16 lipca 2012

Srebro nie będzie tańsze o VAT

Niestety srebro nie będzie tańsze o VAT


KGHM w zeszłym tygodniu zalecał obniżenie VAT na srebro, szczególnie inwestycyjne. Największym bowiem problemem inwestycji w srebro jest obowiązkowy VAT, gdyż wraz z samym zakupem tego metalu inwestor "traci" 23% w stosunku do wyceny spot. Warto mieć na uwadze, iż Polsce i KGHM powinno zależeć na zmianie przepisów - jesteśmy bowiem w ścisłej czołówce produkcji srebra na świecie.


W tym tygodniu mamy odpowiedź MF w mediach. Za gazetą Parkiet:
Nie ma szans na zwolnienie srebra inwestycyjnego z podatku VAT – twierdzi Ministerstwo Finansów. Resort zapewnia, że nie miał w tej sprawie żadnych zapytań od podmiotów gospodarczych.

– Podatek od towarów i usług jest podatkiem zharmonizowanym w Unii Europejskiej. Oznacza to, że kwestie preferencji podatkowych w postaci zwolnień z podatku czy obniżonej stawki podatku wynikają z obowiązujących dyrektyw, w tym dyrektywy w sprawie wspólnego systemu podatku od wartości dodanej. Zatem państwa członkowskie są związane przepisami tej dyrektywy i nie mają dowolności we wprowadzaniu preferencji w podatku VAT do krajowych systemów podatkowych – tłumaczy Małgorzata Brzoza, rzeczniczka Ministerstwa Finansów. – W przypadku handlu złotem inwestycyjnym wspomniana dyrektywa rzeczywiście przewiduje stosowanie procedury szczególnej. Nie ma ona jednak zastosowania do srebra inwestycyjnego. Brak jest zatem podstaw i możliwości wprowadzenia takich przepisów dla srebra – podsumowuje.

19 komentarzy:

 1. Kupujesz srebro jako firma i VAT odzyskujesz. Jedyne co potencjalnie "grozi" to dochodowy.

  OdpowiedzUsuń
 2. @przemofree

  1. Musisz mieć firmę
  2. Musisz mieć przychody by odpisać VAT z kosztów (zakładając że srebro u Ciebie stanowi koszty)
  3. Do (2) - nie wiem czy tak łatwo odpisać. Dajmy na to że prowadzisz agencję kreatywną czy świadczysz usługi doradcze. Jak zakup srebra ma się do Twojej działalności a dokładnie do kosztów? Czy przypadkiem nie jest tak (kiedyś miałem firmę ale może się to zmieniło) że aby odpisać coś od kosztów musi być to jakkolwiek powiązane z Twoją działalnością? Czy po prostu wszystko odpisujesz jak leci choćbyś miał salon fryzjerski?

  OdpowiedzUsuń
 3. A moze by tak rozpoczac kampanie majaca na celu zwiekszenie swiadomosci Polakow w tej materii? Skoro mozna zloto to czemu nie srebro?

  OdpowiedzUsuń
 4. Ciekawe że nie pomyślą w MINFINie że ludzie będą kupować srebro inwestycyjne za granicą i nasi nic nie zarobią.

  SiP masz rację że nie da się tego vatu ze srebra wpuścić w koszty, chyba że jesteś jubilerem, lub zakładem który srebro wykorzystuje przy produkcji.Ono musi mieć związek z prowadzoną działalnością.
  CHoć cieki mnie jak by ta sprawa wyglądała w stosunku o jakiś np TFI,ETF lub coś podobnego- tutaj srebro inwestycyjne jest powiązane z działalnością.

  OdpowiedzUsuń
 5. @olowek5
  W sprawi TFI to nie wiem czy byłoby rwanie ulicy bo certyfikaty papierowe już masz. Goldbugi chca mieć fizyczne w ręku i tu TFI miało by problem bo niby jak? Ewentualnie fizyczny ETF z poświadczeniem i niezależnym audytorem że to co jest w skarbcu to Twoje.

  OdpowiedzUsuń
 6. A co z dealerami srebra? Chyba jak kupują srebro do późniejszej odsprzedaży to odliczają koszty? No a chyba można mieć mało klientów a duże zapasy...

  OdpowiedzUsuń
 7. @ikti
  ja wiem że jest jakiś jeden typ co nie dolicza VAT, bullioner czy jakoś tak a może precious metals. BeMką jeździ:)

  OdpowiedzUsuń
 8. @erace

  Ponieważ złoto to pieniądz, a srebro jest uważane tylko za metal przemysłowy. Ja nie widzę żadnego problemu w tym, ze na Ag jest naliczany VAT. A jak VAT wzrośnie (co jest dość prawdopodobne) to jeszcze na tym zarobie. Wszystko ma swoje dobre i złe strony. Po za tym dzięki VATowi Ag jest relatywnie tanie ponieważ odstrasza on potencjalnych inwestorów od inwestycji w nie i dzięki temu popyt jest niewielki. Kazdy rozsądny inwestor chcąc zainwestować w metale szlachetne i mając do wyboru Au i Ag wybierze Au. Na Au nie ma VATu, a jak się go sprzeda po połowie roku lub później z zyskiem to nawet dochodowego nie trzeba płacić.

  OdpowiedzUsuń
 9. Zatem państwa członkowskie są związane przepisami tej dyrektywy i nie mają dowolności we wprowadzaniu preferencji w podatku VAT do krajowych systemów podatkowych – tłumaczy Małgorzata Brzoza, rzeczniczka Ministerstwa Finansów.

  Ciekawe w takim razie jak to jest, ze za miedza u Anieli VAT na srebrne sztabki jest wprawdzie 19%, ale juz na monety tylko 7%? Czyzby VATerland nie byl zwiazany zadnymi dyrektywami?

  OdpowiedzUsuń
 10. Właśnie sprawdziłem - obrót srebrem zmusza do wpisania się do rejestru działalności kantorowej - koszt 1100zł. Więc trzeba by dokonać sporych zakupów, żeby się to opłacało...
  Wówczas odliczasz VAT i naliczasz, odprowadzając należny bezproblemowo. W innym przypadku Ci NIE WOLNO :(
  Popierdolone lewo :(

  OdpowiedzUsuń
 11. Zastanawiam się jak ma się do tego działalność Amber Gold - przecież oni sprzedają swoim klientom złoto i platynę (kiedyś chyba także srebro) - czyżby US coś przeoczył?

  OdpowiedzUsuń
 12. @Miropress

  Amber gold to jedynie nabija w butelkę. Lepiej stamtąd uciekaj. Poczytaj w necie.

  OdpowiedzUsuń
 13. "Amber Gold - przecież oni sprzedają swoim klientom złoto i platynę " Amber Gold sprzedaje kontrakty lokacyjne a nie metal a to wielka różnica, bo kontrakt to taki sam papier jak gazeta czy też toaletowy, zapewne za jakiś czas wyjdzie że pewnie wartość ma podobną.

  OdpowiedzUsuń
 14. @cichecki
  zgoda. Ja od dawna o tym ostrzegałem i nigdy bym tam pieniędzy nie włożył. Nie dlatego że to papier ale dlatego kto prowadzi tą firmę itd oraz KNF.

  OdpowiedzUsuń
 15. heheh ;)

  http://biznes.onet.pl/amber-gold-pozywa-do-sadu-komisje-nadzoru-finansow,18543,5192741,1,news-detal

  OdpowiedzUsuń
 16. Uważaj SiP, bo i Ciebie pozwie latający bank Marcina Plichty :D

  OdpowiedzUsuń
 17. @SiP - ja tylko właśnie obserwuję w necie co się tam dzieje i pojąć nie mogę... Ale cóż, my też zasługujemy na naszego Berniego, a co - mamy być gorsi od Amerykanów?

  Choć jak ktoś już zauważył, należy podchodzić z ostrożnością, bo kancelarie prawne wybierają z górnej półki :)

  OdpowiedzUsuń
 18. @Cichecki - nie kontrakty lokacyjne, tylko fizyczny kruszec + opłatę za przechowywanie... Jest w sieci jakaś analiza prawna kancelarii z Krakowa

  OdpowiedzUsuń


Komentując anonimowo - podpisz się. Łatwiej prowadzi się dyskusję.
SiP