13 grudnia 2012

Kucharz Roku w rewelacyjnej formie! Jeszcze większe pichcenie książek

Tak jak w kraju nadwiślańskim jest szał na gotowanie tak i Kucharz Roku jest ciągle w rewelacyjnej formie. Nie jest to jednak niespodzianką gdyż było to już wcześniej komunikowane, patrz chociażby Kucharz Roku - średni kurs, prefinansowanie, dług.
Był problem z termometrem - czas zniszczyć termometr. Trwaj chwilo, jeszcze choć jeden raz zatańczmy ten chocholi taniec. 
Kucharz Roku zmieni sposób liczenia długu publicznego by móc jeszcze więcej długu ukryć w papierach. Jeszcze bardziej polskie wyliczenia długu będą odbiegać od międzynarodowych. A rentowności? Pewnie będą dalej spadać dzięki FOMC i FED (klik1,klik2), a przepraszam, wróć, Kucharzowi Roku.

Sejm znowelizował ustawę o liczeniu długu publicznego
Sejm znowelizował w środę ustawę o finansach publicznych, która ma ograniczyć wpływ wahań kursów walut na ewentualne uruchomienie procedur ostrożnościowych
[..]
Nowela przewiduje natomiast m.in., że państwowy dług publiczny będzie przeliczany na złote nie tylko według kursu z ostatniego dnia danego roku, ale także z zastosowaniem średniej arytmetycznej ze średnich kursów walut obcych, ogłaszanych przez NBP z dni roboczych (od poniedziałku do piątku) z roku budżetowego, za który ogłaszana jest relacja. Wyliczona w ten sposób kwota będzie pomniejszona o kwotę wszystkich wolnych środków finansowych, będących w dyspozycji ministra finansów na koniec roku budżetowego, służących finansowaniu potrzeb pożyczkowych budżetu państwa w kolejnym roku budżetowym.
więcej (klik)

13 komentarzy:

 1. Jana to patrzę jak na okazję od losu do zamiany aktywów na niezależne od złotówki po ciągle bardzo atrakcyjnych kursach, to tak samo jak z manipulacją na PM- QE4 ogoszone, a srebro leci na twarz - i niech leci. MOCNA ZŁOTÓWKA + TANIE PM = SUPER OKAZJA :)

  OdpowiedzUsuń

 2. Jednolita ochrona patentowa - więcej wspólnoty we wspólnocie europejskiej, czy może głównie interes korporacji? W przeddzień głosowania w Parlamencie Europejskim stoimy przed pytaniem: czy patent europejski o jednolitym skutku nie stanowi zagrożenia dla młodej polskiej gospodarki? W studiu: Anna Korbela, Prezes Polskiej Izby Rzeczników Patentowych - zapraszamy do oglądania!


  http://bankier.tv/jednolita-ochrona-patentowa-zniszczy-polska-gospodarke-12242.html

  OdpowiedzUsuń
 3. @passanger

  A czytałeś gdzieś ciekawą analizę problemu? Obawiam się że faktycznie będzie to problem dla nas gdzie w wydatkach na innowacje czy R&D jesteśmy an końcu europy. Co więcej sama europa mało wydaje bo resztę konsumuje polityka rolna i inne anachroniczne byty. Z tego skorzystają jak dla mnie amerykanie i wycyckają nie tylko europę ale i Polskę. Tego się obawiam. obym się mylił.

  OdpowiedzUsuń
 4. Kawałek dyskusji z PiG

  @Kucharz roku i koniec roku
  Sejm znowelizował ustawę czas na senat:

  Senat sie zbiera:
  19, 20 i 21 grudnia 2012 r.

  Potem musi to trafić jeszcze do Prezydenta ale nie wiem po ilu dniach wchodzi. Jak dla mnie to nie w 2012 roku a w 2013 wejdzie bo nie zdarza. Tak czy siak stawiam na to że w tym roku będą cisnąc w dół na godzinę 11.00 31 grudnia 2012.

  OdpowiedzUsuń
 5. Zakładając kurs eurpln taki sam do końca roku jak dzisiaj otrzymujemy 4,186038

  OdpowiedzUsuń
 6. @Sip

  "Z tego skorzystają jak dla mnie amerykanie i wycyckają nie tylko europę ale i Polskę. Tego się obawiam. obym się mylił."

  Jeżeli podzielisz ilość dolarów w agregatach przez indeks dolara kurs EUR/USD i cenę surowców to zobaczysz, że proces cyckania trwa już 4 lata.
  Generalnie jeżeli podzielisz dolara w agregatach nawet w długim terminie przez indeks dolara kurs Eurusd to zobaczysz, że przez ostatnie 40 lat dolar sie umacniał a nie osłabiał. Przez ostatnie 4 lata proces ten nabrał niesamowitego tempa.
  Cyckanie trwa na całego a my stoimy na końcu w kolejce do świeżo drukowanej kasy. zaraz po bankructwie nadal będziemy zmuszeni do zaciagania zobowiązań. Nadal nie wierzysz w teorię namiestników.

  Cyckanie nie będzie trwało wiecznie bo prowincjom trzeba kiedys popuścić. Myślę, że proces umacniania dolara kończy się. Może złapiemy dołek w pierwszej połowie 2013, może EURUSD złapie parytet a może nie.

  OdpowiedzUsuń
 7. Analizy problemu wspólnego rynku patentowego niestety nie znalazłem, u nas nikomu nie zależy żeby to wyjaśnić/przedstawić i wyciągnąć wnioski. Na podstawie doniesień i wypowiedzi przedsiębiorców za chwilę się okażę, ze jesteśmy w ciemnej du...e z patentami, bo okaże się, że albo nas nie stać na patenty, albo cześć rzeczy które produkujemy zostały opatentowane przez konkurencję. Ustawa jet napisana pod koncerny zachodnie - to będzie kolejny etap zabijania naszych przedsiębiorstw. Spełni się wizja wielkiej rzeszy z zapleczem rolno-spożywczym i wielką montownią na wschód od Odry.

  Urzędnicy i politycy (koalicji) oczywiście są za, podobnie jak za Acta i innymi kagańcami na polską przedsiębiorczość!

  OdpowiedzUsuń
 8. Nie wierze, że takie rzeczy się dzieją, przecież Donek z Pinokiem świadomie zatapiają nasz kraj:

  "Referendum ws. przyjęcia euro mamy za sobą, ponieważ referendum akcesyjne było równocześnie akceptacją dla unii gospodarczo-walutowej - ocenił premier Donald Tusk po szczycie UE w Brukseli. Dodał, że rok 2013 będzie ważny dla budowy porozumienia wokół euro."

  http://biznes.onet.pl/tusk-nie-potrzeba-referendum-ws-przystapienia-do-e,18493,5331561,3030296,43,1,news-detal

  OdpowiedzUsuń
 9. troszkę offtopicowo, ale wole wrzucić pod najnowszym wpisem to więcej ludzi zobaczy :)

  http://www.forbes.pl/-mieszkanie-dla-mlodych-niedozwolona-pomoca-publiczna,artykuly,135779,1,1.html

  może być ciekawie hehe

  OdpowiedzUsuń
 10. Czy ktoś może potwierdzić, że dolar sukcesywnie dołuje? Czyżby kasa z Q3 dobrze wpływa na giełdy pompując ile się da?

  OdpowiedzUsuń
 11. Pomimo obniżki stóp procentowych złoty zyskuje dosyć wyraźnie i wczoraj na przykład dosyć intensywnie - zbliża się do kilkumiesięcznych minimów. Przyczyny?

  1. Druk dolara, który rozlewa się po świecie na różne aktywa
  2. Względny spokój polityczno-ekonomiczy w europie (media wyciszyły akcję z zadłużeniem Hiszpanii i Włoch, a o Francji w ogóle jakoś cicho)
  3. Interwencja BGK? Kucharz roku, chce mieć pewność, że będzie mógł na koniec pochwalić się niskim długiem (duża część zadłużenia jest w euro), żeby odtrąbić sukces ekipy rządzącej i zdobyć kilka punktów w sondażach.

  OdpowiedzUsuń
 12. @John Doe
  "Czy ktoś może potwierdzić, że dolar sukcesywnie dołuje? Czyżby kasa z Q3 dobrze wpływa na giełdy pompując ile się da?"

  No ja dałem wykres dnia pod koniec listopada kiedy pierwsze pieniądze z QE3 trafiły an rynek. JAk wiadać od tego czasu rynki rwą. Jak dla mnie qe3 na chwilę obecną działa.

  OdpowiedzUsuń
 13. @Moje kreski"
  "roszkę offtopicowo, ale wole wrzucić pod najnowszym wpisem to więcej ludzi zobaczy :)

  http://www.forbes.pl/-mieszkanie-dla-mlodych-niedozwolona-pomoca-publiczna,artykuly,135779,1,1.html"


  Trochę się tego boję. Bo to może być celowe zagranie po to y rozszerzyć program dolewając więcej pieniędzy. Oczywiście jak by całkowicie skasowali program - bomba.

  OdpowiedzUsuń


Komentując anonimowo - podpisz się. Łatwiej prowadzi się dyskusję.
SiP