20 grudnia 2011

Wycena nowych walut w wyniku rozpadu strefy euro

Wielu analityków zastanawia się jaka hipotetyczna dewaluacja walutowa może nastąpić w przypadku rozpadu strefy euro, i powstania nowych walut/ waluty. Dla przykładu Grecka "drahma" powinna być o około 60% tańsza od obecnego euro.




Za Nomura

Wykres ten pokazuje też niedopasowanie obecnej wyceny euro na potrzeby poszczególnych europejskich gospodarek. Widać wyraźnie, iż euro nie jest obecnie ekonomicznie odpowiednie dla wszystkich.

4 komentarze:

 1. Pytanie jest takie. Co się stanie z kredytami w EUR jak waluta padnie? Nie wiem czy można tak powiedzieć. Może w dniu upadku wszystkie kredyty w EUR zostaną przewalutowane na zł?

  OdpowiedzUsuń
 2. Widać wyraźnie, że najszybciej padną te kraje, które mają największe niedopasowanie wartości waluty. Z drugiej strony widać tez ile Niemcy czerpią korzysci z euro.

  OdpowiedzUsuń
 3. @Kecaj84

  To nie jest trywialne pytanie bo jego rozwiązań jest kilka.


  Nie wiemy np czy i kto wystąpi z unii europejskiej i czy nastąpi podział na poszczególne waluty. To wszystko ma bowiem swoje konsekwencje. W zależności kto wyjdzie, euro może się i umocnić i osłabić a zarazem rozlecieć - tu nastapi przeliczenie wg kursu, też jednak nie wiadomo jakiego i jakiej waluty.

  Powstają całe opracowania JP Morgan i innych o aspektach prawnych, kiedyś niektóre tutaj linkowałem chyba w komentarzach albo we wpisie,popatrz. Może na dniach coś dopiszę.

  OdpowiedzUsuń
 4. @HansKlos

  Niemcy jak Niemcy - widać wyraźnie jak połowa strefy euro jest niedopasowana a euro długoterminowo ich "tłamsi" (Za wysoki kurs waluty)

  Ja nie wiem czy nie powinniśmy sobie powiedzieć wprost - kraje południa nie nadają się do reform i oni regularnie bankrutują - unia walutowa nie ma z nimi sensu!

  OdpowiedzUsuń


Komentując anonimowo - podpisz się. Łatwiej prowadzi się dyskusję.
SiP