19 grudnia 2012

NBP - Analiza rynku nieruchomości - Informacja o cenach mieszkań i sytuacji na rynku nieruchomości mieszkaniowych w Polsce - III kwartał 2012

Dane surowe publikowane był już w listopadzie (link). Pojawił się jednak pełny raport (link), a zatem czas na jego publikację tutaj.Za NBP:


Wynika z niej, że w III kwartale 2012 r. miał miejsce dalszy niewielki spadek cen mieszkań na największych rynkach (ofertowych i transakcyjnych na rynku pierwotnym i wtórnym), co przy spadającej dostępności kredytów mieszkaniowych pozwoliło na utrzymanie popytu i sprzedaży mieszkań na rynkach pierwotnych na dotychczasowym poziomie.

Po raz pierwszy od 2009 r. doszło do zmniejszenia liczby mieszkań nowo wprowadzanych na rynek przez deweloperów. Zmniejszeniu uległy także liczba mieszkań noworozpoczynanych i liczba wydawanych pozwoleń na budowę. Wynika to głównie z przesunięcia przez deweloperów tegorocznej produkcji mieszkań na pierwsze półrocze w obawie przed tzw. ustawą deweloperską. Nadal jednak zapasy mieszkań na rynku co najmniej dwukrotnie przekraczają poziom uznawany za zrównoważony.

Z analizy modelowej wynika, że skumulowane marże zysku na noworozpoczynanych projektach deweloperskich zmniejszyły się. Mimo to sytuacja większości firm deweloperskich wydaje się być stabilna ze względu na dywersyfikację działalności i relatywnie niski poziom zadłużenia. Jednak obecna sytuacja w sektorze oraz ogólne spowolnienie gospodarcze będą generować dla nich problemy tj. spadek rentowności, a nawet straty i upadłości najsłabszych firm.

Kwartalny przyrost stanu należności od gospodarstw domowych z tytułu kredytów mieszkaniowych był na poziomie najniższym w ostatnich siedmiu latach. Wartość nowo podpisanych umów była natomiast najniższa od trzech lat. Banki od początku 2012 r. nie udzielały kredytów mieszkaniowych w walutach obcych. Obserwujemy także coraz większe kwartalne spadki stanu należności od gospodarstw domowych z tytułu kredytu mieszkaniowego w walutach obcych (po korekcie kursowej), co świadczyć może o spłatach bądź przewalutowaniu kredytów walutowych.

Saldo kredytów dla przedsiębiorstw na finansowanie nieruchomości rośnie, jednocześnie ich jakość ulega pogorszeniu, co jest konsekwencją sytuacji rynkowej.


7 komentarzy:

 1. Kto ma kupować te taniejące mieszkania i za co?
  Pisałem, że AmberGold to czubek góry ..... handlu złotem!?
  Oto kolejny przypadek niepanowania urzędów tego tu i teraz państwa nad czymkolwiek ...
  http://allegro.pl/show_user.php?uid=10465949&feedback_type=fb_recvd_neg&type=fb_all&p=2
  Poczucie bezkarnosci w tym k'raju tak jest POwszechne, że aż przerażające. Nikt nad niczym nie panuje. Giganci nie płacą małym i srednim, ci z kolei pracownikom (co najwyżej POd stołem!), a ci oszukują innych naiwnych, jak się tylko da. Co na to wbiórcy, którzy tak łatwo dali się nabrać na strachy, na Lachy, na starach przed IV RP? Niedługo sami poproszą swego niezastąpionego już "płemieła", by wprowadził stan wyjątkowy ....
  P.S.
  POliczmy ich wszystkich, tych nabranych i nabitych w butelkę, a ursonie złota góra niezadowolenia.
  Bankructwa to będzie chleb powszechny, a PKuczyński nadal w dobrym humorze, snuje swe reklamowe wpisy zadowolenia z rządzących.
  Tragiczne ale prawdziwe! Niestety!

  OdpowiedzUsuń
 2. przepraszam za off top, ale po kiego grzyba PISac wszedzie PO z duzej litery?

  OdpowiedzUsuń
 3. to chyba jakas nowa forma szcunku, obserwuje sie ostatnio 2 formacje fanatykow PISdowców i POpaprańców należących do tego samego nurtu religii urzedniczo rozdawniczej :)

  OdpowiedzUsuń
 4. nawet kiedy sam komentarz jest merytorycznie OK, to podkreslenia kapitalkami znanych liter, wywoluja u mnie reakcje podobna do komentarzy pisanych z caps lock-iem.

  Wracajac do nieruchomosci, w Norwegii ceny caly czas rosna, http://bit.ly/VWb6kw , w Islandii tam gdzie mieszkam, w sumie tez, ale nominalnie tylko.

  Teraz troche z innej beczki, pomimo ze nie jestem inwestorem gieldowym lubie czytac tego bloga, bardzo dobra robota SIP... pozdrowienia

  OdpowiedzUsuń
 5. "Nadchodzi luzowanie w kredytach hipotecznych."

  http://na-plus.blogspot.com/2012/12/nadchodzi-luzowanie-w-kredytach.html

  Ciekaw jestem czy to będzie miało jakiś wpływ na ceny mieszkań i czy rozkreci na nowo akcje kredytowa.
  Ja jestem sceptycznie nastawiony.

  OdpowiedzUsuń
 6. "dla ekspozycji kredytowych zabezpieczonych na nieruchomościach mieszkalnych maksymalny poziom LtV nie powinien przekraczać 80% lub 90% jeżeli część ekspozycji przekraczająca 80% LtV jest odpowiednio ubezpieczona, z ustaleniem okresów przejściowych (do końca 2013 – 100%; 2014 – 90%; od 2015 – 80/90%)"

  To jest luzowanie? Haha, to będzie masakra, z rynku hipotecznego wyparuje ok. 25% klientów, już trąbią o tym w mediach. I prawidłowo.

  OdpowiedzUsuń
 7. @c644

  prawidlowo, ze w mediach mowia czy prawidlowo ze wyparuje tych 25%

  bo wg. mnie im mniej kredyciarzy tym lepiej.
  moze w koncu ceny zaczna konkretnie spadac.

  OdpowiedzUsuń


Komentując anonimowo - podpisz się. Łatwiej prowadzi się dyskusję.
SiP