09 czerwca 2012

Fundusze Inwestycyjne - czerwiec 2011

Najnowszy numer TFI od Spinnakera01 dotyczy funduszy pieniężnych oraz bankructwa PBG. Z braku czasu dokument osadzam w scribd poniżej gdyż nie mam czasu na przeklepanie dokumentu w formie HTML.


Przy okazji polecam wpis Trystero na bossa.pl w tej samej sprawie.

Link do wersji na pełny ekran - klik.


13 komentarzy:

 1. To żadna nowość, że inwestując pieniądze w fundusze można ponieść spore straty. Kogo to zaskoczyło: ręka w górę !
  Nie wiem sam czy to nieudolność zarządzających czy celowe czesanie leszczy. Wiem jedno : jeśli chce się uzyskiwać zyski z inwestycji należy nauczyć się inwestować samodzielnie. Innej drogi nie ma.

  OdpowiedzUsuń
 2. @Mariusz
  Wydaje się że nie uwypukliłeś sensu wpisu - teoretycznie bezpieczne pieniężne Fundusze Inwestycyjne okazały się wcale nie bezpieczne. To wręcz jedno wielkie oszustwo.

  @Spinnaker

  Oni mają prawo lokować gotówkę w bezpieczne aktywa. Trzeba by sprawdzić jaki rating miały te ich papiery (obligacje) PBG i jaki termin zapadalności. Może gdzieś przekroczyli prawo i można się sądzić?

  Dla przykładu 25 maja mocno ścieli rating:
  http://biznes.gazetaprawna.pl/artykuly/620360,moody_s_ostro_obniza_rating_pbg_ostrzega_przed_dalsza_obnizka.html

  OdpowiedzUsuń
 3. @Spinnaker01
  tu kolejne:
  http://biznes.gazetaprawna.pl/artykuly/603280,eurorating_obnizyl_rating_pbg_do_bb_z_bbb_zaprzestaje_oceny.html

  link

  OdpowiedzUsuń
 4. Problem z funduszami u nas jest taki, iż nie ma wiele alternaty w postaci ETFów. Jedyny to ETFW20L. Nie ma takowego na sþółki w MWIG40, SWIG80. Dodatkowo istnieje tylko na L, a nie na S. Wobec tego ilość alternatywnych instrumentów o 0 koszcie zarządzania (jedynie prowizja za zakup/sprzedaż) jest opłakana w porównaniu do innych krajów i Kowalski jest zdany na fundusze. Chyba, że znacie alternatywy dla powyższych?

  OdpowiedzUsuń
 5. TFI są różne - i bardziej ryzykownych alternatywą są akcje, kontrakty, opcje czy -u nas w ograniczonym stopniu - ETF-y, i bardziej bezpieczne. Z definicji niejako FI pieniężne winny być bezpieczne i stanowić alternatywę dla lokat bankowych. I tu się okazuje że nie są, a w 1 dzień można stracić kilka procent. Ciekawe, że spadki objęły Koronę - i Ideę kilka tygodni temu - pieniężne, ale nie obligacyjne?

  Nb jak będę miała chwilę, może napiszę do TFI ws. tego ratingu i jak inwestowanie w obligacje słabych firm ma się do Ustawy. Czy lepiej do KNF? Może nie pomoże, ale nie zaszkodzi.

  I jestem zła, bo popłynęłam tak na Idei jak i na Unikoronie. Niestety przyjęłam że DSS to 'one-off event', a okazuje się że może to być początek serii.

  Ponieważ ja jeszcze nie jestem gotowa na inwestycje agresywne (raczej podążam za trendem niż go przewiduję) przeszłam na lokaty bankowe.

  OdpowiedzUsuń
 6. Errata
  > TFI są różne - i bardziej ryzykownych alternatywą są akcje, kontrakty, opcje czy -u nas w ograniczonym stopniu - ETF-y,

  TFI są różne - i bardziej ryzykowne, gdzie alternatywą są akcje, kontrakty, opcje czy -u nas w ograniczonym stopniu - ETF-y,

  OdpowiedzUsuń
 7. Pojawił się komunikat w sprawie: http://www.union-inwestment.pl/komunikaty/Komunikat%20do%20inwestor%C3%B3w_11%2006%202012_final.pdf

  OdpowiedzUsuń
 8. Śliczne :D. Czyli: jeśli ktoś nadal ma jednostki, to TFI informuje że raczej nie powinno dalej spadać. A za kilka dni się okaże.

  Gdybym nadal miała, natychmiast dałabym zlecenie sprzedaży.

  OdpowiedzUsuń
 9. @Aga i J

  link pdf

  Ale tutaj oni wypowiedzieli się jedynie w sprawie bankructwa hydrobudowy itd a nie w sprawie czy mieli prawo inwestować w takie papiery, ile tego mieli, jaki był rating itd. Kiepski komunikat. Wręcz olewczy.

  OdpowiedzUsuń
 10. Z ostatniej chwili - wiadomości z rynku są przychylne. Sąd zaakceptował upadłość układową PBG S.A.. Union Investment rozpocznie procedurę negocjacji warunków układu.

  OdpowiedzUsuń
 11. No proszę, proszę kto zaszczycił Nas tu obecnych swoją obecnością - jaśnie wielmożny union investment - a wiecie że mój pierwszy post na facebook-u wykasowali? ;/

  Olewczy komunikat to mało powiedziane, no ale jaka firma takie komunikaty, no ale do meritum, bo o tym będzie kolejny wpis;

  komunikat union investment firmy której nie(bezpieczny) fundusz pieniężny zawierał nie wiadomo z jakiej okazji obligacje i która doprowadziła do strat finansowych osoby które nieopacznie zawierzyły tej firmie - lub mówiąc wprost

  !!!wprowadziła w błąd osoby korzystające z jej usług!!!

  mówi że cytat;
  ".. nie powinno spowodować konieczności dalszej przeceny obligacji emitenta w portfelach funduszy Union Investment.."!!!!!!!!!!

  a zatem to co miało miejsce to nie koniec strat!!! będą kolejne straty jak coś pójdzie nie tak np nieruchomości zostaną sprzedane taniej niż są zaksięgowane, okaże się że z 400 milionów jakie PBG rości sobie od centrum NCS nie będzie ani grosza, albo odnajdą się kolejni wierzyciele.

  Dalej jak będzie wyglądał układ

  "Zaproponowany przez PBG układ w wariancie A będzie zakładać spłatę 100 proc. wierzytelności wobec podmiotów, których wierzytelność nie przekracza 100 tys. zł. W przypadku wierzytelności od 100 tys. zł do 1 mln zł, PBG zaproponuje spłatę 80 proc. wartości wierzytelności, a w przypadku podmiotów, których wierzytelności przekraczają 1 mln zł PBG zaproponuje spłatę 69 proc."

  Wariant B będzie zakładać zaspokojenie wierzycieli według wariantu A z uzupełnieniem zamiany długu na kapitał dla wierzytelności powyżej 1 mln zł o akcje spółki po cenie 40 zł za akcję do wartości 12 proc. wykazanego zadłużenia. Konwersja zadłużenia na akcje nastąpi w ciągu roku od dnia uprawomocnienia się postanowienia o zatwierdzeniu układu"

  31%!!!!!!! strat dla wierzytelności powyżej 1 miliona, a "profesjonaliści" od siedmiu boleści z union investment utopili w PBG kilkaset milionów, albo cena z kosmosu 40 złotych za akcję bankruta przy cenie 7,40
  przy czym mowa o jakichkolwiek pieniądzach za rok - a gdzie inflacja?
  - gdzie potencjalne zyski?
  - gdzie możliwość dysponowania własnymi pieniędzmi?

  OdpowiedzUsuń
 12. Zapraszam do części II wpisu o funduszach pieniężnych http://podtworca.blogspot.com/2012/06/goscinny-wpis-niebezpiecznie-jak-w-fi.html
  Kolejne części będą publikowane tak jak cześć I i II na łamach wartościowych, obiektywnych i niezależnych blogów w Polsce.

  OdpowiedzUsuń
 13. z perspektywy wkurzonego klienta: http://swiatowid.blox.pl/2012/06/Unikorona-gdzie-jest-KNF.html

  zastanawiam sie jak uzasdnić skargę do KNF, by siła argumentu była największa.

  OdpowiedzUsuń


Komentując anonimowo - podpisz się. Łatwiej prowadzi się dyskusję.
SiP