10 kwietnia 2012

Wykres dnia - Hiszpania - indeks

Dzisiaj indeks IBEX 35, grupujący 35 największych i najpłynniejszych spółek akcyjnych Giełdy Papierów Wartościowych w Madrycie, przebił z hukiem wrześniowo-listopadowe dołki.
Nie lepiej wygląda ETF (iShares MSCI Spain) na hiszpańskie akcje o symbolu EWP. Również przebił dołki i zmierza do poziomów z 2009 roku:


Dzisiaj mocna przecena pojawiła się również w Madrycie gdzie FTSE MIB tracił nawet 5%. Na rynek wróciły oznaki kryzysu strefy euro, a rentowności PIIGS mocno powędrowały w górę. Równie interesująco zachowują się niemieckie 10 latki, których rentowność spadłą prawie do rekordowego niskiego poziomu, z kolei w Szwajcarii bony skarbowe znowu kwotowane były z ujemną wartością. 

4 komentarze:

 1. Fajna literówka wyszła: "body skarbowe". Chciałbym takie body zobaczyć, że już o posiadaniu nie wspomnę ;)

  OdpowiedzUsuń
 2. @whelie

  Witaj na blogu.
  Co też człowiekowi o 24.00 nie przyjdzie do głowy;) W sumie sam bym był tym zainteresowany;)

  Dzięki za wychwycenie literówki i jej zgłoszenie.

  hej,
  SiP

  OdpowiedzUsuń
 3. Jeszcze jest jedna "rentowność padłą".

  Ciekawe czy do pogłębienia się recesji w Hiszpanii przyczyni się wstrzymanie dostaw ropy przez Iran do tego kraju.
  http://forsal.pl/artykuly/609126,iran_wstrzymal_eksport_ropy_do_hiszpanii.html

  OdpowiedzUsuń
 4. Niestety Hiszpania ma też problem medialny polegający na tym, że parę razy nie spełniła już swoich obietnic (zwłaszcza tych dotyczących deficytu). Jak wiadomo, takie wydarzenia przyczyniają się do pogorszenia jej wizerunku na rynkach międzynarodowych co w kontekście kolejnych rolowań (w ciągu najbliższych kilku miesięcy to 40 mld euro wg. Bloomberga) nie zachęca do zakupów. Dodatkowo niemal 25% bezrobocie też wygląda tragicznie. Hiszpanie mogą wpaść samonapędzającą się pętle ku katastrofie fiskalnej - trudne i ciężkie decyzje przed nimi. Oby skuteczne troszkę więcej niż to o czym pisze znajduje się tutaj http://investio.pl/blog/mario-monti-kontra-mariano-rajoy/

  OdpowiedzUsuń


Komentując anonimowo - podpisz się. Łatwiej prowadzi się dyskusję.
SiP