26 lutego 2012

OFE do likwidacji - cytaty


Temat likwidacji Otwartych Funduszy Emerytalnych nie jest w tej chwili rozważany - powiedział w czwartek wicepremier szef PSL Waldemar Pawlak.
[..]
Pawlak podkreślił, że podziela ocenę premiera, że ta część emerytury, która oparta jest o solidarność pokoleń, czyli ZUS jest najpewniejszym fragmentem systemu. "Dużo większe wątpliwości dotyczą tego systemu opartego o rozwiązania kapitałowe" - oświadczył.


następnie Premier Tusk:
Rząd nie pracuje nad zmianami systemu emerytalnego w II filarze i nie planuje takich zmian w najbliższej przyszłości - poinformował premier Donald Tusk podczas konferencji prasowej.
-Tak, jak to wczoraj podkreślałem, rząd nie pracuje nad zmianą systemu w II filarze - powiedział Tusk.
- Rząd nie planuje zmiany systemu emerytalnego - mówię o zrębach tego systemu - w tej przewidywalnej przyszłości - dodał.
To reakcja na czwartkową wypowiedź wicepremiera Waldemara Pawlaka, który powiedział, że ma "dużo większe wątpliwości dotyczą tego systemu opartego o rozwiązania kapitałowe". Podkreślił jednak, że temat likwidacji OFE nie jest w tej chwili rozważany.
Zarówno minister finansów, jak i minister pracy zapowiedzieli przegląd prawa dotyczącego OFE za dwa lata, czyli trzy lata po tym jak w 2011 r. obniżono wysokość składki przekazywanej do tych instytucji

zaprzeczyli w sprawie zlikwidowania OFE. Zgodnie z teorią, iż nie wierzę w wiadomości, dopóki nie zostaną zdementowane mogę już z całą pewnością powiedzieć, że OFE przynajmniej w pewnym stopniu zostaną zlikwidowane. Powstaje jedynie pytanie - jak i kiedy. Całkiem możliwe, że po prostu zostaną ograniczone przepływy z obniżonych obecnych 2,3% do 0%. A może wszystko zabiorą?

I nie ma się co dziwić, że notowania WIG20 nie rosną tak jak DAX czy S&P500, biorąc pod uwagę powyższe nowinki, czy upłynnianie akcji tuzów przez Skarb Państwa - tym razem 7% w PGE (klik), za moment PZU, PKO i kolejne spółki. Nie zapominajmy też o chęci zmiany prawa - podatki od kopalin, podatki od wydobycia gazu łupkowego, ropy czy w końcu gazu ziemnego (klik).

Dla przypomnienia, 10 listopada 2010 napisałem wpis:
Pomysł zawieszenia transferu składek do OFE nie jest nowy

a na początku obecnego:
Jestem całkowicie zniesmaczony bo Polska podąża drogą Węgier


13 komentarzy:

 1. Lepiej to już było. Armię urzędników i stadiony trzeba sfinansować i utrzymać. W duszy socjalistyczny naród przeciwko temu się nie zbuntuje tak jak przy okazji ACTY, ale tam młodzież poczuła że zagrożone są jej podstawowe prawa egzystencjonalne i już nie będzie mogła "legalnie" ściągać xxx z netu ;-) Mam pomysł na następna kampanię dla PO i puszczenie oka w kierunku ich liberalnych wyborców: [nieee, nie żadnych obniżek podatków, no chyba że VAT z 30% na 29% w 2015] za to tego i tamtego wam nie podwyższymy :-)

  Co do OFE uważam, że warunki (a nie idea) na jakich je wprowadzono były skandaliczne, ale robiła to częściowo ta sama ekipa które je teraz demontuje. Ściemnianie Buzka i reklamy o emerytach wylegujących się pod palmami doskonale pamiętam. Koledzy już wystarczająco zarobili czy też budżet trzeszczy pomimo medialnego prania mózgów o zielonej wyspie?

  OdpowiedzUsuń
 2. No cóż jak z funduszami i innymi tego typu pomysłami. Pewnym zysku mogą być tylko firmy. Już na początku nie zatroszczono się o to by ten rynek był zdrowy, gwarantowane marże itp. przyczyniły się do braku zysków tak na prawdę. Same OFE też mają pomysły i ambicje pomnażania pieniędzy jak babcie biegać.

  Likwidacji pełnej nie będzie, może zmniejszą jeszcze bardziej, a może pozostawią to w formie obligatoryjnej dla każdego z nas?

  Najciekawsze jest jedna to, że kiedyś OFE powstały, teraz chce się je zdemontować, choć pewnie niedługo by się znów odrodziły...

  OdpowiedzUsuń
 3. @ blackmond-y
  Nie stać w chwili obecnej IIIRP na system kapitałowy, jaki by on nie był. Przez minione lata powinniśmy byli utrzymywać możliwie niski ZUS, tak żeby Polskie firmy były konkurencyjne. W zamian za to nie-rządy wolały ssać pieniądze z rozwijających się dopiero przedsiębiorstw. Efekt? Nie udało się nam na przestrzeni ostatnich 20 lat osiągnąć masy krytycznej przedsiębiorczości, która zatrzymałaby kolejne fale emigracji, pozwoliła ludziom spokojnie planować rodzinę. Teraz przyjdzie nam zapłacić rachunek demograficzny. Będzie on bardzo wysoki i żaden system kapitałowy nam w tym nie pomoże. Natomiast OFErmy to typowa pijawka Banksterska, dzięki której ja potwierdziłem sobie tylko rolę Balcerowicza... I to sobie cenię.

  OdpowiedzUsuń
 4. ad

  "Pawlak podkreślił, że podziela ocenę premiera, że ta część emerytury, która oparta jest o solidarność pokoleń, czyli ZUS jest najpewniejszym fragmentem systemu. "Dużo większe wątpliwości dotyczą tego systemu opartego o rozwiązania kapitałowe" - oświadczył."

  w mojej ocenie porownywanie ZUS'u do najpewniejszego fragmentu systemu ociera sie o swiat fantazji powiesci Tolkiena. Zbliza sie kryzys demograficzny i CI co podejmuja ryzyko prowadzenia firm dodatkowo sa za to karani skladkami na ZUS horendalnie wysokimi. Komentarz Pawlaka jest smieszny.

  OdpowiedzUsuń
 5. Tak jak już napisali poprzednicy, OFE były od poczatku źle pomyślane.
  Jakiekolwiek opłaty powinny być pobierane jako procent od zysków jakie wypracują, a nie obligatoryjnie za samo istnienie.
  Ogólnie temat mało już mnie ekscytuje po tym jak Sąd Najwyższy stwierdził, że składki przez nas odprowadzane nie należą do nas. W takim układzie lepiej aby rząd kradł te składki niż zagraniczne banki.

  OdpowiedzUsuń
 6. A ja się z Wami w wiekszości nie zgadzam. Wystarczy poprawić OFE np. uzależniając prowizję od zysków itd a sam mechanizm zostawić. Wg mnie wiekszośc ulega przekazowi w mediach - jak tak jest źle z OFE to nalezy je skasować. Prawie w ogole nie ma dyskusji o tym jak je poprawić.

  OdpowiedzUsuń
 7. @kuba

  pełna zgoda. Najśmieszniejsze jest to iż Pawlak powiedział oficjalnie że nie liczy na ten system hehe. W normalnym kraju poddał by się do dymisji.

  OdpowiedzUsuń
 8. @ SiP
  Jeśli nie trafia do Ciebie argument mówiący o tym, że to skandalicznie wysokie opodatkowanie pracy jest jedną z głównych przyczyn dzisiejszych problemów demograficznych Polski oraz wielkich fal emigracji, to ja już nic na to nie poradzę.
  Na wielkość wpływów podatkowych mają wpływ dwa czynniki: szerokość bazy do opodatkowania i stawki. Nasi przygłupi rządzący od lat walczyli o to, żeby stawki były odpowiednio wysokie. Bo dzięki temu można było te pieniądze ukraść/przehulać. Teraz na budowę bazy jest już za późno, gdyż emigracja i demografia nie pozwolą. Niestety za moment okaże się, że podnieść stawek się nie da, bo powiększy się jedynie szara strefa.
  Dziś pracownik najemny 75-80% zarabianych pieniędzy oddaje w podatkach. Istotna część tych pieniędzy jest przed nim sprytnie ukrywana, więc nie zdaje sobie sprawy z tego jak jest dymany i jakim jest NIEWOLNIKIEM. Tylko jak ma podjąć decyzję o drugim dziecku, to mu się rachunki nie zgadzają i się nie decyduje...
  Gdzie jeszcze podnosić podatki? Żeby mu zabierać 85%?90%? Kiedy zadziała Krzywa Laffera?
  A jak zwiększą ZUS dla firm, tak jak planują, to mogę się założyć, że zadziała ona z automatu. W moim przypadku na pewno :)

  OdpowiedzUsuń
 9. Jak już poprawiać OFE, to chyba przede wszystkim znieść przymus inwestowania w obligacje państwowe?

  OdpowiedzUsuń
 10. @ SiP
  "Prawie w ogole nie ma dyskusji o tym jak je poprawić."

  Mój drogi, czy w ogóle komuś (a najbardziej rządowi!) na tym tu i teraz zależy?
  Kasa korci, korci koryto..... Teraz już zrobią wszystko by raz zdobytej władzy już nigdy nie oddać -> smatri a uwidisz toże samo w ...jak Rasiji ....
  P.S.
  Słupki w sondażach? Kogo to boli? Media, głupich dziennikarzy'n .... widzów. Na pewno nie rządzących ...
  Oni to po październiku już dawno mają gdzieś. Mają wyłączność. Tylko dla siebie pełne cztery lata na robienie Wam dobrze -> wprowadzanie w czyn "mniejszego zła".

  OdpowiedzUsuń
 11. http://serwisy.gazetaprawna.pl/emerytury-i-renty/artykuly/598017,tusk_podwyzszenie_wieku_emerytalnego_o_dwa_lata_niczego_nie_zalatwi.html

  – Podwyższenie wieku emerytalnego o dwa lata niczego nie załatwi. Gdybyśmy mieli na tym poprzestać, lepiej byłoby się nie zabierać za reformę – skwitował Tusk. Premier podkreślał przy tym, że nie wierzy, by znaleźli się następcy do wydłużania wieku.


  Czyli niedługo OFE powiemy pa pa.

  A przy okazji warto pamiętać na co codziennie ciężko pracujemy:
  http://serwisy.gazetaprawna.pl/praca-i-kariera/artykuly/598009,wynagrodzenie_urzednikow_niewiele_ma_wspolnego_z_jakoscia_ich_pracy.html

  OdpowiedzUsuń
 12. @przemofree:
  "Jeśli nie trafia do Ciebie argument mówiący o tym, że to skandalicznie wysokie opodatkowanie pracy jest jedną z głównych przyczyn dzisiejszych problemów demograficznych Polski oraz wielkich fal emigracji, to ja już nic na to nie poradzę."

  A gdzie ja napisałem że tak nie jest? Ja jedynie twierdzę że OFE można było poprawić a od początku zostały źle zaprojektowane. Poprawić a nie niszczyć. Dać więcej funduszy do wyboru w tym inwestycja w kruszce i tyle.
  hej

  OdpowiedzUsuń
 13. OFe do likwidacji, akurat tym razem się zgadzam z prof. Rybińskim
  http://www.rybinski.eu/2013/03/wyjasniam-prawdziwe-przyczyny-i-mechanizm-demontazu-ofe/

  link

  OdpowiedzUsuń


Komentując anonimowo - podpisz się. Łatwiej prowadzi się dyskusję.
SiP