08 lutego 2012

Humor dnia - uelastycznienie metodologii liczenia długu

Bez komentarza, czysty komunikat o kucharzeniu. Słowo "uelastycznienie" wywołało u mnie duży uśmiech na twarzy.


MF poda założenia ustawy uelastyczniającej metodologię liczenia długu
08.02. Warszawa (PAP) - MF w I kw. opublikuje założenia do nowelizacji ustawy o finansach publicznych, która uelastyczni procedury ostrożnościowe, które obowiązują, jeśli dług w relacji do PKB przekroczy progi ostrożnościowe - wynika ze zaktualizowanego planu prac rządu na 2012 r.
Jako uzasadnienie zmian autorzy dokumentu podają wprowadzenie wytycznych będących narzędziem wspomagającym dokonywanie klasyfikacji umów pojawiających się w obrocie gospodarczym oraz uelastycznienie procedur ostrożnościowych i sanacyjnych w związku ze zmieniającymi się uwarunkowaniami rynkowymi.

"Istotą rozwiązań jest wprowadzenie: w zakresie mechanizmu interpretacji/wytycznych dot. zaliczania poszczególnych zobowiązań do państwowego długu publicznego oraz uelastycznienie procedur ostrożnościowych i sanacyjnych poprzez wprowadzenie dodatkowych mechanizmów (przeliczania zadłużenia w walutach obcych z zastosowaniem kursu średniego walut)" - napisano.

W grudniowym wywiadzie dla PAP wiceminister finansów Dominik Radziwiłł poinformował, że resort nie zmieni metodologii liczenia długu publicznego w Polsce, ale myśli o przesunięciu automatycznych sankcji za przekroczenie progów ostrożnościowych z ustawy o finansach publicznych, ale tylko w określonych przypadkach. Dodał, że trwają prace nad uśrednieniem kursu walutowego i umożliwieniem dokonywania prefinansowania potrzeb pożyczkowych na następny rok. (PAP)

6 komentarzy:

 1. Przecież tu chodzi o metodykę.

  OdpowiedzUsuń
 2. Nie chodzi o metodykę, tylko o to aby w owe progi nie wpaść. Tylko po co one wówczas w ogóle są? :P

  OdpowiedzUsuń
 3. Pojawiły się dane o wykonaniu budżetu za styczeń 2012. Deficyt za styczeń jest najgorszy od 2002 roku:
  http://www.bloomberg.com/quote/POCGTBAL:IND/chart

  OdpowiedzUsuń
 4. @lazik

  Kucha Roku poprzesuwał pewnie pewne rzeczy na styczen bo jak by poszlo w grudzien to bysmy przekroczyli próg.

  OdpowiedzUsuń
 5. SiP czas już chyba na wpis o naszym ulubieńcu. Podsyłam Ci linka. Wieje grozą.
  http://rafalhirsch.blogspot.com/2012/07/zegnajcie-progi-ostroznosciowe.html

  OdpowiedzUsuń
 6. @przemofree
  to prawda. Co o tym sądzisz tak w ogóle? Teoretycznie chcą móc w roku obecnym zaciągać dług na kolejny. Problem teoretycznie mają bowiem taki że już sfinansowali na ten rok większość potrzeb. Chcą wykorzystać dobry nastrój (niska rentownosc) i juz kupowac na przyszly rok.

  wg mnie to kiepski pomysl teraz to jak stopy beda szly w dół to bedzie jeszcze taniej dla nich to raz. Dwa to jak jest mniej papieru na rynku to mają niższą rentownosc bo wiecej graczy bije sie o papiery.

  OdpowiedzUsuń


Komentując anonimowo - podpisz się. Łatwiej prowadzi się dyskusję.
SiP