03 grudnia 2012

MDM - konsultacje społeczne do projektu ustawy

Ze strony Min.Transportu, Budownictwa i Gospodarki Morskiej:Konsultacje społeczne projektu ustawy o pomocy państwa w nabyciu pierwszego mieszkania przez ludzi młodych
29 listopada br. Ministerstwo Transportu Budownictwa i Gospodarki Morskiej skierowało do konsultacji społecznych projekt ustawy o pomocy państwa w nabyciu pierwszego mieszkania - program "Mieszkanie dla Młodych". Konsultacje społeczne projektu ustawy poprzedzone były rozpoczętymi na początku listopada konsultacjami społecznymi projektu założeń. W ramach konsultacji projektu ustawy związki zawodowe i organizacje pracodawców mają 30 dni na zgłoszenie uwag do projektu, a pozostałe podmioty 14 dni od otrzymania projektu
Minister Transportu, Budownictwa i Gospodarki Morskiej Sławomir Nowak przedstawił koncepcję nowego programu, wspierającego młodych ludzi w zakupie pierwszego mieszkania w trakcie konferencji prasowej po II expose Premiera Donalda Tuska w połowie października br. Program "Mieszkanie dla Młodych" jest kierowany do młodych ludzi: małżeństw i osób samotnych (singli), do 35. roku życia i ma wesprzeć ich w zakupie pierwszego własnego mieszkania. 
Pomoc ma polegać na otrzymaniu 10% wartości odtworzeniowej do 50 m2 powierzchni mieszkania na pokrycie wkładu własnego przy zaciągnięciu kredytu hipotecznego na zakup własnego mieszkania. W sytuacji braku zdolności kredytowej do umowy kredytowej mogą przystąpić najbliżsi krewni beneficjenta. Finansowym wsparciem objęte będzie nabycie mieszkania na rynku pierwotnym, które będzie spełniać określone kryteria, m.in. powierzchniowe - jego wielkość nie może przekroczyć 75 m2, oraz cenowe - cena 1 m2 powierzchni użytkowej nie będzie mogła przekroczyć wysokości średniej dwóch ostatnio ogłoszonych wartości wskaźnika przeliczeniowego kosztu odtworzenia 1 m2 powierzchni użytkowej budynków mieszkalnych. Dodatkowym atutem planowanego rozwiązania jest jego prorodzinny charakter. W przypadku posiadania dziecka w momencie zakupu mieszkania wsparcie, o którym mowa powyżej, będzie wynosiło 15%. Jeżeli w rodzinie beneficjenta w ciągu 5 lat od dnia zakupu mieszkania urodzi się trzecie (lub kolejne) dziecko, będzie mógł się ubiegać o dodatkowe dofinansowanie w wysokości 5%.
Więcej na stronach tutaj, łącznie z pismami i projektem ustawy - klik.

Proponuję przygotować odpowiedź do Piotr Stycznia w tej sprawie. Pomysły na krytykę można zamieszczać w komentarzach lub przesłać na maila. Zachęcam m.in. do wymyślenia sposobów na obejście programu by pokazać jak dziurawy jest program. Prześlę je zbiorczo po zredagowaniu do Ministerstwa. 

10 komentarzy:

 1. Art. 6. Ust. 1. pkt 2.:
  kwota kredytu, o którym mowa w art. 3, stanowi co najmniej 50% ceny zakupu lokalu mieszkalnego, o której mowa w art. 5 ust. 1 pkt 3;

  pisałem o tym wcześniej, że to łatwo obejść biorąc kredyt > 50% LTV i spłacając go po otrzymaniu dopłaty. Prowizja za przedwczesną spłatę będzie kilkukrotnie niższa od kwoty dopłaty. Widać, że ten punkt został wymyślony na siłę, żeby program robił wrażenie niesienia pomocy "ubogim", ale jak wykle nie wyszło.

  OdpowiedzUsuń
 2. Wcześniej nie pisali nigdzie, że dopłata idzie na rachunek powierniczy, czyli jak rozumiem na spłatę kapitału. Człowiek tych pieniędzy w portfelu nie zobaczy (nici z wykończenia mieszkania za tą kasę, zapierniczaj do banku po następny kredyt, hahaha). Ciekawie to sobie wykombinowali. Przecież Państwo powinno zwiększyć wkład własny osoby korzystającej z programu, tak aby mogła wziąć tańszy kredyt, z niższym od pierwotnie zakładanego LTV. Niższe LTV oznacza niższą prowizję, ubezpieczenia itd - to jest na rękę człowiekowi. Ale nie, tutaj najpierw bierze się droższy kredyt, a później państwo wspaniałomyślnie spłąca jego cześć. Genialne! Już mi się nie chce tego czytać dalej, bawcie się dobrze :)

  OdpowiedzUsuń
 3. @c644
  SDoskonale to ujałeś. Ten program to kolejne wsparcie dla bankierów.

  OdpowiedzUsuń
 4. przeczytałem Art. 11 jeszcze raz i muszę się poprawić, choć artykuł ten jest napisany tak pokrętnie, że do końca nie jestem pewny czy wszystko dobrze zrozumiałem.

  Pieniądze z dopłaty idą z rachunku powierniczego jednak na konto dewelopera. Kupujący musi dopłacić do kredytu tą część wkładu własnego, której brakuje po uwzględnieniu dopłaty (chyba). Jeśli tak jest, to człowiekowi jednak zostanie w kieszeni to, co musiałby wydać na wkład własny w wysokości dopłaty. Nie ma informacji czy dopłata ma wpływ na LTV i badanie zdolności przy składaniu wniosku o kredyt, więc prawdopodobnie dostaniemy droższy kredyt, tak jak pisałem.

  Art. 11 nie tłumaczy natomiast sytuacji, gdy LTV jest 100%. Pieniądze trafia na rachunek i co się wtedy dzieje z dopłatą, bo deweloper nie dostanie przecież 110% wpłaconej kwoty. Bank sam spłaca sobie 10% kapitału, zwraca klientowi nadpłatę BGK, czy jak?

  OdpowiedzUsuń
 5. Jestem kawalerem lat 35, od roku bez pracy, ale zamierzam założyć rodzinę i kupić mieszkanie. Jakikolwiek sposób premiowania osób, będących w identycznej sytuacji, jak moja, ze względu na ich młodszy wiek, jest jawną dyskryminacją osób starszych. Nie jest wcale oczywiste, że osoba po 35 roku życia już się dorobiła, bądź, że już nie planuje dzieci. Oczywiste jest dla mnie, że lepiej by państwo pomogło młodym przez wspomaganie zakładania własnej działalności gospodarczej i wreszcie uporządkowanie finansów publicznych - odchudzenie państwa.

  OdpowiedzUsuń
 6. To PO prostu stara, sprawdzona metoda wyprowadzania kasy z budżetu za granicę. Grecy to dobrze POznali, a wydaje się, że Wy jeszcze nie .... ale dojrzejecie do tego niebawem .....
  Oddawanie za darmo rynku zbytu już się skończyło, a teraz drenuje się kieszenie ludzików już wprost poprzez bańki. Wszystko idzie na Wasze/nasze konto = dług rosnie bez ograniczeń i wydaje się, że wszyscy są zadowoleni. Cieszcie się dalej .... To w końcu Wasz wybór! POnowny!
  Wydawało się, że ... Myslenie nie boli .... Tylko się wydawało ...

  Lollar górą?!
  A jednak!

  OdpowiedzUsuń
 7. Po pierwsze, dlaczego dopłacaj tylko do kredytów? A jak ktoś jest młody ale nie potrzebuje kredytu to już nie dopłaca? Widać kogo tu wspieraja - nie młodych tylko deweloperów i bankierów.

  Po drugie, wsparcie tylko rynku pierwotnego jest kolejnym dowodem na to kogo wspieraja

  Po trzeice kto za to zapłaci? Bo ja się nie zgadzam aby wsparcie ww grup szlo z moich pieniedzy, czyli przyszlych podatkow czy dalszego zadluzania.

  OdpowiedzUsuń
 8. Jak myślicie, w sprzyjających warunkach, od kiedy mogłaby obowiązywać ta ustawa. Konsultacje społeczne kończą się na koniec grudnia, potem 2 tygodnie na pozostałe podmioty i projekt ustawy jest gotowy w połowie stycznia. Rozumiem, że musi zostać przegłosowany w Sejmie i po 14 dniach wchodzi w życie. Czyli realnie może to być np. luty/marzec. Czy źle na to patrzę?

  OdpowiedzUsuń
 9. Dlaczego tak jak w RNS w nowym programie nie jest brana pod uwagę sytuacja własnościowa na moment zaciągniecia kredytu?? To że ktos był/jest włascicielem mieszkania nie powinno skreslac go z otrzymania tej doplaty..

  OdpowiedzUsuń

 10. Mieszkanie dla młodych dopiero w 2014 roku?
  link

  OdpowiedzUsuń


Komentując anonimowo - podpisz się. Łatwiej prowadzi się dyskusję.
SiP