28 czerwca 2012

Trading-Room: tydzień 26 - czerwiec 2012

Najlepszy zespół ds tradingu czy analizy technicznej w europie w ramach brokerów (THOMSON REUTERS 2012 EXTEL SURVEY) zwraca uwagę, iż lipiec może nie być najlepszy dla ryzykownych aktywów. 

Liczba dnia - 157 tysięcy

Za Dziennik Gazeta Prawda: Komornicy zajmują coraz więcej domów

Kwintesencja Europy - chory Cypr obejmuje przewodnictwo w UE

Cypr 1 lipca obejmuje przewodnictwo w UE. W obecnym tygodniu wystąpił o pomoc i jest już 5 krajem który potrzebuje pieniędzy (klik).

27 czerwca 2012

Artykuł 125 Traktatu o funkcjonowaniu Unii Europejskiej - Niemcy

Bardzo podoba mi się stanowisko Niemiec w obecnym "kryzysie" strefy euro. Niemcy, w przeciwieństwie do państw południowych czy Polski, nie chcą obchodzić zapisów. Nie interesuje ich "innowacyjne podejście" by obejść zapisy w traktatach i trzymają się jego zapisów lub nawet "ducha" czy "zamysłu autorów". Mi osobiście nie podoba się podejście PIIGS czy chociażby Polski w kontekście zapisów o progach zadłużenia zapisanych w konstytucji. Polski rząd stara się zapisy obchodzić stosując kreatywną księgowość (Fundusz Drogowy itd), a Niemcy trzymają się po prostu zapisów. Niemcy nie są przeciwne (w mojej ocenie) zmianie traktatów i są otwarte na ich zmiany (tutaj zacytuję ostatni nagłówek z Niemiec: German Chancellor Merkel says she will ask EU countries if they are ready for treaty changes and will tell other leaders that time is of the essence) . Niemcy nie chcą po prostu by wprowadzić tylnymi drzwiami unię zadłużenia, bez możliwości jej kontroli i sprzecznie z zapisami. Tutaj polecam artykuł 125 Traktatu o funkcjonowaniu Unii Europejskiej, który mówi wyraźnie:

25 czerwca 2012

Liczba dnia - 2 biliony i wspólny dług Niemiec

Dług publiczny Niemiec przekroczył 2 biliony euro

24 czerwca 2012

Wykres dnia - Indyjska rupia - rekordy słabości

Dzisiaj wracam do indyjskiej rupii (INR). W stosunku do dolara bije ona rekordy słabości:

Miedź i Chiny - manipulacja danymi oraz kluczowa kreska

Pisałem już o końcu supercyklu na surowcach (klik). Pisałem również o kosztach produkcji miedzi (klik). Pisałem również o przyczynach wzrostu cen miedzi i co spowoduje spadki. Tym razem, o czym pisałem kilka dni temu w komentarzach, zalecam śledzić ten prosty wykres:

22 czerwca 2012

Wykres dnia - rynek nieruchomości w USA dołek ma za sobą - kolejne wykresy

Kolejne wykresy dnia po poprzednich (klik) na temat amerykańskiego rynku nieruchomości.

20 czerwca 2012

Liczba dnia - 267 mld dolarów - Twist II

FOMC zde­cy­do­wał dzisiaj o wydłużeniu tzw ope­ra­cji Twist do końca roku 2012.

Zanika panika na europejskim rynku

Właściwie kolejny wykres dnia, ale zostawię to jako wpis, chociaż krótki. O niżej wyrysowanych wskaźnikach pisałem nie raz i dawałem też linki do blooma gdzie można je śledzić na bieżąco. Widać wyraźnie poprawę nastrojów na europejskim rynku.

Wykres dnia - rynek nieruchomości w USA dołek ma za sobą

Pisałem rok temu, że właśnie formowane jest dno na rynku nieruchomości w USA. Ostatnie dane z rynku wskazują, iż rynek powoli podnosi się z kolan m.in. za sprawą FED i po części z powodu kryzysu w strefie euro, który przyczynił się do niższego oprocentowania kredytów hipotecznych.

18 czerwca 2012

Francja - historyczny moment - socjaliści mają pełnię władzy!

Mamy historyczny moment we Francji - po raz pierwszy po drugiej wojnie socjalistyczny Prezydent Francji (Fr.Hollande) ma za sobą większość absolutną (ale nie 2/3!) w niższej izbie Parlamentu (już posiada większość w wyżej izbie). 10 i 17 czerwca 2012 roku odbyły się dwie tury wyborów do Zgromadzenia Narodowego ( fr. Assemblée nationale, ang. National Assembly of France) i znamy już wyniki. Socjaliści obecnie we Francji uzyskali pełnię władzy.

11 czerwca 2012

Sprawa Rns - wpływ programu na ceny mieszkań

Różnego rodzaju mędrcy (patrz specjaliści z poprzedniego wpisu) w tym oczywiście politycy jak Pan Janusz Piechociński z PSL oraz oczywiście "deweloperzy" uparcie twierdzą, że programy rządowe finansujące zakup mieszkania są dobre dla rynku nieruchomości.

Przeżyjmy to jeszcze raz - odcinek 2 - analitycy i euro 2012

To kolejny wpis z serii "przeżyjmy to jeszcze raz"....

Czy ktoś pamięta piękne nagonki sprzedawców (analityków) i sprzedawców kredytów (doradców kredytowych) z Home Broker, Money expert i innych, którzy straszyli wzrostem cen mieszkań i wynajmu z powodu euro 2012?

10 czerwca 2012

Wykres dnia - QE3 - prawdopodobieństwo

Nomura na bazie kilku wskaźników, w tym:
  • Nomura’s USD Overall Surprise Index
  • The Fed’s 5-year forward breakeven inflation rate
  • rated corporate credit spread


stworzył syntetyczny wskaźnik określający prawdopodobieństwo QE3. 

09 czerwca 2012

Hiszpania prosi o pomoc. Polscy decydenci popełnili błąd.

Stało się. Hiszpania, czwarty z kolei kraj w Strefie Euro, wystąpi o pomoc finansową (klikklik). Kryzys w europie trwa w najlepsze, a zaczęło się niby niewinnie od Grecji w maju 2010, a następnie Irlandii i Portugalii. Po prawie trzech godzinach negocjacji decyzja zapadła podczas sobotniej telekonferencji eurogrupy z udziałem Dyrektora Zarządzającego MFW Christine Lagarde.

Fundusze Inwestycyjne - czerwiec 2011

Najnowszy numer TFI od Spinnakera01 dotyczy funduszy pieniężnych oraz bankructwa PBG. Z braku czasu dokument osadzam w scribd poniżej gdyż nie mam czasu na przeklepanie dokumentu w formie HTML.

08 czerwca 2012

Nie będzie QE3, a Zero Knowledge znowu kłamie

Zero Knowledge aka Zero Credo aka Zero Hedge znowu standardowo wyprodukował głupoty. Tym razem poszło o oczekiwania inflacyjne w przyszłości, cenę złota ale i QE3 (w innym poście). Jestem jak zdarta płyta (pisałem o tym już z 50 razy) - nie będzie QE3

01 czerwca 2012

Wykres dnia - FTSE MIB - Włochy - 2009

Włoski indeks bluechipów właśnie zaczyna flirtować z dołkiem z 2009 roku.

Liczba dnia - 7% - nieruchomości

Dzisiejsze liczby od NBP.

ChRL eksportuje miedź - ale się porobiło!

Co za czasy - spółki z ChRL przystąpiły do eksportu miedzi by pokryć krótkie pozycje!