13 stycznia 2012

Cytat dnia - FED nie zna się na gospodarce

Wiele osób, w tym mass media, prezentuje banki centralne, w tym FED i spotkania FOMC i samego Bernake, jako zbawcę świata. Są to "genialni ludzie, którzy wiedzą co robią, wiedzą jakie są skutki ich działań, a przy tym doskonale prognozują zdarzenia makroekonomiczne".

Nie raz starałem się udowodnić, że tak nie jest i nadal tak uważam. Uważam, że np FED wielokrotnie się mylił i nie miał pojęcia co się dzieje w gospodarce oraz nie miał pojęci co do skutków swoich działań. Dla przykładu FED wraz z końcem pierwszego QE oczekiwał wzrostu gospodarczego i powrotu na ścieżkę rozwoju. Tak się nie stało. Nastąpiło tąpnięcie na rynkach finansowych. Podobnie było z QE2, gdy tuż przed jego zakończeniem FED zaczął nawet spekulować (wypuszczać w gazetach jak WSJ balony próbne) o zacieśnieniu, tak zacieśnieniu polityki tj poprzez sprzedaż zakupionych aktywów. Minął kwartał i wraz z końcem QE2 nastąpiło silne tąpnięcie na rynkach finansowych w tym ameryce. W związku z tym FED zaimplementował operację QE TWIST, a obecnie spekuluje się o QE3.


A co było wcześniej, przed kryzysem? Otóż FED standardowo wypuszcza z pięcio letnim opóźnieniem szczegółowy zapis spotkań FOMC. Właśnie wypuszczono notatki z 2006 roku - klik.

Z notatek można dowiedzieć się wielu rzeczy. Wśród ciekawostek cytowana jest wypowiedź Bena Bernake, który w 2006 uważał, że spadki cen nieruchomości nie będą mieć większego wpływu na gospodarkę:
I think we are unlikely to see growth being derailed by the housing market.
Jest też wiele innych kwiatków i jak dla mnie humorów dnia. Dla przykładu Tim Geithner mocno zachwalał odchodzącego szefa FED Alana Greenspana. Obecny min. skarbu (US Treasury) wręcz stwierdził, iż w przyszłości będziemy jeszcze bardziej wdzięczni za to co dokonał Alan Greenspan. Z kolei szefowa oddziału FED z San Francisco J. Yellen stwierdziła, że Alan Greenspan przekazał Benowi Bernake gospodarkę w idealnym czasie i ciężko to zepsuć:

“I’d like the record to show that I think you’re pretty terrific, too,” Mr. Geithner said in adding his voice to the chorus of tributes at that final meeting. “And thinking in terms of probabilities, I think the risk that we decide in the future that you’re even better than we think is higher than the alternative.”
Ms. Yellen said: “It’s fitting for Chairman Greenspan to leave office with the economy in such solid shape. The situation you’re handing off to your successor is a lot like a tennis racquet with a gigantic sweet spot.”

Polecam cały artykuł w NYT - klik, gdzie dowiemy się np. jak członkowie komitetu FOMC śmiali się na temat promocji developerów, którzy do sprzedaży domów dorzucali np samochód (mini cooper) - skąd my to znamy?

Trzeba sobie powiedzieć jasno - FED nie wie, tak jak inne banki, co będzie w przyszłości. Co więcej jest skompromitowany i nie ma bladego pojęcia jak będzie kształtować się sytuacja w gospodarce np za rok oraz jaki wpływ na nią mają programy poluzowania ilościowego. Innymi słowy pokładanie nadziei w FED jako nieomylnym mędrcu jest nie tylko głupie ale może wręcz spowodować stratę pieniędzy zainwestowanych na rynkach akcji.

Czemu jest to ważne? Z powodów wyżej wymienionych, ale również z powodu nachodzącej większej otwartości FED co do publikowania prognoz. Dla przykładu FOMC  komunikuje, iż co najmniej do połowy 2013 stopy pozostaną na niskim poziomie. Powinno być jednak jasne, iż w razie niespodziewanego przypływu inflacji, FOMC może być zmuszony by zareagować i całą komunikację "szlag trafi".

Na koniec parę cytatów na temat prognozowania (1 i 2) oraz analityków i ekonomistów (3 i 4)

1.
"Never make predictions, especially about the future."
-- Casey Stengel

2.
"I'm astounded by people who want to 'know' the universe when it's hard enough to find your way around Chinatown."
-- Woody Allen

3.
"Let's face it: Bottom-up consensus earnings forecasts have a miserable track record. The traditional bias is well known. And even when analysts, as a group, rein in their enthusiasm, they are typically the last ones to anticipate swings in margins."
-- "UBS's Top 10 Surprises for 2012"

4.
They have missed every recession in the last four decades. And it isn't just growth that economists can't forecast; it's also inflation, bond yields, unemployment, stock market price targets and pretty much everything else.... If we add greater uncertainty, as reflected by the distribution of the new normal, to the mix, then the difficulty of investing based upon economic forecasts is likely to be squared!
-- James Montier


3 komentarze:

 1. To wszystko prawda...
  A najlepszym tego dowodem jest porównanie dwóch filmów: Wall Street i Wall Street 2 (oczywiście wiem, że to bajka, tym niemniej jednak w pierwszej części "ludzie chciwi" restrukturyzowali firmy, sprzedawali je, zwalniali i zatrudniali "roboli", a w drugiej części realną gospodarką to już się chyba nikt nie przejmował). Odrealniło nam się to chyba wszystko. Ale SiP kiedyś już pisał, że trzeba było kombinować przy takich stopach procentowych, a wszyscy mają (mieli) hipotekę do spłaty...

  OdpowiedzUsuń
 2. Teraz trzeba postawic pytanie zgodnie z polityka Ron'a Paul'a: po co nam Fed? Nie dosc, ze nie wiedza co sie dzieje to jeszcze psuja rynek!

  OdpowiedzUsuń
 3. SiP, a może tak ma być. Może ludzie prowadzący oficjalną politykę mają też część nieoficjalną, w której wszystko idzie zgodnie z planem.

  OdpowiedzUsuń


Komentując anonimowo - podpisz się. Łatwiej prowadzi się dyskusję.
SiP