05 lutego 2012

Ograniczenie quantitative easing - kolejny kraj?

Pierwszą dużą gospodarką, która nie poradziła sobie z kryzysem, a  metoda quantitative easing nie dała pożądanych długoterminowych skutków była Japonia. BoJ w końcu zdecydował się nie tyle na skup obligacji japońskich, co na zakup długu prywatnego, w tym akcje (ETF na Topix i Nikkei225) oraz nieruchomości (poprzez fundusze) - więcej klik. Bank Centralny Japonii, już dawno temu oznajmił, iż drukowanie pieniędzy nie przynosi zamierzonych skutków.

Wydaje się, że kolejną gospodarką, która będzie miała ten sam problem może być Wielka Brytania. O tym w raporcie poniżej.

Przy okazji przypomnę o inny wpisie na temat ograniczeń QE - Dlaczego QE jest szkodliwe czyli o paranormalnych czasach

Pełny ekran, oddzielna strona - klik

7 komentarzy:

 1. Zagadka:
  Dlaczego mimo permanentnego dodruku Yena = QE/w Y/ (*) od 20 lat, jest on aż tak silny??
  http://stooq.pl/q/?s=jpy_i&d=20120206&c=mx&t=l&a=lg
  (*)
  Jak widać z powodu QE/w Y/ w latach 1995-2007 trwała korekta, a V fala główna zbliża się ku końcowi....

  Pisałem tu kiedyś, że wg mnie giełda w Nippon jest na dnie i powinna zmienić kierunek. Krzyżuje się to ze słabym Yenem, a więc oczekuję inflacji na wyspach Pacyfiku...., tzn. operacja oddłużania?
  P.S.
  Słabe wyniki Nikkei225 powodowane są zbyt mocnym Yenem, globalizacją, głównie przejęciem kapitału z Nippon przez Chiny.
  Chiny stoją przed mocnym hamowaniem. Wyłączony zostanie ostatni tak mocny "silnik" super ciągnika globalnego wzrostu .... kapitału?
  P.S. 2
  Czyżby czekała nas powtórka z lat 30-tych XX w.?
  Wojna celna?
  Recesja ..... cames.

  OdpowiedzUsuń
 2. @LJ3
  Z tego co piszesz wynika, że będzie bessa w USA (deflacja, mocny dolar) oraz hossa w Japonii (inflacja, słaby jen).

  OdpowiedzUsuń
 3. @ spekulancik
  Trafny wniosek odnośnie $ i Y.
  Dlatego Yen jest i był aż tak silny - królowała deflacja co wg mnie oznacza - stabilnie mocna waluta w długim terminie mimo QE.
  P.S.
  Z tego właśnie względu już od lat uważam (w 2008/9r pisałem wyraźnie i przeciwnie do brylującego w mediach meistrimu eko -nomicznego! (*)), że $ nie kaput, a wręcz przeciwnie - co zresztą także przedtem było, a tu i teraz doskonale i wyraźnie widać.
  Mocne gospodarki, wspierane rodzimym mocnym kapitałem, zawsze będą miały przewagę nad "błyskotkami" gospodarczymi - vide PO-ska zielona wyspa, która odczuwa i zawsze odczuje każde wyłączenie pompy - szczególnie tą typu QE.
  Propaganda sukcesu podparta "chwilowymi" (**) spekulacjami prowadzi zawsze donikąd ....
  (*)
  meistrim eko -nomiczny -> to ten, któremu w głowie się nie może pomieścić, że wyuczone regułki z tzw. ekonomii nie sprawdzają się w realu, gdyż nie zauważyli, że to nie jest real lecz re'all ich w bambuko ....
  (**)
  Módlmy się! Nadzieja .....
  Trwaj chwilo, trwaj ....

  OdpowiedzUsuń
 4. @ spekulancik
  "... będzie bessa w USA (deflacja, mocny dolar)..."

  Zwracam uwagę, że jestem konsekwentny w swoich długoterminowych analizach i przekonaniach o nie opartych.
  ".... będzie bessa w USA (deflacja, mocny dolar)" aż co najmiej przez 10 lat. Jak wyliczałem i opisywałem na blogu @ PK (bodajże w 2009r.), to "twać mać" do min 2019 (- 2021r). To wynika z analizy .... fal .... Analiza trudności w re'all-u, jakie co rusz się ujawniają, to zaczyna potwierdzać.
  P.S.
  Przemawia to o "wyższości" teorii fal Elliotta na eko -nomią!

  Dlaczego?

  Eko -nomia oparta jest o chciejstwa podsycana chciwością i majstersztykami (kreacją dobrobytu opartego o debt), a w/w teoria o dane historyczne a więc o real.

  OdpowiedzUsuń
 5. @LJ3
  Tak, wiem że jesteś stały w poglądach i podtrzymujesz swoje analizy, co akurat jest dobre w tym zmiennym świecie, w którym łatwo można zostać zmanipulowanym. Wystarczy krótka seria danych, i 3 białe świeczki tygodniowe i widzenie gospodarki jest całkiem inne.
  Za to trudno mi uwierzyć, że spekulujesz bazując na takim długim horyzoncie czasowym, który nadaje się dla konserwatywnego funduszu inwestycyjnego a wręcz emerytalnego, dla którego 5 czy 10 lat to nie jest długo.

  OdpowiedzUsuń
 6. Bardzo fajny wpis Izy o ograniczeniach QE:
  Link to artykułu

  moze ktoś się pokusi o polski opis?

  OdpowiedzUsuń
 7. Zły skutek QE:
  As interest rates sink, insurers feel pressure
  Life insurers are finding that longer-term interest rates are even lower than they expected and are likely to stay that way for some time, forcing them to shutter some businesses and sell others.
  When the Federal Reserve launched "Operation Twist" in September to lower long-term rates, actuaries and analysts said insurers would have to accept weaker investment returns, which along with premiums account for most of insurers' profits.

  Since then, 10-year Treasury yields have fallen even lower than most analysts expected, making a bad situation worse. Life insurers are likely to accelerate changes to their business model as a result.

  "If we look at the low-interest-rate environment, it's probably going to have transformational aspects to the business," said Doug French, managing principal of Ernst & Young's insurance practice in New York. "You sooner or later have to sit down and rethink the markets you're in, the customers you serve and the products you sell. It can't be business as usual."
  wiecej:
  http://www.reuters.com/article/2012/06/06/us-insurance-rates-idUSBRE8550XD20120606

  OdpowiedzUsuń


Komentując anonimowo - podpisz się. Łatwiej prowadzi się dyskusję.
SiP