18 grudnia 2011

Liczba dnia - 3,8% - spodziewany wysoki PKB w USA

Na bazie ostatnich odczytów z gospodarki analitycy z IB Nomura wstępnie szacują PKB USA za czwarty kwartał w okolicy 3,8% PKB:


Wygląda na to, że ameryka przyspiesza (Wykres dnia - spodziewany bardzo niski PKB w USA). Ostatnio liczba nowych wniosków o zasiłki dla bezrobotnych (Initial Jobless Claims) spadła do poziomu najniższego od 3,5 roku (klik). Ameryce pomaga spadek rentowności biznesów w Azji, a szczególnie w Chinach z powodu inflacji. To sugeruje powolny powrót biznesu do USA (Praca i przemysł wróci do USA).

Biorąc pod uwagę wstępne szacunki, taki odczyt powinien zaskoczyć rynek i włączyć RORO w tryb risk on, przynajmniej w Ameryce.

EDIT: Właśnie przeczytałem raport, który wskazuje na zawyżenie niektórych ostatnich odczytów z gospodarki amerykańskiej w szczególności Philly Fed and Empire State. Okazuje się bowiem, że poprzednia recesja miała ogromny wpływ na "statystykę", a zatem na tzw sezonowość (danych....). To oznacza, że dane niewyrównane sezonowo (tzw NSA), nie wykazują prezentowanego optymizmu, za Nomura:

3 komentarze:

 1. ważne. Edytowałem wpis o PKB USA za 4 kwartał.

  OdpowiedzUsuń
 2. Jak wynika z niżej zamieszczonej zależności w PL będzie duuużo bardziej niż w USA

  http://forsal.pl/grafika/532822,74913,czy_rozmiar_ma_znaczenie_im_krotszy_czlonek_tym_szybszy_wzrost_pkb.html
  czyli .....
  Im krótszy członek, tym szybszy wzrost PKB

  OdpowiedzUsuń
 3. Uwazam to za zbyt optymistyczne. Jakby na to nie patrzec to PKB USA w 4Q bylo zawsze najwyzsze. Zobaczymy, raczej 2,8% niz 3.8%, ale ja nie pracuje dla nomury.

  OdpowiedzUsuń


Komentując anonimowo - podpisz się. Łatwiej prowadzi się dyskusję.
SiP