15 sierpnia 2012

Nieruchomości - 2013 - Mass media łapią coraz większy kontakt z rzeczywistością

To co mówił każdy średnio rozgarnięty logicznie myślący człowiek i który nie jest powiązany z branżą nieruchomości, a w szczególności nie czerpie prowizji z rosnących cen nieruchomości i sprzedanych kredytów, coraz mocniej przedziera się do szerszej publiki i środków masowego przekazu.

W dzisiejszej Rz jest a art pt:Klęska urodzaju w mieszkaniówce, a w nim można m.in. przeczytać:
==
Według analityków 2013 r. będzie przełomowy. Nadpodaż jest wielka, a klientów nie przybywa. Część firm została już lub może zostać bez finansowania budowy – bez wpłat klientów pozwalających na dokończenie inwestycji, bez kredytów i bez rachunków powierniczych (banki ich nie zakładają, gdy nie mają zaufania do firmy).

Jedni skończą inwestycje i zamkną działalność, inni – zwłaszcza firmy z zapasem gruntów kupionych z udziałem zewnętrznego finansowania – nie dadzą rady zdobyć kredytów na nowe inwestycje i sprzedadzą działki lub zostaną przejęci z inwestycjami – uważa Paweł Sztejter.

Wojciech Okoński, prezes spółki Robyg i Polskiego Związku Firm Deweloperskich, przyznaje, że sytuacja na rynku nie jest dobra. – Nie wieszczyłbym jednak potężnych kłopotów całej branży. Rok 2013 nie będzie rokiem kryzysu, ale rokiem oczyszczenia branży i normalizacji na rynku mieszkaniowym – uważa Okoński. Co to oznacza w praktyce?

Firmy bez doświadczenia oraz wystarczającego finansowania, które decydowały się na działalność deweloperską w czasach hossy, zapewne wygaszą działalność i opuszczą rynek. Nie należy się jednak spodziewać spektakularnych upadłości[..]
==

Nie ma co oczekiwać aby Prezes PZFD powiedział, że branżę czeka kryzys i bankructwa bo to by oznaczało, że stał się cud i facet powiedział prawdę. Swoją drogą Robyg powinien zadbać o jakość skoro reprezentuje PZFD (klik)

Również analitycy czy pseudoanalitycy czytaj sprzedawcy nie mogą chować głowy w piasek gdy widzą spadające ceny mieszkań, oraz spadającą ilość udzielonych  kredytów. Jak mawiał Pan Krzysio spod budki z piwek: kijem Wisły nie zakręcisz, lub jeśli ktoś woli wersję ostrzejszą, z gów[..] bicza nie ukręcisz.  

Cóż, ceny mieszkań muszą się jeszcze bardziej urealnić, nadal widzę rynek spadkowo nieprzestanie od przełomu 2007/2008. Żeby nie było jak w przypadku Amber Gold to przypominam, chociażby tutaj o ostrzeżeniach NBP (klik) czy PKO BP (klik).

25 komentarzy:

 1. Uwielbiam komentarze anali do takich rewelacji np. spadek cen pociagnie za soba jakos, a przeciez to wlasnie w czasie najwiekszego boom'u budowany byl najwiekszy 'szit' byle szybciej zanim banka peknie. Kazdy chyba wie, ze gdy jest duza konkurencja to duza role odgrywa jakosc. Gdy klient ma taki wybor to zdecyduje sie na produkt lepszy o ile cena nie odbiega zbytnio od innych. Fuszerka sie nie sprzeda chyba, ze dobrze zamaskowana.

  OdpowiedzUsuń
 2. Jako ciekawostkę wrzucam, kolejne tłumaczenie sytuacji z perspektywy deweloperów.

  prez.Nizio Marvipol S.A.

  http://bankier.tv/ceny-mieszkan-nie-spadaja-tylko-zmienia-sie-oferta-11546.html

  Jedną z linii obrony, już nie tyle przed spadkami cen, ale przed tłumaczeniem się, jak to możliwe, że ceny spadły - to będzie pokrętne wyjaśnianie, że tańsze mieszkania są po prostu dużo gorsze :) - w niefajnych lokalizacjach i z gorszych materiałów.
  A to że w wielu przypadkach będą to takie same mieszkania, jak kilkanaście miesięcy temu, bo powstające w wieloetapowych inwestycjach, rozłożonych w czasie.
  I jak teraz cena jest/będzie o kilkanaście % niższa, to i tak te mieszkania są gorsze wiec tańsze.

  A ceny nie spadają! :D:D

  Prez. Marvipol S.A. uważa, że posiada ponadprzeciętnie szeroki kij i Wisła dla niego to pikuś :D

  OdpowiedzUsuń
 3. @k-dek
  zgoda w bańce schodziło wszystko a pazerność powodowała spadek jakości.

  OdpowiedzUsuń
 4. naciągacze (zwani też dla niepoznaki "deweloperami") zaczynają się już chwytać wyjątkowo żałosnych rozwiązań - nazywają 12 metrowe klitki mieszkaniami:
  http://www.ekonomia24.pl/artykul/705487,924403-Gdzie-po-niedrogie-mieszkanie.html

  żenujące...

  OdpowiedzUsuń
 5. @-olo-

  To nie mikrokawalerka to kajuta. Ja to właśnie nazywam kajutą.

  OdpowiedzUsuń
 6. hmmm jak 12m2 to kajuta to jak nazwac to http://tinyhouselistings.com/ :)

  OdpowiedzUsuń
 7. Inaczej niz altana nie da rady.

  Czekam, aż zaczną mieszkańiami nazywać te boksy do spania na japońską modłę.

  OdpowiedzUsuń
 8. Z linku, który podał Sebastian podoba mi się ... "Mongolska Jurta" za 2000 $ . Haha. Naprawdę zabawne oferty.

  OdpowiedzUsuń
 9. zauważyłem ciekawą ofertę obligacji wystawionych przed developera tego chyba jeszcze nie bylo ?

  http://obligacje.gant.pl/

  OdpowiedzUsuń
 10. @owczasty
  wg mnie były. Gant miał wiele obligacji.

  http://www.stockwatch.pl/forum/wpisy-2279_GANT-Catalyst.aspx  UWAGA: GANT ma kilka obligacji na Catalyst. Na razie rozpoczęliśmy wątek z informacjami o jednej. Reszta będzie uzupełniana.

  OdpowiedzUsuń
 11. KNF pęka?
  KNF do końca '12 chce przedstawić zmiany rekomendacji T i S
  PAP - Biznes

  16.08. Warszawa (PAP) - KNF do końca tego roku chce przedstawić zmiany rekomendacji T i S, które zwiększą możliwości udzielania kredytów i pożyczek przez banki - poinformował w czwartek Andrzej Jakubiak, przewodniczący KNF.
  "Mam nadzieję, że do końca roku, po konsultacji ze środowiskiem bankowym, zaprezentujemy zmiany odnośnie rekomendacji T i rekomendacji S, które w sposób istotny zwiększą możliwości udzielania kredytów i pożyczek przez banki nadzorowane. Przy zachowaniu zasad bezpieczeństwa depozytów" - powiedział przewodniczący KNF na konferencji prasowej.(PAP)


  Pytanie co to za zmiany....

  bo jesli wejda w zyciu obnizki stóp jakie widzi rynek + rozuźnienie Reko T i S to ...hm... moze nie byc dramatu w 2013 lub inaczej, takiego dramatu.

  OdpowiedzUsuń
 12. no to żeś mnie SiP, pocieszył,

  o ja p%$#^&*!

  w tym kraju się nigdy nic nie zmieni!

  ...czyli prez.Nizio mówiąc, że widzi światełko w tunelu wiedział co mówi...a ja myślałem, że ściemnia...

  OdpowiedzUsuń
 13. @k-dek
  dont kill the messanger:)

  nie wiadomo co oni planują ani co będzie wiec ciężko oceniac na bazie wypowiedzi w PAP. Wiadomo że coś polużnią ale co dokładnie? nie wiadomo.

  OdpowiedzUsuń
 14. @SiP
  czasy starożytnej Grecji mamy na szczęście dawno za sobą :):D

  ...i faktycznie niepotrzebnie spersonalizowałem złą informację...:) pardon!

  ale...zagotowało mi się

  a wszystko dlatego, bo jeszcze mam świeżo w pamięci, kiedy zaczęli majstrować przy RnS,

  i z niegroźnego programu, który faktycznie miał szczytne założenia i na wejście uczciwe (w stosunku do podatników) progi dopłat, do mieszkań

  - zrobili pompę do tłoczenia pieniędzy z budżetu w kieszeń:
  kasty deweloperskiej (marże),
  banków (marże, prowizje, premie, produkty około kredytowe), pośredników w obrocie nieruchomościami i bandy "doradców" (prowizje od transakcji od udzielonego kredytu)

  i przede wszystkim skutecznie wstrzymali korektę cen...wszystko bezczelnie, na żywca na oczach wszystkich, nawet jak OF pisał: "Kosztowny błąd w programie Rodzina na Swoim" - jak podnosili współczynnik dopłat - wszystko przeszło i nikt nikogo już pewnie z tego nigdy nie rozliczy...

  a na dzień dzisiejszy bańka spekulacyjna jeszcze wisi, jeszcze (uwzględniając inflację) średnio 20% powinny ceny zejść do przyzwoitego poziomu i głównie dzięki rekomendacjom trend został wytyczony

  osobiście szykowałem się, na wprowadzenie, kolejnej żelaznej rekomendacji o min. 20% wkładzie własnym, a tu coś o poluzowaniu...

  dziwnym trafem na koniec RnS, gdzie wiadomo, że nic RnS nie zastąpi od 01.01.2013...

  cóż, wiadomo, że lobby powiązane z rynkiem nieruchomości jest wciąż bardzo silne, to cały czas jest potężny biznes i wiadomo, że będą dalej próbować mataczyć, aby korytko z ponadprzeciętnym zarobkiem nie przygasało...

  oby w 2013r, nie tyle Kryzys (bo to może uderzyć nas wszystkich po kieszeni, nie tylko tych z branży) ale wyraźne spowolnienie gospodarcze ostudziło zapędy na rozkręcenie na nowo...kredytów hipotecznych

  a co do nowych zaleceń KNF...no trzeba poczekać do konkretów

  OdpowiedzUsuń
 15. Nie ma co panikować. Pękniętą bańkę bardzo ciężko jest od razu nadmuchać ponownie. Zresztą nie ta demografia, nie ta sytuacja na rynku pracy, nie to oprocentowanie kredytów.

  OdpowiedzUsuń
 16. Ceny spadają i spadną zwłaszcza w miastach akademickich.
  http://www.perspektywy.pl/pdfy/demograficzne_tsunami_instytut_sokratesa.pdf

  Samych studentów w Krakowie ubędzie do 2020 roku ok. 30 tys. To oznacza ok. 7,5 tys. wolnych mieszkań.

  W Katowicach to dobrze widać, ludzi tam ubywa od 1990 roku i tym samym ceny na rynku wtórnym są utrzymane na dość niskim poziomie.

  OdpowiedzUsuń
 17. Zgadzam się z ikti i dopplerem. to jak z giełdą. po hossie ludzie nie tkną się TFI tak samo po kredytach walutowych i jazdach z frankiem czy euro nie powinno byc brania na franka i euro nawe tjak by tak mocno poluzowali. psychologia powinna zadziałać.

  OdpowiedzUsuń
 18. @owczasty @SiP
  Samcik fajnie przeanalizował Ganta:
  http://samcik.blox.pl/2012/08/Nie-sa-parabankiem-a-placa-11-odsetek-w-skali.html

  OdpowiedzUsuń
 19. Związek Firm Doradztwa Finansowego (ZFDF) przewiduje rychły wzrost cen mieszkań w Polsce. Na poparcie swej tezy przytacza cztery twarde argumenty.

  http://na-plus.blogspot.com/2012/08/mieszkania-beda-drozsze-czyli-sen.html

  Jak ktoś chce się pośmiać to zapraszam do lektury. Mnie osobiście najbardziej wbił w fotel następujący "twardy" argument:

  "Kolejnym elementem mogącym wpłynąć na poprawę na rynku kredytów hipotecznych jest sytuacja na polskim rynku nieruchomości, na którym to pole do ogólnego dalszego spadku cen wydaje się być już bardzo, ale to bardzo ograniczone."

  OdpowiedzUsuń
 20. Demografia się sypie coraz bardziej:
  http://serwisy.gazetaprawna.pl/praca-i-kariera/artykuly/641358,polska_bez_dzieci_wyemigrowalo_juz_300_tys_mlodych_do_14_lat.html

  OdpowiedzUsuń
 21. http://pieniadze.gazeta.pl/Gospodarka/1,125292,12358260,Wynajac_mieszkanie_czy_odlozyc_na_lokate__Co_dzis.html

  Parafrazując: wynajem mieszkania daje stopę zwrotu 4,5342% więc jest wyższy od średniej lokaty 4,5341%, zatem jest bardziej opłacalny....

  OdpowiedzUsuń
 22. Cena 1 metra kwadratowego powierzchni użytkowej budynku mieszkalnego za drugi kwartał 2012 r. wyniosła 4103 zł
  http://www.stat.gov.pl/gus/5840_4671_PLK_HTML.htm

  OdpowiedzUsuń
 23. <a href="http://m.pb.pl/2658284,49919,zbp-stagnacja-na-rynku-kredytow-mieszkaniowych> http://m.pb.pl/2658284,49919,zbp-stagnacja-na-rynku-kredytow-meszkaniowych</a>

  <i>W drugim kwartale tego roku odnotowano niższą wartość nowych kredytów mieszkaniowych w wobec pierwszego kw., co zdarzyło się pierwszy raz od kilkunastu lat - podano we wtorek w raporcie Związku Banków Polskich.</i>

  OdpowiedzUsuń
 24. p.Jacek Furga przedstawia:

  Na pewno będzie jeszcze taniej, chociaż spadki cen nieruchomości będą mniej dynamiczne [szkoda, że NBP uważa, że spadek cen wręcz przyspieszy]

  klik->TVNCNBC

  fajny fragment:
  "...Najbardziej pesymistyczna prognoza eksperta od rynku nieruchomości jaką słyszałem od kilkunastu miesięcy...odpowiedź...i cisza hehe

  i p.Jacek chyba przestraszony swoimi słowami, odkręca, że jeżeli ktoś chce rozwiązać swój problem mieszkaniowy, to nie powinien czekać.

  Krętacze...

  OdpowiedzUsuń


Komentując anonimowo - podpisz się. Łatwiej prowadzi się dyskusję.
SiP