20 grudnia 2011

Rynki finansowe - wyprzedaż i patrzenie dookoła na innych. Potrzebna iskierka nadziei.

Jeśli spojrzeć na przepływy kapitałowe na rynkach finansowych to widać jedną wielką wyprzedaż. Dla przykładu japońskie fundusze inwestujące zagranicą (Toshins) dokonały największej likwidacji pozycji w listopadzie 2011 od upadku Lehman

Toshins record significant net selling Net selling of foreign securities via toshins in November was almost the same as in the period immediately following the collapse of Lehmans (Oct 2008).


Równie podobnie (dane najnowsze za 16 grudnia 2011) wygląda aktywność, a właściwie jej brak, inwestorów inwestujących w akcje zagranicą (przepływy pieniężne zwane cross border). Gdyby pominąc 2008 (Lehman) to mamy największe wstrzymanie się od inwestycji od 25 lat.

As we have highlighted in previous research, our longer-term global cross-border equity investment flow indicator suggests an elevated level of risk aversion by overseas equity investors. The indicator is at the most depressed level over the past 25 years, apart from the period around the Lehman Brother’s bankruptcy in 2008.Jedynym obszarem gdzie nie szaleje wyprzedaż, ale i nie duże zakupy to inwestycje funduszy emerytalnych w rynki wschodzące (Global Emerging Markets (GEM)).Na rynku widać wyraźnie ogromną awersję do ryzyka, szczególnie w kontekście pozycjonowania, patrz Rynki finansowe - FX positioning -13 Grudnia 2011. Teoretycznie wystarczy mała iskierka nadziei aby nastąpiło krycie pozycji i zwyżki na ryzykownych aktywach.

11 komentarzy:

 1. Ja widzę bardzo dużo nadziei, właśnie nie ma elementu paniki i zniechęcenia. Sam się nie mogę powstrzymać od podskubywania akcji.

  OdpowiedzUsuń
 2. @dedek

  Sam się na to łapie. Dla przykładu, spójrz na Farmacol na GPW (FCL). Jest wiele takich spółek.

  OdpowiedzUsuń
 3. Widzę, że też wierzysz, że następną hossę zrobi szeroko pojęta biotechnologia ;) Też mam pare spółek na oku, np. Euroimplant, Hygienika. Niby się rozwijają, ale czy będzie rynek na ich produkty, to nie wiem. Na razie sprzedaż słaba (EUI).

  OdpowiedzUsuń
 4. Z koszyka spółek, które obserwuję, brakuje dosłownie 10-30% spadku, żeby osiągnęły wsparcia wieloletnich kanałów wzrostowych. 2 tygodnie paniki giełdowej i wszystko się pięknie wyrysuje, można ładować akcje.

  OdpowiedzUsuń
 5. Hmm no pikny wykresik:

  http://stooq.pl/q/a/?s=fcl&i=w&u=285755

  OdpowiedzUsuń
 6. @dedek

  No właśnie.... chociaż nie mówie, po 10 pln bym jeszcze bardziej kupił:)

  Nie zmienia to faktu że teraz to czego teraz brakuje to przekazania kasy na rynek, masa funduszy siedzi na gotówce. Wszystko psuje europa i rozpad euro, ktory nad nia ciąży.

  OdpowiedzUsuń
 7. Jaki region (giełdy) obejmuje wskaźnik cross border ?

  OdpowiedzUsuń
 8. @Maciej Zalwert
  przeczytaj stopkę na dole wykresu

  OdpowiedzUsuń
 9. *** Teoretycznie wystarczy mała iskierka nadziei aby nastąpiło krycie pozycji i zwyżki na ryzykownych aktywach ***

  Niekoniecznie. Zestawienie dwóch pierwszych wykresów raczej sugeruje ściąganie pieniędzy z rynków, a nie zmianę alokacji przez zarządzających. A to bardzo ważna różnica! Trendy inflow/outflow do funduszy są z reguły tymi przynajmniej średnioterminowymi, a to oznacza, że ten problem może jeszcze narosnąć i mieć jeszcze bardziej brutalny obraz. Podobnie jest u nas, wstarczy zerknąć na comiesięczne raporty Analiz-Online. Podobne zależności możemy znaleźć na rynku amerykańskim, więc widać jest to problem globalny w tej chwili. Leszcze się wykruszają, płynność spada, wiecie co dalej, pytanie ile podstawione słupy drukarzy będą mogli nakupić tego towaru w celu bronienia wycen, do momentu aż coś pęknie. A jak pieniądze z funduszy odpłyną, to zarządzający nawet jak będą chcieli kupować, to nie będą mieć za co.

  Jeśli chodzi o tezę z ostatniego wykresu, to również ma ona potwierdzenie na naszym rynku. Np. w listopadzie zagranica była jedyną grupą inwestorską, która kupowała akcje na GPW (kupują miesiąc w miesiąc raz więcej raz mniej!!!). OFE pierwszy miesiąc od bardzo dawna sprzedawały akcje. Obiecałem gospodarzowi, że napiszę notkę w tym temacie jeszcze w tym roku, postaram się dotrzymać słowa.

  OdpowiedzUsuń
 10. Dziekuje ja wysiadam, zamiast torow widze sciane. Badzcie ostrozni ;)

  OdpowiedzUsuń
 11. jak KW kasa z rynkow jest mocno sciagana i bedzie a slupy swoje musza robic. Twardo i niezmiennie do swojego scenario. Ostroznie ale skoro byczy sentyment rosnie wszedzie a noca moga pojawic sie odp, infa trzeba uwazac.

  OdpowiedzUsuń


Komentując anonimowo - podpisz się. Łatwiej prowadzi się dyskusję.
SiP