12 lipca 2012

Liczba dnia - 324,9 mld euro

Czy to nie powód spadku EURUSD (eksport pieniędzy do USA) oraz niskich rentowności w US 10 latkach?

Banki wycofują miliardy z EBC
Wartość krótkoterminowych depozytów w Europejskim Banku Centralnym spadły do najniższego poziomu od prawie siedmiu miesięcy
ECB poinformował, że banki złożyły w środę na depozytach overnight 324,9 mld euro (397,2 mld dol), dzień wcześniej było to 808,5 mld euro (przyp.SiP - !!!!). To najmniej od 21 grudnia ubiegłego roku.
W ubiegłym tygodniu EBC, który obniżył stopę referencyjną o 25 pb do 0,75 proc. oraz depozytową do zera.
Więcej

EDIT: 19.50. 12.07.2012. Okazuje się że tak jednak nie jest. Tak mogło zmienić miejsce jedynie 50 mld euro. Reszta pieniędzy trafiła z jednego konta na drugie w ECB. Więcej o tym JP Morgan:

Today’s decline in the deposit facility usage is entirely technical, relating to the way reserves are remunerated by the ECB. In particular, funds held in the current account are paid at the refi rate (0.75%) up to the amount of banks’ legal reserve requirements (€107 billion). Any additional reserves held in the current accounts are paid zero interest. Given that the deposit facility rate is now also at zero, it makes no difference whether banks hold their excess reserves in the current accounts or in the deposit facility. Hence, given that the current account usage rose from €74 billion to €540 billion, the total level of excess reserves has remained at €760 billion today (i.e. the current account and deposit facility balance minus the reserve requirement).

Źrodło: FTAlphaville

13 komentarzy:

 1. Risk on? Trzeba będzie poszukać bardziej rentownych (ryzykownych) aktywów. Inna sprawa, że to chyba sukces EBC, który chciał wypchnąć pieniądze ze swojego bilansu do gospodarki... ?

  OdpowiedzUsuń
 2. oj sip, slabo, kasa poszla z depozytu, na current account, i nadal siedzi w ECB, scott zrobil fajny wykres z tego

  OdpowiedzUsuń
 3. @daria mech

  och jak ja lubie takie niskie zagrywki. jak korygujesz to podaj prosze link. widze ze musze wiecej bledow robic to pobudze komentarze bo najłatwiej o komentarze od hejterow, goldbugow (jak atakujesz zloto) albo "mundrych"

  oczywiscie zapraszam. jeden czlowiek nie moze wiedziec wszystkiego.

  OdpowiedzUsuń
 4. The unprecedented cut in deposit rates to zero - approved last week and active from Wednesday - means banks now get nothing for parking cash at the ECB. They responded by simply shifting nearly half a trillion euros out of the ECB deposit facility and into their current accounts at the central bank.


  link

  OdpowiedzUsuń
 5. to dalej jest 760 miliardów EUR w EBC na 0%, niecałe 50 miliardów mniej niż w dniu, gdy stopa depozytowa była na poziomie 0.25% - to niewiele...

  OdpowiedzUsuń
 6. Doprecyzuję, o niewiele się zmniejszyła ilość środków pieniężnych w EBC, zwłaszcza biorąc pod uwagę mocny bodziec ze strony EBC w postaci zerowej stopy depozytowej, to miałem na myśli :). 760 miliardów to jest pewnie o wiele za dużo, niż chciałoby EBC :).

  Oczywiście, nie ma możliwości, żeby kilkaset miliardów przeszło płynnie z EBC na rynek w jeden dzień, zwłaszcza, gdy rentowności papierów (denominowanych w EUR) uważanych za relatywnie płynne, bezpieczne i o wystarczająco krótkim terminie zapadalności są albo ujemne albo delikatnie powyżej zera. Mam na myśli rentowności papierów Niemiec, Francji, Finlandii czy Holandii do 1-2 lat. Przypuszczam, że przepływ środków z EBC na rynek może trochę potrwać, o ile w rzeczywiście on wystąpi w znaczącej ilości.

  OdpowiedzUsuń
 7. @sip
  zawsze malkontenci sie znajda ,ze slabo itp itp.
  Koledzy Sip wkłada sporo czasu na prowadzenie cennego bloga najcenniejszego jak dla mnie i wielu w dodatku bez zadnych chciejstw za oplata. Miejsce wiecej szacunku !!! apeluje !!!

  OdpowiedzUsuń
 8. @marek

  Za darmo, więc nikt nie ceni.
  Skąd my to znamy?

  OdpowiedzUsuń
 9. Krytykujący SiP to głównie przemądrzali - my wiemy lepiej - ale którzy z niedowierzaniem wpadają we "własne" pułapki. Pułapki w które dają się łatwo manewrować ....., a na rynku nie brak jest "manewrowych", czyli tych którzy uważają, że sterują "niewidzialną ręką rynku". He, heeee...! To tak jakby "wierzyć", że można "najwyższego" wprowadzić "w maliny" - bez jego wiedzy i akceptacji!

  OdpowiedzUsuń
 10. @kahzad

  "Za darmo, więc nikt nie ceni.
  Skąd my to znamy?"

  Co masz na myśli? Rozwiń proszę myśl bo dla mnie jest zbyt lakoniczny.

  OdpowiedzUsuń
 11. Jeżeli coś jest "za darmo" albo "wspólne" to nikt tego nie szanuje. Anachronizm po czasach PRL-u. To miałem na myśli.

  OdpowiedzUsuń


Komentując anonimowo - podpisz się. Łatwiej prowadzi się dyskusję.
SiP