08 sierpnia 2012

Chiny uruchamiają rynek ABS by sfinansować masowe inwestycje lokalnych władz

Chiny nie śpią. Ruszają do boju z własnymi kolejnymi planami inwestycyjnymi by rozruszać usypiającą chińską gospodarkę. W końcu w ramach zmiany władzy w październiku 2012 raczej byłoby kiepsko gdyby gospodarka przeżywała kryzys.


Kolejne lokalne rządy uruchamiają inwestycje i plany 5 letnie na setki miliardy dolarów - oczywiście to standardowe inwestycje w infrastrukturę a la lotniska, autostrady itp.
Z braku czasu dwie wycinki po angielsku:

China Cities Roll Out Stimulus As Changsha Targets $130 Billion
The central Chinese city of Changsha unveiled an 829.2 billion yuan ($130 billion) investment plan, joining peers seeking to shore up local economies as national growth slows.
Changsha, the capital of Hunan province, is wooing banks to finance 195 projects, which include an airport and subway lines and will take several years to complete, the official China News Service reported yesterday.
Local governments are stepping up efforts to bolster the economy, with the cities of Nanjing and Ningbo saying over the last two weeks that they will introduce measures including tax cuts and incentives to boost consumption. Premier Wen Jiabao said July 10 that promoting investment is the key to stabilizing China’s growth, which has slowed for six quarters.


China: More cities roll out investment plans to support growth
We discussed Changsha's investment plan on 25 July and expected more cities to follow the trend. Since then, several cities have reportedly made similar moves, consistent with our expectations. According to the Daily Economic News, the central government recently approved Guangzhou's investment plan for seven subway lines with a total length of 228.9km. The expansion of the Guangzhou airport will start in August, and the planning of a second city airport will start as well. Guangzhou is the capital city of Guangdong province, which was hit hard by the export slowdown. Its GDP growth was 8.3% in H1, lower than the annual target of 11%. The total investment plan for its 101 projects is 27.7bn for 2012, but only 39% of this was
completed in H1. The Guangzhou mayor recently said that the government needs to implement its investment plan effectively in H2. Wuhan (the capital city of Hubei province) rolled out the third phase of its airport extension program on 26 July, with a total investment plan of RMB18.8bn. Xian (the capital city of Shanxi province) announced that it would build nine extra subway lines, beyond the six lines that were originally planned. A map of these 15 lines was put on government's website on 3 August. These initiatives by local governments reinforce our view that investment will pick up in H2 to support growth. The projects are likely to be financed through bank loans and local government bonds. The People's Bank of China (PBoC) Q2 monetary policy report signaled more support for public investment projects.
Źródło: Nomura,  China daily report.

By zdywersyfikować ryzyko i dalej umiędzynaradawiać yuana (renminbi) Chiny oficjalnie otworzyły rynek finansowy na inwestycje sekurytyzowane typu ABS (ang. Asset backed securities) tj zabezpieczone aktywami. Od praktycznie dzisiaj wehikuły finansowe lokalnych rządów mogą emitować ABSy - wszystko po to by zdywersyfikować ryzyko finansowania lokalnych władz. Problem bowiem jest obecnie taki, że większość przychodów lokalnych władz pochodzi ze sprzedaży ziemi i podatków z tym związanych. Obecna celowa dekoniunktura na rynków nieruchomości w Chinach mocno uszczupliła budżety lokalnych władzy.
Więcej Reuters klik.

Gdyby kolejne lokalne władze uruchamiały takie inicjatywy to na pewno pomogły by one notowanio surowców, a więc i rynkom finansowym.

11 komentarzy:

 1. CHRL, z punktu widzenia USA, "musi" wyjśc z obligacji Wujka Sama.

  Władze CHRL "musza" natomiast utrzymac stołki bo niczego poza ustawieniem siebie nie potrafią. Drugi Plac Niebiańskiego Spokoju zapoczątkuje zaś "arabską wiosnę".

  Zatem te dwa "musy" są coraz bliżej siebie. Pytanie czy jeszcze tym razem wewnętrzna kreacja wsparta wehikułami wystarczy na jazdę przed wyborami i kwartał, dwa po?

  OdpowiedzUsuń
 2. @njusacz

  jest jeszcze jedna rzecz wazna ktorej nie napisalem ale jest w linkowanym reuters. do tej pory poprzedni plan inwestycyjny chrl finansowaly najwieksze banki. one sa wrecz umoczone w rzadowe wehikuly. zaklada sie ze dzieki ABSom uda sie sprzedac poprzednie dlugi innym inwestorom i malym bankom by rozproszyc ryzykow w systemie i uwolnic troche zdolnosci kredytowych w duzych bankach.

  tak w ogole majsterszyk. uwalniaja yuana i mozna go gromadzic na depozytach. chca by swiat gromadzil yuana w rezerwach ale co z nimi robic? ano kupowac ABSy hehe i obligacje chinskich firm:)

  OdpowiedzUsuń
 3. smieszne jest to dlatego ze chrl psioczyl ze to usa i zachod wrabia EM w swiat kup poukrywanych w mbsach absach itd ze dolar jest zly i szmata. a co robia chiny? Dokladnie to damo. chca upchnac ABSy na inwestycje z ktorych zyski nie pokrywaja poniesionych inwestycj a wrecz prowadza do straty a la mosty do nikąd. chiny dokladnie robia to samo.

  OdpowiedzUsuń
 4. @SiP
  Owszem, Chiny próbują robić to samo co USA, tyle, że trochę za późno.
  Chiny tego same nie wymyśliły, tylko zrzynają z USA oraz (pomału na to wychodzi) z EU.
  Dlatego wątpię aby Chinom to obecnie pomogło. Chiny są bardzo kiepskim inwestorem .
  Z tego co czytałem o tamtejszej gospodarce (bardzo wiele na twoim blogu) to w Chinach szykuje się poważny kryzys . W końcu muszą pęknąć olbrzymie balony na nieruchomościach, na których opierają się zawyżone wskaźniki gospodarcze Chin.
  W chwili gdy to się stanie to będziemy mieli do czynienia z trzecią odsłoną kryzysu.
  Po tym trzecim kryzysie to już tylko longi na akcjach na 1,5 dekady. O ile oczywiście nastąpią solidne spadki .
  Ale załamanie gospodarki w Chinach to pewnie nieprędko.

  OdpowiedzUsuń
 5. zobacz ciekawy wpis o naszych bankach
  http://rafalhirsch.blogspot.com/2012/08/polska-w-budowie-banki-zgubiy-ponad.html

  jak dla mnie to nie jest informacja bysmy utrzymali nasze obligacje wysoko.

  OdpowiedzUsuń
 6. @grubymis3
  Luknąłem na podanego przez Ciebie linka. Od listopada 2011 ta krzywa nieźle się wznosi. 2 mld. straty w pół roku (od lutego 2012).
  Niezbyt to optymistyczne. Pytanie tylko, które banki tak ładnie umoczyły i czy to dla nich poważna strata.

  OdpowiedzUsuń
 7. @Sip

  Chiny nie znajda nabywcow na swoje papiery bo nigdzie nie ma tyle kasy aby sfinansowac takie inwestycje. Robienie inwestycji dodrukiem wlasnej waluty skonczy sie tym samym co inwestycje naszych wladz w PRL. Powtorka naszego 1989. Mowienie o niedowartosciowanym RMB w takiej sytuacji to kompletne nieporozumienie. Jak uwolnia kurs to mysle, ze 100% oslabienia zobaczymy w kilka dni.

  OdpowiedzUsuń
 8. @Hermes
  "Chiny nie znajda nabywcow na swoje papiery bo nigdzie nie ma tyle kasy aby sfinansowac takie inwestycje. Robienie inwestycji dodrukiem wlasnej waluty skonczy sie tym samym co inwestycje naszych wladz w PRL. Powtorka naszego 1989. Mowienie o niedowartosciowanym RMB w takiej sytuacji to kompletne nieporozumienie. Jak uwolnia kurs to mysle, ze 100% oslabienia zobaczymy w kilka dni."

  ODP: Zgadzam się. Paradoksalnie waluta chińska może być przewartościowana. Co do pieniędzy na rynku to mylisz się - jest ich od cholery. Swiat cierpni na nadmiar kapitału i nadmiar podaży produkcji. Świat cierpni na niedosyt popytu.

  OdpowiedzUsuń
 9. @SiP
  "Swiat cierpni na nadmiar kapitału i nadmiar podaży produkcji. Świat cierpni na niedosyt popytu."

  Skoro jest kapitał to nie powinno być problemu z popytem. Według mnie jednak problem tkwi gdzie indziej. Według mnie wzrost M0 nic nie da, bo obecnie mamy do czynienia z załamaniem się akcji kredytowej - spada M3 i w związku z tym odsetki od kredytów są spłacane za pomocą M0, co wysysa pieniądz z gospodarki (pomimo wzrostu M0 w gospodarce jest go coraz mniej, a nadmiar gotówki jest deponowany przez banki komercyjne na rachunkach w bankach centralnych). M0 to tylko ok. 7% M3, wiec będziemy mieli do czynienia w najbliższej przyszłości z recesja i deflacja spowodowana załamaniem się podaży środka płatniczego wskutek załamania się akcji kredytowej. Nieruchomości, a zwłaszcza giełdy spadną w przepaść. Obecny kryzys według mnie jest podobny do tego z lat 30, tylko spadki będą większe. Chyba, ze banki centralne postanowią inaczej.

  OdpowiedzUsuń
 10. polecam
  World shipping crisis threatens German dominance as Greeks win long game
  link

  OdpowiedzUsuń
 11. China launches £94bn infrastructure stimulus package
  China's central government is to launch a $150bn (£94bn) spending package on roads and infrastructure projects, joining the country's regions in a blitz of stimulus to keep flagging growth alive.

  link

  OdpowiedzUsuń


Komentując anonimowo - podpisz się. Łatwiej prowadzi się dyskusję.
SiP