11 marca 2012

Wykres dnia - Notowania Nikkei 225 vs SP500, a zachowanie USDJPY

Dzisiejszy wykres dnia za analitykami z IB CS. Przedstawiają oni zależność pomiędzy zachowaniem Nikkei 225:SP500 w porównaniu z kursem USDJPY.Widać wyraźnie silne powiązanie pomiędzy NKY:SPX a zachowaniem USJPY. Wraz z obniżeniem kursu pary (jen umacnia się do dolara) ewidentnie słabiej zachowuje się Nikkei 225 w stosunku do SP500 i na odwrót. W związku z ostatnim silnym ruchem wzrostowym na omawianej parze, nie może również dziwić silny ruch wzrostowy na indeksie Nikkei 225. Mamy przy tym 13 tydzień z rzędu kiedy zagranica lokuje środki w japońskich akcjach a delikatnie wyzbywa się obligacji.

Dodatkowo można zaobserwować, iż rynek po raz pierwszy o 2002 roku zaczął preferować opcje na zwyżki USDJPY (calle). Tak pozytywnego nastawienia nie od dawna:

Na koniec dodam, że USDJPY zachowuje się najczęściej jak typowy carry trade, lekko rosnąc i mocno krachowo spadając. Typowe preferowanie putów (skew to puts) w ryzyku/odwróceniu (risk/reversal) było zatem czymś normalnym od 2002 roku. Typczasem obecnie rynek całkowicie zmienił zdanie. Pierwsza czerwona lampka?

2 komentarze:

 1. Jakieś 1/2 roku temu zapodałem na tym forum prognozę co się będzie działo na NIKKEI, na USD/JPY, że ... osiągnął dołek dołków i właśnie zaczyna się odwrót!
  Wg teorii fal eLJotta3
  Myślenie nie boli ....
  I zawsze premiuje extra (także w re'all!).

  OdpowiedzUsuń
 2. Ad. Re'all!
  Większość zawsze się myli = nie ma racji ... :)

  OdpowiedzUsuń


Komentując anonimowo - podpisz się. Łatwiej prowadzi się dyskusję.
SiP