25 czerwca 2012

Liczba dnia - 2 biliony i wspólny dług Niemiec

Dług publiczny Niemiec przekroczył 2 biliony euro

Za PAP
Dług publiczny Niemiec, obejmujący zobowiązania finansowe rządu federalnego, rządów krajowych i jednostek komunalnych, wynosił na koniec I kwartału tego roku 2,042 bln euro - poinformował w poniedziałek Federalny Urząd Statystyczny (Destatis) w Wiesbaden.
Według niego jest to o 42,3 mld euro, czyli o 2,1 proc., więcej niż rok wcześniej.

Długi rządu federalnego i jego budżetów zewnętrznych (m.in. funduszów stabilizowania rynków finansowych i funduszów amortyzacyjnych) wzrosły w tym czasie o 12,5 mld euro, do 1.286,2 mld euro - czyli o 1 proc. Zobowiązania finansowe krajów związkowych, także uwzględniające ich budżety zewnętrzne, wynosiły w końcu I kwartału tego roku 622,7 mld euro - o 23,8 mld euro (4 proc.) więcej niż 31 marca 2011 roku.

Zadłużenie miast i gmin wraz z ich budżetami zewnętrznymi zwiększyło się w referowanym okresie o 6 mld euro, do 133,1 mld euro - czyli o 4,7 proc. Udział zapewniających jednostkom komunalnym płynność finansową kredytów dorywczych w całości ich zobowiązań ponownie wzrósł - o 2,1 punktu procentowego, osiągając 35,9 proc. - podał Destatis. (PAP)


Zwracam uwagę na ten fakt bo właśnie zmienia nam się sposób plasowania długu w Niemczech. Podobnie jak w wielu innych krajach, poszczególne kraje związkowe plasują swój dług oprócz długu rządu krajowego. Obecnie by zyskać przychylność Bundesratu (konstytucyjne przedstawicielstwo krajów związkowych, druga,wyższa izba) w sprawie paktu fiskalnego koalicja Angeli Merkel zgodziła się wprowadzić obligacje emitowane w imieniu rządu federalnego i stanowego (źródło). Głównym celem jest obniżenie kosztu długu poszczególnych krajów związkowych (tzw landów). Są również inne dodatki ale po nie zapraszam do linkowanego artykułu. Można przy tym dodać, że w trakcie dyskusji nad zmianą prawa SPD i zieloni okrzyknęli nowe papiery prawdziwymi niemiecki obligacjami.

1 komentarz:

  1. http://www.bankier.pl/wiadomosc/Rada-Europy-nadmierne-oszczedzanie-prowadzi-do-zubozenia-2578257.html

    OdpowiedzUsuń


Komentując anonimowo - podpisz się. Łatwiej prowadzi się dyskusję.
SiP