26 lipca 2012

I po OLT Express, kolejny Amber Gold?

Przypominam że OLT Express i Amber Gold to ten sam właściciel.

OLT Express zawiesił wszystkie loty
Informujemy, że od 27 lipca br. wszystkie rejsy regularne zostają zawieszone do odwołania, tym samym wstrzymana zostaje sprzedaż biletów lotniczych" - poinformował OLT Express w wieczornym komunikacie. Oznacza to upadek tej linii lotniczej!


Strona internetowa firmy nie odpowiada (możliwe przeciążenie z uwagi na ciekawskich i tą wiadomość)

Należy pamiętać, że dla każdej instytucji kluczowe jest zaufanie, gdyż nawet bank nie posiada tyle pieniędzy w gotówce aby każdemu ją wypłacić w razie paniki. Podobnie będzie z Amber Gold - ludzie zaczną się domagać pieniędzy i ta prawdopodobna piramida o której ostrzegałem, ale również i wielu innych blogerów, prawdopodobnie również upadnie. Przypominam, że pieniądze ulokowane w Amber Gold nie są chronione BFG bo to nie bank i nie podlega KNF.


Na tym wszystkim mogą stracić polscy dealerzy złota bo wokół złota może teraz pojawić się nie miła atmosfera. Szczerze współczuję ale mam nadzieję że branża (bo chyba już można o tym mówić, chociaż raczkująca) przeżyje i będzie przez to silniejsza.

30 komentarzy:

 1. Nie wiem ile mogą stracić dilerzy złota, ale na maxa tracą ci, którzy wtopią na takie sztabki złota, jakie chcieli wcisnąć Amerykanie Chińczykom w 2009r.:
  "...pewne kręgi w Stanach Zjednoczonych sfałszowały miliony sztabek złota, których wartość ocenia się na zawrotną sumę 600 miliardów dolarów (ang. billion).

  Sprawa wyszła na jaw w październiku 2009 roku kiedy to Chiny, zakupiwszy około 5700 sztabek złota, każda o wadze 400 uncji, nabrały podejrzeń co do prawdziwej ich jakości. Po zbadaniu sztabek, które według oficjalnych dokumentów zostały wysłane bezpośrednio z amerykańskiego skarbca złota w Fort Knox (United States Bullion Depository), okazało się, że ich rdzeń wcale nie zawiera złota, lecz w sumie jest to sztaba wolframowa – wolfram jest metalem o wadze niemal równej złotu – jedynie pokryta zewnętrzną warstwą prawdziwego złota."

  Lepiej sprawdzać sztabki przez zapłatą, bo po kiego wolfram składować w celach inwestycyjnych? :)

  całość na http://www.bibula.com/?p=19304

  OdpowiedzUsuń
 2. BTW, tak jak w mailu. Jutro piątek, rozpocznie się lukstorpeda run na lokaty w Amber Gold. Ciekawy jestem jak to będzie wyglądało. A Plichta jak to Plichta, zmieni pewnie nazwisko z kolejną żoną ;)
  Why we love Poland? :)

  OdpowiedzUsuń
 3. http://m.thestar.com/business/article/1231930--ceo-of-nomura-japan-s-biggest-investment-bank-quits-amid-insider-trading-scandal

  Czy przypadkiem Nomura nie jest jednym z Twoich najbardziej wiarygodnych źródeł informacji? Wychodzi na to ze to niezle klamczuchy...

  OdpowiedzUsuń
 4. @wheelie

  Każdy szanujący się goldbug zna tą historię. Musze jednak przyznać że świetnie dostosowales poziom komentarza do rodzaju informacji.

  OdpowiedzUsuń
 5. Można było przewidzieć, że Amber Gold wkrótce upadnie. Ze 2 miesiące temu jakiś urząd (nie pamiętam czy US czy KNF) domagał się od Amber Gold dokumentów w jaki sposób zarobili w 2 lata 200 mln. PLN.
  Jak to mówią pierwsze kilkaset milionów trzeba ukraść, aby ... móc ukraść kolejne kilkaset milionów.

  OdpowiedzUsuń
 6. Jak zwykle ludzie prości, ufni będą najbardziej poszkodowani. Czemuś biedny - boś głupi. Czemuś głupi - boś biedny.

  Że ludziom się lampka w głowach nie zaświeciła, że jak coś "gwarantuje" duży zysk i przy tym się tak nachalnie reklamuje, to musi być coś nie tak...

  OdpowiedzUsuń
 7. no chyba oficjalnie się już zaczyna

  http://www.ekonomia24.pl/artykul/705493,919692-Amber-Gold-powoluje-zespol-specjalny.html

  OdpowiedzUsuń
 8. Amber Gold wycofuje się z OLT Express
  Linie lotnicze OLT Express straciły swojego głównego inwestora. O wycofaniu się z inwestycji poinformowała spółka Amber Gold

  - Amber Gold zainwestowało do lipca 2012 r. w polskie linie lotnicze OLT Express zgodnie z przygotowanym biznes planem ok. 30 milionów złotych z wypracowanego zysku spółki. Łącznie nakłady inwestycyjne poczynione do uruchomienia linii wyniosły ok. 63 mln $, z czego znaczna część to uzyskane leasingi samolotów. Równolegle do poniesionych inwestycji linie lotnicze, zgodnie z planem biznesowym, miały się współfinansować z wpływów ze sprzedaży biletów.
  [..]
  - Jest nam bardzo przykro, że nasza inwestycja napotkała na tak duże trudności, których nie jest w stanie przezwyciężyć. Priorytetem Amber Gold zawsze było i jest najwyższe bezpieczeństwo środków powierzonych nam przez naszych Klientów oraz dostarczanie konkurencyjnej oferty produktowej. Spółka zawsze wywiązywała się, wywiązuje i będzie się zawsze wywiązywać z zawieranych między spółką a Klientami umów i to jest dla nas wartość nadrzędna – czytamy.

  W komunikacie firma zapewnia, że jej kondycja finansowa jest bardzo dobra, co ma wkrótce potwierdzić audyt przeprowadzany aktualnie przez zewnętrznego biegłego rewidenta.
  link

  OdpowiedzUsuń
 9. OLT to była pralnia dla Amber, przelali kasę, wystawili faktury (to moje spekulacje, ale czy cel całej afery z liniami mógł być inny?) + strata podatkowa

  Myślę, że zwinięcie OLT zapowiada rychłe zwinięcie Ambera - jeśli mam obstawiać, to do końca tego roku...

  Inna sprawa, że co sobie ludzie polatali za darmo, to ich :) szkoda że za pieniądze innych, którzy weszli w Amberlokaty :(

  OdpowiedzUsuń
 10. No i co z tego, ze polscy dealerzy złota stracą na tym przekręcie. Podobno na zlocie jest banka, wiec chyba dobrze, ze Polacy zostaną zniechęceni do kupna tego metalu? Tak to kupiliby, a następnie jojczeli, ze stracili, bo kupili jak było drogo a teraz spadło. Przynajmniej drobni ciułacze nie staca w ten sposób swych ciężko zarobionych pieniędzy. Ocalone w ten sposób pieniądze będą mogli zainwestować gdzie indziej, np. kupią obligacje Polskiego państwa. Sa bezpieczne i wysoko-oprocentowane i dają gwarantowany zysk. W ten sposób sami zarobią, a przy tym podreperują nasz budżet i wszyscy będą zadowoleni.

  OdpowiedzUsuń
 11. @THomas
  piękny komentarz z robieniem sobie jaj. Ty jesteś przecież goldbug z tego co kojarzę więc komentarz humorystyczny.

  Nie wiem skąd atak. Ja dobrze życzę polskim dealerom kruszców. Co do bańki na złocie to jest to inna para kaloszy.

  OdpowiedzUsuń
 12. @erace
  "Czy przypadkiem Nomura nie jest jednym z Twoich najbardziej wiarygodnych źródeł informacji? Wychodzi na to ze to niezle klamczuchy..."

  Nomura to jeden z wielu banków których raporty zamieszczałem na blogu. Nomury raportów swego czasu było najwięcej. Nie widzę tutaj żadnego problemu. Analityków mają świetnych.

  Mam w nosie szukanie czarownic i polowanie na bankierów. Liczą się masy a nie jednostki. Znajdź mi zawód gdzie ktoś nie oszukuje np w polsce? Wszędzie się ktoś znajdzie, czy to jednak znaczy że każdy chleb jest z ulepszaczem i nie ma uczciwych piekarzy? Albo czy każda droga/autostrada budowana jest na wałkach? Z powodzu działania jednostek w Nomurze nie zamierzam ich przekreślać. Komentarz tendencyjny jak tendencyjny jest ZH w swoich kłamstwach.

  OdpowiedzUsuń
 13. Tu masz piekny przykład oszustwa ZH. Lee Adler (WSE) który pisał dla ZH wkurzył się na nich że manipulują danymi. W końcu go wywalili

  Zerohedge Gives Lee Adler The Red Badge of Honor and Courage - "Access Denied
  klik

  OdpowiedzUsuń
 14. @Erace

  Swoją drogą czepiasz się mnie i nomury. Zauważyłeś że ZH i wiele innych blogów regularnie codziennie wkleja wykresy Goldmana , BofaML i wielu innych by poprzeć swoje tezy? I co jakoś im nie przeszkadza a tak się nimi brzydzą hehe. Oszuści.

  OdpowiedzUsuń
 15. oj widze ze panowie pozostajecie w tyle za tzw tryndem, pm juz sa be i w nie sie nie inwestuje
  tutaj macie kolejnego ambera ,tylko nawijka sie troche zmienila po tym jak amber juz zepsul pm

  http://www.mizarprofit.pl/jak_zarabiac.html

  OdpowiedzUsuń
 16. @Oko
  CO?!!!

  http://www.mizarprofit.pl/kontrakt_rentierski.html

  link przecież to jest kolejny wał jak gwarantowany zysk.....nie czytałem umowy wiec pewnie cos tam zapisali ale wyglada na to samo faktycznie.

  Przegapiłem. Coś nowego? Gdzies o tym juz pisali?

  OdpowiedzUsuń
 17. "lokujemy kapitał w rynek pierwotny ze szczególnym uwzględnieniem spółek działających w branży nowych technologii (gwarantujących najwyższą stopę zwrotu),"


  Rozumiem że Facebook i Zynga hahahahaha

  OdpowiedzUsuń
 18. OK Samcik o tym pisał ale ja Samcika prawie nie czytam:
  link

  OdpowiedzUsuń
 19. @sip
  wal wydaje sie raczej pewny, pytanie czy na flajbajnajta czy na samoloty

  pisac chyba pisali bo po wybuchu zainteresowania amberem gdzies mi sie przewinal naglowek z tymi 16% ale ja to widze od kilku dni intensywnie reklamowane bodaj obok forum gazety

  a najbardziej do tego wizerunku swiatowej firmy z kapitalem pasuje to:
  "Po piąte: do maksimum ograniczamy koszty administracyjne.

  nie mamy na utrzymaniu setek pracowników biurowych,"

  a teksty o pm naprawde palce lizac, widac trzeba sie jakos na rynku wyrozniac teraz kontrariansko, przy czym wydaje mi sie ze to jednak strzal w kolano, na pm mozna bylo jeszcze sciemniac ze da sie zrobic te 14% kasujac dodatkowo spread handlarza jak sugeruje amber, a przy tym ich opisie modelu to na kilometr widac ze szanse na gwarantowanie tego typu poziomow zwrotu sa marne

  co do nowych technologii dokladnie mialem ta sama reakcje, groupona bym tylko jeszcze dorzucil do kompletu


  ps. a kto czyta samcika...

  OdpowiedzUsuń
 20. @SiP
  Nie miałem zamiaru nikogo atakować. Chciałem tylko wprowadzić trochę cynizmu. Nie wiem czemu ludzie nie rozumieją, ze jak chcą wysoka stopę zwrotu z inwestycji to muszą ponieść ryzyko. Inaczej się nie da. Ci co oferują 10 - 12% zysku w skali roku jak Amber Gold to zwyczajni oszuści. Zysk gwarantowany bez względu na to czy złoto zdrożeje,czy straci. Ze tez ludzie są tacy naiwni i wieżą w takie cuda. A wystarczy zadać sobie proste pytanie. No dobrze, ale jak straci to skąd ten zysk? Jeśli chodzi o obligacje, to chciałem tylko pokazać, ze maja dużo wspólnego z lokatami Amber Gold, przynajmniej te naszego rządu. Gwarantowany zysk, bezpieczne aktywo oferujące wysoka stupę zwrotu. Tak, tak ciekawe skąd wezmą pieniądze na wypłatę tych wysokich odsetek, a następnie odkup tych obligacji jak nie będzie u kogo rolować?

  OdpowiedzUsuń
 21. @THomas
  Zgadzam się z Tobą w sprawie ryzyka. Jesli ktos oferuje wyzsze stopy zwrotu to musi byc tam ryzyko. Inaczej jest to po prostu niemożliwe.

  OdpowiedzUsuń
 22. w calej sprawie ambera/olt najciekawszy jest nie to kto wkolo tej sprawy sie przewija, lecz to kto nie!
  nie zastanawia was jak to mozliwe ze 28 latek po wyroku otwiera biznes za bodaj 10 duzych baniek (drugie dzisiec dorzuca siostra) i nikt z US nie sprawdza skad maja kapital
  amber podobno przynosi zyski, knf tego nie moze sprawdzic, ale skarbowka spokojnie moze ich przetrzepac i sprawdzic czy te zyski sa prawdziwe i odpowiednio odprowadzono od nich podatek
  potem olt leci na grubych stratach i nadal nikt ze skarbowki nie jest zanteresowany weryfikacja skad sie bierze szmal na dalsze pompowanie bankruta

  w zadnym opracowaniu o temacie amber/olt nie widzialem zeby ktos sie zajaknal o kontroli skarbowej, przypadek?

  OdpowiedzUsuń
 23. @sip

  Mój komentarz nie miał być tendencyjny lecz sarkastyczny. To że na zh zawsze się podpisuje Tyler nie oznacza że nie są to analizy świetnych analityków ;-). Tak na marginesie to nie chce mi się bronić zh ale fascynująca jest Twoja totalna niechęć i alergia.

  OdpowiedzUsuń
 24. Klienci idą na wojnę z Amber Gold
  Niezadowoleni klienci kręcą bat na firmę Amber Gold, od której bezskutecznie domagają się wypłaty z wygasłych lokat. Sprawa znajdzie swój finał w sądzie. Rozczarowani inwestorzy przygotowują pozew zbiorowy, a do gdańskiej prokuratury wpłynęło pierwsze zawiadomienie o możliwości popełnienia przestępstwa.
  klik

  OdpowiedzUsuń
 25. Znalezione w necie:
  "Ja mam lokatę na 200.000 zł , kończy się w październiku.Czy możemy coś zrobić i gdzieś się zgłosić , żeby odzyskać te pieniądze? Żeby ktoś dla nas to zabezpieczył. Wiem, że naiwne, ale może możemy coś już teraz zrobić?
  Pytania do autora bloggu…
  +++++++++++++++++++
  Piotr Sielicki 2012-07-27 12:23
  Umowa jaka wiąże Panią z AmberGold może zostać rozwiązana. Może Pani rozwiązać kontrakt przed terminem płacąc karę umowną. Kara ta wynosi 19,5% wartości lokaty. O ile nie zmieniły się ogólne warunki. Z informacji które posiadam, ludzie masowo likwidują „lokaty” licząc że uda się zdążyć przed innymi. Sytuacja nie wygląda dobrze. Istnieje jeszcze (na papierze) fundusz poręczeniowy ambergold. Nie mam jednak wiedzy czy rzeczywiście posiada aktywa zdolne do zabezpieczenia wypłat [imho, nie]"
  **)
  Sytuacja podobna do tej z 2007/8r związanej z zakupem na 40-letni "tani" kredyt w CHF mieszkań PO paskarskich, wyśrubowanych cenach ....

  OdpowiedzUsuń
 26. Jeśli ktoś w 2008 r. wziął 600 tys. zł kredytu we frankach - tyle kosztowało wtedy 70-metrowe mieszkanie w Warszawie - dziś ma do spłaty 900 tys. zł. A jego mieszkanie jest warte już tylko 500-550 tys. zł.

  OdpowiedzUsuń
 27. To patrzcie teraz na to:
  (link z blogu bossa.pl)

  Amber Gold kupił Finroyal czyli piramidalna transakcja

  Amber Gold, właściciel upadłej linii lotniczej OLT Express, dokonał właśnie kolejnej transakcji. W ubiegłym tygodniu nabył ponad połowę udziałów w FRL Capital Limited, firmie prowadzącej w Polsce jako „Finroyal”, której reporterzy programu UWAGA! TVN poświęcili dwa programy. Zebrane w toku przygotowywania programów materiały pozwalały na stwierdzenie, iż działalność „Finroyal” nosiła cechy piramidy finansowej."


  http://uwaga.tvn.pl/60025,news,,amber_gold_kupil_finroyal_czyli_piramidalna_transakcja,reportaz.html

  OdpowiedzUsuń
 28. Za pudelkiem:
  Tymczasem od kilku tygodni klienci AG skarżą się nie tylko na brak terminowych wypłat zysków z zakończonych lokat, ale też i na to, że gdański parabank nie wypłaca pożyczek z zawartych umów.

  http://www.pb.pl/2646523,14554,amber-gold-ogranicza-dzialalnosc

  Tyle negatywnych emocji, że zaczynam się zastanawiać, czy to nie jest jakaś nagonka... przecież nie da się aż tak nabroić. Czy się da?

  OdpowiedzUsuń
 29. Za trójmiasto.pl:

  Pracownicy call center spółek Amber Gold i OLT Express nie dostali wypłaty za lipiec. Jak twierdzą osoby zatrudnione w spółkach, które skontaktowały się z portalem Trojmiasto.pl, kadry i księgowość ciągle ich zbywają. Pracownicy podejrzewają, że wynagrodzeń już nie otrzymają, tym bardziej, że linie lotnicze już nie funkcjonują, a Amber Gold wycofał ze swojej oferty wszystkie pożyczki.

  http://biznes.trojmiasto.pl/Pracownicy-OLT-Express-i-Amber-Gold-bez-wyplat-n60670.html

  Po bandzie. Czyli już nie ma czegoś takiego jak AG. Czekamy na komunikat w weekend, że jest totalny nokaut.

  OdpowiedzUsuń
 30. Stara już wiadomość, ale...:
  AG nie wypłaca depozytów

  Najciekawszy fragment to:
  "
  Jeszcze w lipcu mówił, że łączna suma założonych przez klientów lokat to 70-80 mln zł, a ich zabezpieczeniem jest złoto o wadze ok. 100 kg.
  "

  Czyli zakładając nad wyraz optymistycznie, że faktycznie posiadają to złoto, to tylko ok. 20% środków jest zabezpieczonych i możliwych do odzyskania.

  OdpowiedzUsuń


Komentując anonimowo - podpisz się. Łatwiej prowadzi się dyskusję.
SiP