08 czerwca 2012

Nie będzie QE3, a Zero Knowledge znowu kłamie

Zero Knowledge aka Zero Credo aka Zero Hedge znowu standardowo wyprodukował głupoty. Tym razem poszło o oczekiwania inflacyjne w przyszłości, cenę złota ale i QE3 (w innym poście). Jestem jak zdarta płyta (pisałem o tym już z 50 razy) - nie będzie QE3ZH źle policzył różnicę pomiędzy rentownością amerykańskich 5 latek z i bez uwzględniania oczekiwanej inflacji. To generalnie super wskaźnik który może odpowiedzieć na pytanie czy na FOMC  zapadnie decyzja o drukowaniu pieniędzy. FED pożąda inflacji i wszelkie silne oznaki deflacji przyczynią się do drukowania pieniędzy (QE3 w tym wypadku). Otóż pomimo rekordowo niskich rentowności 10 latek (niebieska linia), oczekiwania inflacyjne są odpowiednio zakotwiczone i deflacja nam nie grozi (czerwona linia):

Rynki oczekują zatem słabego wzrostu gospodarczego lub niskie rentowności to oznaka paniki związanej ze strefą euro, przy czym docelowo rynki wyceniają inflację, a nie deflację. Nie będzie zatem żadnego QE3 na najbliższym posiedzeniu FOMC w czerwcu, nie z takimi oczekiwaniami i z taką Beżową Księgą.  Jedyne co mogą zrobić to podjąć decyzję o skupie papierów MBS w postaci 20-30 mld dolarów miesięcznie. Główny powód to chęć zachowania tej samej wielkości bilansu FED. Bank centralny ma bowiem taki problem, że co miesiąc z jego bilansu wyparowują wcześniej zakupione papierki MBS (konkretnie zapadają). Innymi słowy by utrzymać bilans na tym samym poziomie musi co miesiąc dokonywać zakupów na wskazanym poziomie by nie zaostrzać polityki monetarnej. Dopiero wszystko powyżej 30 mld dolarów miesięcznie to powiększanie bilansu. 

PS. Inspiracja i wykres z Calafia Beach Pundit.

6 komentarzy:

 1. dj nie przebił swojej górki z ostatniej hossy więc bez tego zwałki nie powinno być więc może na fali nadzieji jeszcze podbiją szczyt w usa

  OdpowiedzUsuń
 2. @trader
  zaraz zaraz ale o jakim szczycie mówisz? z 2007?

  OdpowiedzUsuń
 3. Siema,

  co do ZeroCredo to 1 czerwca na ich Twicie poszedł taki text:

  zerohedge ‏@zerohedge
  We need to break more windows!
  Przesłane dalej przez njusacz
  Zwiń
  Odpowiedź Przesłane dalej Ulubione

  W kontekście aby złoto mogło drożec!


  Co do QE3 to trochę tak jak z łukiem i strzałami. Masz je w domu, a kolega po sąsiedzku ma tarczę. Kilka razy już sobie razem postrzelaliście...kto wam zatem zabroni zrobić to raz jeszcze? Dla was to przecież frajda:)

  Operacja Twist się kończy z 3 niedziele. Big Ben odniesie się zatem do tego co dalej. JAk to on, może powiedziec wprost, że wrzucamy na rynek kolejne kilkaset miliardów, ale kręcic coś takim językiem aby każdemu dac jakiegoś hinta co będzie dalej. Na dwa dni wzrostów wystarczy, później zwała i...jak spadnie jeszcze z 15-20% nowy program wejdzie w życie.

  Pozdro!

  OdpowiedzUsuń
 4. @SiP a jak oceniasz szanse na TWIST2? A może w ogóle dadzą sobie spokój z interwencjami? Ja stawiam 80 do 20 na pierwszy scenariusz, QE3 nie biorę pod uwagę...

  OdpowiedzUsuń
 5. @Baretosz

  "SiP a jak oceniasz szanse na TWIST2? A może w ogóle dadzą sobie spokój z interwencjami? Ja stawiam 80 do 20 na pierwszy scenariusz, QE3 nie biorę pod uwagę..."

  ODP: TWIST nic nie dał. Poza tym kończą im się, tak samo w UK, obligacje które mogą kupić czy wyswapować. Jeśli już to jakiś mały twist ale ja osobiście go nie widzę. Możliwy jest wg mnie jedynie MBS ale ja tutaj jedynie widzę politykę reinwestycji MBS i nic więcej.

  OdpowiedzUsuń
 6. i po raz 51 - nie będzie QE3 :-)

  OdpowiedzUsuń


Komentując anonimowo - podpisz się. Łatwiej prowadzi się dyskusję.
SiP