14 marca 2012

Primary Dealers nie są genialni, czyli szczyt w cenach obligacji amerykańskich

29 Stycznia 2012 we wpisie z serii Trading-room napisałem (klik):

Potencjalne odkręcanie pozycji na FX, oraz "zamykanie" rekordowo długiej (2007 rok...) pozycji na 10 letnie obligacje może napędzać dalsze zwyżki (po korekcie!). Swoją drogą to takie pozycjonowanie mogło wyznaczyć dołek na rentowności amerykańskich obligacji (szczyt cen).Następnie 5 lutego kolejne pozycjonowanie spekulantów na obligacjach potwierdziło na nich wstępnie szczyt.
5 Lutego kolejnym już Trading-room napisałem:

[..] pozytywne nastawienie do ryzykownych aktywów sprawiło, że Primary Dealers zostały z dużym workiem obligacji (muszą brać udział w aukcjach UST) i przez to zdecydowanie przeważają ten rynek (klik). Jednym słowem zalega im towar. Może znowu przekonamy się, że PD wcale nie są nieomylni.


Świetnie problemy i błędne pozycjonowanie złapał Lee Adler z WSE pokazując to wszystko w pierwszych dniach marca 2012 jednym wykresem:

Pozytywne dane z gospodarki USA, zawieszenie (bo nie zakończenie wg mnie) kryzysu w Strefie euro (spowodował ogromny napływ dolarów do obligacji ze świata i szczególnie europejskiego systemu bankowego) oraz szczyt popytu na amerykańskie obligacje ze strony FCB (zagranicznych banków centralnych w związku z zaprzestaniem interwencji walutowych na lokalnych walutach) doprowadziły właśnie do dużej przeceny na tych papierach. W tym samym czasie gwałtownie skoczyły notowania USDJPY, która to para podążą za różnicą na rentowność pomiędzy amerykańskimi i japońskimi papierami skarbowymi (jeśli różnica rośnie to rośnie i kurs USDJPY).


Wpis dobitnie pokazuje, że tzw "grubasy" również się mylą, a teorie spiskowe internautów o ich mitycznej wyższości są guzik warte. 

3 komentarze:

 1. e tam
  jak ktos mial S na bundy to mu dali wielki ujemny spread na rolowaniu

  jak kto nie gra to nawet o tym nie wie
  zobacz jaki byl spread
  najpierw musialbys przelknac ten spread a potem po rolowaniu gdzie kurs byl duzo nizszy niz na konczacej sie seri musialbys sie zastanowic czy warto te esy trzymac bo zawsze moglo pujsc w gore (bo po rolowaniu kurs spadl 175 pkt) a spread ujemny zostaje forever

  nie bylo tu latwej gry, jak wszedzie trzeba tu myslec a kasa na ulicy lezy bardzo zadko

  od razu uprzedze pytanie
  tak tak spready na rolowaniu na tnote tez byly kara dla posiadaczy S i to jeszcze jaką
  tylko ostatni rolowanie w bodajze styczniu byl mniejszy spread ale wciaz kara dla esow

  tak samo jak ktois mial S na natgas
  tam to dopiero jest rynek jednego gracza

  zaloz nowy watek wtrading room bo nie widze komentarzy wiecej niz 200 sztuk
  do 10 marca tylko widze

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. pomylka
   chodzilo o L na taniuitki natgas

   Usuń
 2. @hukers
  kliknij w pokaz wiecej i bedziesz mial >200.
  Sip zakladasz ,ze szczyt cen na obligach juz byl , core 30 ?

  OdpowiedzUsuń


Komentując anonimowo - podpisz się. Łatwiej prowadzi się dyskusję.
SiP