10 czerwca 2012

Wykres dnia - QE3 - prawdopodobieństwo

Nomura na bazie kilku wskaźników, w tym:
 • Nomura’s USD Overall Surprise Index
 • The Fed’s 5-year forward breakeven inflation rate
 • rated corporate credit spread


stworzył syntetyczny wskaźnik określający prawdopodobieństwo QE3. 


Po danych o rynku pracy z zeszłego piątku prawdopodobieństwo chwilowo skoczyło do 40%, a obecnie wynosi 23%.Krótko - QE3 nie będzie, ale o tym już pisałem.

8 komentarzy:

 1. Z wykresu wynika, że 40% to niewiele, i trzeba co najmniej 80%, żeby poruszyć FED :P

  OdpowiedzUsuń
 2. Wyjscie z kryzysu jest uwarunkowane ustabilizowaniem sie waluty a nie wzrostem dewaluacji. Nastepny "zrzut pieniadza" spowoduje tylko pogorszenie sie ekonomii. Grozi USA a takze pewnie i innym krajom rozwinietym wzrost inflacji gdyz Chiny i inne kraje prymitywnego wytwarzania zaczna odczuwac kryzys nadprodukcji zwiazany ze zmniejszonym importem.

  OdpowiedzUsuń
 3. Ten wykres ma pewną cechę - zmienność. Prawdopodobieństwo QE jest małe, ale może nagle wystrzelić do góry dużo ponad 50%. Wszystko zależy od pogarszającej się sytuacji okołorynkowej. Zresztą po danych o zatrudnieniu w przeciągu jednego dnia wykres mocno wzrósł.
  To samo dotyczy oczekiwań inflacyjnych.

  http://economistsview.typepad.com/timduy/

  Obecnie inflacja jest w okolicach celu inflacyjnego (przynajmniej według Fed), ale to się może zmienić w krótkim czasie. Fed panicznie boi się deflacji i zacznie drukować jeżeli ceny pójdą w dół.

  Ale faktycznie jest mało prawdopodobne żeby Fed zaczął QE na najbliższym posiedzeniu FOMC.

  OdpowiedzUsuń
 4. Z jednej strony wskaźnik nie wskazuje na interwencję FED. Z drugiej mamy jednoznaczny trend i QE za ~6 miesięcy - po wyborach. Z trzeciej wszystko się może zdarzyć.

  OdpowiedzUsuń
 5. Witam

  Jaki wpływ na giełdy w średnim terminie może mieć właśnie brak QE3 lub innych programów wspomagających?

  Z góry dziękuję,

  Mariusz

  OdpowiedzUsuń
 6. @100%

  Brak QE3 oznacza mniej więcej tyle co wciśnięcie przycisku "ultra risk off mode", czyli wyprzedaż ryzyka (akcje surowce, w tym złoto w dół, waluty rynków wschodzących w dół, rosną jen, dolar, frank, obligacje - szczególnie relatywnie mocnych gospodarek).

  Natomiast to w jaki sposób rynki zareagują na brak QE3 w czerwcu tego nie wiem. Z jednej strony oczekiwanie na QE3 zostało już schłodzone - dużo jest głosów, że QE3 w czerwcu nie będzie (z czym się zgadzam), więc jego brak nie powinien doprowadzić do mocnej wyprzedaży ryzyka. Pewnie wielu pomyśli (jak nie w czerwcu to w sierpniu, lub po wyborach). Według mnie QE3 jest nieuniknione jeśli sytuacja w USA będzie się mocno pogarszać. Uważam, że banki centralne nie powiedziały jeszcze ostatniego słowa.

  OdpowiedzUsuń
 7. @100% PabloQu

  Mam podobne zdanie co do wpływu braku Qe3 przy czym wg mnie będzie mała wyprzedaż jesli 20 czerwca FOMC nie ogłosi QE3. Jedyną nadzieją jest chociaz jedno zdanie że są gotowi do działania itd.
  Przed wyborami jednak nie powinno byc QE3, zatem jeśli już to dopiero po wyborach.

  OdpowiedzUsuń
 8. @PabloQu
  że banki centralne nie powiedziały jeszcze ostatniego słowa.

  U nas tez nie powiedziano ostatniego słowa.-) Można przy tym zacytować coś z Misia - Korzystając z okazji, bo w końcu awaria też jest jakąś okazją, by naszym pasażerom, ludziom dobrej roboty, bo są nimi przecież, zaprezentować, do czasu usunięcia awarii, artystyczny program.

  OdpowiedzUsuń


Komentując anonimowo - podpisz się. Łatwiej prowadzi się dyskusję.
SiP