzrosła o 4,1 proc. - podał GUS.
Sprzedaż detaliczna realnie wzrosła w październiku o 6,8 proc. rdr.
Ekonomiści ankietowani przez PAP szacowali, że sprzedaż detaliczna w październiku rdr wzrosła średnio o 10,3 proc., a mdm wzrosła o 2,8 proc.
Oraz komunikat z eurostatu:
Sprzedaż detaliczna wyrównana sezonowo w Polsce wzrosła we październiku br. o 1,4% w ujęciu miesięcznym, a w ujęciu rocznym spadła o 0,3 proc., podał unijny urząd statystyczny Eurostat.
[..]
W całej Unii Europejskiej sprzedaż detaliczna wzrosła o 0,4 proc. m/m i nie zmieniła się rok do roku.
Zaraz zaraz, czyli CO?!! Wg GUS i Słońca Peru jesteśmy dynamicznie rozwijającą się potęgą, najjaśniejszą gwiazdą w europejskim gwiazdozbiorze zalanym recesją, a wg Eurostatu sprzedaż detaliczna w Polsce spadła, przy czym w całej UE nie zmieniła się?!!
Czy leci z nami pilot? Berlin wzywa!
we build up castles in the sky and in the sand [..] as long as we are flyin' this world ain't got no end

9 komentarzy:

 1. Polska znowu dziesiątą gospodarką świata ;)

  OdpowiedzUsuń
 2. Ten art pokazuje jaka jest rzeczywistość a nie 11% r/r
  Kryzys po polsku. Zaciskamy pasa
  Konsumenci przestraszyli się spowolnienia i na wszelki wypadek już zaczynają zaciskać pasa. Siedmiu na dziesięciu Polaków boi się kryzysu lub już go odczuwa.
  http://forsal.pl/artykuly/572718,kryzys_po_polsku_zaciskamy_pasa.html

  OdpowiedzUsuń
 3. polecam:
  The solution for the Eurozone debt crisis is simple
  http://scottgrannis.blogspot.com/2011/12/solution-for-eurozone-debt-crisis-is.html

  OdpowiedzUsuń
 4. z art. na forsie
  Meble, AGD i RTV, posiłki w restauracjach – w pierwszej kolejności takie właśnie wydatki Polacy mają zamiar ograniczyć w kryzysie.

  dziwic sie ,że Pani M.G. , która na antenie tvn pichci promuje i odswieza resteuracje majac duza siec swoich - dlaczego reklama taka az na antenie ano dlatego ,ze wlasnie to w 1 kolejnosci w latach zaciskania pasa ta branza dostaje po tylku. To taki najprostszy przyklad z zycia telewizyjnej gumy do zucia.

  CO do danych to potrafia majstrowac nasi , od razu jak skontowalem z tymi wlasciwymi to wiedzialem, ze od z braku kitu szyby wypadaja:_)

  OdpowiedzUsuń
 5. I Nomura widzi wkrótce 4,85 za euro
  http://www.ekonomia24.pl/artykul/706242,765281-Nomura--Euro-bedzie-kosztowac-4-85-zl.html
  Skoro większość prognoz obstawia 4.85-4.90 to napewno tam nie dojdzie (euro jest już teraz skrajnie zaszortowane a pln powinien się umacniać w ślad za nim) albo się tam nie zatrzyma (pln będzie skorelowany z ruchem na USD czyli powrót do sytuacji sprzed interwencji Skrzypka).

  OdpowiedzUsuń
 6. Leny z PiG:
  "potęga stadionowo asfaltowa"
  zacznijmy od tego: wsieci.rp.pl/opinie/rekiny-i-plotki/GW-i-Fundacja-Batorego-przed-wyborami-tv-manipulowala

  dorzucmy do tego to: tvp.info/informacje/polska/zmiana-na-stanowisku-prezesa-gus/3977370

  i mamy to co pojawilo sie u Ciebie na blogu...czyli ENRON bis.

  ale tego typu kreatywna xiegowosc jak uczy historia Towarzysza Pierwszego Sekretarza z lat 70tych, kiedy Polska z adnotacja "ludowa" byla juz nawet 7ą potega gospodarcza na swiecie!, ma bardzo krotka zywotnosc, a 5rok rzadow przed nami...u Gierka zaczynaly sie niedobory. historia sie powtorzy?

  ale prawda wyjdzie juz w przyszlym roku zreszta sam o tym psizesz: stojeipatrze.blogspot.com/2011/12/knf-poprawa-bezpieczenstwa-rynku.html raport ten ( trafilem na niego na forum developerow ale u Ciebie jest juz kilka kometarzy)


  jesli zerkniemy takze tu stooq.pl/n/?f=544960 oraz tu nieruchomosci.dziennik.pl/artykuly/369599,rozruszal-sie-rynek-mieszkaniowy-po-nowym-roku-nikogo-nie-bedzie-stac.html

  to przyszly rok zaczyna wygladac bardzo ciekawie!

  ps. "obiecane 300mld" juz znika z jutuba.

  OdpowiedzUsuń
 7. Klip-klap:
  a tam znika
  www.youtube.com/watch?v=y6cwX0vSOCo
  W kazdym razie panika Tuska i Sikorskiego skads sie bierze.

  Leny:
  jedne znikaja po to aby inne popularne stac sie mogly. oto jeden z nich: www.youtube.com/watch?v=W18Bzf6OmcM

  OdpowiedzUsuń
 8. @blackmondy
  jesli euro juz jest skrajnie zaszortowane to bardzo duza szansa ze przejdzie 5pln bo będą puszczać stoplossy

  OdpowiedzUsuń
 9. @olowek5, chodziło mi głównie o EUR/USD. Gdyby nie repatriacja to kurs pewnie by już testował 1.20 albo i niżej. Jeśli sentyment się poprawni to będziemy mieli mega-wyciskanie. Kto wie, moze dolecimy i do 1.40-45?

  OdpowiedzUsuń


Komentując anonimowo - podpisz się. Łatwiej prowadzi się dyskusję.
SiP