07 grudnia 2011

Masz energię? Płać abonament RTV!

więcej za IAR:
Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji przygotowała nowe rozwiązania dotyczące abonamentu radiowo-telewizyjnego. Poinformował o tym w Programie Trzecim Polskiego Radia przewodniczący Rady Jan Dworak.
Powiedział on, że istnieją dwa projekty nowalizacji ustawy medialnej. Pierwszy obejmuje zmiany, które powinny zostać wprowadzone jak najszybciej, a drugi zasadnicze zmiany, wymagające konsultacji społecznych. Pierwszy projekt ma być gotowy w ciągu kilku tygodni.
Uwzględnia on między innymi wyroki Trybunału Konstytucyjnego, dotyczące opłat koncesyjnych i cyfryzacji, ma też uszczelnić obecny system zbierania abonamentu. Dworak przypomniał, że w 2010 roku Trybunał Konstytucyjny orzekł, iż abonament powinien być ściągany. Rada zaproponowała między innymi, aby budżet państwa płacił abonament za osoby, które są zwolnione z jego płacenia. Choć zdaję sobie sprawę, że możliwości budżetu mogą być ograniczone w tym zakresie dodał Dworak.
Jan Dworak powiedział, że nowe zasady płacenia abonamentu będą się opierać na założeniu, że każdy, kto ma w mieszkaniu energię elektryczną, ma radio, telewizor lub komputer. Jeśli ktoś nie ma żadnego z tych urządzeń, to może wystąpić o zwolnienie z abonamentu. Dworak powiedział, że gdyby wzrosła ściągalność abonamentu, to można by go obniżyć. Dodał, że osoby, które nie płacą abonamentu, mogą otrzymywać ostrzeżenia, iż zostaną wpisane do Krajowego Rejstru Długów. Podkreślił, że byłoby to zgodne z prawem.
Przewodniczący Krajowej Rady powiedział, że w tym roku uda się zebrać z abonamentu 470 milionów złotych, czyli więcej, niż przypuszczano na początku roku. Dworak wyraził nadzieję, że w przyszłym roku uda się zebrać jeszcze większą kwotę, pozwalającą mediom publicznym na właściwe wypełnianie misji.
Mówiąc o propozycji, aby dziennikarze zbierający materiały mieli taką ochronę prawną, jak funkcjonariusze publiczni, Dworak powiedział, że wszystkie rozwiązania podnoszące bezpieczeństwo dziennikarzy są potrzebne. Komentując opinie o upolitycznieniu mediów publicznych przewodniczący powiedział, że sytuacja w tych mediach jest lepsza, niż półtora - dwa lata temu. Dodał, że politycy we wszystkich krajach próbują wpływać na media.
P.S. I żeby publiczna TV była odpolityczniona, gdyby była rzetelna czy działała jak BBC, by więcej było programów kulturalno-popularno-naukowych.....i gdyby wypełniała swoją misję.
W tym przypadku kasa pójdzie na jeszcze więcej propagandy by obecna wierchuszka utrzymała się u władzy, więcej:
GW" i Fundacja Batorego: Telewizje manipulowały przed wyborami
40 proc. materiałów "Faktów" TVN pokazywało przed wyborami Jarosława Kaczyńskiego w negatywnym świetle. Także 40 proc., ale już pozytywnie – Donalda Tuska. To wnioski z raportu Fundacji Batorego, do którego dotarła "GW".
Monitoringiem Fundacja objęła 3 tygodnie bezpośrednio poprzedzające wybory – od 19 września do 9 października. Badaniami kierował prof. Ireneusz Krzemiński, socjolog. "GW" pisze:
Okazuje się, że ulubieńcem mediów był przed wyborami premier Donald Tusk. Programy informacyjne pokazywały go najczęściej i najbardziej pozytywnie - 20 proc. materiałów było wobec niego przychylnych i raptem 5 proc. negatywnych.
Liderzy negatywnych ocen w mediach to szef SLD Grzegorz Napieralski i prezes PiS Jarosław Kaczyński - obaj mieli po 30 proc. relacji negatywnych na swój temat, ale pod koniec kampanii Kaczyński objął prowadzenie - 40 proc. materiałów pokazywało go w złym świetle. Jednocześnie Kaczyński był politykiem najczęściej pokazywanym bezpośrednio przed wyborami - zajął jedną trzecią czasu prezentacji wszystkich kandydatów.
Niewiele ustępuje im była minister spraw zagranicznych Anna Fotyga (PiS) - prawie jedna czwarta relacji w mediach na jej temat była negatywna.
Urraaa! Urraa!

2 komentarze:

 1. Moderacja

  A®thasRLU pisze...

  "Jeśli ktoś nie ma żadnego z tych urządzeń, to może wystąpić o zwolnienie z abonamentu"

  Nosz cholera :/
  Ktoś będzie musiał biegać po urzędach żeby nie płacić za coś czego nie używa ,paranoja

  OdpowiedzUsuń
 2. Skoro masz okulary, płać podatek drogowy! Hehe, jest to tak oczywista bzdura, (która to już z kolei w wykonaniu kolejnych idiotów?) mająca na celu bezprawnie przestraszyć maluczkich, żeby im się nie pomyliło kto tu jest dla kogo i w trybie pilnym pobiegli do kasy ;)
  Niech spadają. Nie mam TVShitu, nie oglądam a w fabrycznym radio w aucie wywaliłem moduł WCz i wszystkim takie rozwiązanie polecam.
  Potencjalnie również jestem gwałcicielem bo mam co trzeba. Czy ktoś mnie chce za to spróbować zamknąć? No bo w dobie kryzysu przyda się jakoweś zadośćuczynienie ;)

  OdpowiedzUsuń


Komentując anonimowo - podpisz się. Łatwiej prowadzi się dyskusję.
SiP