20 sierpnia 2012

Nadchodzi najważniejszy miesiąc dla strefy euro

Wrzesień to najważniejszy miesiąc w 2012 roku dla światowej gospodarki oraz przede wszystkim strefy euro.
Napięcie zostało już mocno podbudowana, a oczekiwania co do nielimitowanego skupu euro przez ECB są rozpalone do czerwoności (klik). Dodatkowo w nadchodzących tygodniach oczekuję dużych zmian a zatem warto wg mnie grać na zmienność (kupować zmienność np poprzez odpowiednią strategię opcyjną).

Preludium będzie miało miejsce 31 sierpnia  -  corocznego spotkania bankierów centralnych w  Jackson Hole, szczególnie ważne będzie przemówienie Bernake ale również i komentarze Draghiego.

3 września odbędzie się spotkanie europejskich ministrów finansów gdzie powinnismy otrzymać więcej informacji w sprawie Grecji.

6 września ma miejsce spotkanie Governing Council ECB we Frankfurcie i tutaj rynek spodziewa się konkretów w sprawie nielimitowanego skupu papierów PIIGs.

Kolejna ważna data to 12 września - głównie z dwóch powodów.Pierwszy powód to spodziewane  orzeczenie niemieckiego Trybunału Konstytucyjnego gdzie padnie informacja czy  prezydent RFN może podpisać zaskarżone ustawy o ratyfikacji paktu fiskalnego UE i funduszu ratunkowego ESM. Drugi powód to  wybory parlamentarne w Holandii - to kluczowe wybory (klik), gdyż wygrana socjalistów spowoduje odejście od polityki Niemiec kolejnego silnego sojusznika z trzonu strefy euro.

14-15 września jest spotkanie Ecofin/europejskich ministrów finansów i 22 września bilateralne spotkanie Merkel i Holland.

Jeśli ktoś twierdzi, że to mało wydarzeń to pozwolę sobie dorzucić:
1. Raport Trojki na temat Grecji
2. Włochy - rozpoczęcie rozmów o budżecie na rok 2013
3. Portugalia i Hiszpania - j.w.

Pisząc krótko - już za moment dowiemy się czy powstanie "Włoska Strefa Euro" ( w rozumieniu wysokiej inflacji, niskiej aktywności biznesowej i wysokiego bezrobocia). O jej charakterystyce w kolejnym wpisie.

10 komentarzy:

 1. Można dodać do tego wydarzenia polit. w UE:
  http://www.mauldineconomics.com/outsidethebox/random-europe

  EZ: The Drama Ahead in September
  By Megan Greene, Roubini Global Economics

  OdpowiedzUsuń
 2. Cytat :
  "Będąc zwiastunem tego co dotrze do nas jesienią 2012 roku, według raportu 13-F złożonego w Securities & Exchange Commission w kwartale kończącym się 30 czerwca 2012 roku, miliarder, finansista George Soros sprzedał wszystkie swoje pozycje kapitałowe w akcjach największych firm finansowych.

  Soros, który zarządza funduszami za pomocą różnych kont w USA i na Kajmanach, podobno sprzedał ponad milion akcji giełdowych spółek finansowych oraz banków, które obejmują 420.000 akcji Citigroup), JP Morgan (701,400 akcji) i Goldman Sachs (120.000 akcji ). Łączna wartość sprzedaży akcji wynosi prawie pięćdziesiąt milionów dolarów.
  Oprócz tego, że Soros sprzedał swoje główne aktywa to równie ciekawe jest to na co je zamienił. Jednocześnie gdy sprzedawał akcje banków, nabywał poprzez Trust SPDR Gold około 884.000 akcji złota (wartych ok. 130 milionów dolarów) ."
  http://www.prisonplanet.pl/ekonomia/soros_przenosi_inwestycje,p1489172429

  Nie komentujmy wiarygodności źródła bo nie o to chodzi, a poza tym czytałem też o tym chyba na Eurobankierze.
  Soros miał w przeszłości dobre wyczucie, ale z drugiej strony sprzedaż akcji za 50 mln. baksów nie powala i nie ruszy rynkiem.

  OdpowiedzUsuń
 3. To jest też ciekawe, ale nie wiem na ile wiarygodne :

  "Jeżeli działania Lorda Jacoba Rothschilda mają jakiekolwiek znaczenie, to od dawna przewidywany upadek euro może nie być aż tak odległy. Tytan bankowości obstawił zakład wart 200 milionów dolarów przeciwko walucie euro.

  "Lord Rothschild, starszy członek dynastycznej, bankowej rodziny Rothschildów, obstawił pozycje przeciw euro poprzez RIT Capital Partners, warty 1,9 miliardów funtów Trust inwestycyjny, którego jest prezesem", donosi CNBC. RIT podwyższył swoje krótkie pozycje w stosunku do euro z 3 procent w styczniu do 7 procent w lipcu.

  Europejski Bank Centralny nadal próbuje, ponownie ożywić martwe ciało euro przez stałe pompowanie pieniędzy do zadłużonych krajów, takich jak Grecja, Irlandia, Portugalia i Hiszpania. Jednak główni inwestorzy widzą to tylko jako kwestię czasu zanim wspólna waluta będzie zesłana na składowisko historii ekonomicznej. W zeszłym tygodniu, wpływowy niemiecki dziennik Der Spiegel poinformował, że "banki, firmy i inwestorzy przygotowują się do upadku euro." "

  http://www.prisonplanet.pl/ekonomia/lord_rothschild_obstawia,p1879802787

  OdpowiedzUsuń
 4. Z fajnych rzeczy, a w zasadzie nie fajnych to kolejny link :

  http://www.dlugpubliczny.org.pl/upload/Image/Rachunekodpanstwa28052012.jpg

  OdpowiedzUsuń
 5. Nie wkleiłem od razu opisu do powyższego rachunku :

  http://www.dlugpubliczny.org.pl/pl/rachunek-od-panstwa

  OdpowiedzUsuń
 6. Niemiec z zarządu ECB jawnie poparł drukowanie:
  Germany backs Draghi bond plan against Bundesbank
  Germany’s director at the European Central Bank has thrown his weight behind mass purchases of Spanish and Italian debt to prevent the disintegration of the euro, marking a crucial turning point in the eurozone debt crisis.
  link

  OdpowiedzUsuń
 7. Troche nijak ma sie strategia Rotschilda do popierania QE przez niemcy w europie..

  chyba ze I am missing sth..

  OdpowiedzUsuń
 8. Zaczynają spływać komentarze w sprawie Holandii, wygląda to kiepsko:(

  Anti-EU, Anti-Brussels Sentiment Rises in Netherlands; Don't Expect Much From a "Merkollande" Summit
  http://globaleconomicanalysis.blogspot.com/2012/08/anti-eu-anti-brussels-sentiment-rises.html

  link

  OdpowiedzUsuń
 9. A 21-go rozliczenie kontraktów również tych jankeskich

  OdpowiedzUsuń
 10. I tyle z ESM i licencji bankowej....

  The court ruled the ESM treaty must be interpreted in a way that bans it from borrowing from the ECB, since this would violate EU law. The ESM also can’t be allowed to deposit bonds, including those acquired on the secondary market, with the ECB as collateral for loans, according to the judgment.

  OdpowiedzUsuń


Komentując anonimowo - podpisz się. Łatwiej prowadzi się dyskusję.
SiP