26 marca 2012

Hiszpania - przegrane regionalne wybory w Andaluzji

Rządząca w Hiszpanii partia PP nie uzyskała w miniony weekend większości w regionalnych wyborach w Andaluzji, co jest znaczącym minusem i utrudnieniem dla Hiszpanii, która ma zamiar ograniczyć deficyt.


W przeciwieństwie do publikowanych sondaży rządząca centroprawica PP nie uzyskała większości, a rządy w Andaluzji obejmą partie ostatnio sprawujące tam władze.Władza będzie należeć do centrolewicowej PSOE oraz jej tradycyjnego koalicjanta IU.

Uzyskane miejsca prezentują się nastepująco:
PP - 50 miejsc
PSOE -  47 miejsc
IU - 12 miejsc.

Dlaczego to wydarzenie jest ważne? 17 regionów w Hiszpanii posiada wysoką autonomię, a ich budżety (włączając w to służbę zdrowia oraz edukację) stanowią 36% wszystkich wydatków publicznych. Trzy główne regiony - Andaluzja, Katalonia oraz Madryt - wydają przy tym połowę budżetu wszystkich regionów.

Obecnie rządząca partia PP z Premierem Mariano Rajoy posiada władzę w Madrycie oraz 10 innych mniejszych regionach oraz jest w rządzącej koalicji w Katalonii wraz  centroprawicowym CiU co daje kontrolę nad ponad 50% wydatków publicznych. Jednakże przegrana w Andaluzji, której regionalny deficyt był dwa razy większy od planowanego 1.3% PKB dla Hiszpanii , a sam region był przeciwny konsolidacji wokół centralnego 1.5% na ten rok, będzie dużą przeszkodą w przeprowadzanej konsolidacji fiskalnej. Ta ostatnia planowana jest na ten rok w postaci 5,3% wobec zeszło rocznego  8,5%. Przegrana w kluczowym regionie może wzmocnić negatywne nastroje Hiszpanów i wspomóc strajk jaki planowany jest na 29 marca przeciwko zmianom w prawie pracy. Warto dalej śledzić losy Hiszpanii, gdyż oprócz Włoch są kluczowym Państwem, które może wpędzić Strefę Euro z powrotem do kryzysu.

7 komentarzy:

 1. Kończymy iluzję taniego pieniądza OJRO?
  To widać na rynku obligacji i CDS-ów Hiszpanii. Co na to UE? "Cieszy się" z ciągłego braku reformy tego postkomuszego systemu.
  Ciągle w UE mamy komisarzy, jak za Lenina. Czy nie nasuwa się oczywisty wniosek, że po leninizmie (tak preferowanym przez niereformowalnych analityków) jednak nadchodzi stlinizm?
  Patrz na działania rządów w UE i tego - niby "obywatelskiego" w PL.
  Ekstremalne poczucie "bezpieczeństwa", jak to bywa w "socrealu", zostało stworzone przez iluzję łatwego pieniądza - OJRO. Ta "iluzja" brana była jak najbardziej poważnie przez różne gadające głowy robiące w mediach za nad"mądrali", a czego tak chętnie oczekiwali POlitycy, czyli tzw. anali od PR i tzw. ekonomistów. Ha, ha! Czy to, w świetle ostatnich wydazrzeń nie świadczy wyraźnie o ich totalnej NIEKOMPETENCJI! Uważali, że kraina niskich stóp procentowych będzie trwać wiecznie. Jak widać "rynek" na to wszystko "tu teraz" jednak patrzy źle. He, he! Dopiero teraz PO latach "tu i teraz bez POlityki" i beztroski przebudzili się? Ważniejsze jednak jest:
  WYBIÓRCY JESZCZE ŚPIĄ! Jeszcze pławią się w niewiedzy!
  PO litycy (dopiero teraz!) już w pełni "panic" próbują wprowadzić "PRORYNKOWE" tzw. reformy emerytalne = co jest jednoznaczne ze skazniem na to że "CZAS SPĘDZISZ NA BEZROBOCIU (tym razem jednak) DO SAMEJ ŚMIERCI!" Już widać, że na 67 lat się nie skończy. Osobiście obstawiam 72 lata i likwidacja OFE zatrzyma zawieruchę finansową = krach finansów tego państwa.
  Jednak dużo ważniejsze jest teraz pytanie: Czy jesteśmy na drodze do strategii wyjścia globalnej kasy z banków centralnych, rynków i totalnego wejścia w bondy?
  Czy "tu i teraz" czeka nas 30 lat Japanisatanu?
  Historia lubi się powtarzać!
  Wszystko pod presją braku prowadzenia przez rządy i polityków reform.
  P.S.
  Patrz wpis nt. Japonii(stanu jej).

  OdpowiedzUsuń
 2. ja jestem za bondami i modelem japonskim. Nie klamie ,ze bondy delikartnie mam w portfelu od tamtego tygodnia a rzadko keidy mam pozycje L.

  OdpowiedzUsuń
 3. @Mareczku

  Mam prosbę - wklejaj proszę wykresy czy infa jak widzisz okazję do zakupów. Post factum myślę że mało kogo interesuje, niestety oprócz Twojego portfela. Z tygodniowym opóźnieniem jesto tyle kiepsko że czasami rynek już ruszył i dobre miejsce na zajęcie pozycji przepadło.

  OdpowiedzUsuń
 4. pozcyja zostawilem na skalpei na obligach nie chcialem jej trzymac dluzej ale przemyslalem swoje analogie i ja trzymam a jest z piatku wiec swieza - nie sprzed tygodnia chociaz 20.03 to byl dolek ostatni

  OdpowiedzUsuń
 5. a co do pozycji w tr pisalem ,ze dolek na obligach wypadadl 20.03 i juz byc nie powinna nowych minimow. Pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń
 6. Dobre:
  Here's What's In Citi's Gloomy New Report On The Crisis In Spain
  http://www.businessinsider.com/willem-buiters-warning-on-spain-2012-3

  CHART OF THE DAY: The Spanish Housing Chart That's Going To Crush The Banking System

  http://www.businessinsider.com/chart-of-the-day-spanish-housing-index-2012-3

  OdpowiedzUsuń
 7. he Data

  Spain’s GDP $1.295 trillion

  SPAIN’S NATIONAL DEBT

  Admitted Sovereign Debt $732 billion
  Admitted Regional Debt $183 billion
  Admitted Bank Guaranteed Debt $103 billion
  Admitted Other Sovereign Gtd. Debt $ 72 billion
  Total National Debt $1.090 trillion

  SPAIN’S EUROPEAN DEBT

  Spain’s Liabilities at the ECB $332 billion
  Spain’s Cost for the EU budget $ 20 billion
  Spain’s Liabilities for the Stabilization Funds $125 billion
  Spain’s Liabilities for the Macro Fin. Ass. Fund $ 99 billion
  Spain’s Guarantee of the EIB debt $ 67 billion
  Spain’s Total European Debt $643 billion

  --------------------------------------------------------------------------------------------------

  Spain’s National and European Debt $1.733 trillion

  Spain’s OFFICAL debt to GDP Ratio 68.5%

  Spain’s ACTUAL Debt to GDP Ratio 133.8%

  OdpowiedzUsuń


Komentując anonimowo - podpisz się. Łatwiej prowadzi się dyskusję.
SiP