09 grudnia 2011

Liczba dnia - 2,9 mld złotych

Wpis bez komentarza.
Trzeci rok z rzędu przejadamy rezerwę
W 2012 r. rząd sięgnie po 2,9 mld zł z Funduszu Rezerwy Demograficznej. To znaczy, że w trzy lata skonsumuje połowę pieniędzy odkładanych przez dekadę.
ząd Donalda Tuska znowu planuje zasilić budżet państwa pieniędzmi gromadzonymi w Funduszu Rezerwy Demograficznej (FRD). Według przyjętego przez rząd projektu budżetu na 2012 r., na wypłatę bieżących emerytur zostanie przekazane z rezerwy 2,9 mld zł. To znaczy, że przez cały rok dość intensywnej prywatyzacji (to z niej finansowany jest FRD) zdołamy odłożyć na czarną godzinę zaledwie 1 mld zł.
[..]
Rząd w uzasadnieniu budżetu tłumaczy, że sięga do FRD, bo musi „uzupełnić niedobór w funduszu emerytalnym wynikający z sytuacji demograficznej”. Ekonomiści protestują, bo dziś sytuacja demograficzna wcale nie jest zła — na rynku pracy są dwa wyże: osób urodzonych w latach 50. i 80. Taka sytuacja nie powtórzy się przez kilkadziesiąt lat.
— Nie jest prawdą, że rząd jest zmuszony sięgać do FRD. Gdyby bardziej zdecydowanie zajął się kontrolą wydatków państwa, nie musiałby przejadać demograficznych zaskórniaków — mówi Wiktor Wojciechowski, główny ekonomista Invest Banku.
[...]
— Czyżby rząd Donalda Tuska zakładał, że staniemy się łupkowym potentatem i nasze przyszłe problemy demograficzne znikną? Wątpię. Rządzący myślą o tym, co tu i teraz, a ewentualne problemy demograficzne spadną na barki przyszłych pokoleń — mówi Rafał Antczak, wiceprezes Deloitte.
więcej w PB.pl
Ukłony dla maxsio za materiał.

5 komentarzy:

 1. Tia. A Donek dogaduje wlasnie udzial Polski w zrzucie na zadluzonych. Noz sie w kieszeni otwiera.

  OdpowiedzUsuń
 2. @na-lus
  Nie będziemy się dokładać. Jak masz info w sprawie dokładania to podaj proszę linka do wiarygodnego źródła ze szczegółami.

  Dziękuję

  OdpowiedzUsuń
 3. http://m.wyborcza.biz/biznes/1,106501,10786081,Szczyt_strefy_euro__Dzien_II__na_zywo_.html

  Konkretow na pismie jeszcze nie ma, ale jest juz zapowiedz 50 mld euro udzialu w supporcie MFW od krajow UE (m.in. PL)

  OdpowiedzUsuń
 4. http://www.pb.pl/2528852,22591,panstwa-ue-wplaca-200-mld-eur-do-mfw

  Czyli 150 strefa euro, 50 pozostali czyli rowniez my.... po prostu brak slow

  OdpowiedzUsuń
 5. http://www.premier.gov.pl/centrum_prasowe/wydarzenia/poglebienie_integracji_gospoda,8529/

  To juz bardziej oficjalne potwierdzenie...

  OdpowiedzUsuń


Komentując anonimowo - podpisz się. Łatwiej prowadzi się dyskusję.
SiP