22 grudnia 2011

Liczba dnia - 277 mln złotych / podatek od inwestycji w złoto

Jak informuje "Rzeczpospolita":
Ponad 277 mln zł Polacy zainwestowali w tym roku w złoto inwestycyjne, czyli monety i sztabki. Szacuje się, że w tym roku sprzedaż na całym polskim rynku wyniesie ponad 1700 kg złota inwestycyjnego. To o jakieś 10 – 15 proc. więcej niż rok temu.

Generalnie jednak wciąż niewiele, szczególnie w porównaniu z największymi rynkami: austriackim czy też niemieckim, na których sprzedaje się po kilkadziesiąt ton złota rocznie – dowiadujemy się w Mennicy Polskiej.

Zakup złota to tylko jedna z możliwych form inwestycji w ten kruszec. Gracze mogą nabywać kontrakty na złoto bądź też kupować oparte na nim produkty strukturyzowane. Jakie kwoty zostały zainwestowane w ten sposób, nie wiadomo, brakuje bowiem statystyk na ten temat.

wiadomość pochodzi z artykułu: Zyskami ze złota trzeba podzielić się z fiskusem
Ministerstwo Finansów chce opodatkować inwestycje w kruszce. Nie zapłacimy daniny, jeśli sprzedamy sztabki po pół roku od zakupu. Od niektórych produktów finansowych należy się zryczałtowany podatek
Rośnie popularność inwestycji w złoto. Można na nim nieźle zarobić, fiskus nie ma jednak wątpliwości: od zysku trzeba zapłacić podatek. Bez względu na formę inwestycji. A możliwości jest kilka.
[..]
Jak opodatkować takie transakcje?
Złoto jest rzeczą, więc przychody z jego sprzedaży należy rozliczyć na ogólnych zasadach, podobnie jak ze zbycia innych rzeczy – tak wynika z odpowiedzi Ministerstwa Finansów na pytanie „Rz".
– Obowiązek podatkowy nie powstanie więc wtedy, gdy sprzedamy kruszec po pół roku, licząc od końca miesiąca, w którym został nabyty – mówi doradca podatkowy Robert Jurkiewicz. – Jeśli pozbędziemy się go wcześniej, musimy obliczyć dochód (przychód ze sprzedaży minus koszt nabycia) i opodatkować według skali (czyli 18 lub 32 proc. daniny).
Ministerstwo Finansów przestrzega jednak, że jeśli zakup złota dokonywany jest w celach inwestycyjnych (ma przynieść określone korzyści ekonomiczne), przysporzenie będzie obciążone 19-proc. zryczałtowaną daniną (tzw. podatkiem Belki). Tak jak odsetki z klasycznej bankowej lokaty.
– O sposobie rozliczenia powinno decydować to, czy klient w czasie inwestycji jest faktycznie właścicielem przedmiotu ze złota i może nim swobodnie dysponować – tłumaczy Piotr Baraniak, doradca podatkowy w kancelarii Polfinans. – Jeśli nie, firma oferująca dany produkt powinna od jego zarobku potrącić i odprowadzić do urzędu skarbowego 19 proc. podatku.

5 komentarzy:

 1. czy cel antyinflacyjny jest tożsamy z celem inwestycyjnym?

  OdpowiedzUsuń
 2. Następny argument za tym żeby kupować fizyczny metal.

  OdpowiedzUsuń
 3. A mnie zastanawia firma Amber Gold, która niedawno zaklejała Warszawę wielkimi plakatami namiawiającym do inwestycji w złoto (12% gwarantowanego zysku, jeśli dobrze pamiętam!), a teraz zakleja Warszawę jeszcze większymi plakatami zachęcającymi do brania kredytów "z mikołajem: 0% prowizji".

  Czy ktoś coś wie na temat tej firmy? Pytam z ciekawości, bo pachnie mi to dziwnie ;)

  OdpowiedzUsuń
 4. "Czy ktoś coś wie na temat tej firmy? Pytam z ciekawości, bo pachnie mi to dziwnie ;)"

  Może ten wpis coś rozjaśni
  http://www.numic.pl/?p=385

  OdpowiedzUsuń
 5. ambergold i zlotko ?
  tutaj macie o nich - nie maja gwarancji BFG radze uwazac
  http://www.knf.gov.pl/o_nas/ostrzezenia_publiczne/index.html

  OdpowiedzUsuń


Komentując anonimowo - podpisz się. Łatwiej prowadzi się dyskusję.
SiP