24 lutego 2012

Strefa Euro - kluczowe miesiące - emisja długu

Najważniejsze miesiące - marzec, kwiecień, lipiec 2012


Największe emisje łącznie w Q1 i Q2 2012, po lipcu 2012 ryzyko uplasowania długu spada. Jest to zupełnie normalne. Najczęściej 10% rocznej podaży długu umieszcza się w styczniu, a ponad 60% w pierwszym półroczu. 

Oczywiście nie można zapomnieć o emisji długu przez tzw Supranationals, subnationals czy agencji. Można do nich EFSF, KfW, EIB, Komisję Europejską czy CADES (Caisse d’Amortissement de la Dette Sociale). To jednak inna para kaloszy.

2 komentarze:

 1. Cześć SiP.
  Mam prośbę, Czytuję Twojego bloga i zamierzam pisać pracę licencjacką ogólnie w temacie strefa euro i kryzys zadłużenia. Chciałbym poruszyć tam temat zamrożenia rynku repo w Europie oraz erozję zabezpieczeń pod repo, o którym wspominałeś na blogu. Będę miał przez kilka dni dostęp do terminala bloomberga. Mogłbyś polecić jakieś instrument, index itd, z których można stworzyć wykres, żeby ładnie zobrazować te tematy?

  OdpowiedzUsuń
 2. @janekkosior11

  CZeść,
  przepraszam że tak późno odpowiadam.

  To jest szereg wskaźników do obserwacji. Wrzuć na blogu sobie etykietę "repo", i czy wyszukaj przez wyszukiwarkę na blogu wpisy z tej tematyki i tam szukaj.

  pzdr i powodzenia z pracą,
  SiP

  OdpowiedzUsuń


Komentując anonimowo - podpisz się. Łatwiej prowadzi się dyskusję.
SiP