28 czerwca 2012

Kwintesencja Europy - chory Cypr obejmuje przewodnictwo w UE

Cypr 1 lipca obejmuje przewodnictwo w UE. W obecnym tygodniu wystąpił o pomoc i jest już 5 krajem który potrzebuje pieniędzy (klik).

Dla czytelników bloga nie jest to zaskoczenie. Pisałem już rok temu o problemach Cypru (klik). Pomoc ma być skierowana na rekapitalizację sektora bankowego, który mocno powiązany jest z Grecją oraz na pomoc w związku z szalejącym deficytem. Mówi się, że pomoc dla Cypru może wynieść 10 mld euro co stanowi ponad połowę jego PKB (17,3 mld euro).

W związku z wymaganiami EBA i terminem 1 lipca 2012 na rekapializację sektora bankowego w europie Cypr musi pozyskać przynajmniej 1,8mld euro pomocy (10% PKB). Rekapitalizacja będzie dotyczyć przynajmniej drugiego największego banku (Popular Bank), w związku z restrukturyzacją długu greckiego, jaką bank musiał przeprowadzić.

W ostatni poniedziałek Fitch obciął rating kredytowy Cypru do BB+ (śmieć). Fitch twierdzi, że cypryjskie banki potrzebuję jeszcze dodatkowe 4 mld euro, oprócz pieniędzy już ustalonych dla Popular Bank. Taki rating powoduje odcięcie banków cypryjskich banków z ECB (nie przyjmuje zabezpieczeń) i w związku z tym banki muszą szukać pomocy np w ramach operacji ELA we własnym banku centralnym. 

Smaczku sprawie dodaje fakt, iż Cypr od 1 lipca przejmuje przewodnictwo w UE, a w między czasie stara się o pożyczkę/pomoc od m.in. Rosji (klik). Obecnie mówi się, iż kolejnym krajem po Grecji, Irlandii, Portugalii, Hiszpanii i  Cyprze, będzie Słowenia - kolejny kraj ze strefy euro. O pomoc może już wystąpić w lipcu (klik)

1 komentarz:

 1. dwa ciekawe linki z ostatniej chwili

  Farage vs Barroso:
  http://www.youtube.com/watch?feature=player_embedded&v=OuxfwPTZJYs

  Grecja-anatomia kryzysu:
  http://na-plus.blogspot.com/2012/07/great-euro-crisis.html

  OdpowiedzUsuń


Komentując anonimowo - podpisz się. Łatwiej prowadzi się dyskusję.
SiP