15 sierpnia 2012

Cytat dnia - złote lata ChRL - Vale

Dyrektor departamentu ds kontaktu z inwestorami z Brazylijskiej firmy Vale na wydarzeniu Bloomberg Brazil Economic Summit w Rio powiedział:

"We are not going to see the spectacular growth rates of 10, 12 percent per year[..]The golden years are gone." (klik)

Jednym słowem złote najlepsze lata już są za nami i wzrost ChRL nie będzie już spektakularny i ciągły. Z każdym rokiem druga największa na świecie firma górnicza, a zarazem największy producent rudy żelaza i drugi największy na świecie producent niklu, będzie odczuwała coraz mniejsze zapotrzebowanie ze strony ChRL.

To co powyżej nie jest zaskoczeniem. Pisałem już, że w kolejnych latach ChRL będzie rozwijać się coraz wolniej (w przypadku nie wystąpienia znaczącego kryzysu) i w związku z tym dobiega koniec supercyklu na surowcach (klik). To oznacza, że ceny surowców powinny bardziej odzwierciedlać koszty wydobycia (klik).

5 komentarzy:

 1. Kiedyś Faber celnie powiedział o chinach że nei patrzy na oficjalne statystyki pkb tylko np wzrost zużycia energi i okazuje się że w ostatnim roku wynosił około procenta...

  albo chinczycy orzestawili sie na wysoko wydajną produkcję i najnowsze technologie żeby nie zużywać dużo energi przy tak gwałtownym "wzroście"

  albo pustych miast jest więcej niż nam się wydaje

  OdpowiedzUsuń
 2. @kuba9785
  Ponoć jest kilka pustych miast. Widziałem w necie fotki.
  Trudno orzec ile ich faktycznie jest.
  Wskaźnik oparty na zużyciu energii jest bardzo dobry pod tym względem.
  Masz może gdzieś linka pokazującego ten wskaźnik na przestrzeni ostatnich paru lat ?

  OdpowiedzUsuń
 3. @Mariusz

  Z tym prądem to już przeszłość i nie warto śledzi chyba...
  Chiny: prąd nie mówi prawdy o PKB?
  Stagnacja w konsumpcji prądu traktowana była jak sygnał pogłębiającego się spowolnienia wzrostu produktu krajowego brutto tymczasem może być to zwiastunem zmian strukturalnych w drugiej gospodarce świata i rosnącego udziału w niej szeroko pojętych branż usługowych.
  W czerwcu zużycie energii elektrycznej w Chinach nie zmieniło się w porównaniu z tym samym miesiącem 2011 roku mimo wzrostu produkcji przemysłowej o 9,5 proc. Z szacunków GK Dragonomics wynika, że przemysł ciężki, włącznie z metalowym i cementowym, pochłania 60 proc. prądu, podczas gdy udział tych branż w PKB wynosi 20 proc.
  - Stalownie, cementownie i rafinerie w pierwszym półroczu ucierpiały bardziej niż gracze z sektorów usługowych – ocenia Dong Tao, ekonomista Credit Suisse w Hongkongu. Zgadza się, że zużycie prądu nie może być traktowane jako precyzyjna miara kondycji chińskiej gospodarki. Michael Parker , analityk Sanford C. Bernstein &Co zwraca uwagę na zmienność konsumpcji energii elektrycznej w ujęciu miesiąc do miesiąca. Energia elektryczna swój status statystyczny zawdzięcza obecnemu wicepremierowi Li Keqiang, który kilka lat temu oświadczył, że aby zorientować się w tym co dzieje się w gospodarce patrzy na dane o zużyciu prądu, sytuacji w transporcie kolejowym i na rynku kredytowym, gdyż, jego zdaniem, dane o PKB są „dziełem człowieka" .
  parkiet

  Is China’s electricity data worth any of your precious attention?
  Posted by Kate Mackenzie on Jul 17 13:15.
  http://ftalphaville.ft.com/blog/2012/07/17/1077301/is-chinas-electricity-data-worth-any-of-your-precious-attention/
  link

  OdpowiedzUsuń
 4. @SiP
  "Pisałem już, że w kolejnych latach ChRL będzie rozwijać się coraz wolniej (w przypadku nie wystąpienia znaczącego kryzysu) i w związku z tym dobiega koniec supercyklu na surowcach."

  To ciekawe, bo na ropie zaznacza się wyraźny trend wzrostowy pomimo, ze wokół szaleje kryzys, wskaźniki dołują, a wzrost gospodarczy UE i USA oscyluje wokół 0 z wyraźną tendencja w dól. . Jak to się ma do końca supercyklu na surowcach?

  http://www.money.pl/gielda/surowce/dane,ropa.html

  OdpowiedzUsuń
 5. @Thomas

  świetnie wiesz że obecne notowania ropy uzaleznione są od tego co się własnie dzieje na bliskim wschodzie.

  Skup się na miedzi a jak bliski wschod sie ostudzi to i ropa spadnie.

  OdpowiedzUsuń


Komentując anonimowo - podpisz się. Łatwiej prowadzi się dyskusję.
SiP