19 grudnia 2011

Wykres dnia - szybsi od Japończyków

Jeśli spojrzeć na reakcję największych banków centralnych (które zaczęły powiększać swoje bilanse, szczególnie w konsekwencji działań QE) wobec dużego kryzysu, to można zaobserwować szybsze działanie decydentów. Widać wyraźnie, iż wszystkich przegonił FED.

Dla Japonii przyjęto rok 1997, a dla pozostałych 2008 jak punkt odniesienia.

10 komentarzy:

 1. Na zasadzie analogii - dopiero w 2017 możemy się spodziewać rozpoczęcia sprzedaży tych aktywów :)

  OdpowiedzUsuń
 2. Jeszcze inne spojrzenie na sprawę gdzie dla BoJ 0 = 1990:
  https://lh6.googleusercontent.com/-GMNaBiYkA78/TlA4a3VSSDI/AAAAAAAAD40/CFxWOljaX1U/s800/screenshot.png

  @Bartek Wasilewski

  Gdybyś patrzyła na analogię to Wojciech Białek z CDM PEO wskazywał:
  "od 2008 roku w USA analogiczna polityka „quantitative easing” prowadzona jest dokładnie tą samą ścieżką co wcześniejszy o 7 lat japoński pierwowzór (2001). Gdyby miało być tak nadal w
  przyszłości to do końca 2012 roku należałoby spodziewać się stabilizacji skali tej interwencji na obecnym poziomie, a następnie stopniowego wycofania przez FED wpompowanych w
  sektor finansowych środków."

  i jeszcze wykres:
  https://lh3.googleusercontent.com/-R8BYjDkU3FA/TnS14LSCYEI/AAAAAAAAEMQ/cGMeYf8o4ew/s800/screenshot.png

  OdpowiedzUsuń
 3. Wszystko zależy jaki przyjmiesz punkt startu, oni (BoJ) po prostu później zaczeli QE. Mówi się o starcie w JAponii od roku 2001:
  http://en.wikipedia.org/wiki/Quantitative_easing#In_Japan

  OdpowiedzUsuń
 4. ryoteki kinyu kanwa

  Podobna mi się to japońskie sformułowanie. Wtedy nikt by juz tego nie rozumiał:) i o to chodzi i o to chodzi ;)

  OdpowiedzUsuń
 5. Zastanawiam się, czy nie jest to porównywanie gruszek do jabłek.

  Przecież, te 2 kraje mają dwie różne gospodarki i w dodatku porównujemy różne okresy czasu czyli inną sytuacje zewnętrzną tych krajów.

  OdpowiedzUsuń
 6. @SiP
  kanwa ...Podobna mi się to japońskie sformułowanie

  A mnie zastanawia, kiedy na kanwie;-) drukowania wszystko się to posypie. Wszakże japońska kanwa nie przyniosła spodziewanego ożywienia.-)

  OdpowiedzUsuń
 7. Nie wiem czy ktoś oglądał materiał TVN CNBC na temat wykupu bonów przez MF. Wspomniano też o zakupie bonów przez Warszawę i brak zgody na taką operację przez Katowice. Ogólnie jednak materiał nie miał negatywnego wydźwięku dla MF. Pewnie powtórka pójdzie jeszcze w "90 minut" o 21:30.

  OdpowiedzUsuń
 8. Też to oglądałem, lokalne giermki z PO zadowolone że poratowały Rostowskiego który oferował 4.5% Natomiast Katowice przytomnie zauważyły że komercyjne banki oferują ponad 6% więc nie pomogą...

  OdpowiedzUsuń
 9. http://gielda.wp.pl/kat,7511,title,MF-moze-w-tym-roku-przeprowadzic-kolejna-aukcje-odkupu-bonow-Marczak-opis2,wid,14097011,wiadomosc.html?ticaid=1d964

  Najciekawsze jest ostatnie zdanie. Od razu przypominają mi się kolejny premierzy z grupy PIIGS, którzy też mówili, że nie potrzebują pomocy.

  OdpowiedzUsuń
 10. @blackmond-y
  Bo kto przy zdrowych zmysłach zgodzi się finansować państwo za tak śmieszne oprocentowanie (de facto poniżej inflacji). Sam nigdy nie chciałem namówić się na obligację, ponieważ nie dawały realnego zysku, którego nie osiągnąłbym w innych instytucjach.

  OdpowiedzUsuń


Komentując anonimowo - podpisz się. Łatwiej prowadzi się dyskusję.
SiP