05 sierpnia 2012

Hiszpania - To firmy uciekają z tonącego okrętu

Przeglądając raport IB Nomury na temat hiszpańskich banków moją uwagę zwrócił jeden wykres.

Wszyscy wiemy o znikających depozytach w PIIGS i rosnących dysproporcjach w systemie TARGET2, szczególnie wobec Niemiec. Dotychczas uważałem, iż to konsumenci transferują gotówkę. Nic bardziej mylnego. Okazuje się, iż np w przypadku Hiszpanii to firmy wiodą prym w likwidowaniu depozytów i transferze gotówki za granicę. Pokazuje to wykres o numerze 14, jednak wgrywam więcej dla szerszego kontekstu.

13 komentarzy:

 1. SiP
  Nie zgadzałeś się ze mną co do meritum wpisu:
  "Pieniądz jest tylko i wyłącznie środkiem (płatniczym), a wraz z otwartymi granicami umożliwiają transfer bogactwa (zysku) do fater'landu (od bananarama).

  Kontrolujesz środki transportu = kontrolujesz rynek.
  UE ze swoim wspólnym Ojro i niskimi stopami, zachęcającymi do życia na kredyt, jakże sprytnie to umożliwiają! (W dodatku nie ma ryzyka kursowego!)
  Globalizacja w skali Europy to UE. To głównie swoboda przepływu kapitału, ludzi i towarów. W konsekwencji głównie wypływu zysków, kapitału i taniej siły roboczej od biednych (bez tamy podatkowej), w zamian za napływ obcych towarów - szerokim strumieniem (bo bez ceł). To jest to co tak chwalisz, jednocześnie głosisz, że Grecja ze swoją drachmą już dawno dała by radę wyjść z kryzysu. Jednak nie dostrzegasz, że ta swoboda przepływu, dla biednych to pułapka, gdyż stało się wymogiem koniecznym do .... okradania (żyjących marzeniami o dobrym bycie). …..
  Sprzedali ci to samo, tylko w innym, ładniejszym opakowaniu i przy dużo lepszej, ładniejszej i …. droższej (dla ciebie) reklamie. Co jak widać nie było to trudne – cała "para" dmucha w ten sam gwizdek = ten sam main'stream.
  P.S.
  Tzw. rynek i polityka oczekując odpowiedniej reakcji, dużo wcześniej reaguje i wysyła sygnały, które to mają być widoczne i tylko te.
  http://www.blogger.com/comment.g?blogID=5796306691741874940&postID=5720672448856968285

  Co o tym "mówią" politycy, media, rynek? Nic? Jak to ma się to do twego tu tekstu?
  Ostatni zawsze gasi światło!
  Ciekawe czy Hiszpania z peso (i to ryzyko kursowe!) bez uciekającego kapitału da sobie radę? Co na to Grecy?
  EBC będzie drukował Ojro!? Niemcy - beneficjenci systemu UE, wezmą wszystko na klatę i to potwierdzą?

  OdpowiedzUsuń
 2. W moim odczuciu ten odpływ kapitału jest raczej jednorazowy w takiej skali tak jak poprzednie, patrz wykres. Chroniczny defict dopiero pozniej ale to ze wzgledu na zmiany jakie zachodza w ChRL. Stary model gdzie usa zylo na kredyt chin tj chiamerica dobiega konca.

  OdpowiedzUsuń
 3. @LJ3
  Moj komentarz tyczył się Chin:)

  A ten kapitał tutaj to ucieka do bezpiecznej przystani...jak jest kryzys.

  OdpowiedzUsuń
 4. SiP

  Jestem studentem ekonomii i niestety ale od dobrych paru tygodni zupełnie nie rozumiem tego co sie dzieje na rynku. Skoro jest tak fatalnie - patrz dane o sprzedaży detalicznej w UE i wskaźniki PMI to dlaczego giełdy zachowują się tak spokojnie?

  Rozumiem, że wszyscy liczyli na drukowanie dolców i euro ale te nadzieje jak narazie są tylko marzeniami.

  Wig 20 to już totalna porażka. Zagranica robi co chce, a mwigiem nikt sie nie interesuje. Dodatkowo ten szcztuczny rajd na złotego, jakby komus zależało aby polskim eksporterom 2 połowa roku się nie udała.

  Proszę o wytłumaczenie tych kwestii prostemu studentowi ekonomii.

  Pozdrawiam i życzę kolejnych ciekawych wpisów

  OdpowiedzUsuń
 5. He,he a potem tacy studenci zostają "darmowymi doradcami" albo coś stękają w biznesowych telewizjach. Zawsze też mogą zostać "profesjonalistami, expertami i specjalistami" w TFI
  - bo akurat w tym momencie te dane nic nie znaczą, jak będzie taka potrzeba to pod nie (albo inne będzie rosnąć albo spadać)
  - nie wiem co to znaczy wszyscy, ale tutaj akurat parę osób na to nie liczy. Część nawet jest zdania że kolejne dodruki po pierwszym wystrzale w górę przyniosą odwrotny skutek
  - to straszne że giełdą zielonej wyspy takie rzeczy się dzieją. A nie przyszło ci do głowy że jakbyś wszedł do piaskownicy dla dzieci też mógłbyś robić co chcesz? w przeciwieństwie do boiska gdzie jest kilka drużyn zawodników rugby ;)
  - bo "instytucje finansowe" które mają za dużo kasy wolą ją wsadzi w obligacje polandy które daje większy % niż Niemieckie za ryzyko mniejsze od Hiszpańskiego
  - a kogo obchodzą Polscy eksporterzy? W ogóle kogo w tzw. obywatele obchodzą w tym bantustanie?

  OdpowiedzUsuń
 6. Spinnaker01

  Podobno kto pytanie nie błądzi. Rozumiem, że wyśmiewasz się z ludzi mojego pokroju, bo nie mają monopolu na przewidywanie kursów giełdowych? Nie uważam się za eksperta, dlatego zwracam się do ludzi, którzy moim zdaniem posiadają większą wiedzę i rozeznanie w świecie finansów ode mnie.

  OdpowiedzUsuń
 7. Wyśmiewam się - bo płakać nie mam siły i mi się nie chce - z całokształtu rzeczywistości w kartoflanej republice, z jakości szkolnictwa w tym wyższego również.
  A Ty myślisz że mamy monopol na przewidywanie kursów giełdowych? albo że jesteśmy expertami?

  U Wojtka Białka np. znowu twierdzą że już się zaczęła, czy zacznie hossa - pewnie pod bankructwo socjalizmu w Hiszpanii /choć tam już chyba zbankrutował/ Włoszech a za parę lat tutaj.

  OdpowiedzUsuń
 8. @spin
  nie obrazaj ludzi nez powodu. badz uprzejmy,dziel sie wiedza i badz pokorny. pycha i wysmiewanie to nie jest dobra droga.

  @jason
  czesc
  pisze obecnie z komorki a postaram ci sie odpowoedziec wpisem.
  ogolnie nia ma tego za duzo w prasie ale draghi niby obiecal nielimitowany druk euro i skup papierow piigs z terminem wykupu do 3 lat. jedyny warunek to wystapienie o pomoc z efsf pozniej esm. jeszcze raz to powiem - nielimitowany druk euro.

  OdpowiedzUsuń
 9. Masz rację, nie będę już wyśmiewał otaczającej nas rzeczywistości, jak tez i kwalifikacji oraz sposobu kształcenia przyszłej elyty finansowej ;)

  OdpowiedzUsuń
 10. Spin
  email - łopen faja - bez komentu tutaj
  skarcę Cię ! :-) chlopak pyta dobrze bo to co studiuje ma sie nijak do tego co w realu widac po 4 latach studiowania.

  Jason
  moze cos dla Ciebie

  czas zmienić podręczniki do ekonomii

  OdpowiedzUsuń
 11. @marek

  mniejsz z tym. Te wzrosty tak czy siak to z powodu ECB. W mojej ocenie kiepsko o tym pisza w prasie i ludzie nie wiedza.

  z innej beczki. Nie wiem czy znajde czas ale nomura 25 lipca napisał że Polskie rentownosci obligacji beda sie zblizac do czeskich i ze długa droga przed nimi i dobry zarobek. ogolnie polske widzą jako zieloną wyspę:)

  OdpowiedzUsuń
 12. @Jasno,
  najnowszy wpis powinien dać Ci odpowiedź.

  OdpowiedzUsuń
 13. Jason
  W UE sierpień to pora urlopowa dlatego rynki tak reagują. Ludzie mają się cieszyć, odreagować i niczym nie martwić .... Optymizm w tym pomaga ... Życie jest piękne! Na Majorce ....
  A'pro'po zielone rynki: jak z obrotami i volumenem?

  OdpowiedzUsuń


Komentując anonimowo - podpisz się. Łatwiej prowadzi się dyskusję.
SiP