16 lutego 2012

Wykres dnia - wskaźnik wyprzedzający eksportu zagregowany dla Azji

Nomura kompiluje własny indeks przedstawiający wskaźnik wyprzedzający eksportu zagregowany dla Azji. Indeks wyprzedza tendencje w eksporcie o około 3 miesiące. Obecnie indeks zaczyna wskazywać na kurczący się r/r eksport z Azji:

Poprzednie spadki wskaźnika miały miejsce tylko dwa razy w ciągu ostatniej dekady - w przypadku krachu internetowego, oraz w przypadku krachu 2008/2009.

5 komentarzy:

 1. Handel międzynarodowy BARDZO ostro spadał pod koniec zeszłego roku o czym świadczyły wszystkie indexy podążające za kwotowaniami frachtów morskich ( sea transport to od 60-90% całego światowego handlu!)- BDI( masowce), Harpex ( wyroby gotowe czyli kontenerowce), BDT ( tankowce).

  Co ciekawe pod koniec roku, po raz pierwszy od...2008r. doszło do przebicia od góry 6 mies. średniej volumenu w/w handlu!

  Zacząłem to śledzić i nawet popełniłem kilka wpisów ( wybacz SiP za quasi reklamę ale Ty i tak jesteś Primus Inter Pares) z intencją dogłebnego wgryzienia sie w temat ale...teraz pochłonęła mnie polityczna bieżączka nad czym boleję.

  Tutaj pierwszy wpis z serii ze wspomnianą średnią.

  http://njusacz.blogspot.com/2012/02/baltic-dry.html

  OdpowiedzUsuń
 2. @Njusacz
  Ja nie mam nic przeciwko linkowaniu jeśli:

  1. Coś jest ciekawe
  2. Link jest w temacie wpisu

  OdpowiedzUsuń
 3. http://www.nowandfutures.com/key_stats.html#total_money

  Nie mam niestety czasu się wgryźć w temat, ale wygląda to albo jak błąd systemu, albo faktycznie wystąpił jakiś zawał.

  OdpowiedzUsuń
 4. @dedek
  do sprawdzenia, bo az nie chce mi sie wierzyc. pamietaj ze FED nie podaje M3 od pewnego czasu.....

  OdpowiedzUsuń
 5. no moich znajomych z 4 , ktorych sprzedawalo 3 juz nie prowadzi biznesu z azja bo slabo wyapda sprzedaz u nas. Pisalem o tym juz w listopadzie/grudniu na blogu. Zatem nie powinno byc przeklamania.

  OdpowiedzUsuń


Komentując anonimowo - podpisz się. Łatwiej prowadzi się dyskusję.
SiP