16 stycznia 2013

FED testuje swoje narzędzia

W nawiązaniu do "FED ma narzędzia by ograniczyć płynność na rynkach" dzisiaj nowojorski oddział FED wydał komunikat o przystąpieniu do testów narzędzia ściągającego płynność z rynków. Pierwsze testy miały miejsce w sierpniu 2012. Tym razem jest to drugie podejście do tematu.. Więcej w informacji po angielsku

Statement Regarding Repurchase Agreements

In November 2009, the Federal Open Market Committee (FOMC) authorized the New York Fed to undertake reverse repurchase transactions (reverse repos) for the purpose of testing operational readiness. The New York Fed has undertaken several such transactions, each one announced on the Markets section of the Bank’s website.

At its meeting in June 2012, the FOMC amended the Authorization for Domestic Open Market Operations to authorize the New York Fed to undertake certain open market transactions—outright purchase and sale of securities, and repos, in addition to reverse repos—for the purpose of testing operational readiness.

The New York Fed intends to conduct its second series of small-value repos in the near future. The repos will be conducted only with the Primary Dealers and will use all eligible collateral types. The first series of small value repo operations was conducted in August, 2012. Aside from these exercises, the New York Fed has not conducted a repo since December 30, 2008.

Like the earlier reverse repo operational readiness exercises, this work is a matter of prudent advance planning by the Federal Reserve. The operations have been designed to have no material impact on the availability of reserves or on market rates. Specifically, the aggregate amount of outstanding repo transactions will be very small relative to the level of excess reserves, and the transactions will be conducted at current market rates.

These operations do not represent a change in the stance of monetary policy, and no inference should be drawn about the timing of any change in the stance of monetary policy in the future.

The results of these operations will be posted on the public website of the Federal Reserve Bank of New York, together with the results for other temporary open market operations. The outstanding amount of repo is reported as a factor supplying reserves in Table 1 in the Federal Reserve's H.4.1 statistical release and as an asset items in Tables 8 and 9 of that release.
Źródło:NY FED

45 komentarzy:

 1. Końcówka 2013 będzie bardzo ciekawa w USA.

  OdpowiedzUsuń
 2. No doszło do tego, że amerykański RZĄD ma wybić platynową monetę o nominale 1BLN $ (po ichniemu 1T) i przekazać FED-owi. To podobno ma zmniejszyć zadłużenie i odsunąć się od klifu. Pomysłodawca Krugman.

  Był już taki prezydent co chciał sam drukować dolary bez pomocy FED ale go zastrzelili. Co teraz?

  OdpowiedzUsuń
 3. @SM
  oficjalnie przecież ten pomysł odrzucili
  Treasury: No, we won't mint $1 trillion platinum coin to avoid debt ceiling
  http://nbcpolitics.nbcnews.com/_news/2013/01/12/16483394-treasury-no-we-wont-mint-1-trillion-platinum-coin-to-avoid-debt-ceiling?lite


  Takie wiadomosci to idealne warunki do pływania dla złotomaniaków

  OdpowiedzUsuń
 4. A propo's złotomaniaków. Słyszeliście wczoraj, że Bundesbank postanowił ściągnąć swoje złoto przechowywane w Forcie Knox do Niemiec ?

  http://euro.bankier.pl/news/article.html?article_id=2737724

  Może być i strasznie i śmiesznie.
  Jeśli Amerykanie nie mają tego złota to może być ostro na giełdzie surowcowej.
  Pewnie jeśli nie maja to będą próbować przesunąć termin oddania.
  Nawet nie próbuję przewidzieć co się może zdarzyć, ale ... tak sobie myślę, że lekkiego longa na złocie to chyba można brać już w ciemno :)

  OdpowiedzUsuń
 5. @ SiP
  złotomaniacy pasjonowali się tym absurdem jakieś 2 tyg temu. Od dwóch dni cisza w temacie, po tym jak ten balon próbny został zmasakrowany na wszystkie strony.

  OdpowiedzUsuń
 6. @ Mariusz

  To złoto (kilkaset ton), które gdyby leżało w Fort Knox i Londynie, mogłoby zostać spokojnie dostarczone w ciągu najbliższych 3-6 miesięcy. Logistycznie operacja nie stanowi specjalnego problemu. Trzeba tylko zabezpieczeń odpowiednich. Być może nawet tak się stanie.
  Natomiast wskazany termin do 2020 rodzi nieprawdopodobne spekulacje.

  Ale nie to jest najważniejsze - najważniejsze jest to, że po pierwsze i najważniejsze BANKI CENTRALNE SOBIE NIE UFAJĄ. I trochę się dziwię, że u SiP-a nie ma na ten temat wpisu. ;)
  Bo możliwa jest teraz lawina, począwszy od holendrów, którzy już też sprawą się interesują, a skończywszy na wszystkich innych krajach, a jest ich naprawdę wiele.
  Ciekawe co się wówczas stanie, chyba będą skolejkowani aż do 2138roku, pytanie czy wolframu starczy, hahahaha ;)

  OdpowiedzUsuń
 7. @ Mariusz

  A Twoja reakcja jest niemalże prawidłowa. Niemalże - gdyż niemalże na pewno nie ma wystarczającej ilości złota, żeby obsłużyć nim wszystkich, którzy by je chcieli. Złoto musi się przewartościować i to bardzo zdrowo vs. fiat.
  Ale najbardziej prawdopodobny scenariusz jest taki, że jak skończy się muzyka to krzeseł nie starczy nawet dla połowy sali (to ci z papierowym złotem typu ETF GLD). Wówczas ci z "I owe you" wartym papier na którym będzie to zapisane mogą być bardzo zdziwieni.

  OdpowiedzUsuń
 8. No i na dokładkę RACE TO DEBASE:

  http://www.bloomberg.com/news/2013-01-16/russia-says-world-is-nearing-currency-war-as-europe-joins.html

  OdpowiedzUsuń
 9. @Mariusz
  "Słyszeliście wczoraj, że Bundesbank postanowił ściągnąć swoje złoto przechowywane w Forcie Knox do Niemiec ?

  http://euro.bankier.pl/news/article.html?article_id=2737724

  Może być i strasznie i śmiesznie.
  Jeśli Amerykanie nie mają tego złota to może być ostro na giełdzie surowcowej.
  Pewnie jeśli nie maja to będą próbować przesunąć termin oddania.
  Nawet nie próbuję przewidzieć co się może zdarzyć, ale ... tak sobie myślę, że lekkiego longa na złocie to chyba można brać już w ciemno :)"


  Cześć,
  rozumiem że czytasz nagłówki bo nie zauważyłeś że mają na transfer 7 lat. Jeśli tak im nie ufają to skąd tyle czasu? Kolejny bullshit.

  OdpowiedzUsuń
 10. @przemofree
  "złotomaniacy pasjonowali się tym absurdem jakieś 2 tyg temu. Od dwóch dni cisza w temacie, po tym jak ten balon próbny został zmasakrowany na wszystkie strony."

  Cześć,
  A czy ja coś takiego napisałem? Internauta SM zrobił wrzutkę więc mu ją sprostowałem. Jasne że to stare.

  OdpowiedzUsuń
 11. @przemofree
  "Ale nie to jest najważniejsze - najważniejsze jest to, że po pierwsze i najważniejsze BANKI CENTRALNE SOBIE NIE UFAJĄ."

  Skąd takie wnioski? Mi to trochę przypomina wyśmiewanie TVN przez prawicę czy GW - czytasz i już wiesz jak masz myśleć i mówić. Podobnie jest z ZH.

  Takie wnioski są bezpodstawne. Znasz koszty przechowywania złota w USA? Dlaczego tylko część? Akurat to wiadomo, bo zostawiają sporą część by mieć ułątwione "zastawianie" złota pod transakcje. Jak by nie ufali to wszystko by sprzątneli.  "Bo możliwa jest teraz lawina, począwszy od holendrów, którzy już też sprawą się interesują, a skończywszy na wszystkich innych krajach, a jest ich naprawdę wiele."

  Jacy holendrzy? Że partia opozycyjna wystosowała taki apel? To śmiało, niech Korwin Mikke tak napisze na blogu, pójdzie to w media i rozumiem że to oznacza że Polacy interesują się sprawą. Dobre.

  OdpowiedzUsuń
 12. @przemofree
  "przemofree pisze...
  No i na dokładkę RACE TO DEBASE:"

  A to jest zabawne i pokazuje najwyższy poziom hipokryzji Rosjan.
  Rosjanie słyną tak jak Chińczycy z zaniżania wartości swojej waluty. Się przestraszyli że stracą wpływy z exportu gazu do euro i nic więcej. Grunt to machać szabelką i oskarżąć innych, a nóż się kawałek błota przyklei. Co niektórzy już się z tego cieszą.

  OdpowiedzUsuń
 13. @Rafał Hirsch

  Obecny trend wskazuje że bezrobocie spadnie do 6.5% w usa w połowie 2014. Faktycznie przełom 2013/2014 i jego pierwsza połowa maluje cię ciekawie.

  OdpowiedzUsuń
 14. @ SiP

  Gdyby sobie ufały, Chavez nie wziąłby swojego złota, a teraz Niemiaszki nie brałyby swojego. I nie rozbawiaj mnie proszę kosztami przechowania. Więcej rocznie kosztują nowe krawaty Zarządu Budesbanku, nie wspominając już o butach :)

  A z resztą to nie ma znaczenia. Jeśli chcesz to interpretować, że ze względu na koszty przechowania BuBa zdecydował się zmniejszyć swoje zapasy w Fort Knox o kilkaset ton, to jeśli pod tym samym pozorem zrobią to inne nacje, nie przeszkadza mi to.

  A o braku zaufania między Bankami Centralnymi wczoraj Bill Gross na Twiterze napisał, ale rozumiem, że to oznacza, że się biedak ZH naczytał.
  Może jakby czytał Twojego bloga, to by takich głupot nie wypisywał :)

  OdpowiedzUsuń
 15. @SiP
  Ten artykuł został zedytowany. Wcześniej przeczytałem, że połowę złota Niemcy odbiorą do końca 2013.
  Nie wiem czy faktycznie Niemcy zechcą odebrać swoje złoto, ale wiem jedno :
  rynkami rządzi plotka, a słynna maksyma giełdowa mówi : "kupuj plotki, sprzedaj fakty".
  Nie zachęcam do brania longa na złocie, ale poważnie się nad tym zastanawiam. Może wyczekam krótką korektę i łyknę małego longa i zobaczę jak się potoczy ta historia.

  OdpowiedzUsuń
 16. @przemofree
  "Gdyby sobie ufały, Chavez nie wziąłby swojego złota, a teraz Niemiaszki nie brałyby swojego"

  Dla mnie to jakiś żart to co napisałeś. Nie wiem jak można wyciągać wnioski na bazie zachowania Chaveza. Wcale mu się nie dziwię tak jak i innym dyktatorom a la Kadafiemu w Libii któremu złoto zabrali.
  Każdy dyktator czy po prostu rząd który żyje w konflikcie z zachodem powinien trzymać złoto u siebie w sejfie.

  Tylko tu jest problem. Jesli poza granicami to CIA skonfiskuje, jesli w pałacu to przyjdzie Nave Seals i powynosi. Jak widać złoto kiepsko się tu sprawuje


  Co do reszty Twojej wypowiedzi to nadal twierdzę że wyciągasz błędne wnioski. Jeszcze raz napiszę. Gdyby Buba się czegoś bał zabrał by CAŁE złoto i zarządał natychmiastowej dostawy a nie na rok 2020 i tylko fragmentu.

  OdpowiedzUsuń
 17. @mariusz
  notowania złota to co innego. Pisałem przecież ostatnio że to ostatni moment na zwyżki. Ciągle złoto broni SMA 100 na tygodniowym a ostatnio przeszli SMA55 więc jakiś potencjał jest. Na razie jednak porusza się w szerokim kanale spadkowym. Muszą przebić 1710 aby wyglądało to lepiej.

  OdpowiedzUsuń
 18. @SiP
  Co do złota to nie zająłbym na nim długoterminowej pozycji w żadnym kierunku. Od niemal roku nie mam koncepcji co do jego dalszego kierunku. Bardzo dużo urosło więc niby powinno spadać, ale ... mam obawę przed zajmowaniem szorta na dłuższy okres. Każda pozycja na złocie to max 2 tygodnie i obowiązkowo z SL.

  OdpowiedzUsuń
 19. @ SiP

  "CIA skonfiskuje, jesli w pałacu to przyjdzie Nave Seals i powynosi"

  Trafiłeś w punkt - gdyby nie grabieże dokonywane na całym świecie dawno już nie mieliby czego rzucać na rynek, żeby dołować ceny.
  Problem polega na skali obecnego ssania metalu przez Azję. Nie da się złupić naraz tylu krajów, żeby móc zaspokoić popyt z Chin i Rosji, a za chwilę z Japonii.

  A co do Niemiec - nie będę już nic dodawał. Moim zdaniem lawina ruszyła, a efekty powinniśmy obserwować w najbliższym roku. Jeśli więcej banków centralnych będzie chciało "przyciąć koszty" przechowania, oznaczało będzie, że pewnie austerity dosięga nawet tak wysokie kręgi ;)

  OdpowiedzUsuń
 20. @ Mariusz

  Żeby bawić się na "papierowym złocie" trzeba mieć naprawdę mocne jaja i duży depozyt. Banksterzy co jakiś czas przeprowadzają akcję sprawdzenia głębokości depozytów SL.
  Moim zdaniem nie jest rozsądne granie na złocie/srebrze papierowym i szczerze Ci je odradzam.

  OdpowiedzUsuń
 21. @Przemofree
  Granie na kontraktach na złoto jest tak samo ryzykowne jak granie na innych kontraktach. kwestia AT i dobrego stawiania SL.

  OdpowiedzUsuń
 22. @przemo
  Za fizyczny metal musisz zawsze wyłożyć 100%, więc gdzie tu jakaś przewaga nad kontraktami? Przecież też możesz położyć 100% bez stop loss.

  OdpowiedzUsuń
 23. @ ikti

  Ja bardziej w sumie mam na myśli srebro, gdzie doświadczenie uczy, że czyszczą ludziom depo, że hej!

  Jeśli chodzi o stosunek 1-1 i ustawienie SL bardzo nisko, to oczywiście jest to jakaś strategia, która uchroni Cię przed większością ich zagrywek. Niemniej w 2009 roku srebro papierowe spadło poniżej 10$. A z tego co mówią wszystkie silverbugi, nie dało się w owym czasie dostać żadnej znaczącej ilości poniżej 15$.
  Kolejny aspekt jest tak oczywisty, że aż nie chce mi się pisać - cena papierowa może spaść do 0,01$ nawet jutro. I wszyscy kupujący nawet po 1$ zostaną bez kasy. Bierzesz fizyczną dostawę i przestajesz się interesować na długie miesiące fluktuacjami.

  A propos fizycznych dostaw - WŁAŚNIE US MINT WSTRZYMAŁA SPRZEDAŻ SILVER EAGLES z powodu zbyt dużego popytu zgłoszonego przez Primary Dealers. Sprzedali przez 9 dni handlu ponad 6 mln uncji i nie są w stanie obsłużyć zamówień aż do 28.01. No to się teraz zacznie, hahahaha :)
  Swoją drogą przez te 9 dni sprzedali niemal największą ilość uncji w historii :)

  OdpowiedzUsuń
 24. Jak to mówi pewne mądre powiedzenie: "THINGS MOVE SLOWLY UNTIL THEY START MOVING FAST"
  No to teraz czekamy na backwardation.
  W końcu Eric Sprott doczekał się momentu, który tak bardzo wyglądał:

  http://www.youtube.com/watch?v=RrMTzYvGEr4

  OdpowiedzUsuń
 25. @przemofree
  Przypomnij mi Przemo ile razy Zerohedge informował w swojej historii o wstrzymaniu sprzedaży monet przez dostawców, np US Mint?

  Jak sobie sprawdzisz to i masz moją odpowiedź. Dodatkowo miej na uwadze zagrywki PR i dziwię się że na nie nie jesteś uodporniony.

  OdpowiedzUsuń
 26. Jeszcze ad vocem. Przypomnij mi jeszcze kto ostatnio zwracał mi uwagę pod moim wpisem o sprzedaży monet przez US Mint pod tytułem - oni nie są reprezentatywni:)

  OdpowiedzUsuń
 27. Tak SiP nie są reprezentatywni. To pewne. Niemniej niedobór srebra jest realny, a patrząc na przyczyny tego niedoboru, wiem, że to nie jest ot taka sprawa.
  W grudniu SLV "kupił 18 mln oz. To przekracza ich roczne zapotrzebowanie. Ten "zakup" to było po prostu wzięcie z powrotem "pożyczonego" wcześniej srebra, aby było można jeszcze przez kilka miesięcy poudawać, że nic się nie dzieje. No ale w świetle zalewającego ich popytu, coś musieli zrobić. Takie są skutki manipulowania cenami. My to znamy dobrze sprzed 89 roku. Puste półki dobrze oddają obecną sytuację.
  Jest tylko jeden mały szkopuł. Gdyby srebro nie było dobrem Giffena, wzrost ceny załatwiłby sprawę. W tym przypadku cena będzie musiała oderwać się od realiów, żeby podaż zaczęła dominować nad popytem. Nie rozmawiamy tu bynajmniej o jej podwojeniu, czy potrojeniu :)

  http://pl.wikipedia.org/wiki/Dobro_Giffena

  OdpowiedzUsuń
 28. @SiP
  "Przypomnij mi Przemo ile razy Zerohedge informował w swojej historii o wstrzymaniu sprzedaży monet przez dostawców, np US Mint?"

  Ale ta informacja została zamieszczona na oficjalnej stronie US Mint, nie rozumiem co Zerohedge ma z tym wspólnego?

  http://goldsilver.com/news/us-mint-sold-out-of-2013-silver-eagle-coins/

  OdpowiedzUsuń
 29. Na pewno ruch BuBy jest zagadkowy.
  Zabranie złota żabojadom to może taki pstryk w Hollanda, ale o co się pokłócili z Fedem?
  Jedyne co przychodzi do głowy to, że BuBa nie chce drukowania fiat.

  OdpowiedzUsuń
 30. @przemo
  Własnie dało się dostać srebro po $10. Wystarczyło kupić kontrakt i poczekać te parę tygodni na dostawę.
  Jak kupujesz kontrakt z zamiarem odebrania srebra to nie ma siły, żeby Cię wyrzucić z rynku, bo przecież i tak masz odłożona kasę na cała wartość kontraktu. Może spaść w 1 dzień 50% a i Ciebie to nie rusza i spokojnie czekasz na dostawę.

  Srebro dobrem Giffena :)
  Weź może wytłumacz jak to zadziała bo nie ogarniam :)

  OdpowiedzUsuń
 31. Na jednego mojego posta SiP odpisał mi, ze nie wyobraża sobie by miałby chodzić ze złotą moneta w kieszeni. Wielu uważa, ze system waluty papierowej jest bardziej praktyczny i, ze łatwiej płaci się papierowymi banknotami niż monetami z Au i Ag. Gotówka ma większa płynność, rozliczenia w niej zajmują mniej czasu itp. Wszystkim tym, którzy uważają, ze tak zawsze będzie polecam obejrzeć poniższy filmik, który pokazuje zwykłe zakupy w supermarkecie na Białorusi. Ja natomiast nie wyobrażam sobie bym chodził z plecakiem wypełnionym po brzegi banknotami.

  http://www.youtube.com/watch?v=RgAcHeL1dro

  OdpowiedzUsuń
 32. Przecież wiadomo, że nikt nie będzie przy sobie taszczył złota... ludzie, litości...

  OdpowiedzUsuń
 33. @ ikti

  Dobro Giffena jest definiowane jako coś na co popyt nie spada, pomimo wzrostu ceny.

  Ponieważ srebro jest zużywane w przemyśle w bardzo małych ilościach - np. kilkanaście gramów na samochód, jego cena jest dla przemysłu niemal obojętna, gdyż ma niepowtarzalne właściwości. Fakt faktem, że ostatnie wzrosty cen skłoniły producentów paneli słonecznych do ograniczania jego stosowania w tych urządzeniach. Niemniej popyt inwestycyjny powoduje, że wyższa cena prowadzi do wzrostu popytu. Dopóki srebro nie wejdzie w ewidentną bańkę, silverbugi nie wyzbędą się go. Zatem pomimo rosnącej ceny, upadający fiat money i wojny walutowe będą napędzały popyt. Duża podaż pojawi się przy znacznym przewartościowaniu.
  Natomiast dalsze manipulowanie ceną na COMEX-ie doprowadzi do dalszego gwałtownego wykupowania srebra przez silverbugów, tak jak miało to miejsce w drugiej połowie 2012, a w szczególności na początku 2013.

  @ SiP

  Zapomniałem dopisać, że oczywiście może się pojawić na rynku nowe źródło dużej podaży - tak na przykład było w 2011, zaraz po upadku MF Global. Pytanie co teraz Blythe wymyśli, żeby zatkać po raz kolejny tą wielką wyrwę? Jaki szok nastąpi za miesiąc albo trzy, który spowoduje, że sytuacja na srebrze zostanie znowu na kilka-kilkanaście miesięcy opanowana? Poczekamy, zobaczymy. W końcu Blythe nie nadąży bankrutować kolejnych banków inwestycyjnych i będzie musiała zaordynować niestandardowe środki...

  OdpowiedzUsuń
 34. Przeczytaj sobie definicje Dobra Giffena w angielskie wiki. Zwłaszcza "necessary preconditions". Srebro w ogóle nie pasuje.

  OdpowiedzUsuń
 35. @ ikti
  "In normal situations, as the price of a good rises, the substitution effect causes consumers to purchase less of it and more of substitute goods. In the Giffen good situation, the income effect dominates, leading people to buy more of the good, even as its price rises."

  Jasne - Giffen oglądał sobie jedzonko i implikacje z nim związane. Może nie w 100% ale w 99% wpisuje się w ten schemat srebro.
  Być może trzeba by stworzyć na tą okoliczność nową klasę aktywów. Ale to nieważne kompletnie. Nie chodzi o czepianie się słówek.

  Małe silne rączki silverbugów będą trzymały sreberko do skutku, a nawet wraz ze wzrostem ceny i wyczerpywaniem się zapasów, będą jeszcze chętniej zamieniali bezwartościowy fiat money na metal. A wraz ze wzrostem ceny przyłączą się nowi - przestraszeni, zainteresowani, czy ci, którzy gdzieś coś słyszeli. Im więcej się ich pojawi, tym bardziej cena będzie rosła, a problemy z ilością dostępnego srebra będą większe, powodując jeszcze większe zainteresowanie i podbijając cenę, co przełoży się...
  Możesz to nazywać jak chcesz.

  OdpowiedzUsuń
 36. @Thomas
  "Ale ta informacja została zamieszczona na oficjalnej stronie US Mint, nie rozumiem co Zerohedge ma z tym wspólnego?
  "

  Ma dużo wspólnego bo jara się tym ZH a z nim całe goldbugi.

  OdpowiedzUsuń
 37. @przemo
  To co opisujesz to zwykły mechanizm bańki, a nie efekt Griffena.

  OdpowiedzUsuń
 38. @SiP
  "oficjalnie przecież ten pomysł odrzucili"

  "Nie wierzę w niezdementowane informacje"

  Aleksander Gorczakow

  OdpowiedzUsuń
 39. @SM
  spoko. wczorzaj republikanie zaproponowali trzy miesieczne przedłużenie .

  OdpowiedzUsuń
 40. @sip
  a co w tym dziwnego ze biora polowe i to przez 7 lat, pytasz sie czemu nie biora wszystkiego jutro
  no to ci odpowiem bo gdyby chcieli wziac wszystko jutro to zamiast dostawy zlota dostaliby dostawe lotniskowcow 200km od swoich granic
  laskawie pozwolono im wziac polowe i to przez 7 lat, ale czy ten balgan tyle przetrzyma smiem watpic, ale lepszy wrobel w garsci niz sokol nad glowa

  OdpowiedzUsuń
 41. @ SiP

  No to lawina posuwa się dalej:

  http://abc.az/eng/news/main/70838.html

  Tym razem z Londynu złoto wywozi Azerbejdżan. Jak rozumiem ich również dotknęła chęć zaoszczędzenia na kosztach magazynowania? A może jednak mają obawy i wolą to złoto mieć jednak u siebie? Mam nadzieję, że dobrze sprawdzili, czy wolframu tam nie ma za dużo...
  Przy którym banku centralnym zaczniemy mówić o braku zaufania? 3? 4? 5? 10?
  Czy może zaczniemy mówić o modzie, żeby nie używać zakazanych słów odnoszących się do tego przestarzałego reliktu barbarzyńców, zbierającego wyłącznie kurz?

  OdpowiedzUsuń
 42. @ SiP

  Tak przy okazji wrzucam kolejnego "dużego", który nie chce papierowego złota:

  http://mobile.bloomberg.com/news/2013-01-21/pacific-group-to-convert-one-third-of-hedge-fund-assets-to-gold.html

  Im więcej takich będzie, tym szybciej fiat money się wywróci, a wraz z nim cały ten crony capitalism.
  Tak więc jak rozumiem choć patrzysz na całą tą sprawę sceptycznie, to w głębi ducha możesz pokibicować goldbugom?

  OdpowiedzUsuń
 43. Ja dodam jeszcze BC Austrii. Właściwie ta sytuacja, ze BC przestana sobie ufać była do przewidzenia i dla mnie to nic dziwnego. Ot taka naturalna kolej rzeczy. Po co trzymać złoto za granica do którego nie ma się nawet wglądu jak można je trzymać u siebie?

  "Idąc za przykładem Niemiec, Austria właśnie wystąpiła o zwrot ponad 200 ton złota."

  http://independenttrader.pl/artykuly/76

  OdpowiedzUsuń
 44. Proszę, proszę - nawet w CNBC o tym pogadali. I nawet gadali przez pierwszą część do rzeczy ;)

  http://video.cnbc.com/gallery/?play=1&video=3000142033

  OdpowiedzUsuń
 45. Czy zauważyliscie lukę na S&P500?
  http://finviz.com/fut_chart.ashx?t=ES&cot=138741,13874A&p=d1
  Luka końca trendu.
  Będzie się działo tu i teraz, czyli w czasie, który interesuje lemingi Po co wybiegać dalej? Do 2016 i/lub dalej do 2021r.
  To wyżej w nawiązaniu do pierwszego tu i teraz wpisu:
  " Rafał Hirsch pisze...
  Końcówka 2013 będzie bardzo ciekawa w USA."

  OdpowiedzUsuń


Komentując anonimowo - podpisz się. Łatwiej prowadzi się dyskusję.
SiP