24 czerwca 2012

Miedź i Chiny - manipulacja danymi oraz kluczowa kreska

Pisałem już o końcu supercyklu na surowcach (klik). Pisałem również o kosztach produkcji miedzi (klik). Pisałem również o przyczynach wzrostu cen miedzi i co spowoduje spadki. Tym razem, o czym pisałem kilka dni temu w komentarzach, zalecam śledzić ten prosty wykres:
Przypominam o obecnych zmianach i problemach z miedzią w ChRL (klik, klik2)
Szczególnie gdy otrzymujemy kolejne informacje z ChRL o zawyżaniu wzrostu gospodarczego i manipulacjach danymi statystycznymi, polecam:

12 komentarzy:

 1. Witam, w takim razie srebro spada razem z miedzią, a co ze złotem?

  OdpowiedzUsuń
 2. @Jam Łasica
  To samo co ze srebrem czy miedzią - jeśli przełamie kreskę to w dół.

  OdpowiedzUsuń
 3. gospodarka chrl zwalnia..kolejny dowod..

  soberlook.com/2012/06/coal-inventory-at-chinas-qinhuangdao.html?m=1

  link

  OdpowiedzUsuń
 4. Sip oni od 15 miesiecy na wolnych obrotach tylko ,ze wychodzi coraz wiecej z dnia na dzien.
  Pamietasz te arbuzy co wybuchaly ? Wszystk ow temacie zostalo opowiedziane przez nas juz dawno. Dla mnie nic to nie zmienia a utwierdza przed tym co pisalem ,ze to zajmie wiele jeszcze lat opamietania rynowego i zdrowego rozsadku.

  OdpowiedzUsuń
 5. I to jest jeszcze dobre:
  "The biggest difference to the 1980s, which was the last major crisis, is the value of the assets could be up to 10 times higher (than then), which is why banks have been reluctant up to now to force anything in the hope that the market was going to recover. Clearly that's not going to happen, and banks are looking at taking other action now," MRM's chief executive John Dalby said.

  "We are providing them with an option to technically and commercially manage a vessel and then sell it as a going concern subsequently. The alternative is writing off massive loans, which is not something anyone wants to do in this climate."

  link

  OdpowiedzUsuń
 6. @Kecaj84
  Ta, SHC tonie. Zobaczymy jaki stimulus odpala

  @all
  zaknalem EURUSD short po 1.24850 od FOMC. popatrze co dalej z jeden dzien pewnie. ogólnie powinni zejsc na nowe dolki. pewnie wiec włącze short ponownie.

  OdpowiedzUsuń
 7. Z PArkietu to o czym pisałem:
  Partia ukrywa skalę spowolnienia.
  Wielu prezesów chińskich firm oraz zachodnich ekonomistów twierdzi, że statystyki gospodarcze w ChRL są fałszowane, tak aby ukryć prawdziwą skalę spowolnienia gospodarczego – pisze „New York Times".

  Jego informatorzy wskazują, że w statystykach dane są poprawiane nawet o 1 – 2 pkt proc. Oficjele z prowincji nakazują np. spółkom prowadzić podwójną księgowość i w oficjalnych sprawozdaniach podawać zawyżone dochody i wpłaty podatków.
  http://www.parkiet.com/artykul/31,1259560-Chiny-oskarzone-o-falszowanie-statystyk-.html
  link

  OdpowiedzUsuń
 8. @SiP
  Hmmm... radzieckie metody wiecznie żywe ;)

  OdpowiedzUsuń
 9. @kecaj84
  Tamtego użytkownika forex wyciąłem bo komentarz od czapy, nie wiadomo o co chodzi, i wydał mi się reklamą.

  OdpowiedzUsuń
 10. W temacie ChRL:
  Pogorszenie koniunktury chińskiego hutnictwa stali
  Po kilkunastu latach stałego, ponad 20 procentowego tempa wzrostu produkcji stali dla chińskich hut przyszły ciężkie czasy. Odnotowują one 30 procentowe straty i obniżają ceny.
  Konsoliduje się rynek hurtowy, który przejmuje rolę głównego partnera handlowego hut.

  Jak podała gazeta ekonomiczna Zhongguojingyingbao, w ciągu ostatnich 4 lat najwięksi chińscy producenci stali odnotowali średnio 33 proc. straty. Co więcej, koniunktura na rynku stali systematycznie się pogarsza i zastój w ciągu pierwszych sześciu miesięcy tego roku spowodował obniżkę cen wszystkich wielkich hut chińskich średnio o około 200 juanów (około 100 PLN) na tonie, czyli o około 15 proc.

  Największym ciosem dla producentów stali była konsolidacja i umocnienie się na rynku pośredników hurtowych. Zebrali oni wystarczające zapasy, aby nie ulec dyktatowi hut i sami narzucili obowiązujące ceny rynkowe. Kontrolują w tej chwili około 70 proc. rynku, co pozwala im dyktować warunki gry cenowej.
  [..]
  W porównaniu z najwyższym zapotrzebowaniem w roku 2007 ilość zamawianej stali zmniejszyła się pięciokrotnie.
  Więcej:

  http://stooq.pl/n/?f=620749&c=1&p=4+18+22

  link

  OdpowiedzUsuń
 11. Temat z węglem podłapany:)

  Najgorszy kwartał dla producentów węgla energetycznego
  W obecnym kwartale cena węgla dla elektrowni w australijskim porcie Newcastle, będącą punktem odniesienia (benchmarkiem) dla transakcji zawieranych na rynkach azjatyckich, spadła o 20 proc. i jest to najgorszy taki okres od 2009 roku
  http://www.parkiet.com/artykul/31,1261993.html
  /link

  OdpowiedzUsuń


Komentując anonimowo - podpisz się. Łatwiej prowadzi się dyskusję.
SiP