04 stycznia 2012

Dlaczego QE jest szkodliwe czyli o paranormalnych czasach

Pisałem już nie raz o fakcie szkodliwości QE (patrz tag/etykieta na blogu), które teoretycznie takie szkodliwe nie musi się wydawać. Jednym z głównych założeń QE jest obniżenie rentowności obligacji i dostarczenie w ten sposób taniego kredytu na rynek. Można tu też mówić o efekcie wypierania tj wypychania inwestorów z bezpiecznych aktywów i wymuszanie na nich poszukiwania aktywów domyślnie bardziej ryzykownych (akcje, surowce, czy kredyty dla konsumenta). Wspominałem na blogu, że jednym z filarów dzisiejszego systemu finansowego, a w szczególności ukrytej bankowości (shadow banking), jest finansowanie działalności na rynku krótkoterminowych pożyczek, repo itp, a następnie pożyczanie pieniędzy przez banki i fundusze na rynku długoterminowych pożyczek (np hipotecznych). Banki zarabiają głównie na pozytywnej różnicy (spreadzie) pomiędzy rentownościami na tych dwóch rynkach. Wprowadzenie QE powoduje spłaszczenie krzywej rentowności (ang. flat yield curve) (mówiąc językiem laika - oprocentowanie krótko i długoterminowe jest prawie takie same tzn spread pomiędzy nimi zanika) co powoduje brak dochodowości biznesu dla banków. Co z tego, że kredyt jest za darmo skoro nie można go korzystnie ulokować? Wracamy do czasów depresji lat 1930 kiedy nie liczyło się pomnażanie kapitału a jego ochrona. To powoduje, że banki zmniejszają swoje zaangażowanie na różnych rynkach, w tym rynku pożyczek konsumenckich, a mówiąc prościej ograniczają swoją działalność - delewarują się tj obniżają dźwignię finansową z jakiej do tej pory korzystały. Banki w konsekwencji zwalniają pracowników czy sprzedają swoje nierentowne spółki. Widać to doskonale po spadających notowaniach banków i innych spółek z sektora finansowego na świecie. To wszystko może spowodować zapaść finansową i deflację. 

Polecam cały wpis Bill Grossa właśnie na ten temat - klik 1, klik2. Polecam również poprzedni artykuł Billa w FT: The ugly side of ultra-cheap money.

Można tylko mocno ubolewać, iż w Polsce dyskusja o zabezpieczeniach, rynku repo, czy wpływie spłaszczenia krzywej rentowności na biznes banków praktycznie jest znikoma :(

11 komentarzy:

 1. To jednak dodatni plus dla $ i USA (przewidziałem to już 3 lata temu). Tam w USA de'lewar max ok. 10 : 1. Na tym tle bankowa strefa euro (bankowy lewar śr. ok. 25:1) to już od dawna bankrut. Czy da się de'lewarować UE?
  "Rynek" zawsze prawdę ci powie i jak widać jest tu i teraz jednak dobrze poinformowany, w przeciwieństwie do zaskoczenia z roku 2008/9.

  PLN ma od co najmniej 4-ch lat poważnie psute geny, choć modyfikowanie trwa od samego początku - terapii szokowej. Modyfikowanie polega na przestawianiu się z pozycji producenta, a więc rezygnacja ze swojego rynku pracy, na pozycję konsumenta pod hasłem: Tylko prywatne (zrobi z tego kraju kolonię do wydojenia - lasy, surowce ....).
  Kto jednak prawdę ci powie?
  Pozostało - myślenie samodzielne - ale kto to umie robić, jak nie nauczyli nawet matematyki do matury, a już mimo to wydali dyplom?

  OdpowiedzUsuń
 2. @LJ3
  Modyfikowanie polega na przestawianiu się z pozycji producenta, a więc rezygnacja ze swojego rynku pracy, na pozycję konsumenta

  Od zawsze twierdze, że pierwotne źródło bogactwa znajduje się w wytwórczości i rolnictwie, a dopiero na tym można budować usługi i konsumpcje. Wytwórczość, zarówno drobna, jak i masowa daje dobrze płatną pracę, stabilizacje oraz kulturę techniczną, bez której dalszy rozwój jest niemożliwy. Umiejętności techniczne i technologia tkwią bowiem w samych ludziach, a nie w maszynach i instrukcjach obsługi. Stąd takie parcie wielu korporacji, które by najchętniej odchodzącym od nich pracownikom włożyli wiertarkę do mózgu i zamieszali.-)

  OdpowiedzUsuń
 3. Sip jak zwykle tresc godna uwagi i realizacja odbedzie sie jak zakonczyles. Smutne ale prawdziwe bo niestety L shape nabiera rumiencow.

  OdpowiedzUsuń
 4. Cóż, rzeczywiście w Polsce o QE czy LTRO, i to wśród poważnych analityków profesjonalistów mówi się tylko w kontekście bazooki i tego, ze teraz to już na pewno będzie rosło, skoro pieniądz taki tani. Twój blog to chyba jedyne miejsce, w którym można znaleźć trochę rozsądku...

  Oczywiście za granicą nie ma tylu złudzeń. np. zerohedge jak zawsze sceptyczny :)

  OdpowiedzUsuń
 5. Paranormalne wydają się decyzje polityków godzące w Polski interes narodowy.

  Zważyliście, że za kilkoma hasłami kryje się cały czas to samo ?
  -> kłamstwo?
  Zniszczą Polską gospodarkę i włożą nam "kajdany" - zrobią z nas niewolników w tym tempie... do 2020...

  Teraz po prostu widzę, że cały czas rozsprzedawany jest majątek narodowy. Cały czas jakieś wałki- Cel jeden - wyprowadzić kapuchę.

  OdpowiedzUsuń
 6. W sprawie szkodliwości QE:

  1
  why disrupting complex systems is unwise
  http://nihil-debet.blogspot.com/2012/01/why-disrupting-complex-systems-is.html

  2
  do zero bound interest rates imply higher or lower asset prices?
  http://nihil-debet.blogspot.com/2012/02/do-zero-bound-interest-rates-imply.html

  3
  Face the music - interview with Lacy Hunt - 16 feb 12
  http://www.johnmauldin.com/images/uploads/pdf/mwo021312.pdf

  OdpowiedzUsuń
 7. Zły skutek QE:
  As interest rates sink, insurers feel pressure
  Life insurers are finding that longer-term interest rates are even lower than they expected and are likely to stay that way for some time, forcing them to shutter some businesses and sell others.
  When the Federal Reserve launched "Operation Twist" in September to lower long-term rates, actuaries and analysts said insurers would have to accept weaker investment returns, which along with premiums account for most of insurers' profits.

  Since then, 10-year Treasury yields have fallen even lower than most analysts expected, making a bad situation worse. Life insurers are likely to accelerate changes to their business model as a result.

  "If we look at the low-interest-rate environment, it's probably going to have transformational aspects to the business," said Doug French, managing principal of Ernst & Young's insurance practice in New York. "You sooner or later have to sit down and rethink the markets you're in, the customers you serve and the products you sell. It can't be business as usual."
  wiecej:
  http://www.reuters.com/article/2012/06/06/us-insurance-rates-idUSBRE8550XD20120606

  OdpowiedzUsuń
 8. Dobre w temacie:
  RBC: Problems with extending Twist… not fixed by extending Twist
  http://ftalphaville.ft.com/blog/2012/06/22/1056421/rbc-problems-with-extending-twist-not-fixed-by-extending-twist/

  link

  OdpowiedzUsuń
 9. Bardzo dobry materiał w temacie szkolidwości QE, czy securitization:

  The terminal disease afflicting banking
  link

  OdpowiedzUsuń
 10. Również dobre

  The Rise of the Originate-to-Distribute Model and the Role of Banks in Financial Intermediation
  link

  OdpowiedzUsuń
 11. Dobry wpis, zgadzam się w sprawie złego wpływu QE, nie do konca w zakresie złota.

  http://www.zerohedge.com/news/eric-sprott-financial-system%E2%80%99s-death-knell

  link

  OdpowiedzUsuń


Komentując anonimowo - podpisz się. Łatwiej prowadzi się dyskusję.
SiP