05 stycznia 2013

Amerykańska gospodarka ma się coraz lepiej - powtórna wizyta #1

W nawiązaniu do poprzedniego wpisu o coraz lepszym stanie gospodarki USA (link) jak i informacji na tym blogu sprzed ponad pół roku o ustanowionym dołku na rynku nieruchomości  USA (link1, link2) czas odwiedzić mojego jednego z najbardziej ulubionych blogerów o nastawieniu pozytywnym do gospodarki (link).Seria wykresów, które mówią same za siebie.
Najważniejsza sprawa dla amerykańskiej gospodarki 2013 to nadchodząca kwestia cięć wydatków i limitu długu. Wszystko powinno się wyjaśnić w pierwszym kwartale. Miłośnikom metali szlachetnych zalecam trzymanie kciuków za wykolejenie się amerykańskiej gospodarki. Jej bowiem obecny rozkwit jest jedną z głównych przyczyn spadającej wyceny złota, przynajmniej wg Goldiego (link)

16 komentarzy:

 1. @ SiP

  Ależ ja na ten przykład nie mam problemu z tym, żeby się gospodarka wykoleiła w krótkim czasie. Dla mnie optymalny moment to 2015 rok. A wcześniej może jak dla mnie trwać ta konsolidacja. Ja po prostu nie mam zamiaru ryzykować i czekać w sytuacji, kiedy "END GAME" trwa i muzyka może przestać grać z dnia na dzień. Wystarczy, że Chińczyk w marcu poprosi o dostawę tych 250 mln oz. srebra od JPM, o które pewnie będą mieli zakład na papierowym rynku. Ze złotem nie ma tego problemu póki co, gdyż zapewne złoto ponad połowy europejskich krajów przechowujących je w Anglii, pojechało już do Chin, ale jeszcze pewnie trochę do wysłania zostało, zanim zabraknie. Ale srebro idzie z grubsza na bieżąco, więc 250 mln oz. oznaczałoby, że przez następny kwartał amerykanie musieliby skupić CAŁE (w tym również chińskie!) wydobycie i odzysk) srebro, a przemysł, jubilerzy i inwestorzy dokładnie ani 1 uncji. Tak wygląda z grubsza rynek srebra. W kolejnych latach popyt ze strony chin,indii i japonii będzie jeszcze bardziej rósł, zatem walka o srebro będzie cały czas zacięta. Wystarczy, że popyt inwestycyjny nie spadnie (bo jak wzrośnie, to może też być pozamiatane).

  OdpowiedzUsuń
 2. A żeby nie było aż tak kolorowo, to proszę:

  http://theeconomiccollapseblog.com/archives/75-economic-numbers-from-2012-that-are-almost-too-crazy-to-believe

  OdpowiedzUsuń
 3. @przemofree
  o tym ze nie jest super kolorowo to ja wiem. to nie byl wpis gloryfikujacy gospodarkę amerykasnka a pokazanie ze nie jest tak zle jak maluja to media czy goldbugi

  OdpowiedzUsuń
 4. to wszystko robione deficytem 10% pkb
  czyli peiniedzmi ktorych nie ma w gospodarce i trzeba je pozyczyc albo nadrukowac
  10%pkb daje taki nedzny rezultat
  wiecie ile to jest 10% pkb , to jest gora dodatkowej kasy ktorej normalnie nie ma

  dlug wynosi juz 110% pkb
  i co dalej?

  z podatkow maja 100mld
  z ciec drugie tyle
  razem deficyt spadnie do 8,5%pkb

  jak zetna wiecej deficytu to recesja


  OdpowiedzUsuń
 5. http://www.bloomberg.com/news/2013-01-05/lagarde-says-debt-ceiling-euro-crisis-threaten-global-growth.html

  i to ma byc rozwiazanie ?
  zadluzajmy sie dalej w temie 8%pkb rocznie?

  czy widzcie te ciagla ucieczke przed cieciami wydatkow?
  gdzie ich to zaprowadzi?

  lekartwem na recesje jest zwikeszenie zadluzenia panstwa?
  do ilu % pkb?

  lekarstwem na zbyt duzy dlug ma byc jego zwiekszenie?

  kary za dodruk nei bylo bo startowali z 70% pkb ale ona nadejdzie
  niech dobija do 120%
  zobaczymy jak beda wtedy spiewac
  pod tym katem 2013 bedzie ciekawy

  ile mozna utrzymywac obligacje i akcje tak samo wysoko?
  ile czasu mozna trzymac dwie przeciwstawne klasy aktywow w gorze?
  od polowy zeszlego roku rosly obie klasy jednoczesnie
  i co teraz?

  szkoda strzepic jezyk

  OdpowiedzUsuń
 6. http://www.bloomberg.com/news/2013-01-05/obama-says-rich-should-pay-more-taxes-through-fewer-loopholes.html

  powinna byc negatywna reakcja rynku akcji w poniedzialek bo obama powiezial ze chce zabrac ulgi korporacjom

  OdpowiedzUsuń
 7. Oto co Bill Gross ma do powiedzenia na temat obecnych wydarzeń:

  http://www.pimco.com/EN/Insights/Pages/Money-for-Nothin-Writing-Checks-for-Free.aspx

  OdpowiedzUsuń
 8. @Przemofree

  MA tyle do powiedzenia ze kiedys beda tego konsekwencje (QE) a teraz masa pieniedzy trafia z fed z powrotem do UST (zysk FED) i kasa jest za darmo.

  Ja regularnie czytam gross jak i same pimco. mam ich newsleeter z viewpoint, positioning i strategy.

  OdpowiedzUsuń
 9. @ SiP

  Ja nie komentowałem co ma Gross do powiedzenia. Pozostawiłem to wszystkim chętnym do przeczytania. Jeśli jednak chcesz pogadać, to zwróciłeś zapewne uwagę, że powiedział nieco łagodniej to samo co mówi Peter Schiff, czy ja czasem napiszę. Drukowanie pieniędzy nie jest remedium na nic, mało tego ma bardzo poważne konsekwencje inflacyjne. Pan Gross wytłuścił nawet taki oto fragment:
  "The future price tag of printing six trillion dollars’ worth of checks comes in the form of inflation and devaluation of currencies either relative to each other, or to commodities in less limitless supply such as oil or gold."
  Moim zdaniem nie do końca wziął pod uwagę wszystkie fakty. Bardzo ważne jest to o czym Ty wielokrotnie pisałeś a więc rodzaj aktywa pod jakie banki centralne dają dalej pieniądze do banków. Jeśli bowiem po cichu bailout-ują te banki skupując szmelc z ich bilansów, to de facto część z wydrukowanych pieniędzy systematycznie zasila gospodarkę i wspiera procesy inflacyjne. A nie są to kwoty, jakie można pominąć (słynna lista 16T$, jaka wyszła podczas powierzchownego sprawdzenia ksiąg FED-u).

  OdpowiedzUsuń
 10. Najważniejsza jest konkluzja. Bill Gross, czy Ray Dalio to nie są płoteczki goldbugi zbierające swoimi małymi silnymi rączkami metal. To są rekiny, które jeśli wejdą na rynek srebra z miejsca wywrócą go do góry nogami. Są to też osoby bardzo wpływowe i z ich zdaniem liczy się sporo ludzi na świecie. Tak więc ja sobie życzę, żeby jeszcze chwilę zaczekali zanim wejdą w Ag, gdyż jeszcze nadal chcę pozbierać troszkę metalu - tak do 2014 chociaż.

  OdpowiedzUsuń
 11. Ja liczę, ze będą w stanie dołować cenę tak gdzieś do 2016 roku, ale 2014 tez mógłby być. Do tego czasu tak na emeryturkę w sam raz by mi wystarczyło. Świetna alternatywa dla ZUSu, a Tusk wtedy może sobie podnosić wiek emerytalny nawet do 100 lat, mnie to już i tak nie będzie dotyczyć.

  OdpowiedzUsuń
 12. To , że gospodarka USA się poprawia nie ulega wątpliwości. Wiele wskaźników jest na poziomie z 2000 roku. Co było później na giełdzie niech każdy sam sprawdzi :) .
  Dobry stan gospodarki to jedno, a zadłużenie to drugie.
  Może się mylę i nie mam racji, ale ... moim zdaniem taki dodruk jaki nastąpił powinien zakończyć się wielkim BUUUUM !!!
  Ale kiedy i czy w ogóle ? Któż to wie ?

  OdpowiedzUsuń
 13. Ap-ropo poprawy sytuacji amerykańskiej gospodarki. Proszę spojrzeć na pierwszy wykres na tej stronie, który pokazuje szybkość z jaka krąży pieniądz w amerykańskiej gospodarce. Spadek jest niesamowity. Przebite zostały nawet dołki z lat 70. To jasno pokazuje z jak dużym kryzysem mamy do czynienia i dlaczego inflacja mimo kolejnych rund dodruku pozostaje niska. Co z tego, ze drukują jak pieniądz nie krąży w gospodarce. To by było na tyle jeśli chodzi o spodziewane ożywienie gospodarcze. Kryzys się pogłębia.

  http://independenttrader.pl/artykuly/61

  OdpowiedzUsuń
 14. @Thomas
  Velocity oblicza się dzieląc sume transakcji przez ilość pieniądza. W tym przypadku M2. Jak w ostatnich latach M2 mocno wzrosło to siłą rzeczy spadło velocity i nie sądzę, żeby dało się z tego wyciągać jakiekolwiek wnioski.

  OdpowiedzUsuń
 15. Przyczyny są u Zerohedge:
  http://www.zerohedge.com/news/2013-01-07/dear-steve-liesman-here-how-us-financial-system-really-works

  Ale jest też tak, że nie ma chęci ze strony main street na branie tej kasy, więc @Thomas ma rację. Jak by była chęć, to JPM nie tracił by 5 mld $ na hazard, mogąc zarobić odsetki pewnie.

  OdpowiedzUsuń
 16. Sprzedaż srebrnych orzełków z US Mint dnia 07.01.2013 osiągnęła niebotyczne 3,937 mln sztuk, co odpowiada z grubsza 11,7% sprzedaży ROCZNEJ z 2012 roku. W JEDEN DZIEŃ!!!

  http://www.usmint.gov/mint_programs/american_eagles/?action=sales

  OdpowiedzUsuń


Komentując anonimowo - podpisz się. Łatwiej prowadzi się dyskusję.
SiP