14 stycznia 2012

Data dnia - 2 listopad 2012 - inwazja robotów

W roku 2010 GPW i NYSE Euronext ogłosiły partnerstwo strategiczne. W ramach partnerstwa biznesowego NYSE Euronext miała udostępnić GPW platformę UTP (Universal Trading Platform), stworzoną przez NYSE Technologies, do obrotu instrumentami. UTP działa obecnie w Nowym Jorku, Paryżu i krajach Beneluksu. Jest zdecydowanie bardziej wydajna i ma większą przepustowość niż nasz WARSET.

Jak się ostatnio dowiedzieliśmy 2 listopada 2012 ruszy następca WARSETU - systemu informacyjnego obsługującego GPW. Jak donosił Parkiet w 2010 roku o systemie Warset:

Obecnie wszystkie biura używają jednej aplikacji firmy Sungard (do 2008 r. GL Trade), płacąc za jej używanie giełdzie w ramach prowizji za terminale. Sama GPW z kolei uiszcza opłaty licencyjne należne dostawcy. Według nowych wytycznych każdy broker będzie musiał sam wybrać sobie dostawcę z listy firm certyfikowanych przez warszawską giełdę.
Władze GPW liczą na otwarcie rynku brokerskiego na nowe firmy IT. Brak konkurencji okazał się szczególnie dotkliwy przy wdrażaniu nowego systemu przez Krajowy Depozyt Papierów Wartościowych. Opóźnienia m.in. po stronie dostawców (na rynku liczą się praktycznie Asseco Poland i Sygnity) przesunęły termin uruchomienia nowych rozwiązań o niemal dwa lata. (klik)

[..] domy maklerskie nie różniły się szybkością składania zleceń. Teraz brokerzy mają wolny wybór dostawców. Duża część biur przymierza się do kontynuowania współpracy z Sungardem. Nie brakuje jednak chętnych na inne rozwiązania. Np. Dom Maklerski BPS oraz Noble Securities wybrały już produkt List Group. Oprócz tego o kontrakty zabiegają także inni dostawcy – Fidessa czy Tata Consultancy Services.
Co zaoferuje UTP i kto na tym skorzysta?

Platforma UTP ma przyspieszyć wykonywanie zleceń, co z kolei ma przyciągnąć graczy korzystających z tzw technik HFT (High Frequency Trading, również zakładka na blogu HFT) a więc automatów bazujących na algorytmach przy podejmowaniu decyzji. Ponadto GPW ma umożliwić kolokację, czyli wynajem miejsca w bliskości komputerów obsługujących UTP. Takie działania mogą doprowadzić do faworyzowania serwerów stojących bliżej serca UTP w Warszawie. Podobno by zachęcić graczy z HFT nasza GPW zamierza obniżyć im prowizję. Na chwilę obecną szczegóły nie są jednak znane.
Drobni inwestorzy dzięki UTP dostaną nowe typy zleceń (w tym podążające za najlepszym limitem kupna czy ważne do określonego co do sekundy czasu w ciągu sesji). Zdaniem maklerów więcej korzyści mogą jednak odnieść duże fundusze i instytucje (za Parkiet).
Czemu warto śledzić sprawę? Otóż jak donosi portal Advance Trading, w 2009 około 70% obrotu na giełdzie amerykańskich papierów wartościowych wygenerowały HFT czyli roboty. Jednym słowem witam w świecie robotów ;)


Ź: www.stopklatka.pl

P.S. Zalecam etykietę HTF na blogu, i chociażby ten artykuł z PB czy ten z NYT czy ten z Bloomberg by poznać "ciemniejszą stronę" robotów.

5 komentarzy:

 1. Ja osobiście posiadam trochę mieszane odczucia odnośnie nowego systemu.

  Widzę na pewno jego zalety, jak właśnie większa przepustowość (choć WARSET teoretycznie na razie jest wydolny, to jednak nie wiadomo ile czasu jeszcze), nowe rodzaje zleceń, możliwość HFT, większa płynność. To właśnie HFT również staje się wadą szczególnie w połączeniu z kolokacją.

  Właśnie w całym modelu najbardziej nieciekawym wydaje się to, że będzie istniała możliwość stawiania serwerów bliżej głównego i uzyskiwanie małej przewagi nad innymi graczami wraz, na przykład z możliwością reagowania na spływające zlecenia jeszcze zanim inni uczestnicy rynku będą mieli taką możliwość.

  W mojej opinii dostęp do centralnego serwera powinien odbywać się poprzez zewnętrzne łącze i wszyscy powinni mieć zbliżone warunki w dostępie (myślę, że GPW stać na światłowód dużej przepustowości). Wtedy nikomu HFT by nie przeszkadzał. Natomiast prawdopodobnie większość inwestorów indywidualnych na GPW nie będzie traktować tego jako potencjalnego problemu, ponieważ nie dowie się o tym.

  OdpowiedzUsuń
 2. Mamy proroka i nawet nie zauważyliśmy tego:

  http://www.pb.pl/2544340,18527,ostrzegalismy-od-dwoch-lat

  OdpowiedzUsuń
 3. http://www.youtube.com/watch?v=AVWB9SnQlP0

  OdpowiedzUsuń
 4. -Przepustowość UTP jest wynikiem zapotrzebowania zgłaszanego przez użytkowników (DM w Polsce). To zapotrzebowanie jest badane przez GPW za pośrednictwem ankiet. Jak do tej pory cyferki wskazują, że polskie DM mają relatwnie mizerne wymgania/oczekiwania więc UTP wystartuje w Polsce na dosyć przeciętnych parametrach.

  -To czy UTP ruszy w Listopadzie nie jest pewne.... owszem do testów oddana została oststanio wersja V0 ale biorąc pod uwagę jak to wszystko wygląda wcale bym się nie zdziwił, jeśli UTP wystartuje dopiero z początkiem 2013 roku.

  -Cenniki usług kolokacyjnych na GPW są już znane. Ceny są lekko dziwne tak jak większośc cen w kraju nad Wisłą. Kiedyś polskim deweloperom się wydawało, że Warszawa to Londyn albo NY... Teraz w podobnym błędzie tkwi GPW.
  Osobom zaznajomionym z tematem powiem tylko dla porównania, że kolokacja na GPW jest blisko 5-krotnie droższa od np. takiego Atmana.

  -Struktura opłat jest tak skonstruowana, że HFT w moim odczuciu praktycznie nie ma szans. GPW zamierza pobierać opłaty za każdy przesłany do UTP komunikat bez względu na to czy prowadzi on do transkacji.

  -KNF stara się ograniczyć grono użytkowników, którzy będą mogli korzystać z kolokacji. Czyli już na starcie wprowadza podział na tych lepszych i tych gorszych. Czyli sprawa może zostać załatwiona politycznie i ci którzy mogą si ekolokować zostaną wskazani palcem....

  -Jak do tej pory nie ma informacjina temat udostępnienia tzw Open Order Book... co oznacza, że najp[rawdopodobniej takiej usługi nie będzie.

  -pozwolę sobie dodać, że HFT to jedynie wąska działka handlu algorytmicznego. Firmy realizujące ten oststani wcale nie muszą byż zaangażowane w HFT. Tak naprawdę HFT to liga sama w sobie. To co UTP niewąpliwie ma szansę umożliwić to handel algorytmiczny ale do HFT to jesteśmy jeszcze daleko.

  -Wszystkie karty leżą w tej chwili po stornie Domów Maklerskich. To jak się zachowają będzie decydujące dla możliwości rozwoju Algo Trading w Polsce. Z przykorością stwierdzam, że pracujący w nich ludzie najczęsciej nie mają na ten temat zielonego pojęcia a sama infrastruktura techniczna polskich DM jest żenująco słaba. Sam system UTP tego nie zmieni. Potrzbne są dziesiątki jeśli nei setki milionów złotych po stronie DM.

  -Na chwilę obecną TFI wykazuja zerowe zainteresowanie tą tematyką. Rozmawiałem z wieloma DM które to potwierdzają. Nie powinno to chyba budzić zdziwienia......

  -co do tego czy AlgoTrading włączając w to HFT należy do ciemnej strony czy jasnej nie będę się wypowiadał.... Wszystko ma swoje plusy i minusy i jest to jedynie inna forma zarabiania pieniędzy.

  OdpowiedzUsuń
 5. @Michał

  "http://www.youtube.com/watch?v=AVWB9SnQlP0"

  ODP: Dobre!

  OdpowiedzUsuń


Komentując anonimowo - podpisz się. Łatwiej prowadzi się dyskusję.
SiP