08 grudnia 2011

Wykres dnia - EURUSD - pozycjonowanie

Krótkie pozycje (spadki) znowu przybrały monstrualnych wielkości (znowu roczny rekord)- patrz dolna połowa wykresu:
Ź: nomura.
Przy takim pozycjonowaniu ciężko zmusić rynki do załamania notowań euro. Najczęściej nie ma krachów gdy wszyscy się ich spodziewają.
Notowania EURUSD w dużej mierze podtrzymuje repatriacja funduszy europejskich banków z zagranicznych placówek, w tym szczególnie US. Dolary zamieniane są na euro co podtrzymywało solidnie do tej pory notowania tej pary (w szerokim zakresie).

9 komentarzy:

 1. Zastanawiam sie, jak na tym wszystkim wyjdzie funt brytyjski. Warto trzymac funty czy moze jakas dyfersyfikacja - tylko w co?

  OdpowiedzUsuń
 2. Czy znowu zadziała okładka?

  https://picasaweb.google.com/117074489936772499671/Public#5684080329864470402

  OdpowiedzUsuń
 3. @pronti

  o co pytasz tj masz jaką kasę, w jakiej zarabiasz? masz pln a chcesz GBP? To pewnie że GBP lepszy, ale od dolara, euro niekoniecznie.

  OdpowiedzUsuń
 4. @SiP
  Tak, mam GBP i ostatecznie bede chcial PLNy. Zastanawiam sie, wlasnie nad USD albo NOK i czesc w ziemie w PL. Do eruo nie jestem jakos przekonany. Jak padnie euro czy czesc inwestorow nie sproboje funta?

  OdpowiedzUsuń
 5. przepraszam za być może głupie pytanie ale zawsze wydawało mi się, że żeby otworzyć pozycję, trzeba dwóch stron i dlatego jest tyle samo pozycji któtkich i długich. Skąd więc przewaga krótkich pozycji? Pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń
 6. @kikodem

  To prawda- każda pozycja short ma pozycję long.

  to co pokazuje raport to pozycjonowanie wybranej gruby inwestorów, którzy spekulują na rynkach celem pomnożenia kapitału. Najczęściej druga strona transakcji dokonała jej w związku z jej działalnością biznesową (hedging), czy inną.

  Z reguły patrzy się na raport "traderów, spekulantów" a nie "zmuszonych" do zajęcia pozycji, z tej lub innej przyczyny.

  OdpowiedzUsuń
 7. @SIP
  Tutaj jest wykres z rozbiciem na małych i dużych spekulantów oraz instytucje komercyjne: http://snalaska.net/cot/current/charts/ED.png
  Pokazuje on, że stanowiska są wyraźnie przeciwstawne, komercyjni siedzą na maxa w longach, a spekulanci w shortach, co pokrywa się chyba z Twoim wykresem.

  OdpowiedzUsuń
 8. @Kikodem

  CFTC publikuje różne dane. Kiedys były to tylko commercials, traders i speculators ale potem sie okazalo że to jest za mało i wprowadzili chyba z 7 czy innych 9 grup.

  Nomura czesto do raportów CFTC dodaje swoja wiedzę o Hedge Fundach ktore oni finansuja (HF maja u nich konta) i oni czesto to aktualizuja co dwa trzy dni, plus dodaja wiedze o pozycji HF. Nie zawsze zatem, a nawet dosyc czesto w 100% bedzie sie pokrywac to info z oficjlanym stanowiskiem CFTC. Nomura i inni ma lepsze dane- bardziej zyciowe.

  OdpowiedzUsuń
 9. @SIP
  Czy mógłbyś podać linka gdzie znajdę dane CFTC?
  z góry dziękuję.

  OdpowiedzUsuń


Komentując anonimowo - podpisz się. Łatwiej prowadzi się dyskusję.
SiP