18 czerwca 2012

Francja - historyczny moment - socjaliści mają pełnię władzy!

Mamy historyczny moment we Francji - po raz pierwszy po drugiej wojnie socjalistyczny Prezydent Francji (Fr.Hollande) ma za sobą większość absolutną (ale nie 2/3!) w niższej izbie Parlamentu (już posiada większość w wyżej izbie). 10 i 17 czerwca 2012 roku odbyły się dwie tury wyborów do Zgromadzenia Narodowego ( fr. Assemblée nationale, ang. National Assembly of France) i znamy już wyniki. Socjaliści obecnie we Francji uzyskali pełnię władzy.

Pisałem już nie raz o Francji i twierdzę że europejski domek z kart ma szansę się rozsypać. Socjaliści mogą bowiem jeszcze bardziej rozdmuchać wydatki przez co Francja ma stać się następną Italią (więcej tutaj). 

Holllande ogłosił program i już przed wyborami do Parlamentu obniżył wiek emerytalny z powrotem do 60 lat z 62. Socjaliści zamierzają zwiększyć zatrudnienie poprzez subsydia i dla przykładu stworzyć 60tys miejsc dla nauczycieli w budżetówce. To wszystko jeszcze bardziej oddala Francję od Niemiec, a zbliża do PIIGS, którego Francja mogła by zostać reprezentantem w momencie rozpadu strefy euro.

Tymczasem Hollande zarządził audyt finansów publicznych, który ma zostać opublikowany jeszcze w czerwcu. Wtedy też zobaczymy naprawdę co socjaliści zamierzają zrobić we Francji, bo to że chcą jak typowy socjalistą pieniądze od bogatszych (Niemcy) to norma.

PS. Interaktywna mapa z wynikami - klik.

52 komentarze:

 1. po pierwsze kazdy Francuz jest socjalista, niewazne jakie piorka zalozy.

  po drugie, to Francuzi robia to co powinni. Skoro Twoj sasiad codziennie wylewa gowna na wspolna ulice, to Ty przestajesz ja sprzatac i tez zaczynasz ja wylewac.

  Rozwiazaniem dla EU jest korzystanie ze zdolnosci kredytowej jaka sie ma i inwestowanie tych pieniedzy poki sa. Bankructwo przyjdzie predzej czy pozniej, po co byc ostatnim sprawiedliwym.

  OdpowiedzUsuń
 2. Ja trochę z innej beczki. Moze mi ktoś wytłumaczyć dlaczego od niedawna zarówno obligacje jak rynek akcji zyskują na wartości.
  (Wykres nr 4)
  http://omnis-moriar.blogspot.com/2012/06/analiza-rynku-srebra-17-czerwca-2012.html

  Zwykle jest odwrotnie. Moze to efekt uboczny programów stymulujących? Moze rośnie nam banka spekulacyjna? Tylko czy na akcjach, czy na obligacjach?

  Według mnie w najbliższym czasie czeka nas bitwa o Hiszpanie, która europejscy decydenci przegrają z kretesem i Hiszpania podzieli los Grecji. Dopiero później przyjdzie czas na Francję. Podział UE według mnie w dłuższej perspektywie jest nieunikniony.

  OdpowiedzUsuń
 3. @Paweł Magnowski
  "Skoro Twoj sasiad codziennie wylewa gowna na wspolna ulice, to Ty przestajesz ja sprzatac i tez zaczynasz ja wylewac. "

  Całkowicie z Tobą się nie zgadzam. Jeśli sąsiad kradnie to Ty się dołączasz? Co to za patologiczny system?

  Tak być nie powinno.

  @Thomas

  Tak się dzieje, ale to nie nowość. Korelacje przychodzą i odchodzą. Wielu mówi np. że giełdy nie mogą rosnąć z mocnym dolarem to ja mówię sprawdź historyczne ceny bo nie raz tak było.

  Poza tym mówimy tutaj o krótkim okresie (od 6 czerwca) a nie kwartalnym czy półrocznym.rocznym.

  Osobiście nie mam wytłumaczenia. Kredyt (credit) i rynki akcji to bardzo często inne zespoły i na co innego reagują.

  OdpowiedzUsuń
 4. @Thomas
  po namysle widzę tylko jeden powód - oczekiwanie uruchomienia QE3 na najbliższym spotkaniu FOMC.

  Obligacje rosną z uwagi na spodziewane zakupy FEd a rynki akcji podobnie, do tego dochodzi osłabiający się dolar.

  W mojej ocenie nie będzie QE3 na tym FOMC i rynki spotka rozczarowanie. Stoje wiec w opozycji z wieloma bankami jak socgen gs, ms i parę innych stąd teoretycznie mogę się mylic.

  To czego sie jedynie obawiam to infa ze są gotowi i że rynek na to zareaguje że niby na kolejnym spotkaniu bedzie QE3 co nie bedzie miec oczywiscie miejsca (bo jesli qe3 to na spotkaniu dwu dniowym a one sa na przemian.)

  OdpowiedzUsuń
 5. Francja wyraźnie skręca w lewo. Ciekawe skąd Hollande weźmie kasę na swoje pomysły. Podniesienie CITu z 33 do 35%, opodatkowanie banków podatkiem od zysków w wysokości 15% i 75% podatkiem dochodowym dla najzamożniejszych nic dobrego nie dadzą. Według mnie nie zwiększą przychodów państwa, a uderza w gospodarkę.

  Według Thompson Reuters w 2011 r. francuskie wydatki rządowe stanowiły równowartość 56 proc. PKB, czyli o ok. 10 punktów procentowych więcej niż w Hiszpanii, Niemczech i Irlandii.
  http://forsal.pl/artykuly/618477,francja_bardziej_peryferia_europy_niz_trzon.html

  Po obniżeniu wieku emerytalnego z 62 do 60 lat wydatki te jeszcze wzrosną. Według mnie Francja objęła zły kierunek zmian. Zwiększanie wydatków państwa oraz podatków doprowadzi Francję do ruiny gospodarczej. Hollande myśli, ze jak zwiększy wydatki to w ten sposób za-stymuluje gospodarkę i wygeneruje wzrost gospodarczy, ale się grubo myli ponieważ te pieniądze pójdą głównie na konsumpcje. A stymulacja przez wzrost konsumpcji jest najmniej efektywna. Z drugiej strony wzrost podatków zabije przedsiębiorczość.

  OdpowiedzUsuń
 6. @Thomas
  Dokładnie tak. Ja zamieściłem to w poście ale jeszcze raz zalecam przeczytać to w sprawie konkurencyjności:
  http://stojeipatrze.blogspot.com/2012/02/commerzbank-czy-francja-okaze-sie.html

  link

  OdpowiedzUsuń
 7. @Francja
  Podobno wyniki audytu poznamy 2-4 lipca 2012.

  OdpowiedzUsuń
 8. Hiszpania odkłada opublikowanie audytu banków do sierpnia hehe

  OdpowiedzUsuń
 9. @Sip
  widzę tylko jeden powód - oczekiwanie uruchomienia QE3

  Niedawno twierdziłeś coś innego, ale jak widać jak już się wejdzie na ścieżkę z napisem "drukuj" to b.trudno z niej zejść.-)

  OdpowiedzUsuń
 10. @hansklos

  "Niedawno twierdziłeś coś innego, ale jak widać jak już się wejdzie na ścieżkę z napisem "drukuj" to b.trudno z niej zejść.-)"


  ODP: Nie rozumiemy się. JA nadal twierdzę że QE3 nie będzie - na tym FOMC. Może może w przyszłości ale nie na tym FOMC i rynek się rozczaruje. To że rynek coś wycenia to inna bajka. Rynek wyceniał kiedyś srebro po prawie 50 dolarów a dzisiaj po 28, albo rynek wyceniał w 2007 roku piękny wzrost na swiecie i papiery MBS że są "Spoko". Rynkiem rządzi ten co ma zawsze więcej pieniędzy a nie ktoś kto wycenia to fundamentalnie czy na bazie jakiegoś scenariusza.

  W mojej ocenie nie będzie QE3, nie na tym FOMC. To co mogą zmienić to operation twist II czy przeciągnąć podwyższenie stóp o kolejny rok. Twist ma ten problem że kończy im się papier w banku (FED) z o krótkim okresie zapadalnosci. Zostało im juz tylko z 200 mld tego papiera wiec twist moze byc 200 mld max. po tym twiscie to juz koniec bo nie ma papierow o terminie zapadalnosci do trzech lat w banku :)

  OdpowiedzUsuń
 11. Zagrożone kredyty w Polsce to już 8.45%. Stan na kwiecień 2012, a więc jeszcze przed PBG i innymi trupami. Niewiele już brakuje do poziomu Hiszpanii z 8,72%.

  OdpowiedzUsuń
 12. @SiP
  FED ma bardzo duży wachlarz możliwości działania. Komisja Otwartego Rynku(FOMC moze:
  1 - nie zrobić nic,
  2 - rozszerzyć linie swapowe,
  3 - zredukować stopę dyskontowa po której banki komercyjne mogą brać kredyty w banku centralnym,
  4 - zdecydować o skupie papierów wartościowych opartych na kredytach hipotecznych (MBS),
  4 - wprowadzić operacje "twist II",
  5 - obniżyć stopę rezerwy nadmiarowej (IOER – intrest on excess reserves)z 0,25% na ?,
  6 - może wydłużyć okres czasu w którym krótkoterminowe i długoterminowe stopy procentowych zostaną utrzymane na niskim poziomie,
  7 - zdecydować o wprowadzeniu kolejnego programu luzowania gospodarki QE III.
  Większość z tych opcji nic nie da.
  QE nie będzie, ale jakieś mniej istotne działania podejmą. Moga tez zasygnalizować, ze jeżeli sytuacja dalej się będzie pogarszać FED wkroczy do akcji.

  OdpowiedzUsuń
 13. Ten komentarz został usunięty przez autora.

  OdpowiedzUsuń
 14. @SiP
  Zostało im juz tylko z 200 mld tego papiera wiec twist moze byc 200 mld max. po tym twiscie to juz koniec bo nie ma papierow o terminie zapadalnosci do trzech lat w banku :)

  No to zakładasz, że im masa bilansowa nie wzrosnie, albo, że wzrosna trzymane w FED rezerwy banków centralnych. Zakładac się nie bedę, ale moja kobieca,-) intuicja podopowiada mi tutaj jakis zdecydowany ruch.

  OdpowiedzUsuń
 15. Mało prawdopodobne aby FED na najbliższym posiedzeniu coś wdrożył. Aby skłonić FED do QE3 musiałby na giełdzie nastąpić spory spadek. Póki co tego nie ma więc nie ma na co liczyć. Jednocześnie widać, że rynek chce nieco odbić i szuka pretekstów. ZWYKLE koniec czerwca jest wzrostowy (taki wzrost przed początkiem wakacji), a od początku lipca ZWYKLE następują spadki. Więc może Benek coś mgliście obieca na przyszłość i indeksy lekko podskoczą. To oczywiście taka analiza emipiryczno-ezoteryczna ;p

  OdpowiedzUsuń
 16. Znalazłem to w sieci :
  http://otworzumysl.com/POWIEDZ-DO%C5%9A%C4%86%21%21%21.php
  Taka spontaniczna akcja zmierzająca do podniesienia płacy minimalnej w Polsce. Pewnie nic z tego nie wyjdzie, ale jak sądzę warto wstępnie się przyłączyć bo idea moim zdaniem jest słuszna.

  OdpowiedzUsuń
 17. @ Mariusz

  Generalnie ten link to jakaś kupa śmiechu i wielka pustka intelektualna. Jeśli dałeś się złapać na te demagogiczne? wynikające z frustracji? hasła złapać, polecam lekturę "Sofizmatów", które Bastiat obala - m.in. jak to jest, że odsetki od kapitału są oczywistą oczywistością i ich brak doprowadziłby ludzkość do ruiny w krótkim czasie. Jest też wiele innych opisanych i objaśnionych sofizmatów. Podobnie z resztą z płacą minimalną. Jej wzrost to najszybsza droga do zwiększenia bezrobocia i generalnie cios w najsłabszą część społeczeństwa. Jest to też cios w dochody Państwa, gdyż pociągnie za sobą automatyczne powiększenie szarej strefy...

  OdpowiedzUsuń
 18. @przemofree
  Wybacz, ale jeśli na zachodzie pensje są cztery razy wyższe i gospodarka dobrze funkcjonuje więc nie widzę powodu aby w Polsce płace musiały być tak niskie.
  Poza tym wyższe pensje oznaczają wyższy popyt wewnetrzny. Z tym chyba nie będziesz polemizować ?

  OdpowiedzUsuń
 19. @Mariusz
  Minimum wage wyłożona dla tych co nie do końca rozumieją jak to działa.

  http://www.youtube.com/watch?v=vQLfPCXIakU

  OdpowiedzUsuń
 20. @thomas
  My sie niezrozumielismy.

  Ja twierdze ze twist Ii jesli juz to da max 200 mld bo wiecej fed nie ma w bilansie papierow do 3 czy 5 roku zapadalnosci. Teraz twist to byl chyba 400 (z pamieci).

  qe3 na bazie obligacji tez nie da rady bo brakuje na swiecie obligacji i mamy do czynienia z efektem wypierania kapitalu prywatnego przez bank. juz teraz sa terminy zapadalnosci gdzie fed ma 35% czy 50% udzialu w dlugu obligacji ust. im sie koncza papiery po prostu i chwala za mega deficyt i wzrost dlugu z 7 do 15 bln bo fed nie mial by co kupowac.

  dochodzimy do konca mozliwosci fed w oparciu o twist czy obligacje.

  to co moga to mbs bo tego jest duzo i na to gra m.in gross z pimco.

  OdpowiedzUsuń
 21. kontynuujac.

  obnizenie stop nic im nie da bo sa praktycznie zerowe. niech nawet powoedza ze stopy beda niskie do 2020. to tylko zapewnienie. chwilowo da bodziec do banki ale to nievrozwiaze problemu.

  dochodzimy powoli do etapu japonii. ci poszli dalej i kupuja dlugie pozycje na indeks oraz kupuja np fundusze z rynku nieruchomosci. dochodzimy wiec do swiata gdzie bank centralny bedzie kupowal etf na sp500 oraz jakis etf czy fundusz zamkniety co kupuje nieruchomosci by podbic ceny. w tym kierunku odzie swiat bo nie ma popytu a podaz dobr na swiecie jest za duza.

  ludzi przerajaza kwoty a la bln dolarow (szczegolnoe gold bugs) ale z drugiek strony bogactwo papierowe szybciej wyparowuje i hiperinflacji to nie da.

  zgodnie z tym co pisalem w trading room po piatkowych danych z rynku pracy ciagle preferowane jest sell dollar. wg mnie sie to skonczy po tym fomc. tzn ja pod to gram i zamierzam wyjsc z long eurusd i brac short po fomc. pomijam jakis spike po komunikacie.

  OdpowiedzUsuń
 22. brak liter i masa loterowek bo pisze na telefonie z pubu przy piwie;)

  cheers;)

  OdpowiedzUsuń
 23. Na zdrowie! ;)

  Ja się zasadzam na L USDPLN w okolicach 3,21xx - 3,22xx (kwestia tygodnia).

  I bardzo mnie kusi L CHFPLN po obecnych cenach. Jest prawie że na linii wsparcia.

  OdpowiedzUsuń
 24. Ja tam po analizie VIX twierdzę, że RiskOn potrwa jeszcze kilka tygodni. Nie wiem co tam FED ogłosi, ale spodziewam, że nawet jak nic to skończy się tylko na korekcie.
  No i jeszcze w nocy BoJ coś może namieszać. Trzymam shorty na dolarze i jenie.

  OdpowiedzUsuń
 25. No i dziś z rana łapałem commodities z niezłym rezultatem. Spójrzcie na CRB. Podejście pod 295/300 nie powinno nikogo zdziwić, a do fomc nie zdążą z tym.

  OdpowiedzUsuń
 26. @ikti

  nastepne pz to jutro a dalej wg bradley do 28.07 ostatni na bradley to byl 12.06 i podzialal jako dolek ? podawalem w tr ostatnio artykuly jakie wylewaja sie za oceanem. Czasowki tutaj nei wskazuja do analogii zeby trwalo to do 28.07.

  OdpowiedzUsuń
 27. @marek
  Nie wiem skąd tego bradleya bierzesz, ale to co znalazłem:
  link
  To ma major turning point 12 czerwca ( to byłby dołek) i następny 28 lipca i tam by była górka. To jest zgodne z moim systemem risk tracker, bo on dał mi sygnał RiskOn 7 czerwca a takie sygnały zwykle trwają około 2 miesięcy i by pasowało. Ogólnie zabawna rzecz, bo popatrzyłem na historię sygnałów w moim systemie i dość dobrze się pokrywają z tymi major turning points bradleya.

  Ja w każdym razie gram swoje, na fw40 i na vix już jestem nieźle zarobiony ale mam zamiar potrzymać je aż do zmiany sygnału.

  OdpowiedzUsuń
 28. http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/bank;swiatowy;przyznal;polsce;750;mln;euro;pozyczki,145,0,1108625.html

  I jaki ma sens ta pożyczka dla nas? Ciekawe co w zamian będziemy musieli później zrobić.

  OdpowiedzUsuń
 29. lkii

  http://forbestadvice.com/Money/Gurus/DonaldBradley/BradleyTurnDates2012.html

  OdpowiedzUsuń
 30. i od 28.12 naloz sobie sp 500 na bradley i piziomowo i czasow porownaj jedno i drugie i co widzisz do dzis ? tak ladnie sie uklada ten 2012 w tych zygzakach

  OdpowiedzUsuń
 31. No chodzi jak w zegrarku. Czyli jak mówiłem do 28 lipca wzrosty, bo po drodze nie ma żadnych zwrotów.

  OdpowiedzUsuń
 32. wzrosty - odreagowanie w trendzie i tyle. Jak widzisz jest nizej niz w marcu. Jednak u bradely nie zawsze wszystk ochodzi jak w zegarku bo 23.04 mial byc w dol a bylo mocne up i podbicie do szczytu. zatem 10 dniowa zmylka. Teraz z 11 do 12 byl zjazd 2% zeby wyznaczyc lokalny dolek i poszla nagonka na kupno ? zdecydowanie do lipca tego nie widze tak jak SIP.

  OdpowiedzUsuń
 33. @ikti
  tak. do konca lipca wzrosty przy czy ja tego nie czuje bo dla mnie koniec czerwca rozczaruje. wg mnie fomc i szczyt eu rozczaruje. bede zaskoczony jak eurokraci cos wreszcie ustala. ja juz przywyklem do tego ze ich szczyty i decyzje rozczarowuja. fed tez.
  uwazam ze banki centralne traca moc. to jest mega czarny "swan". wszyscy wieża ze fed dziala to rosnie. problem taki ze oni traca moc. jestem ciekaw jak bedzie wygladal rynek jak rynek caly zobaczy ze banki centralne stracily moc. no chyba ze wejda w wyzszy poziom kupowania wszyscy - indeks, etf, fundusze.

  OdpowiedzUsuń
 34. @Mariusz
  Każdy, kto ma choc troche oleju w głowie to zrozumie, że wiekszość ekonomicznych prawd, to są totalne bzdury, które mają na celu jedynie zmniejszenie lub zwiekszenie promienia wygiecia karku naiwnym obywatelom.

  Płaca jest pochodną stanu gospodarki, a ten jest pochodną systemu reprezentowanego przez prawo, system finansowo-bankowy i system polityczny. W Polsce, i nie tylko, system ten jest skonstruowany tak, że generuje nieuzasadnione zyski dla banków, wynikajacych z emisji pieniadza i "pozyczania" z powietrza. Ktoś za ten transfer musi zapłacić, a płaci kredytobiorca, jako osoba fizyczna i potem raz jeszcze jako konsument. Na to nakładają się transfery finansowe, które to własnie sprawiają, że w Polsce w Tesco ktoś musi zarabiać 350 euro, aby ktos inny w Tesco 500m dalej, ale juz za granica zarabiał 1500 euro.

  OdpowiedzUsuń
 35. Czy tylko ja uważam że dzisiaj FOMC nie ogłosi QE3?

  OdpowiedzUsuń
 36. acha,
  to znaczy że kupuj dolca i bedzie wyprzedaz na eurusd.

  OdpowiedzUsuń
 37. Witam
  Bank Światowy dał Polsce pożyczkę 750 milionów euro na reformę finansów publicznych.Mądrze wydana kasa będzie nas chroniła wtedy, gdy kryzys uderzy w Azje.Ale znając życie chyba za duże oczekiwania?

  OdpowiedzUsuń
 38. @SiP

  Nie tylko Ty ;)

  Od dawna zakladam ze nie bedzie Q3 i pisalem o tym u dedka !!
  Przynajmniej nie teraz co pokazuje chociazby zloto.
  Natomiast uwazam ze po wczorajszej sesji i wielu byczych sygnalach zapowiada nam sie mimo tego dosyc bycze lato nawet bez Q3 - ewentualnie po 2-3 sesjach rozczarowania

  OdpowiedzUsuń
 39. @SiP
  Jesteś wielki :)
  Tak jak pisałeś : Twist. Do końca roku jak na razie, ale nie wiadomo jeszcze o jaką kwotę chodzi.

  OdpowiedzUsuń
 40. Reakcja była fajna. A teraz business as usual i ciągniemy do góry :)

  OdpowiedzUsuń
 41. @Mariusz

  No dziękuję ale bym nie przesadzał:)

  Tak jak pisałem, FED nie zrobi kolejnego TWSIT bo mu się skończą z końcem roku papiery (liczone na szybko).

  Wg mnie jeśli ma być QE3 to dopiero po wyborach i po twist II.

  @Kecaj84

  rosniemy mowisz, no mozliwe mozliwe. Perspektywa zwyzekj do konca lipca jest bardzo pociagajaca przy czym na razie nie jest to mnoj bazowy scenariusz. zamierzam jednakszukac krotkich pozycji na razie.

  OdpowiedzUsuń
 42. @Kecaj
  nie da sie ukryc ze dluga na eurjpy ciekawie wyglada.

  OdpowiedzUsuń
 43. Ja tak jak pisałem 8 czerwca trzymam L na USDJPY i EURJPY po połowie i myślę, że szybciej niż za pare tygodni nie oddam.

  OdpowiedzUsuń
 44. Jestem jak stara plyta zacieta - pierwsza reakcja jest nastepnego dnia znoszona (jakakolwiek by nie byla), a dopiero drugi dzien po fomc to business as usual.
  krotko - piatek to dopiero dzien normalny.

  OdpowiedzUsuń
 45. Nie wiem co oni w tej europie wymyślili, ale euro vix spadł wyraźnie poniżej 30, a ten poziom ostatnimi czasy oddzielał panikę od spokoju.

  PS EURUSD klasycznie po fedzie w dół w górę i powrót na środek :)

  OdpowiedzUsuń
 46. @SiP
  Zgadza się z tym piątkiem, przy czym już jutro może zostać wyznaczony kierunek na najbliższe dni. Ja obstawiam szort, ale zakładam, że do końca czerwca mogą się jeszcze utrzymać na tych poziomach.

  OdpowiedzUsuń
 47. przesłalem wyzej 19 czerwca 2012 19:56:00 CEST

  marek pisze...

  @ikti

  nastepne pz to jutro

  20 wypadl idealnie w dół. Pozdrawiam cierpliwych

  OdpowiedzUsuń
 48. @marek

  ale o jakim PZ Ty mówisz, skąd on jest?

  OdpowiedzUsuń
 49. Z tego tu wychodzą wzrosty na początku lipca:
  http://4.bp.blogspot.com/-FU3oKgK0MkY/T-RoA3RiNvI/AAAAAAAACwI/Lo24n-5tIUg/s1600/Screen+shot+2012-06-22+at+8.32.24+AM.png

  link

  OdpowiedzUsuń
 50. na razie obliczenia wlasne co do tego pz na 20.06 jaki usiadl.

  OdpowiedzUsuń
 51. z tego linka co dales rzeczywiscie wychodzi od lipca up. No ja sobie zrewidowalem bradley i swoje plus stare analogie jesli takie byly w czasowce. Wychodzi mi troszke inaczej.

  OdpowiedzUsuń
 52. @ marek
  jakie analogie, jakie przemyslenia. opisz to na bazie czego to widzisz bo moze znajdziemy dziure w rozumowaniu;)

  OdpowiedzUsuń


Komentując anonimowo - podpisz się. Łatwiej prowadzi się dyskusję.
SiP